Rodová a sexuálna identita (LGBTI)

Rodová a sexuálna identita (LGBTI)
0.0 0

SaS z tejto agendy kompletne celkom urcite nevycúvala (pri pohľade na ich program) a to že predseda mení rétoriku priamo súvisí len s tým že proste po tých rokoch uz chápe slovensku realitu a tá je konzervativno-nacionalisticka (nie kresťanská, to už dnes neplatí). Proste ak v tomto štáte chce niekto vládnuť tak s pro-LGBT a “refugees welcome postojmi” nemá šancu. Toto nie je Holandsko

Čiže z tejto agendy SaS vycúvala. A nejde len o výroky Sulíka, ale aj o to, že za celú svoju politickú existenciu pre LGBTI ľudí v SaS nepohli ani prstom. Čiže máme tu defilé rôzne konzervatívnych a/alebo nacionalistických strán, ktoré hovoria o chlebových témach a boji proti korupcii. A žiadnu progresívnu a proeurópsku. Ak niekomu nestačí súčasný výber konzervatívnych strán, nová mu nepomôže. Progresívny volič dodnes nemá stranu, ktorá by ho reprezentovala.

Stale tomu nerozumiem, preco ste potom tu? Toto ocividne nie je konzervativny projekt, ved uz v nazve je Progresivne Slovensko, urcite ste sem nezabludili len tak. Mate malo moznosti na volbu konzervativnej strany? Mimochodom, tak ako liberal moze so zatatymi zubami volit konzervativnu SaS (ano, je konzervativna, nenamyslajme si), tak aj konzervativec moze v dnesnej politickej parodii volit liberalnu stranu, ak bude vyzerat slusne a poctivo.

Pada aj vasa teoria o stiepeni volicskych prudov, prave naopak - to konzervativci sa musia rozhodovat ci LSNS, SNS alebo Smer. Ak sa PS dostatocne odlisi, tak rozumny konzervativec by bol schopny dat svoj hlas progresivnej strane s plnohodnotnymi ideami a polit. programom.

Sulik nech si prehadzuje kabaty ako chce, raz na vlastnej kozi pociti, na akom politickom smetisku koncia vsetci oportunisticki populisti. To, ze sa posuva na skale elektoratu mu moze uskodit rovnako ako aj pomoct.

Fascinujuce, ako hlboko sme klesli, ked neocakavame nic viac ako to, aby sa konecne skoncovalo s Ficovym a Dankovym rabovanim. Ved to z definicie vyplyva, ze v momente, ked sa obmeni vlada, sa toto zelanie naplni. To ak nejaka strana teda vyhra (nemusi byt nutne PS), neocakavate od nej po nastupe nic? Akoze zaklipkate ocami a po pociatocnej euforii z odchodu oligarchov si uvedomite, ze dany vitaz nema vlastne absolutne ziaden program, plan, viziu? Preckame dalsie 4 roky, popripade budeme zdokonalovat stav totalnej stagnacie, tak ako to praktikoval Kotleba v BBSK?

Ak by sa PS stala stranou, bola by lavicovejsia ako Smer, s vacsou hrdostou ako SNS, liberalnejsia ako SaS, protikorupcnejsia ako OLANO, s vacsim charakterom ako MOST a extremistickejsia ako LSNS. Ved ktory blazon by si preboha myslel, ze v dnesnej “clown fiesta” situacii na polit. scene ma sancu ziskat signifikantny mandat seriozna, slusna a progresivna strana? A ano, dokonca s politickou korektnostou. Lebo ak su vsetky strany nekorektne, tak rozdiely splyvaju a prah citlivosti na urazky sa u volicov otupi… ale ak si jedna strana zachova chladnu tvar a pragmaticke vyjadrovanie, ten kontrast ich naopak priam oslepi a oni si spomenu, ako kedysi volili standardne strany.

Nerobime si velke nadeje, vieme, ze s najvacsou pravdepodobnostou sa nedostaneme ani do parlamentu (ak sa vobec PS stane polit. stranou). Ide o to, ze to skusime aj tak, treba ludom aspon dat tu moznost volby a ak si aj tak zvolia konzervu, tak budiz. Potom nech sa ale necuduju, ked vsetci mladi a ekonomicky aktivni odidu a ostanu tu sami v rucajucom sa state, kde uz nebude mat kto zarabat na ich dochodky.

Pamatam si, ze konzervativne strany, ktoré reformovali po Mečiarovi tento štát dokazali po rokoch reforiem vyrazne eliminovať exodus ľudí z tohto statu. Pozrite sa, ja si tiež nerobím ilúzie ze niečo ako SDKU tu ešte raz vznikne. Každopádne pro-európska, pro-reformná, odborne silná konzervatívna strana to je ten model, ktorý tu už raz bol a zatiaľ ako jediný model zafungoval v proti boji a Meciarovi alebo Ficovi. Ak sa PS vydajú cestou liberálnej ľavicovej strany tak OK. Neverím potom ale vo výraznejší dlhodobý úspech, to je celé. Pekný deň prajem.

To je mozno otazka na dane konzervativne strany, preco konzervativny volic ako vy ma potrebu hladat alternativu v liberalnej strane?

Až na to, že SDKU nebola konzervatívna.

Nesúhlasím s tebou, čo sa týka potenciálu PS, ja si práveže nemyslím, že sa PS má malú šancu dostať sa do parlamentu, dokonca si myslím, že má šancu predbehnúť SAS, ak bude robiť rozumnú politiku a neurobí nejaké veľké chyby. Dokonca aj také témy ako LGBTI a utečenci sa pri rozumnom argumentovaní dajú vykryť. PS sa stane stranou, pretože reálne svoje návrhy nemá šancu inak presadiť. Bol som pri zakladaní SAS, keď som zbieral podpisy, tak mi väčšinou ľudia neverili, že niečo z toho bude, a hľa stala sa vtedy druhou najsilnejšou koaličnou stranou, čo bolo ďalej už nechcem komentovať. Mám celkom nos na tieto veci a myslím, že toto by mohol byť podobný príbeh, teda aspoň ten začiatok a nie pokračovanie.

To je fakt, vyzerať pri Sulíkovi a Matovičovi ako slušný a kompetentný človek nie je príliš ťažké.
K príbehu SaS - práve preto je dôležité postaviť to hodnotovo a neuhýbať už na začiatku - ako to tu niekoľkí diskutéri naznačovali.

Kiezby si mal pravdu a Slovensko dostane konecne nejaky impulz.

Prekáža vám aj rovnosť v ľudskoprávnom rozmere? Keď nesúhlasíte s adopciou detí homosexuálnymi pármi?

Vôbec nie. Len v tomto prípade ide aj o dieťa, ktoré má tiež svoje práva. Vyrastať v štandardnej rodine. Ale dobre, ak bude prebytok detí a nebude možné ich adoptovať do štandardnej rodiny, tak potom by som súhlasil aj s možnosťou adopcie homosexuálnym párom. Ale naozaj až po vyčerpaní iných možností. Takže týmto korigujem svoje pôvodné vyhlásenie.

Richard Sulík, rozhovor pre DenníkN, 21.2.2017, https://dennikn.sk/688253/richard-sulik-som-slovensky-nacionalista/?ref=tit

Poprosím prečítať agendu 2020 tam je agenda lgbti popísaná a myslím že ju pomerne dosť podporujú. Btw nečudujte sa že vo vláde s fundamentalistickým kdh nič nepresadili. Ak bude ps vo vláde kdh čo sa môže stať tak tiež nič liberálne v smere lgbti nepresadíte a ps si bude musieť určiť priority či súdnictvo a korupcia lebo lgbti . SAS nieje konzervatívna a zistíte to jednoducho , prečítajte si na nich komentáre napr. na postoj alebo hlavné správy a uvidíte ako ich konzervatívny voliči posudzujú a ako berú zlegalizovanie marihuany alebo ich lgbti agendu. Protieurópsky je kollár alebo kotleba , sulík veci kritizuje z pozície europoslanca a dáva tam aj návrhy ako by to lepšie fungovalo. Niekedy v marci má prísť od neho dokument ku návrhom na zlepšenie eu , to je diametrálne odlišné od kolára a kotlebu ktorý chcú odísť z eu a z nato. Tam je tiež iný prístup kedže sas navrhla zvýšenie (časom) výdajov armády na 2% hdp kvôli nato. Dal som to sem len preto aby to bolo na správnej miere .

Myslím si, že postoj PS k tejto téme je vcelku jasne vyjadrený už v základných hodnotách, ktoré zdôrazňujú rovnosť práv pre všetkých a potrebu ochrany tých, ktorí sú v menšine. Nikto z nás by sa pod tieto hodnoty nepodpísal, keby mal pocit, že ľudia s inou sexuálnou orientáciou by mali mať redukované práva oproti väčšine.

Otázka registrovaného partnerstva by v 21.storočí uprostred EÚ ani nemala byť témou (aj keď, bohužiaľ, je a zdá sa, že v niektorých krajinách aj bude). Registrované partnerstvo je v konečnom dôsledku niečo, čo nie je obmedzené určitou sexuálnou orientáciou a pravdepodobne by ho privítali aj heterosexuálne páry na Slovensku (data needed).

Je známym faktom, že otvorenosť a tolerancia voči komunitám s inou sexuálnou orientáciou má aj ekonomické efekty. Viď napríklad výskum tzv. „Gay Index“ amerického experta na rast miest Richarda Floridu, ktorý zhrnul vo svojej známej knihe The Rise of Creative Class a v ďalších publikáciách. Florida zistil, že mestá s otvorenou politikou voči sexuálnym menšinám a teda vyššou koncentráciou takejto populácie majú preukázateľne lepšie ekonomické výsledky a väčší rast. Táto súvislosť bola natoľko presvedčivá, že ju Florida zaradil do modulu, ktorým meria kreatívny a rozvojový potenciál urbánnych lokalít. Z vlastnej skúsenosti poznám relatívne dosť prípadov, kedy netolerancia voči sexuálnym menšinám bola dôvodom odchodu veľmi kvalitných ľudí za hranice Slovenska bez myšlienky na návrat.

Otázkou samozrejme ostáva, aká politická stratégia je najvhodnejšie na presadzovanie práv sexuálnych menšín, resp. akým spôsobom sa dá dosiahnuť najrýchlejší pokrok. Nemám na to zatiaľ presnú odpoveď, ale myslím si, že uzákonenie registrovaného partnerstva je síce dôležitým ale len malým krokom k zrovnoprávneniu a spoločenskej akceptácii sexuálnych menšín. Kým nebudeme napríklad systematicky upozorňovať na nenávistnú a netolerantnú rétoriku politikov, ale aj predstaviteľov cirkvi a iných významných inštitúcií voči sexuálnym menšinám, kým nebudú ľudia s inou sexuálnou orientáciou otvorene vystupovať vo verejnom živote a kým sa nebude viesť systematický a vecný dialóg, spoločnosť sa nikam neposunie. Takže si myslím, že je to dlhodobý proces a že ako v mnohých iných oblastiach, aj tu pomôže najmä zmena étosu, ktorá sa nedá spraviť inak, len vlastným príkladom.

Úplne s vami súhlasím. Niekde vyššie pán napísal - s kým sa máme porovnávať ak nie s Čechmi. Nuž áno. V mentálnej vyspelosti sa ,žiaľ, k našim bratom ani nepribližujeme.
Jednoduché riešenie v tak citlivej oblasti neexistuje. Veď tu je treba zmeniť mentalitu celého národa. Keď odznelo to známe Voltairovské - pane z celej duše nesúhlasím s vašim názorom, ale dám život za to, aby ste ho mohli povedať, tak u nás sa riešil Jánošík a ešte sme ani nemali kodifikovaný svoj jazyk.
V poslednom odstavci ste trafili ako, len asi to bude trvať dlho.

Podľa mňa je hlavný rozdiel v tom, že my sme prevažne kresťanská krajina a ČR prevažne ateistická. V počte veriacich sú v rámci EU SR a ČR na dvoch opačných koncoch.

To s tým veľmi nesúvisí, Španielsko je tiež silne katolícka krajina a postoj k LGBT je v krajine iný. Cirkev, pravdaže, zohráva rolu, lobuje v politike proti tejto agende, ale všetko je v rukách občanov, do akej miery je vyspelá spoločnosť.

Úplne súhlasím. Či je krajina výrazne kresťanská, alebo nie, závisí od mentálnej úrovne obyvateľov. A o tom je aj postoj k LGBT. Určite to nie je naopak. Vyspelejšia spoločnosť je proste tolerantnejšia.

Ja by som rozhodne nehejtoval celú spoločnosť - takéto generalizácie nikomu a ničomu nepomôžu.
Navyše, inštitút životného partnerstva má už teraz podporu tesnej väčšiny obyvateľov. To len konzervatívcov viac počuť. :wink:

Vôbec nechcem aby to vyznelo ako hejt. A už dávno som prestal dávať rovnátko medzi kresťanský(môžeš si doplniť aj iné náboženstvo) a vieru v boha, resp. duchovno. Ale toto nie je debata sem

Prepáč, dlho žijem na Slovensku a niektorým prieskumom mám trochu problém veriť.

Nuž, asi ide naozaj o to, že nie vždy veci vyzerajú tak, ako ich vykresľuje silne motivovaná hlučná menšina. Akurát ide o to, že mnohí ľudia, ktorí nemajú s životným partnerstvom problém, z toho zárveň nerobia centrálnu otázku. Odignorujú referendum 2015, nebude im prekážať, keď ich obľúbená strana zaradí do programu zlepšenie postavenia LGBT ľudí - ale zároveň za túto agendu nikdy nebudú aktívne bojovať.
To je podľa mňa pochopiteľné - a výsledky referenda naznačujú, že to môže byť nejako takto. :slight_smile: