Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy

Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy
0.0 0

Mal by som taký návrch aby firmy ktoré vykážu na konci roka čistý veľa krát nemalí zisk prerozdelili určité percento medzi pracovníkov firmy, aby sa nestávalo ako často krát výhovorky typu ja nemám na viac ako minimálnu mzdu alebo na 13 plat a podobne a pritom majú miliónové zisky. Nemám na mysli začínajúce a zmáhajuce sa firmy ale najmä špekulantov podnikateľov ktorý berú zamestnanca iba ako nástroj na svoje obohatenie.

Síce tomu nerozumiem, ale dobrá štylizácia :thumbsup:

Nie. Toto nie je riešenie.

Problém nie je podiel zamestnancov na zisku firmy, ale tlak na zamestnancov robiť za minimálku.

Riešením je podľa mobilita prac. sily, funkčné odbory a vymožiteľnosť prac. práva.

Povinné prerozdelenie zisku len pridáva administratívu slušnému zamestnávateľovi, neslušný to obíde umelým znížením zisku.

Chápem a súhlasím ale na druhej strane treba vyriešiť tých čo umelo znižujú zisk, lebo to je potom problém so skrátením daní.

Tak ty si to už úplne zaklincoval.
Povinné prerozdelenie zisku medzi zamestnancov (13 plat) je bludný výplod kapitána Danka, ktorý sa tým zaradil medzi elitu ekonomických demagógov na Slovensku. Takto sa dajú na príkaz rozdávať iba peniaze z daní a štátnych pôžičiek pre organizácie platené z verejných prostriedkov na úkor prosperity štátu. Žiadny - ani slovenský súd nemôže uznať zákon, ktorý by prikazoval podnikateľom ako musia naložiť so svojim ziskom v komerčnej sfére.

Čo to má spojené s administratívou? Každý úkon, ktorý je povinná firma urobiť je spojený s administratívou. Toto nemá s byrokraciou nič spoločné, tak ako to nie je o slušných, či neslušných podnikateľoch, ani o predpokladanom umelom znižovaní zisku.
Je to len o tom, že nik nemá právo nariaďovať fyzickej, alebo právnickej osobe ako má naložiť so svojim ziskom. Preto celá táto debata nikam nevedie.

Myslel som to tak, že ak sa bavíme o potrebe zvýšiť reálne mzdy zákonom sú aj lepšie cesty ako povinné prerozdelenie zisku.

Reálne mzdy v komerčnej sfére sa dajú zvýšiť zákonom len znížením daní a odvodov a to je prirodzená cesta na úkor štátnych dotácií. Len sa v tomto prípade nejedná o zvyšovanie miezd, hoci to z výsledku vyplýva.

Ja tvrdím, že “baviť sa o potrebe zvýšiť reálne mzdy zákonom” je scestné. Základným účelom podnikania je tvorba zisku. Preto žiadny zákon nemôže prikazovať ako má vlastník tohto súkromného majetku s ním ďalej naložiť.

Navrhni aké?
To už bude o inej debate.

Tiež si myslím že nie je nevyhnutné zákonom zvyšovať mzdy zákonom.

Ale zas by som to nestaval do roviny že nik nemá kecať do zisku vlastníkovi spoločnosti - od marže k zisku je dlhá cesta, ale to je iná téma

Osobne by som skôr privítal nižšie odvody v prospech vyššej mzdy, ale to je už iná debata.

Dobrovolne to mozu robit firmy uz teraz a naozaj tam kde nie su peniaze by to nemalo byt povinne. Vysku zisku podnikatela si mozete lahko pozriet na internete napr. na finstat.sk
poznam vela firiem, resp. sektorov v ktorych to nevychadza alebo su aj v strate, nie kazdy podnikatel automaticky “zaraba”, ak by sa to stalo povinnostou, zopar firiem by islo rychlejsie do straty ci bankrotu alebo by niektore odtialto odisli a stupla by nezamestnanost a nasledne priemerne mzdy skor klesli.

Ked sa na to pozriem z druhej strany, tak aby to bolo vyrovnane, tak nech sa zavedie aj podiel na strate firmy (a to nie som zamestnavatel, ale zamestnanec).

Viete, myslel som si, že tu vznikne niečo nové a progresívne, ale niektoré príspevky tomuto vôbec nenasvedčujú. Tak v zastávaní nezrušiteľnosti Mečiarových amnestií, ako aj táto téma. Niekto si vytvorí podnik, zamestná ľudí, zadĺži sa , a keď sa mu začne dariť, svoj zisk bude musieť rozdeliť inde, ako si on predstavuje (napríklad do ďalšieho rozvoja) .Jurajhobko si bude žiadať časť zisku. No pekne pokračujeme v tom PS.A čo sa pýtať vlády, ktorá vlastne je náš podnikateľ. Ten vytvorí zisk(výberom našich daní) ale svojím zamestnancom nedá ani minimálnu mzdu. Vážený Jurajbavko, čo tak sa v prvom rade zaujímať o tento problém.

Pardon asi som sa zle vyjadril, určite by som bol posledný ktorý by slušným a čestným podnikateľom a hlavne takým ktorý majú charakter nákazal rozdelenie zisku. Lebo takýto sa radi podelia za svoje úspechy so svojimi zamestnancami. Treba riešiť špekulantov

Šak sú tu aj ľavičiari, čo si myslíš. :slight_smile: Oni veľmi radi prerozdeľujú, čo nie je ich. Takýto nezmysel vypustil naposledy Danko.

A to chceš ako riešiť , kto rozhodne . že to je špekulant a to nie. Znova možnosť korupcie

Ono je to celkom pekné a niektoré firmy to aj robia, niektoré zase vytvárajú celý rok fond, kam ide určité percento a z toho potom vznikne budget, ktorý vedia použiť na odmeny, prípadne každoročné zvyšovanie platov.
Takže je to fajn, ale skôr by som to nechal na trh a samotné firmy, prípadne maximálne nejakú motiváciu zo strany štátu, napríklad vo forme jasných a transparentných daňových úľav… Priamo to firmám nariaďovať, to si neviem predstaviť.

Pozri sprav si firmu a najlepšie zo všetkými ľavičiarmi ktorý by chceli ľudom zasahovať do života a veďte si ju ako chcete vy. Dajme tomu prerozdelte celý zisk medzi zamestnancov . Uvidíme ako vám podnik pôjde, ale netlač takéto marxoviny normálnym ľuďom .

Aby bol väčší tlak na prerozdelovanie zisku firiem medzi zamestnancov je potreba dobrého podnikateľského prostredia aby firmy bojovali o zamestnancov a tí si mohli určovať svoju mzdu . Takýmto krokom by si zabil podnikateľské prostredie .

Není správne niečo nariadovať, ale není ani správne brať svojích zamestnancov Iba ako prostriedok na na svoj prospech a obohatenie. Bohužiaľ to dnes funguje asi tak. Tu treba zmenu myslenia vo vedení firiem a určitú pracovnú kultúru vo vzťahu zamestnávateľ a zamestnanec, ktorá tu na Slovensku vo veľkej miere absentuje . Česť výnimkám. Pozrite sa do zahraničia kde vo veľkej miere prosperujúce firmy majú aj spokojných zamestnancov o ktorých sa vadia postarať aspoň do určitej miery. Len tu je to tak, že a aby to nebolo zle chápané myslím viac menej prosperujúce firmy a nie začínajúce a zmahahajúce sa, že pokiaľ to zamestnanci nedoženú na hranu napríklad štrajku tak to sami od seba nezmenia aj keď na to majú. Však zatiaľ zarižujeme nie…Uvedomujem si však že tento broblem je na dlhé lakte a riešenia niesu jednoduché.

Nespokojny zamestnanec moze dat aj vypoved. Zamestnavatel sa zamysli preco nema zamestnancov a mozno na to pride aj sam, alebo bez zamestnancov aj skrachuje. Sme potomkovia drevorubacov a rolnikov…pred sto rokmi sme tu mali len par ludi s maturitou, univerzita komenskeho vznikla za prvej republiky tusim, nuz a tieto historicko kulturno sociologicke danosti determinuju aj nase spravanie sa medzi sebou a koniec koncov i to,
ze ludia sa tu utiekaju ku kadejakym extremistickym ideologiam, zakomplexovancom alebo skratka zdieraju zamestnancov a pestuju si len egoizmus alebo macho-kulturu.

Pritom by stacilo sa riadit tou krestanskou moralkou ktorou sa tu kadekto ohana hoci aj vcera v politickych relaciach, “nerob druhym ludom to, co nechces aby robili tebe”.

Ono na ekonomickej fakulte sme sa ucili v ramci manazmentu dookola tieto veci, podchytene to je v teorii manazmentu este z Batovskych cias, teda 30te roky minuleho storocia a po druhej svetovej sa to rozmohlo do manazmentu este viac (napr. Herzberg; Ouchi), totiz jednoducho “spokojny zamestnanec = dobre vysledky firmy”, ale toto je u nas hlavne o ludskej povahe a mnozstve inych faktorov, toto si musime pretrpiet, vzdelavat sa, diskutovat a rozmyslat, rozlisovat co je dobre a nie je dobre, byt zasadovejsi, povedat si svoj nazor hoci i formou odborou alebo inspektoratu prace, sudov ak je treba ale specialna regulacia toto nezlepsi, podnikatel musi byt motivovany a chciet odmenovat zamestnancov lepsie (za podmienky, ze na to vobec ma zdroje). Ale tie vyplody o regulacii co vcera rozpraval posledny plysiak alebo najde aj na tomto vraj progresivnom fore…nuz cloveku sa az chce emigrovat.

Som proti nútenému prerozdeľovaniu ziskov medzi zamestnancov. Zisk patrí majiteľovi. Zamestnancovi prináleží mzda a všetky ďalšie ochranárske opatrenia podľa pracovno-právnych predpisov.

Ak by takéto niečo malo existovať, tak aby to bolo spravodlivé, mal by sa rovnako prerozdeľovať zisk aj štátnych podnikov (napríklad monopolov).
Ďalej tiež, ak sa majú zamestnanci podieľať na zisku, mali by sa aj na strate. :slight_smile:

Myslím si, tak ako som v predchádzajúcich častiach napísal, že celá diskusia o čistom zisku z poctivého podnikania a jeho následnom direktívnom, resp. zákonom stanovenom prerozdeľovaní nemôže mať oporu v žiadnom štáte, lebo sa bavíme o vlastníckych vzťahoch, teda o majetku fyzických osôb, ktoré naň majú medzinárodne uznané právo zaručené ústavou, či inými najvyššími zákonmi jednotlivých štátov. Podnikanie bez zisku by nemalo žiadny zmysel a to ani v tom prípade, že by bola oklieštená jeho výška.

Avšak moja predstava o perfektnom prístupe vlastníkov a manažmentu firmy voči svojim zamestnancom je na slovenské pomery vzhľadom na chamtivosť niektorých podnikateľov (česť výnimkám), asi iba nesplniteľným snom. Vysvetlím prečo.

Ideálne a logicky normálne by totiž bolo, ak by sa rozumný vlastník firmy dohodol so zástupcami (odbormi) zamestnancov na podiele vyplatených miezd v závislosti od dosahovaných výsledkov hospodárenia firmy (napr. tých optimálnych 60%). To by malo za následok, že by si každý zamestnanec uvedomoval, že čím lepšie výsledky bude dosahovať, tým viac prispeje k prosperite svojej firmy, ale aj k svojej vyššej mzde. Konečne by všetci museli ťahať za jeden koniec a prestali nadávať, že ich niekto okráda.

A toto by sa už dalo uzákoniť, resp. vložiť do Zákonníka práce v tom zmysle, že zamestnávateľ má povinnosť stanoviť v kolektívnej dohode akým % podielom z dosiahnutého výsledku hospodárenia bude odmeňovať svojich zamestnancov. Samozrejme, že nik by mu nemohol prikázať koľko musí vyčleniť.
Avšak už to, že sa k niečomu zaviaže, čo bude musieť splniť, že sa zverejní, či je chamtivec alebo seriózny podnikateľ bude mať vplyv na to, či si ho zamestnanci budú vážiť alebo mu podrážať kolená.

Samozrejme, že výsledný efekt by sa dostavil iba vtedy ak by tieto dohody o podiele mzdy na výsledku hospodárenia boli verejné a ak by zástupcovia zamestnancov mali možnosť dodržanie záväzku aj riadne overiť.