Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

nie je to celkom tak, ten rozsudok v pripade Talianska sa neda automaticky aplikovat na SR.

Myslim, ze realisticke riesenie je zivotne partnerstvo, a to tak pr rovnakopohlavne pary ako pary rozneho pohlavia. Nezosobaseni hetero ludia maju v praxi presne rovnake problemy ako gejovia a lesby, pricom je to aj dobre komunikovatelne… za vsetky jeden argument: kazde tretie dieta sa rodi mimo manzelstva, vela z nich vo volnom zvazku rodicov.

nerobme si ilúzie, že referendum iniciovali občania… nebyť katolíckej cirkvi a zbierania podpisov v kostoloch, tak “občania” nič neiniciujú

Áno, ten nie, len som poukazoval, že to, čo Súdny dvor EÚ vytkol Taliansku, sa dá aj Slovensku, ale - na druhej strane - prípady ESĽP sa dajú aplikovať, ak sa nemýlim.

@samjezny @PeterKocvar verte tomu že ani ja by som nesúhlasil donedávna s vlastným príspevkom.
Áno [quote=“samjezny, post:36, topic:274”]ak sa podarí nájsť spôsob[/quote]. Ale zatiaľ sa nepodarilo ten spôsob nájsť a môj príspevok je práve o tom že sa ho momentálne ani nájsť nepodarí. Ano spolocnost sa meni, ale meni smerom k nacionalsocializmu a nemyslim si ze to zastavime “prilievanim oleja do ohna”.
Konkrétne: ako chcete zamedziť tomu aby tieto postoje neboli zneužité?
Modelový príklad: v TV relácii ktorá má obmedzený čas sedi “progresívec” a oponent. “Progresívec” začne tému korupcie, no oponent to otočí a povie že jeho nebude poučovať nejaký slniečkár, pedofil a šňupač ktorý chce povoliť LGBTI manželstvá. Moderátor sa toho chytí, opýta sa na názor progresívca na túto tému tým sa aj ukončí relácia. Divák sa nedozvie o korupcii nič no zistí že zlý progresívec chce uvariť a zjesť jeho rodinu. Ako zabrániť tomu aby sa táto téme zneužívala na zastretie iných tém?
Súhlasím že treba bojovať hodnotami, no bojovať treba postupne nie súčasne na všetkých frontoch, vieme ako skončili pokusy s viacerými frontami. Súhlasíte s tým, že nás všetkých spolu trápi polícia, súdnictvo, zravotníctvo, školstvo? Aj toto sú predsa hodnoty nie?
Ked pisem o prioritách tak tym nechcem dehonestovať niekoho tým že jeho problém vyhlásim za nedôležitý, ani ze sa vzdavam niektorych hodnot. Keď mi je zima a hladný som, nebudem predsa riešiť že sa sused má hlasno pustenú hudbu, riešiť to budem neskôr keď sa najem a oblečiem. No a mám pocit že momentálne nám je zima a hladní sme všetci aj LGBTI aj ostatní a prioritne musíme riešiť témy ktoré trápia všetých najmä keď sa niekto snaží odlákať z ních pozornosť.

Po precitani takmer vsetkych prispevkov pomaly prichadzam k nazoru, ze väcsine diskutujucich ide viac o vlastnu prezentaciu svojich nazorov v style Hyde Parku, ako o konstruktivny pristup s snahe PS sa niekedy pretransformovat na politicku stranu, ktora by mala byt alternativou k sucasnym etablovanym a zaroven diskutujucimi odmietanym stranam. Citate po sebe vobec, co pisete? Zda sa mi, ze nie. Predchadzajuci diskuteri upozornuju, ze Slovensko so svojimi dost konzervativnymi nazormi nie je ani zdaleka tak daleko, aby vasu agendu prijlo v plnej sirke. A napad, ze politicke sily musia akymsi sposobom “prinutit” Slovakov spravne vidiet tuto problematiku je absolutne scestne. Taka strana, ktora by sa o to pokusila, skonci skor, ako zacne vaznu politicku cinnost. Nemozno obyvatelstvu povedat, ze vy nemate narok problematiku spravne posudit. To skusili v minulosti aj komunisti a ani po 40.tich rokoch nedosiahli pozitivny vysledok. A nabadat na posun so zalobami na medzinarodny sud argumentaciou, ze uz 8 zalob je riesenych a tak treb azaslat zaloby aj zo Slovenska mi pripada, ako zly sen. Absolutne uznavam nazory, ze je to proces, ktory je ovplyvneny ci uz aktivistami na jednej strane, tak i nazormi obyvatelstva. Komunita, ktora sa intenzivne zaobera “Rodovou a sexualnou identitou” je mensina s max. 10%-tnou ucastou obyvatelstva. Nenechajte sa mylit referendom 2015 - to bolo pre obyvatelstvo hlavne referendum proti vladnej moci (podobne, ako volba prezidenta - vsetci proti Ficovi) a vypovedna nie je ani aktivita medii. Toto nie je hlavna a ani velmi dolezita tema Slovenska. Dajme tomu platformu dolezitosti taku, ako naozaj ma!

@rastislavz máte nejaké dáta, ktorými by ste to podložili?

Lebo naopak, existujú prieskumy (pozrite si iniciatívu Životné partnerstvo) v ktorých už podpora partnerstiev pre všetkých vrátane rovnakopohlavných párov presiahla 50% (proti bolo cca 35, ak sa nemýlim).

Vaše dojmy sú jedna vec, fakty druhá. PS môže mieriť na 50% za, ako aj na 15%, ktorí nevedeli/neodpovedali. Ale zároveň nesmie predpokladať, že všetci títo ľudia by dnes súhlasili s manželstvami a/alebo adopciami. V tom je tá pragmatika, o ktorej píšem vyššie.

Ale každopádne, myslieť si, že ak sa niekto postaví za LGBT ľudí, tak automaticky nemá šancu, nie je primerané.

Presne táto myšlienka mi chodí po rozume keď čítam toto vlákno. Poznám veľa ľudí ktorí podporujú LGBT komunitu, ale aj kopu “tradičných” konzervatívnych ľudí, ktorí sú vzdelaní majú relevantné názory, ale táto téma je pre nich akési tabu.

Politická strana by nemala hneď na začiatku dostať nálepku pre postoj k nejakej téme. Ako však komunikovať voči verejnosti tak, aby si strana neprotirečila a zároveň mala dôveru ľudí, ktorých tá otázka alebo tématika priamo ovplyvní. (Ale to je asi diskusia na samotné vlákno)

Treba si pozriet hodnoty: “nikoho nevylučuje na základe farby pleti, pohlavia, náboženstva alebo toho, či miluje mužov alebo ženy”. Tým je povedané všetko

Všetky prieskumy sa v poslednej dobe mýlili. Okrem toho stačí jeden deň mediálneho masírovania mozgov a polovica populácie “dostane” názor. Áno mám lepšie dáta ako je ten prieskum - a to sú posledne voľby do NRSR v ktorých obrovská väčšina volila extrémistické strany, presnejšie cca 80% ľudí. Výnimkou sú iba SaS a Most, vo všetkých ostatných by boli schopní verejne pochodovať po ulici spolu s Alianciou “za rodinu”. Práve naopak sa ľudia radikalizujú a to nie iba v tejto téme, inak by v parlamente nesedeli LSNS a SME-Rodina (tie rečičky o protestnom hlase sú len na to aby sme si zakrývali oči, tak ako protestne volili hentýchto mohli pokojne proteste voliť napríklad stranu Občiansky liberáli či stranu Zelených).
Ale ak by ste pozorne čítali môj príspevok, vôbec nejde o to, či to ľudia podporujú alebo nie, ide o to či fakt že vyjadríte verejne podporu niekto zneužije na to aby zakryl svoje zlodejiny. Preto sa budem opakovať ale posledný krát tvrdím že jednoducho náš národ a najmä politická reprezentácia na to ešte nedozrela. Myslím že momentálne plne stačí vyjadrenie hodnôt tak ako to napísala @Olga.

Musím súhlasiť s Olgou … Pre začiatok by som to ponechal presne v tej úrovni v akej to je napísané v hodnotách.

Zároveň by som doplnil o pre mňa zaujímavý postreh z okolia.

Viac ako v minulosti sa stretávam vo svojom okolí s problémom, že mladí ľudia nevedia “splodiť” dieťa. Nechcem tu rozoberať, prečo je tomu tak, no skôr je zaujímaví pohľad týchto ľudí na adopcie práve LGBT “komunitou” … Časť týchto ľudí nepochodila ani v medicíne a je proste pre nich nemožné, splodiť dieťa “klasickou” cestou. Preto niektorý z nich skúsili adopciu. A tu narážali na problém. Síce sa jasne hovorí, že detské domovy sú plné a je lepšie, aby dieťa vyrastalo u LGBT páru, ako by malo v danom domove ostať. To je s časti pravda. Problém je, akými deťmi sú tieto domovy naplnené a aký je záujem o adopciu. Drvivá väčšina žiadateľov o adopciu má jasnú predstavu, chcú zdravého, bieleho novorodenca prípadne dieťa, ktoré aspoň nedosiahlo vek, kedy ho je možné umiestniť do škôlky … Niektorý sú schopní s týchto požiadaviek “vyškrtnúť” slovíčko “bieleho” alebo “biele” a sú ochotný adoptovať si dieťa aj inej farby pleti. A tu nastáva problém. Takýchto detí v domovoch je žalostný nedostatok a v podstate sa tam nevyskytujú. Ľudia na takéto adopcie čakajú doslova a do písmena často aj roky …

A práve títo ľudia, zniesli otázku, či nebude pre nich v budúcnosti ťažšie, respektíve nebude pre nich čakacia doba dlhšia, ak sa na “čakaciu” listinu o takéto adopcie budú zapisovať aj LGBT pári …

Žiadny s týchto ľudí nemá problém s manželstvami alebo registrovanými partnerstvami ľuďmi rovnakého pohlavia. Ide im skorej o to, že aj dnes už funguje “nerovnoprávnosť” pri adopciách, kde zväčša majetnejší ľudia majú čakaciu lehotu oveľa kratšiu a tak majú obavy, či by sa to umožnením adopcií LGTB ešte nezhoršilo …

Berte to len ako otvorenú otázku do diskusie, neprezentujem ju ako svoj názor.

Primarne by malo ist o odstranenie diskriminacie. Ci uz majetkovej (o peniazoch to byt naozaj nemoze), ale aj pre LGBT pary. Ak som skutocny liberal, nemozem mat problem s tym, ze medzi skupinu co ma narok na adpociu, pripustim aj LGBT pary. A to iba kvoli tomu, ze sa moje sance znizia v adopcnom procese. Ukazkovejsi pripad diskriminacie uz byt potom zrejme nemoze.

Hoci túto diskusiu nemožno brať ako relevantný zdroj, ale istým spôsobom kopíruje presne tú situáciu, s ktorou sa už môžeme stretnúť v nekonzervatívnej časti slovenskej politiky: som síce liberál, ale… :joy: A za tými tromi bodkami nasleduje niečo, čo nikto nechce povedať nahlas, lebo by sa to tak povedať nemalo: … Slováci sú hlupáci a ak otvoríme otázku dorovnania práv občanom inej rodovej a sexuálnej identity, zničíme si politickú kariéru. Je to tak trošku scestné, lebo aj Eurobarometer hovorí, že polovica Slovákov by so životnými partnerstvami nemala problémy a určitá časť je nerozhodnutá. Slovenskí liberáli sa boja túto tému otvárať aj z toho dôvodu, že protistrana okamžite začne konšpiračne argumentovať salámovou metódou, veď sa to začína registrovaním, potom manželstvá, adopcie a nakoniec sa budú brať ľudia, zvieratá, deti, traja, štyria a neviem čo. Ten marazmus vyplýva aj tejto z neschopnosti liberálov v politike argumentovať svoju agendu na verejnosti s konzervatívcami a nacionalistami. Tak sa to necháva na Európsku úniu, veď hádam raz súd v Štrasburgu urobí rozhodnutie v štýle Najvyššieho súdu v USA. Progresivizmus je dobrý marketingový ťah, ten termín sa tu ešte nepoužíval, pravičiarov nestraší ako slovo socializmus a predsa sa za ním skrýva, rovnako ako sa za ním skrývajú americkí demokrati, lebo priznať sa v Štátoch k ľavicovému liberalizmu je akoby deklarovať, že ste komunistom. Ak raz vznikne zo združenia Progresívne Slovensko politická strana, mala by jasne zvážiť to, s akými témami chce prísť, pretože ak bude kalkulovať, bude v nej presne toľko miesta pre slobodu a solidaritu ako medzi technokratickými sulíkovcami. Ja osobne sa považujem za sociálneho liberála (progresívca) a už principiálne považujem niektoré témy za také, z ktorých nemožno upustiť, lebo sú všetky rovnako dôležité: (1) ekológia, (2) ľudské práva, (3) solidarita. Voličov si treba vychovať, ľudia potrebujú aj príklady toho, že nie všetci rozmýšľajú ako Matovič, Kotleba, Kollár alebo Fico. Buďte príkladom, že sa to dá naozaj inak. :wink:

ludske prava? nepriechodne. ludske prava su fajn pre mna, mojich blizkych a pod.
chapes?
cudzinci nech sa staraju o seba.

to je darwinizmus.

cokolvek ine je znasilnovanim prirodzenosti a obrati sa proti tebe.

Pre mňa sú fajn aj pre cudzincov. Bajdzvej, slová darvinizmus a prirodzenosť používaš neobratne, lebo im vôbec nerozumieš.

prave som si na hlavnychspravach precital o Pietruchovej vyrokoch o bielej luze.

Tymto koncim s progresivne.sk.

S odpadom sa neda diskutovat.

Majte sa.

Pravdu povediac si neviem dost dobre predstavit, ako sa da presadit spoluzitie osob rovnakeho pohlavia (nech je nazvane akokolvek) s moznostou adopcie deti v krajine, kde sa 72% obyvatelov hlasi ku krestanstvu v akejkolvek jeho forme. Plus som presvedceny, ze aj mnohi ateisti a prislusnici inych nabozenstiev nie uplne schvaluju tuto predstavu. Nalejme si cisteho vina… toto nebude realitou na Slovensku este dlhu dlhu dobu.

Dalsou otazkou je co tato komunita pozaduje. Kedze sa nejedna o nazorovo, vekovo, geograficky, spolocensky a ani inak homogennu komunitu, nazdavam sa ze aj ich poziadavky a predstavy o tom akou formou by tato problematika mala byt riesena, nie su rozhodne rovnake. S urcitostou ale mozme tvrdit, ze drviva vacsina z nich rozhodne chce mat pravne vyhody porovnatelne s heterosexualnymi parmi zijucimi v manzelstve. Z mojho pohladu sa s najvacsou pravdepodobnostou jedna o zastupovanie sa v beznych veciach bez nutnosti plnej moci, bezpodielove spoluvlastnictvo, vzajomna vyzivovacia povinnost partnerov, pravo byvania v partnerovej/partnerkynej nehnutelnosti, ochrana pred domacim nasilim, danove vyhody, dedenie majetku, pravo na informacie o zdravotnom stave a vdovecky dochodok. Ci sa bude nazyvat dany zvazok manzelstvom, partnerstvom alebo uplne inak je z mojho pohladu uplne irelevantne (i ked v krestanskej komunite by rozhodne viac preslo cokolvek ine ako manzelstvo).

A tema adopcii deti je podla mna v nasej zemepisnej sirke momentalne uplne zabita. Som presvedceny ze drviva vacsina obcanov tejto krajiny by sa s adopciou parmi rovnakeho pohlavia nevedela stotoznit. Ja sam v tejto veci nemam jasny nazor. Nachadzam vela argumentov pre, ale aj proti. Preto si myslim, ze by bolo potrebne sa zamerat na body spomenute v predoslom odstavc, ktore maju z mojho pohladu aspon teoreticku sancu na uspech.

Ps: info o prieskume, kde sa 50 percent opytanych vyjadrilo za podporu spoluzitia parov rovnakeho pohlavia? No neviem veru. Takyto vysledok by som ocakaval ak by bol prieskum robeni napriklad na Pohode, ale rozhodne nie v uliciach slovenskych miest a obci. :slight_smile: niekde sa zrejme musela stat chyba. Mozno zle nastavena metodika… neviem…

To, že sa obyvatelia hlásia ku kresťanstvu, nie je prekážkou zavedenia registrovaných partnerstiev. Ja sa tiež slobodne a otvorene hlásim ku kresťanstvu vo veľmi tradičnej forme, a nevidím v tom prekážku. Mala by byť akceptovaná nezávisloť cirkví v tom, že nebudú nútené takéto zväzky akceptovať, nazývať manželstvom a posväcovať, ak nebudú samé chcieť. Ale nie je dôvod, prečo by ľudia, ktorí nie sú príslušníkmi cirkvi, mali byť obmedzovaní cirkevnými predpismi.

Pokiaľ ide o adopcie detí, už som sa k tomu vyššie vyjadroval. V momente, ako sa registrované/životné partnerstvo zriadi, nebude právne možné upierať spoločné adopcie detí. To treba otvorene a nahlas hovoriť.

Presne si to napísal a práve preto je priechodnosť tejto témy na Slovensku scifi. Väčšina ľudí chápe potrebu registrovaných partnerstiev (prístup k zdravotným záznamom partnera, dedenie, vdovské …), ale zároveň vedia, že by tým pádom mali páry aj legálne právo adoptovať dieťa.

Bolo by mi ľúto, ak by sa táto téma dostala pred voľbami do popredia a stala sa súčasťou oficiálnej komunikácie Progresívneho Slovenska. Nemyslím si, že slovenská spoločnosť (tá bežná z chudobnejších častí Slovenska) je na toto pripravená. Akonáhle sa toto stane témou politickej strany, tak Progresívne Slovensko končí. Nová politická strana by sa mala sústreďovať na odobratie hlasov Smer, SNS, ĽSNS. Tieto strany treba vytlačiť preč a preto treba byť hodnotovo trošku viac blízko (nie úplne) nim.
Určite sa treba zamyslieť nad načasovaním komunikácie niektorých tém navonok. Verím, že zvnútra budú silné tlaky na otvorenie tejto témy, no myslím si, že voliči by to novej strane veľmi rýchlo zrátali.