Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

Zo spojenia priama demokracia mi v poslednej dobe behá mráz po chrbte. Čiže vznikne úplne nový typ strany? Takzvaná audiotexová? :smiley: Pre ľudí, ktorí nemali koho voliť, už v minulosti vznikli dve strany: Paliho kapurková a Strana slobodného slova Nory Mojsejovej. Dnes tu na tieto účely je Kotleba. :slight_smile:

@Yano ja som ľavičiar a dosiaľ som ľavicovú stranu nevolil. Naposledy som sa rozhodol pre Most.
Tak verím tomu, že sa nejaký slušný pravičiar odhodlá k podobnému kroku, a bude voliť PS, ktoré vyzerá, že bude trošku, no vôbec nie extrémne, vľavo.

Ešte malé upresnenie, slovami “pravicových a konzervatívnych” som myslel “pravicových a zároveň konzervatívnych” - a tých tu dosť je. OĽaNO, KDH, OKS, Toska… šialenejšie alternatívy radšej vynechajme. Pomerne konzervatívny je aj Most.
Čo sa pravicových a progresívnych strán týka, tých asi dostatok nie je - SaS mala kedysi ambíciu hrať sa na takúto stranu, no odkedy k nízkym daniam, malému štátu a odvodovému koliesku prilepili nenávisť k moslimom, asi už nie je o čom sa baviť.

Ale dovoľte mi na záver jeden tip: odmietnite tie pravidlá hry, na ktoré dnes mnohí politici kladú dôraz: že kto nie je so mnou na 110%, nezaslúži si moju pozornosť. Toto politiku i spoločnosť všeobecne iba polarizuje. Radšej nech platí, že ten, s kým sa zhodnem na 70-80%, je môj spojenec - a ostatné je o kompromisoch a dialógu.
V tom prípade môže aj pravičiar voliť ľavicovú stranu, a ľavičiar pravicovú. :wink:

S tým súhlasím, tiež som za široko spektrálnu stranu, a hlavne okraje by si nemali presadzovať svoje myšlienky za každú cenu.

Samá polarizácia, z extrému do extrému, to sa ďaleko dostaneme.

Tí čo poznajú ľudí mimo Bratislavy, tvrdia, že ich pohľad na svet je tak odlišní od hodnôt, ktoré sa tu riešia, že nie je šanca dosiahnuť slušný volebný výsledok, bez toho aby sa od týchto tém dištancovali. Oportunizmus je politika a obety sú nutné pre úspech.
Tak sa ale nekoná progres, ale len další, možný čiastkový úspech, ktory neposunie slovenskú spoločnosť na ceste k spravodlivej a solidárnej spoločnosti.

Ja v Bratislave nežijem, a viem o akých ľuďoch sa tu hovorí, keď sa tvrdí, že pre nich sú témy ako LGBTI koncom akejkoľvek debaty a šance na zvoliteľnosť. Nuž, do volieb je ale pár rokov a ak sa táto strana chce presadiť, tak nemusí upúšťať od svojich hodnôt, ale naopak tvrdo pracovať na tom, aby si získala ľudí na svoju stranu, aby im dala v komunitách pocit, že je stranou pre všetkých tých, ktorí si želajú šancu na zmenu. Fatalizmus, ktorý sprevádza hasenie optimizmu, to je niečo čo nemôžem vystáť - lebo bez ohľadu na to, či tento projekt bude uspešný, dehonestuje to každý jeden veľký pokrok v boji za rovnosť a slobodu, ktorí ľudia vybojovali naprieč históriou.

Všetko je o komunikácii, o napojení sa na gazdovský rozum. Keď sa všelijakí “odborníci” ohradzujú proti feminizmu ako proti hnutiu, ktoré sa snaží pretlačiť ženy na miesta kam “nepatria”, lebo sa na to kvôli ich mentálnym a fyzickým danostiam nehodia, tak ja im poviem zhruba toto: že ak hasič musí zdvihnúť 40 kg hadicu, tak to tak má byť. Ale je jedno či to je žena alebo muž ak to dokáže. Kompetencia a morálka je všetko. Farba, pohlavie, sexuálne orientácia nič.
Na slovách záleží. Dievčatá musia mať pocit, že ich osud je v ich rukách, zaleží od ich talentu a schopností a nie od noriem, ktoré im spoločnosť nadiktuje. To isté platí o každom jednom človeku - a to musí byť odkaz PS, ak chce byť stranou hodnôt, ku ktorým sa prihlásila.

Táto diskusia sa podľa mňa vyčerpala. Pozitívne beriem fakt, že sa tu (zatiaľ) neriešila otázka toho, či je homosexualita choroba a taktiež sa tu (opäť zatiaľ) neobjavili osobné útoky.

Hoci si myslím, že koncept progresivizmu je vo svojej podstate stredoľavý - v americkom kontexte je synonymom európsky chápaného sociálneho liberalizmu -, rozumiem aj potrebe osloviť pravicového nekonzervatívneho voliča. (Konzervatívneho hádam nie, zlepencov už bolo dosť a v tom prípade by nálepka progresívny bola tak nasmiech ako sociálna demokracia pre Smer ;-).)

V diskusii sa často objavuje spojenie okrajové témy v súvislosti s dorovnaním práv osobám v LGBTI komunite. Bez ohľadu na to, že sám podporujem rovnakopohlavné manželstvá a adopcie detí takýmito pármi, predsa len žijeme v slovenskej realite a uvedomujem si, že to by momentálne bola politická samovražda. Napriek tomu si myslím, že slovenská spoločnosť už dosť dlho mešká s inštitútom registrovaného partnerstva.

V diskusii sa objavujú názory, že progresívna strana zo svojej ideologickej podstaty nesmie túto tému opomenúť, opačný postoj je, že kontroverzné témy vo všeobecnosti by nemali byť vôbec otvárané. Ak hovoríme o hodnotovej politike, tak určité veci sa nesmú dávať oportunisticky do zásuvky.

Ja ako potenciálny volič považujem za primárne, aby strana mala rovnocenne v programe riešené ekologické, ekonomicko-sociálne a eticko-ľudskoprávne oblasti. Tú poslednú považujem dokonca za chrbtovú kosť akejkoľvek politiky. Ak by v programe táto oblasť bola nemastná-neslaná, nejednoznačne vypracovaná, radšej pôjdem cestou menšieho zla a budem voliť štandardnú pravicovú (čo najmenej konzervatívnu) stranu, ako som to, žiaľ, robil doteraz. Veď prečo by som mal voliť liberálnu stranu, ktorá dokáže opustiť hodnoty vyplývajúce z jej podstaty?

Aby sme sa my diskutujúci stále netočili do kruhu, v tomto bode by ma už zaujímali konkrétne postoje zakladateľov a členov správnej rady občianskeho združenia Progresívne Slovensko. Aký je Váš postoj k LGBTI komunite, registrovaným partnerstvám, rovnakopohlavným manželstvám a adopciám detí, @mdubeci, @IvanStefunko, @truban, @rado_pala, @MichaelaJacova, @Zora_Jaurova, @Ivana_Molnarova, @mhojsik? Pravdu povediac, dosť mi v tomto fóre chýba Vaša spätná väzba na túto tému. :slight_smile: Otázku nevzťahujem k Progresívnemu Slovensku ako organizácii, chcem len vedieť osobný postoj, bez ohľadu na to, či potenciálna strana, ktorá by vznikla, túto tému bude alebo nebude mať v programe.

ahoj,

ja som to písal aj na začiatku tohto vlákna. mrzí ma že som sa viac nevedel zapájať, ale tak veľa vecí sa teraz dialo naraz.

každopádne za mna, ešte raz. povedal som to aj normálne on record do .týzdna v minulosti, som za registrované partnerstvá a teda aj plnú rovnoprávnosť párov rovnakého pohlavia, takže aj manželstvá aj adopcie. viac než nejaké interné stanovisko vnímam ako problém to, že politicky pre takéto stanoviská dnes nie je asi veľká podpora. bol by som rád keby sa túto tému podarilo vyriešiť aspoň skrz regis partenrstvá, nech sa tu už 20 rokov nevedia kultúrnavojna o téme ktorá je dávno všade bez problémov poriešená.

To sa dá vraj jedine načúvaním týmto bežným ľuďom. Ľudia, ktorí internetových diskutérov nazývajú kaviareň, pochopiteľne diskutovať online nebudú. Možno by bolo treba vyraziť za nimi na prašné slovenské cesty. Navštevovať ich v krčmách, v kulturakoch alebo kostoloch. Načúvať im. Viditeľne. To znamená zapisovať si ich názory aby videli, že majú hlas. Potom to nejako vyhodnocovať, postupne sa k tomu vyjadrovať. Ukazovať im: toto sa dá, možno takto, toto je neľudské, pretože toto atď. Musel by debatu viesť nejaký komunikačný génius, pretože by už dopredu (predpokladám) musel mať pripravené velmi ľudské spôsoby argumentovania. To co by v tých ľuďoch zostávalo by totižto nebol program ale Iba pocity. Pocit, ze boli vypočutí. Pocit, ze majú hlas.

V Anglicku takéto projekty vedia participovať univerzity. Zabezpečujú prieskum, zber dát, kvalitatívne analýzy, modelovanie a pod. Popri tom existuju systémy ako systém 52, ktoré sa využívajú na analýzu písanej korešpondencie. Nedavno som na LSE počul prednasku o tom, Ľudia sa písomne sťažujú na všeličo, prekladajú niekedy aj riešenia, no samospráva na čítanie nemá Čas ani chuť.

Tiež tam diskutér povedal, ze fenomén bielej pracujúcej vrstvy je transatlantický. Môže to znamenať, teda ze aj na Slovensku existuju vrstvy spoločnosti, ktoré majú nereálne predstavy o minulosti. Treba im ich nahrádzať niečim realistickejsim. Ako? To neviem. Možno nejaká synergia s cirkvami?

Potom treba aby malo progresívne sl. vlastný hlas na YouTube, vlastnú relaciu. Niečo na formát lampy. Plus, pokúšať sa spolupracovať s co najviac blogermi a formátmi podobnými lampe. Pokúsiť sa vytvoriť taký online HUB. Za 1. Dohodnúť co hodnoty PS sú. 2. Začať ich komunikovať do online seriálov rozhovorov, náučných besied, dokumentov. Niečo čoho by sa človek snažiaci orientovať mohol zachytiť. V slovenčine takmer nič take existuje.

• Som proti akýmkoľvek úradným rovnakopohlavným zväzkom.
  • Som za registrované partnerstvá bez možnosti akejkoľvek adopcie.
  • Som za registrované partnerstvá iba s možnosťou adopcie biologických potomkov partnerov.
  • Som za registrované partnerstvá s možnosťou adopcie detí, akú majú i heterosexuálne páry.
  • Som za rovnakopohlavné manžestvá s rovnakými právami, aké majú heterosexuálne manželstvá.

0 účastníci

LGBT komunita snad pozna osobne postoje ludi z komunity PS. Zaroven snad pozna realitu exekucie politickej sutaze. Je v spolocnom zaujme netlacit PS do pozicie strany s najlepsim LGBT programom - tento priestor by mal byt ponechany trollom a saboterom, ze by bolo lahsie ich identifikovat. LGBT tema je efektivne pouzivana voci politickej konkurencii. LGBT komunita, co vy na to? Plne rozumiem, ze ide o vase prava, na dosiahnutie ktorych treba brat do uvahy mnozstvo inych veci.

Dovolím si nesúhlasiť. Viacerí v tejto diskusii sme vysvetlili, prečo je v spoločnom záujme všetkých, aby PS malo autentický a najlepší LGBTI program a otvorene sa k nemu hlásilo. Akékoľvek váhanie a prešľapovanie v tejto otázke je len muníciou pre trollov a sabotérov.

Súhlasím, že by sa do diskusie mohla zapojiť LGBTI komunita a vyjadriť sa, či preferuje hnutie, ktoré s nimi bude v tichosti sympatizovať a verejne sa ich štítiť, alebo skôr hnutie s prístupom, že ide o samozrejmú otázku, ktorú konečne treba začať normálne riešiť.

Je pravda, že by sa o tom konečne malo začať viac hovoriť, a zaujať razantne stanovisko. Ak chce PS ponúknuť progres, jednoznačne by sa malo postaviť za registrované partnerstvá. Na druhej strane, neumožniť takýmto párom adoptovať si dieťa - jednak na to SVK nie je pripravené, a za druhé, dieťa by malo samo prísť na svoju sexualitu, pokiaľ sa cíti inak, a nemalo by byť ovplyvňovane výhradne len preto, že jeho adoptovaní rodičia sú homosexuálny pár.

Homosexualni rodicia maju asi taky vplyv na sexualnu orientaciu adoptovaneho dietata ako ich preferencia coca cola alebo pepsi, hotdog s kecupom alebo horcicou, apple alebo samsung atd.

neviem, ale presadzovat adopciu deti homosexualom a nezamyslat sa nad dopadmi z okolia… to je dost naivne, az detinske. nie je to o egu?

ako sa tieto deti budu citit? kazdy sa im bude posmievat, v dospelosti na tychto pseudorodicov aj tak zanevru, budu mat haluze a tazky zivot… co s tymto? syn bude potrebovat priklad, autoritu, otca… aj mamu… a rovnako dcera… ved to nie su stroje bez citov, potrieb a tuzob…

Čiže detský domov je lepší? Tam to všetko odpadá? Nie je to skôr o výchove tých detí?

je to o vychove tych deti, ale zena/zena, resp muz/muz vo vychove dietata… fuuu… ako som povedal - cely zivot posmesky od ludi, budeme to mam kopec zatrpknutych ludi ala refew, kobain, budu nenavidiet svet, system a podobne…:slight_smile:

Vrátil som sa po dlhšom čase bývať z Londýna na Slovensko, ale nie preto aby som sa pozeral, že Slovensko pôjde v šľapajách skazeného morálne Anglicka. Slovensko má čo dobiehať, a ma ešte urobiť veľa zlepšenia, ale v otázke, LGBTI, musíme mať jasno,Rodina je IBA otec a matka,
Fandím,ľudom čo chcú niečim pre spoločnosť prispieť,naše Slovensko to potrebuje, ale ak v tejto otázke,bude mať tato strana názor,že rodina nie je iba Otec a Matka, tak,nikdy nepodporím túto stranu, a taktiež tisíce Slovákov,
Treba hľadieť dopredu,tzv.vidieť aj za horizont, jedného dňa, Slovensko bude ekonomicky vyspela krajina, verim tomu, ale nie za cenu mravnostného úpadku.
úpadok, znamená nepoučiť sa z histórie (Aristoteles)

Rodina sú v prvom rade ľudia, ktorí sa v spoločnosti navzájom identifikujú ako skupina na základe pokrvnosti, afinity či nepokvnej spoluexistencie. To je zo sociologického hľadiska. Rodiny sa členia ďalej z antropologického (biokultúrneho) aspektu na monogamné (rovnakopohlavné, rôznopohlavné), polygamné, polyandrické a tiež neúplné. Mimochodom, Aristoteles si myslel, že mucha má päť nôh. :wink:

Mas pocit, ze toto je populisticky Smer, kde sa nazor dokaze zmenit zo dna na den o 180 stupnov, ak to prinesie o jedneho volica viac?

S takym zmyslanim zachvilu utecies aj zo Slovenska a pravdepodobne skoncis v nejakej moslimskej krajine.

Absolutne suhlasim, aj ked mi krvacaju oci. Inac dik za inspiraciu, pisem fanfiction na Star Wars a toto vyzera na repliku mastera Yodu :).

Nuž, v tomto s Vami plne súhlasím - ak si myslíte, že najväčším problémom civilizácie sú ľudia, ktorí milujú partnera/partnerku rovnakého pohlavia, tak Progresívne Slovensko nikdy nebude stranou pre Vás. Ale to predsa nie je problém - môžete stále voliť ktorúkoľvek inú stranu na Slovensku.