Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

Nie som odbornik v tejto teme. Uz z principu politickej reality si myslim, ze PS musi mat v tejto teme uplne jasny postoj a komunikaciu, inak bude lavirovat a strati ovela viac ako ziska. Progresivna strana so svojimi hodnotami bude priamo challengovana nielen politickymi supermi, ale aj novinarmi a predvolebnymi diskusiami. Tu sa nikto neskryje a odpovede typu neotvarajme, uvidime, nie je tema - je cestou Prochazku do hrobu. Najma, ak novinari vymaknu niekoho z PS v dobrej naladicke a ten povie svoj pohlad :wink:

Cesta na Slovensku si myslim je dominantne cez spravnu komunikaciu. PS sa stavia aj za mensiny, a tou najvacsou u nas je vacsina ludi okradana nesystemovym statom a oligarchmi. A dalsie klucove priority - tu zakotvujeme vacsinovych volicov, im treba dat pocitit, ze je o to uprimny prioritny zaujem. A medzi mensinove temy patri aj pomoc parom rovnakeho pohlavia. A tu je zas rozhodujuce sa sustredit na konzervativnu argumentaciu v ich prospech. Zabudnime uplne na Chromika a dalsich 15-20% obcanov, co veria, ze homosexualita je choroba a nech sa zmenia, ti nie su volici PS. Bojuje sa o stred, ktory nema vyhraneny nazor. Liberali su s tym ok tak ci tak. Poucme sa z krajin ako Spanielsko ci USA, kde presli tieto zmeny aj s velkou podporou konzervativnych sil. Je to vec argumentov, ako napr.:

• je to podpora tradicnych hodnot, aby ludia rovnakeho pohlavia zili v zavaznom monogamnom zvazku v dobrom aj v zlom
  • neplnia sice reprodukcnu ulohu, ale idu moralnym vzorom spravania sa pre svoje okolie rovnako ako svadby starsich parov ci neplodnych partnerov rozneho pohlavia

Prikladov uspesnej strategie je viac, staci si to podrobnejsie vyguglit napr. (How to talk to antigay… a dalsich. Hlavu pchat do piesku je naivita, nikto svoje hodnoty obchadzat nechce a asi nebude. Akurat to nebude priorita, lebo uprimne ani nie je, su tu vacsie prusery. A naopak, ked sa zacnu veci riesit, ludia podporia aj tazsie temy.

Len by som podotkol, ze my nie sme ti, co by sa mali za svoj nazor hanbit a svoje postoje tajit. To druha strana by sa mala hanbit.

@Yano Nerozumiem tejto úvahe. Pravicových a konzervatívnych strán je na Slovensku dosť. Žiadnu ďalšiu nepotrebujeme, a PS nemá dôvod hrať hru, kde už dnes je viac hráčov, než môže byť.
Mimochodom, ja som progresívny ľavičiar, a dosiaľ som volil pravicové, a niekedy i relatívne konzervatívne strany, pretože šlo o najrozumnejšiu (tým myslím najpragmatickejšiu) z ponúkaných možností. Som presvedčený o tom, že mnohí ľudia, ktorí sú odo mňa pravicovejší a konzervatívnejší, by pokojne zvažovali voľbu strany, ktorá sa s ich videním sveta nekryje na 100%, ak by bola programovo rozumnou voľbou. Aj keď by nesúhlasili s registrovanými partnerstvami.
Ľudia nie sú stádo ošípaných, politici nemusia hrať len na ich pudy a predstavy. Ľudia sú o moc múdrejší.

Okrem toho - a toto je najdôležitejšia vec - LGBTI nie je a nesmie byť priorita. Prioritou musia byť ľudské práva ako také - a LGBTI sú tiež ľudia. Toto nie je o registrovaných partnerstvách, toto je o hodnote ľudských práv ako takých.

@Peter_Pavol Naozaj vnímate ľudí ako bezmyšlienkový unanimistický dav?
Vašim hypotézam rozhodne nenahrávajú do kariet skutočné volebné výsledky. Napr. 15% a 2. miesto SaS v Brezne. Je podľa Vás v Brezne 15% aktívnych podporovateľov registrovaných partnerstiev, dekriminalizovanej marihuany a odvodového bonusu? Je to naivná predstava, však?

Rozhodnutie, koho voliť, je individuálne a ďaleko komplexnejšie, než si myslíte. Nikdy by som netvrdil, že je v zásade racionálne - no je komplexnejšie, než to prezentujete. Ale najmä to ukazuje, že strana, ktorá si dá do programu registrované partnerstvo (hoci preň nikdy nepohne prstom) môže aj v zaostalých regiónoch (a to ako stredoslovák nemyslím negatívne) získať masívnu podporu. Ľudia, ktorí by nikdy nevolili stranu poporujúcu reg. partnerstvá, by nikdy PS nevolili ani keby sa PS vzdalo ľudskoprávneho rozmeru - pretože uvedení voliči majú niekoľko ideovo bližších možností. No zároveň si nemyslím, že týchto ľudí je nejaké obrovské množstvo - referendum jasne ukázalo, že táto partikulárna “single issue” nie je ani zďaleka taká silná, ako sa zdá.

Podľa mňa aj v tejto téme je na mieste porovnávať sa s Českom a mať jasný ľavicový postoj, rovnako ako valorizácie 2,7% alebo sex. asistencia pre invalidov čo všetko v inteligentnom a solidárnom Česku existuje. ja by som pri všetkých týchto témach navrhoval nastaviť latku vyššie a potom so stranami ako SaS, Olano či Kdh vyrokovať nejaký kompromis, tak ako to urobila pravica ked napr. nastavila 2. pillier na 9%)

Ako som už niekde napísal, debata ohľadne postavenia LGBTI komunity, čo sa týka dorovnania práv, je v tomto fóre jedna z najsledovanejších a najdiskutovanejších. Progresívne Slovensko sa jej nebude môcť vyhnúť. Ak áno, zapadne v plejáde stredopravých strán. Jednoznačne treba využiť možnosť osloviť liberálnejšieho voliča naľavo i napravo. A ponúknuť bohatý program, v ktorom sa budú riešiť komplexne školstvo, zdravotníctvo, investície, zelená politika… a tiež registrované partnerstvá. Potenciálna strana musí mať pozitívny program za progresívny hodnotový okruh a nie vymedzovaný proti všetkým a všetkému.

Čo presne znamená prispôsobiť sa konkurentom? Ja som si vždy myslel, že od konkurentov sa treba odlíšiť. :wink:

zase neprehanaj, toto forum nie je ziadna vzorka národa… v 90% sa sem prišli vykecat pravicovo-liberalni voliči SaS… etické témy pre ziadnu stranu nie su prioritné, smer robi ekon. pravicovu politiku a opozicia ziada este tvrdšie zasahy voči najslabším. teraz treba bránit tieto ekon. likvidované skupiny…priorita je prežiť. bohuzial nie sme tam kde zapadná europa kde si môžu dovoliť ten luxus riešiť etické problémy…bodaj by nie ked tam maju aj stovky tisic nasich mladých a dalsie miliony z okolitých státov čo im makaju na soc. systémy

Eticky problem? Ved to je legislativny problem rovnych ludskych prav.

Problémom je presne takéto filozofovanie. Hráš sa na pragmatika a realistu. Žiaľ, neuvedomuješ si to prepojenie: práve preto, že táto spoločnosť nie je občiansky vyzretá v tom takzvanom etickom luxuse, tak sa jej nedarí ani ekonomicky.

Reaguješ hystericky.

Oportunizmus je druhé meno politiky. Bez istej miery oportunizmu sa nedá. Áno, navrhujem v tejto chvíli celkom oportunisticky témy LGBT prehliadať, nevyjadrovať sa k nim.

Debata je o LGBT, nie o utečencoch, nie o potratoch, nie o feminizme …

S týmto s tebou úplne súhlasím "LGBTI nie je a nesmie byť priorita. Prioritou musia byť ľudské práva ako také - a LGBTI sú tiež ľudia. Toto nie je o registrovaných partnerstvách, toto je o hodnote ľudských práv ako takých.“
Ale nesúhlasím " Pravicových a konzervatívnych strán je na Slovensku dosť”. Já som pravičiar, ale voliť nemám koho, tak som rád že sa formuje strana s ktorou by som mohol súhlasiť. Len s teba cítim , že by toto mala byť ľavicová strana.Potom, tu asi nemám čo robiť. Tiež strana ktorá bude presadzovať priority LGBTI.

Neviem kvôli čomu má SaS v Brezne podporu 15%. Dosť ma prekvapuje, že sa tí sociopati vždy dostanú do NRSR s takým číslom… Jedno je však isté, SaS nepodporuje LGBT. (zjavne vedia prečo) Naopak. Mnohým voličom SaS vyslovene prekáža prítomnosť čo i len náznaku ľavicových tém a ich reprezentantov v SaS, M. Poliačika, L Nicholsonovej. Tých by mnohí voliči SaS najradšej videli mimo túto stranu.

Táto debata, nicméně, nie je o SaS, ale o PS a LGBT.

3% je optimistický predpoklad.

Neviem, kde si studoval matematiku a statistiku, ale kym to nepodlozis dokazmi a prieskumami, je to len he say she say.

Mas uplnu pravdu. Akurat to vysvetlovanie a postupne pochopenie problemu bude beh na dlhsiu trat. Na prvy pokus bez zamyslenia sa a casu na diskusiu by boli sami hateri aj medzi potencialnymi podporovatelmi.

Tak prečo nediskutuješ na fóre Obyčajných ľudí??? :smile:

Podla mna by ste nemali riešiť spor lavica/pravica, nás čo sme to iniciovali spája toto: Desatoro
Tu by ste si to mali zaradiť! A kludne debatovať

S dokumentom sa nedá nesúhlasiť. No je veľmi všeobecný. Dá sa však na ňom postaviť konkrétny program. Spor v tejto diskusii ale ani nie je o ľavom a pravom pohľade na politiku, ale o idealistickej a oportunistickej politickej praxi. Sme tu skupina diskutérov, ktorá považuje za dôležité riešiť otázku dorovnania práv LGBTI komunite a kontrujú nám ľudia, ktorí si myslia, že ľudské práva sú okrajové a treba ich v tichosti obísť.

Máte pravdu, len že ja reagujem na to, že tu niektorý ťahajú debatu do leva, čo ma znervózňuje.Taktiež je tu spor liberali/konzervatívci . Aj to si treba všímať. Nemôže mať nikto na vrch. Vy ste ľavičiar ja pravičiar, ja vás rešpektuje, ale nechcem aby sa tento projekt ťahal len do leva.Mala by to byť širokospektrálna strana zameraná hlavne pre tých, ktorý nemajú koho voliť a majú chuť skoncovať s terajšou mafiou. A tých je to 40%, možno už viac.
V prvom rade (ak vznikne strana) v prom rade musí byť dôveryhodná. Predstavujem si to tak, že strana bude mať svojich voličov, s ktorými bude komunikovať cez internet, rozhodnutia si budú dávať odhlasovať všetkými voličmi. Voličov si bude registrovať. Overenie bude mail, telefón, bankový účet. (z účtu pošle trebárs 1€ na účet strany) Takto registrovaný volič, bude môcť hlasovať o akomkoľvek rozhodnutí strany.Bude voliť predsedu(skôr hovorcu) a ďalších funkcionárov. Nemôže to dopadnúť ako v terajších stranách, kde si niekto založí stranu,nechá sa zvoliť za predsedu, a bude rozhodovať o všetkom. Hlasovanie bude prístupné všetkým voličom.Týmto sa vyhneme tomu, že o rozhodnutiach nebudú rozhodovať oligarchovia, ale voliči. Takto by sa vytvorila priama demokracia v strane, a keď sa podarí dostať sa do parlamentu a vlády, tak by to mohla byť aj priama demokracia v štáte, po ktorej sa tak volá. Viem že máte za sebou aj kvalitných ITčkarov , tak že by to nemal byť veľký problém. Záleží na vás, akou cestou sa vyberiete. Ak to z demokraciu myslíte vážne, zoberiete si aspoň niečo s tohto návrhu.