Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

@MartinB A ako má byť Progresívne Slovensko progresívnou politickou silou, ak v 1. minúte zabudne na to, že má chrániť ľudí, ktorých spoločnosť stavia na okraj? Ako má byť progresívnou (sic!) stranou, ak od 1. minúty zabudne na to, že misiou je práve spoločenský progres?

LGBTI ľudia nemajú byť jedinou témou PS, a zrejme ani hlavnou, no nesmú zostať zabudnutí.
Inak bude Progresívne Slovensko asi tak progresívne, ako je Sloboda a Solidarita stranou slobody a solidarity. A taký prepadák si iste nik neželá.

@MartinB Ak platí klasické Kinseyho číslo o 4% homosexuálov v populácii, tak strana, ktorá by si dokázala tieto 4% percentá voličov presvedčivo naviazať, má celkom slušnú parlamentnú perspektívu. Treba byť prítomný v ich časopisoch, na ich diskusných fórach a eventoch a celkovo v ich komunite. A oni si vás všimnú, pretože naozaj neviem o strane, ktorá by sa dnes aktívne uchádzala o ich hlasy. Podľa mňa ide o pomerne silnú identitu, ľudí, ktorí si často prešli emočne náročným coming-outom, a budú napzaj radi, ak ich niekto úprimne bude chcieť politicky reprezentovať. To len na margo, k čistému politickému pragmatizmu.

Nepragmaticky a úprimne, súhlasím so všetkými hlasmi vyššie, že ide o komunitu, ktorej záujmy sú trestuhodne zanedbávané a marginalizované. Sú to rovnakí občania ako ktokoľvek iný a my v Európe patríme k tým pár zaostávajúcim štátom, kde ich právny poriadok obmedzuje vo viacerých aspektoch života. Tváriť sa progresívne, a zároveň kvôli ultrakonzervatívcom predstierať, že tento problém nevidíte a neriešite, mi príde len ako potvrdzovanie nerovnej situácie, v akej momentálne LGBTI žijú.

Ultra konzervatívna časť spoločnosti nebude progresívnu stranu voliť tak či tak. Ak tu má byť reálne strana venujúca sa progresívnym témam, tak túto tému nemôže obchádzať alebo zamlčiavať. Samozrejme, sú aj iné témy, ale aj táto je z hľadiska definovania progresívnosti dôležitá.

Ak sa ešte vrátim k otázke politického pragmatizmu, podľa mňa by sa PS malo vyhnúť nešťastnej politike Siete, robiť všetko podľa prieskumov (apoň tak som ich vždy vnímal), a byť radšej úprimným hnutím pre ľudí s progresívnymi myšlienkami. Ukazuje sa, že to nakoniec môže byť aj politicky lepšia voľba.

Jedno viem určite, ak bude Progresívne Slovensko v politike a vzdá sa tejto agendy, môj hlas mať nebude. Verím však, že už teraz sa v združení formuje tím ľudí, ktorí chcú, aby Slovensko bolo naozaj progresívne a nie jedným z najzaostalejších regiónov Euróskej únie kdesi na východe. Samozrejme, že LGBTI nemá byť ich jedinou agendou, avšak už v tomto fóre ide o najdiskutovanejšiu tému a isté percentov potenciálnych voličov ju bude považovať za nosnú. Nejde o formovanie masového politického subjektu, veď sa od začiatku hovorí jasne o koncepte progresivizmu, ktorý sa síce dá upraviť na slovenské pomery, ale hlavne nech je kompatibilný s jeho (západo)európskym chápaním. Ak má byť hlavnou ideológiou strany, že sme proti Ficovi, tak také strany tu už môžeme počítať v desiatkach.

v reakcii nadviazem na moj post vyssie… pises ze:“strana, ktorá by si dokázala tieto 4% percentá voličov presvedčivo naviazať, má celkom slušnú parlamentnú perspektívu.” Kedze ale tato 4% komunita, nema okrem svojej sexualnej orientacie ziadne spolocne charakteristiky (socialne, geograficke, nazorove, vekove…) neni z mojho pohladu realne aby sa vsetci zhodli na volbe jednej konkretnej vizie. Som presvedceny, ze takto roznoroda skupina sa nezhodne ani na forme akou by sa “boj” za ich zrovnopravnenie ma viest. Preto budem opat tvrdit, ze treba ist po bazalnych veciach, na ktorych sa s najvacsou pravdepodobnostou vsetci zhodnu a to: zastupovanie sa v beznych veciach bez nutnosti plnej moci, bezpodielove spoluvlastnictvo, vzajomna vyzivovacia povinnost partnerov, pravo byvania v partnerovej/partnerkynej nehnutelnosti, ochrana pred domacim nasilim, danove vyhody, dedenie majetku, pravo na informacie o zdravotnom stave a vdovecky dochodok.

Ešte som sa nestretol s tým aby niekto nútil cirkev aby to akokoľvek akceptovala. Myslím že z logiky odluky štátu a cirkvy je celkom normálne že štát rieši svoje kompetencie a cirkev si rieši svojich členov. Štát predsa nenúti ani katolícku cirkev aby vysvecovala ženy za kňazov napriek tomu že presadzuje rovnoprávnosť mužov a žien v štátnych a občianskych inštitúciách.

Áno, lebo im je servírované, že takéto páry nečakajú na nič iné len aby tie deti zneuživali. Prípadne že nieje prirodzené aby dieta žilo v rodine bez muža/ženy, že im bude chýbať ženský/mužský vzor, pričom je XY rodín ktoré niesú zložené z muža a ženy ale je mnoho takých kde je iba matka, iba otec a dedo, atď, atď… A rovnako tak ľudia rovnakého pohlavia žijúci v páre nemusia byť sami v rodine ale môžu žiť spolu s rodičmi, súrodencami,… Takže adoptovanie dieťaťa párom rovnakého pohlavia je v podstate celkom normálna rodina ale kvôli mentálnemu nastaveniu väčšiny SK populácie je to chápané ako katastrofa galaktických rozmerov.

Presne tak, ľudia ale majú z nejakých divných dôvodov pocit že keď je niekto LGBTI tak okrem sexu nemá žiadne iné priority, pritom to sú tiež ľudia ktorí majú rôzne preferencie v socialnej a akonomickej oblasti…

O tom, či PS bude prepadák ukážu prípadné výsledky volieb. Ak sa človek trošku strategicky zamyslí, tak veľmi rýchlo pochopí, že spoločensky liberálne témy nemajú najbližších pár rokov šancu pozitívne osloviť dostatočne veľkú časť spoločnosti. PS ak chce byť úspešné potrebuje silný výsledok volieb - ideálne viac ako 20%, aby nemuselo robiť veľa kompromisov pri presadzovaní programu (zdravotníctvo, školstvo, korupcia, ekonomická legislatíva, dane, podpora investícií, digitalizácia a pod.). Otváranie týchto tém (rodová rovnosť a pod.) zbytočne odvráti pozornosť od reálnych problémov väčšiny ľudí na Slovensku. Nehovoriac o tom, že množstvo potenciálnych voličov si vyberie radšej inú alternatívu.

Určite sa treba dobre zamyslieť, ktoré témy chce nová strana otvoriť. Malo by ísť hlavne o témy, ktoré reálne trápia veľké množstvo ľudí a existuje široká celospoločenská zhoda na tom, že ich treba riešiť. Iba tak PS má šancu získať potrebné percentá na presadenie programu. So spoločensky liberálnymi témami by som určite zopár rokov počkal a vôbec ich neotváral.

Blaaaah kolko omaciek. Za desat rokov sa na potlacanie mensinovych prav budeme pozerat s rovnakym hnusom ako sa dnes spatne pozerame na otroctvo ci upalovanie carodejnic. Veda a osvietenstvo nam nakoniec vzdy ukazu spravnu cestu.

Kinseyho číslo neplatí. Reálnejšie je 1%. Rovnako neplatí, že všetci homosexuáli dňom nocou túžia po reg. part., manželstvách a adopcii. Progresívne Slovensko by sa tejto téme malo oblúkom vyhnúť, ak nechce skončiť prv než začne.

Tak to sa potom mozu rovno prestat nazyvat progresivnymi, pretoze rovnost ludskych prav je zakladna liberalna myslienka. Ako, treba premyslat nad percentami a cielovou skupinou volicov, ale netreba zabudnut na prvotny charakter hnutia - chceme, aby sa veci zmenili k lepsiemu, dopredu.

Súhlasím len s prvou vetou, že Kinseyho percento neplatí, lebo niektoré súčasné štúdie hovoria o vyššom čísle než štyri :wink: Asi ti uniklo prídavné meno progresívny, ak by sa totiž tejto téme vyhli, tak by si mali dať iný názov, napríklad Nová Sloboda a Solidarita alebo Nový Smer alebo Noví Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti alebo Nový Most. :smiley:

Jediným problémom je to, že celospoločenská diskusia bez obviňovania, excentrických výkrikov a demagogických vyjadrení nebude. Videli sme to pri referende.

A dokedy budú tieto témy zatvorené? Ja sa obávam, že práve tento oportunizmus spôsobil, že Kotleba je v parlamente, lebo strany sa prispôsobovali prieskumom a všeobecnému nevkusu, hrozili zlým Bruselom, homosexuálmi, utečencami. Je o päť minút dvanásť! A aké sú reálne problémy väčšiny ľudí na Slovensku? Lebo LGBTI komunita rieši nereálne problémy? Nie všetci gejovia, lesby, transrodové osoby sedia v Bratislave a popíjajú latte macchiato, tiež žijú v krajine, kde je dosraté školstvo a zdravotníctvo a korupcii sa darí ako hubám po daždi. Už som to v tejto diskusii napísal, ale to, ako sa štát správa k menšinám, je indikátorom stavu demokracie. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia s adopciami detí sú, mimochodom, povolené v krajinách, ktorým sa hovorí vyspelé. Takže je to celé prepojené, nemôžeš očakávať, že najprv sa vyrieši ekonomika a potom len nejaké tie ľudské práva, lebo práve preto je táto krajina v sračkách, že ľudia nie sú občianski uvedomelí. Takzvaní slušní občania nevidia reálne problémy tejto spoločnosti: kašlú na Baštrnákov a Gorily a celú korupciu, lebo skutočným nebezpečenstvom je pre nich homosexualita.

@Peter_Pavol Pokiaľ sa PS transformuje na politickú stranu a zabudne na svoju progresívnu misiu, stratí môj hlas - a čo je dôležitejšie, moju podporu v sociálnej skupine, v ktorej sa pohybujem. To by vyústilo do násobne väčšej straty hlasov.

Strán, ktoré sa vyhýbajú takej normálnej veci, akou je elementárna slušnosť voči LGBT ľuďom tu máme dosť. A inteligentných, hoci trochu konzervatívnejších, voličov rozhodne neodpudí single issue - životné partnerstvo. Single issue voliči sú na opačnej strane spektra, a PS nikdy nemôže čakať či chcieť, že sa zapáči ľuďom, ktorí išli na Referendum proti gayom.
Naopak, rozumne a slušne formulovať otvorený postoj k LGBTI ľuďom PS môže a má - ako jeden z mnohých bodov svojej vízie pre túto krajinu.

K tejto téme je môj názor nasledovný:

• Podporujem registrované partnerstvá aby si ľudia z tejto komunikty mohli riešiť praktické veci ako informovanosť o zdravotnom stave či majetkové záležitosti

• V otázke adopcie detí som ja osobne skôr konzervatívny. Považujem to za oveľa komplexnejšiu tému ako partnerstvá nakoľko v prípade partnerstva sa dve dospelé osoby a spôsobilé na právne úkony rozhodujú slobodne o svojom vlastnom osude. V prípade adopcie sa rozhoduje o osude tretej osoby, ktorá nie je pred zákonom ani inak spôsobilá posúdiť dôsledky rozhodnutia. Tu by som skôr čakal odbornú diskusiu psychológov, sociológov, ľudí ktorí vyrástli v takých zväzkoch nakoľko ostatní pri všetkej úcte “nevieme úplne o čom točíme”. Z hľadiska práva ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciu podľa mňa nejde o diskrimináciu nakoľko ani heterosexuálne páry nedostávajú deti k adopcii automaticky a musai prejsť procesom posúdenia. Existuje nejaký zdokumentovaný prípad, kedy osoba (osoby) s homosexuálnou orientáciou o adopciu žiadali a bola im odmietnutá?

Snad existuje nejaký zdokumentovaný prípad, kedy osoba (osoby) s homosexuálnou orientáciou o adopciu žiadali a NEbola im odmietnutá, nie? :smiley:

Tento argument je davno vyvrateny a za studiami. Vraj dieta bez rodiny, ktora sa sklada prirodzene z mamy a otca, by nebolo spravne vychovane a nevyrastie z neho plnohodnotne dobry dospelak. To je ocividne blud. Lebo je neskutocne vela rozbitych tradicnych rodin, kde dieta alebo deti vyrastaju bez otca alebo bez mamy, niekedy dokonca bez oboch. Popripade pomaha stary rodic.

Pán, Rybár, možno Vám to akosi uniklo, ale na západe od nás sa o tejto téme diskutuje už polovicu storočia! A odborná diskusia psychológov, sexuológov, sociológov prináša minimálne posledných desať rokov komplexné odpovede a výsledky vo forme štúdií, takže už sa “vie vcelku dosť o tom, o čom točíme”. Z hľadiska práva sa stačí pozrieť na USA a západnú časť EÚ. Z hľadiska nedodržiavania práv sa stačí pozrieť na nás a celý východ od nás. To nie je otázka toho, či ste alebo nie ste konzervatívny, ľudské práva nezávisia od Vášho názoru, ale od toho, aby mal zákon rovnaký prístup ku všetkým občanom.

Ďakujem za vysvetlenie. Priznávam odborné diskusie mi unikli, obyčajne som svedkom internetovej diskusie ako je táto. Môžem poprosiť o nejaký odkaz na odborné štúdie? Rád si to doštudujem. Obzvlášť by ma zaujímala štúdia detí, ktoré vyrástli v homosexuálnom partnerstve a ich názor na to. Myslim, že najpodstatejší názor k tej téme vedia povedať práve ľudia ktorí tým prešli.

Nikde vo svojom texte som neneašiel textáciu [quote=“RobertAndil, post:75, topic:274”]
Vraj dieta bez rodiny, ktora sa sklada prirodzene z mamy a otca, by nebolo spravne vychovane a nevyrastie z neho plnohodnotne dobry dospelak.
[/quote] Naopak písal som, že o práve tretej osoby by mali rozhodovať odborníci

Ved som vas ani necitoval. To som len parafrazoval najcastejsi protiargument konzervativcov a cirkvy.

@jilekonline.eu (bohuzial?) demokracia je vlada vacsiny. A ano vyspelost sa z urciteho uhla pohladu da merat napriklad aj tym ako sa spolocnost stara o mensiny. No vyspelost krajiny sa neda zmenit jednymi volbami. Vyspelost krajiny sa da pozitivne ovplyvnit iba systemovymi zmenami skolstva (to je ta obcianska uvedomelost, pochopenie ze tie mensiny fakt nie su nebezpecne a pod.), zmenami zdravotnictva atd. atd.

Bohuzial system, ktory na Slovensku prekvita od 90tych rokov nedokazal ludi vychovat a vzdelat, tak aby boli dostatocne uvedomeli a schopni normalne bez emocii a predsudkov riesit liberalne spolocenske temy a nazory. To je jednoducho fakt.

A moze sa zdat ze v nasom (tvojom) okoli si ludia, ktori takto rozmyslaju, no netreba chybne zovseobecnit, ze to plati pre celu spolocnost. Z volebneho uspechu LSNS, SNS a Smeru si treba brat (politicky - strateicky) priklad. To ako oni komunikuju na drvivu vacsinu volicov (takmer 45%) jednoducho funguje. V pripade LSNS aj na tych mladych (!!!). Preto sa nova strana ma prisposobit do urcitej miery konkurentom, inak nema sancu uspiet a nema sancu nieco zmenit.