Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

Takze, priznam sa, ze tato tema ma obzvlast zaujima :slight_smile: pretoze tak ako bolo uz hore povedane, ocakavam od PS, ze to bude strana, ktora progresivnost nebude vyuzivat len ako sexy slovo, ktorym ale bude chciet povedat len to, ze bude nejakou viac liberalnou formou SaS - rozumej, ze bude ako SaS len nebude nadavat na utecencov.

Na zaciatok by som chcel citovat wiki:

In intellectual history, the Idea of Progress is the idea that advances in technology, science, and social organization can produce an improvement in the human condition. That is, people can become better in terms of quality of life (social progress) through economic development (modernization), and the application of science and technology (scientific progress).

Absolutne nesuhlasim s nazormi typu: “Bolo by vhodné o tejto otázke mlčať a nevyjadrovať sa k nej. Ak teda nechcete, aby nová liberálna sociálno demokratická platforma nevzala za své ešte prv než vznikne.”

To kde sme? Je to “len” prispevok diskutera a zatial jedine oficialne vyjadrenie “vedenia” strany/platformy :slight_smile: je vyjadrenie @mdubeci, s ktorym sa stotoznujem. Verim, ze aj ostatni “lidri” :slight_smile: hlavne @truban a hlavne @IvanStefunko maju podobny nazor. Dokonca v to velmi dufam, inak tato vec :slight_smile: stratila moju podporu a to by mi bolo velmi luto, lebo zatial vsetko to malo co som mal moznost sa dozvediet vyzera super!

Sledoval som aj poslednu Lampu, kde ste boli aj so Zuzanou Čaputovou a sice ste sa branili tomu aby ste boli v skatulke “liberalna lavica” ja tak strasne silno dufam, ze nou naozaj budete, ze si to ani neviete predstavit :slight_smile:

Ja, moja zena, moji priatelia… uz roky cakame na stranu, ktora sa prosto nebude hanbit povedat: “ano, je to tak! sme lavicova, liberalna strana a kukajte toto je nas program a nase priority!” A vobec by som sa v tomto momente nebal, ze by ste sa hned zabili. Prave naopak, tak ako vam hovoril Štefan H., myslim si, ze opak je pravdou. Ak neurobite jasny signal: “toto sme my a toto su nase nazory”, desiatky tisic volicov opat ostanu doma, lebo proste su taki ludia, ktori skratka aj vo vypatej situaci nechcu volit kompromis urcitej velkosti. A kurnik sopa! Ak niekto chce pravicovu liberalnu stranu tak ma SaS, ak niekto chce pravicovu konzervativnu stranu tak ma ludi v OLaNO a bude mat asi aj TOSKA. Naozaj zase chceme aby lavicovy volic ostal doma?

Ale spat k teme :slight_smile: pre mna je jasna deklaracia, ze prava LGBTI maju byt velmi vysokou prioritou, velmi dolezita a bez nej u mna PS velmi klesne.

Akou sme my aktualne liberalnou demokraciou ked ludia stale nemaju rovnake prava?! A ked ludia na zaklade xenofobie im ich chcu aktivne odopierat a porusovat pri tom ustavu? To je sialene.

Myslim si, ze ak chce byt PS tym, v co mnoho ludi dufa, musi tomuto povedat jasne ANO! ANO, chceme aby mohli pary rovnakeho pohlavia mat oficialny vztah. ANO, chceme aby si mohli adoptovat dieta, ktore inak skonci v domove. ANO, chceme aby sme neboli stat kde nabozenstvo nediktuje ludske prava (to mame mimochodom aj v Ustave).

(1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na
nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Vsimol som si, ze velka obava ludi je, ze by PS nevolili ultrakonzervativci. Ale ako to uz jasne povedal @PeterKocvar nadejat sa, ze PS ma moznost oslovit core/“jadroveho” volica SNS/LSNS/SMER je podla mna nulova. Niektorych volicov, ktori tieto strany volili zo vzdoru alebo srandy si myslim isto chytit mozu. A ako som uz povedal, myslim si, ze vypustenie ci “ignorovanie” velmi dolezitych tem bude strata toho volica, ktory v poslednych volbach nevolil, alebo neochotne urobil kompromis (Siet/Most/SaS/OLaNO).

Pre mna, ako lavicoveho volica je tato otazka velmi dolezita a verim, ze sa k nej postavite progresivne :slight_smile: myslim si, ze by ale naozaj nemalo ist o boj o “manzelstva” nakolko toto hned nakopne vrtulu velkej casti katolikov. Ale boj o to, aby mohli mat tito ludia “registrovane partnerstvo”, ktore bude mat vsetky pravne a socialne vyhody manzelstva (len teda fajn, nebude sa to volat manzelstvo a nebudu ho musiet specatit knazi v kostole) je boj, ktory sa musi vyhrat. Pretoze je to boj o zakladne ludske prava, ktore mame v SR potlacane, a nech mi to ludia prepacia, ale potlaca ich podla mojho nazoru nabozenstvo a to je proti Ustave SR.

Este by som chcel pre @boris.rybar tychto par linkov ohladne adopcie homosexualnymi parmi. Bohuzial, su vsetky v anglictine. Ak to je problem kludne napiste, ja Vam ich prelozim do slovenciny vecer ked pridem domov :slight_smile:

Kliknite si na tento odkaz tu, kde nájdete referencie na pôvodné štúdie.

Perfektne si to napísal.

Inac jednu vec nikdy nepochopim, ze ako ludia nedokazu pochopit, preco homosexual proste nemoze v hlave prepnut nastavenie a stat sa “normalnym”. Vobec to nie je tazke, ak nie ste sociopat a mate aspon trosku empatie, tak je to ekvivalentne tomu, ako keby som konzervativnemu muzovi povedal, aby ho pritahovali ini muzi. Uplne rovnaka vec.

Táto otázka by mala zatiaľ zostať zabudnutá. Ak chceme napraviť Slovensko, v prvom rade sa musíme venovať spravodlivosti, ekonomike, dôchodkom, a hlave spraviť Slovensko právnym štátom, vrátiť ho občanom. Na to potrebujeme nie len väčšinu v parlamente, ale ústavnú väčšinu. Preto teraz nie je priestor na riešenie LGBTI komunity, alebo ako tu niekto napísal zelenou agendou. Potom sa tu všetci rozhadame, a nebude to strana nového typu, ale stranička nepresahujúca 1%, ako všetky doteraz vzniknuté. Preto si treba vytýčiť len základné priority, a tým sa venovať, aby s nimi súhlasilo čo najviac občanov.

Tak nech sa na mna nikto nehneva, ale neda sa jednym dychom napisat

v prvom rade sa musíme venovať spravodlivosti

a

Preto teraz nie je priestor na riešenie LGBTI komunity

Takze zabezpecit vsetkym ludom rovnake prava je sekundarne, mozno tercialne. Najprv treba riesit ekonomicke otazky.
Chcel by som len tolko este k tomu povedat, ze aj ti ludia by ich radi riesili. A mala tato krajina viac nez dve dekady na riesenie ekonomiky a PS moze byt potencionalne PRVOU stranou, ktora bude v rovnej miere (ak nie prioritne) riesit nerovnost medzi obcanmi, ktora je podla mojho nazoru ovela viac alarmujuca ako akakolvek ekonomicka otazka.

Avsak, proti gustu ziaden disputat.

Potom si treba založiť stranu, ktorá bude mať LGBTI za prioritu. Pokiaľ si tu dávate tú podmienku, tak to tu skončí ako doposiaľ založené všetky straničky. Právo na váš názor vám nikto neberie, ale ak si to dávate ako podmienku, tak môžme zabudnúť na prosperujúce Slovensk. Potom si jedna skupina dá podmienku, že to musí byť ľavicová strana, druhý , že pravicová a.t.ď. A zlodeji sa budú tešiť.

Prosperujuce Slovensko, kde najlepsie sa bude mat ten aktualne utlacany, biely, heterosexualny, dane platiaci, pracujuci muz, ano?

Keby niekto chcel taku stranu tak vsetci ideme volit SaS.

Absolutne nechapem ako sa mozme rozpravat o ludoch ako o nejakej tercialnej priorite, ze az ked my sa budeme mat ekonomicky dobre, potom sa mozme pozriet na vase problemy. Predsa len, nas tu opresuju zlodeji a vy ste len LGBTI, musite pockat kym my budeme prosperovat, sorry!

Ostavam trochu zaskoceny, niekedy mam naozaj pocit, ze velke percento tu diskutujucich by vlastne chcelo len taku druhu SaS co bude taka ista len nebude sa stretavat s Kocnerom, Kotlebom a Dankom, vsak to je super :slight_smile: to urcite nebude “stranicka s 1%”

Este sa ani nevie ci sa PS vobec stane stranou a aky budu mat program. Ale z nazvu by som tusil, ze budu podporovat LGBT, ale zase nazvy mozu klamat, vid. Sloboda a Solidarita.

Obávam sa, že na Slovensku aj okrajová zmienka, náznak, tieň podpory LGBT prípadnú budúcu stranu PS, ak sa raz zmenia na stranu, vážne poškodí.

Slovensko sa možno zdá progresívne v Bratislave. Lenže zvyšných 99% Slovenska je silno tradicionalistické. Načo dávať konzervatívnym silám do rúk zbraň proti progresívnym? Stači ak túto debatu otvoria v diskusii, progresívni sa prihlásia k podpore LGBT a v tej chvíli skončili.

LGBT problematika je absolútne okrajová téma, ktorú by som na ich mieste ani neotváral. Zatiaľ nie. Možno o sto rokov.

Poznám vidiek. Poznám zmýšľanie malomesta. Nechce sa mi počuvať pastierske listy, v ktorých biskupi reaguju na snahy PS o podporu LGBT slovami ako, sodomský paškvil nemá na Slovensku miesto… Nechce sa mi počúvať známych, ako na snahy PS o podporu LGBT reaguju slovami, tam v tej Bratislave, tam sú všetci buzeranti…

PS v rámci sebazáchovy, aby vôbec malo nejakú šancu, by urobilo múdro, keby LGBT problematiku vôbec neriešilo.

Ze o sto rokov, neprehanate to s tym optimizmom? :slight_smile: Preco by skoncili? Dam scenar: Fico otvori debatu, PS sa rozumne vyjadri, ze clovek by mal mat rovnake prava, nezavisle od jeho farby pleti, pohlavia ci sexualnej orientacie. Pred zakonom sme si vsetci rovni (to sa vztahuje aj na kalinakovych “nasich ludi”). Sialene vyhlasenie. A co ked 99% starych babiek a dedkov doma pri televizoroch bude suhlasit - lebo su decentne ludske bytosti. Zase Slovensko nie je Irak ani Saudska Arabia. Babka, ktora chodi kazdu nedelu do kostola, nie je az taka skazena, ako si mozno predstavujes.

Pozrite sa, mne je úplne jasné, že až príde na lámanie chleba a ktosi kdesia sa možnej budúcej strany PS opýta na témy LGBT, utečenci, potraty, feminizmus a ďalšie “výživné” témy, že PS zaujme nejaké stanovisko. Asi dosť ľavicové. To je OK.

“Decentné” babky a dedkovia následne vypočujú pastiersky list príslušného obsahu - viď vyššie - a dajú hlas SNS, Smeru, KDH. V horšom prípade rovno ľudákom.

Progresívne Slovensko podporíme vo voľbách vy, vašich sto priateľov a známych, ja… možno až závratné 3% voličov, všeho všudy.

Ja si jednoducho myslím, že v záujme čo najlepšieho volebného výsledku by bolo lepšie niektoré témy elegantne obisť.

Viem, že to nie je bohvieako vznešená taktika, ale myslím si, že by priniesla viac než len 3%. Sorry, taký je môj názor.

3% ludi na svk je slusnych a normalnych? A to som si myslel, ze ja som zanevrel na slovenskych volicoch :D.

Budme realisticki, v tomto momente tento portal a toto vlakno cita a studuje x ficovych patolizacov platenych Smerom a uz teraz si pripravuju prvy nacrt antikampane. A to nie som konspirator, takze moznost elegantneho obchadzania okolo horucej kase je pochovana, oni tieto temy vytiahnu, a to v tej najnevhodnejsej chvili pre PS.

A čo tak potom aj elegantne zmeniť názov Progresívneho Slovenska na Oportunistické Slovensko?! To by sa ti nepáčilo? V záujme najlepšieho volebného výsledku by bolo teda dobré ponúknuť odmietanie nielen LGBTI tém, ale rovno aj celej LGBTI komunity; k utečencom sa treba postaviť rázne a rovno betónovým múrom; potraty rovno zakázať a ženy, ktoré ich podstúpia, zavrieť na desať rokov do basy; feminizmus by mal byť považovaný za úchylku a… keď Oportunistické Slovensko získa okolo 25 %, ísť do vlády s Kollárom a Kotlebom. Čo povieš? :male_couple_with_heart: :rainbow: :joy:

Lebo ľudia nedokážu počúvať iných (dokonca asi ani seba) len tliachať naučené papagájoviny o “ochrane rodiny” a podobne, a lebo sú ako píšete sociopati a bez empatie. Že LGBTI ľudia sú rovnakí ako ostatné svedči fakt že ani oni často nedokážu počúvať. Keď napríklad povieme, že sme všetkými za ich práva len zatiaľ by sme ju neotvárali pretože sú ohrozené úplne základné práva úplne všetkých ľudí kam patria aj oni a že túto tému na SK veľmi úspešne zneužíva druhá strana na to aby diskvalifikovala opozíciu a zastrela tým iné témy, tak od rozumného človeka očakávam že to pochopí. Lenže oni budú tlačiť na pílu s heslom “buď všetko alebo nič” aby sa znovu dosiahlo nič. @Peter_Pavol to pekne zhrnul v čom je to nebezpečie.

A čo keby sme sa napríklad porovnávali s katolíckym Španielskom? Mimochodom, Slováci sa radi porovnávajú s tretím svetom, lebo v porovnaní s ním vychádzajú ako víťazi. Pseudoargumenty typu: buďme radi, veď sa pozrite, ako sa žije tam. Áno, v tomto prípade môžeš takto argumentovať proti LGBTI komunite, že keď sa im nepáči, tak nech idú tam, kde gejov na uliciach lynčujú. Fakt dobrý porovnávací základ pre krajinu v EÚ. Palec hore! :smile:

Myslím, že PS jednoznačne vyjadrilo svoj postoj k LGBT komunite vo svojich hodnotách. Otázku by som skôr nastavil, že čo ty očakávaš od PS v tejto problematike, lebo z niektorých nielen Tvojich vyjadrení to vyzerá, že sa očakáva uzákonenie registrovaných partnerstiev hneď po najbližších voľbách. To mi príde ako poriadne prestrelené a môžem Ti rovno povedať, že na konci budeš sklamaný. Neviem si totiž predstaviť situáciu ako by sa to mohlo v realite dosiahnuť. To čakáme, že PS, ktoré ešte ani nie je stranou, získa vo voľbách nad 40% hlasov a vytvorí vládu jednej strany ako SMER. Alebo kto by mal byť s PS v koalícii, aby to bolo reálne? Jedine SaS či SMER, lebo s KDH, Oľano, SNS, Sme rodina by bol taký návrh nepriechodný.

Nie, neporozumel si ma, očakávam iba jednoznačný postoj Progresívneho Slovenska k LGBTI komunite, žiadny oportunizmus, len jasnú formuláciu - sme za registrované partnerstvá (k adopciám a manželstvám to už potom pôjde samo, aj pod vplyvom západnej Európy a USA) a v prípade, že by teoreticky došlo k ideologickému rozporu, tak túto tému neopustia ako SaS-ka. Moje vyjadrenia v tomto fóre sú reakciami na tých diskutérov, ktorí plne nerozumejú pojmu progresívny, lebo tieto témy sú integrálnou súčasťou progresívneho diskurzu.

Vplyv USA pojde praveze proti :slight_smile: a zapadnej Europy… no uvidime po volbach. Snad rozum zvitazi.

Myslel som skôr legislatívny vplyv; tlak na uznávanie rovnakopohlavných manželstiev uzavretých v EÚ a USA. Racionalita sa v ľudskej histórii strieda s iracionalitou; obdobie postmoderny sa skončilo, určite už prechádzame krízou rozumu, ktorá so sebou vždy prinášala nestabilitu, strach a vojny.