Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy

Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy
0.0 0

Áno v princípe súhlasím preto som nastolil túto tému aby boli napríklad takéto konštruktívne riešenia a určite nie nejaké nútené prerozdeľovanie zisku.

Neviem ako Ty, ale ja mám skúsenosť, že firmy stanovujú osobitnú hmotnú zainteresovanosť zamestnancov prostredníctvom kľúčových indikátorov výkonnosti (KPI) čiastočne alebo úplne na základe dosiahnutých ekonomicko-hospodárskych ukazovateľov. Samotný zisk je veličina už typicky po odpočítaní všetkých nákladov (vrátane osobných nákladov, či rezerv vypočítaných pre budúce predpokladané ročné odmeny).
Samozrejme, nie všetky firmy to robia a nemyslím si, že by uzákonenie čohokoľvek takto direktívneho bolo účelné.
Zisk firmy má aj iné účely ako platiť majiteľovi ďalšiu jachtu. Je napríklad zdrojom pre investície, ktoré nemajú byť financované externe.
Môžeme špekulovať, či je lepšie rozdeliť zisk zamestnancom, alebo radšej investovať do rozvoja firmy, aby táto bola viac konkurencieschopná a udržala existujúce, či dokonca vytvorila nové pracovné miesta… Ale toto nie je úloha štátu - tieto rozhodnutia prináležia majiteľovi.

Čiže keď bude v strate tak im to stiahne z výplaty? :grinning:

Ludia, majte trosku sudnost, uz sa tu napisalo mnoho preco nie. Polozavazne ustanovenie v zakonniku prace je priam na smiech. Neblaznite. Ak zavidite podnikatelom ich zisk, tak chodte podnikat tiez. Ak neviete co je to zisk, co nan vplyva, ako a preco sa rozdeluje, tak sa vzdelavajte. Odkial mate akysi optimalny pomer 60 percent? 22 rokov sa vzdelavam, pracujem v podnikani, ekonomii a manazmente a asi mi cosi uslo!!
Ked podnikatelovi nema zakon prikazat kolko ma vyclenit, tak to spravi 99 podnikatelov tak, ze to bude to minimalne percento ci desatina percenta ci stotina percenta ak sa bude dat, alebo si nastavi schemu aby to bolo co najmenej, eventualne znizi zamestnancom fixne/mesacne mzdy a hocikolko sposobov vam vymyslim.

Ak nechcete podnikat a chcete lepsiu pracu, tak zmente zamestnanie. Su firmy co poznam, co davaju zamestnancom dokonca 15percent zo zisku, ale to je praca, kde zamestnanci maju realny prinos na vysledok firmy, doslova kreativna praca a navyse je to adresne, teda to dostanu ti co si zasluzia, nie recepcne, flakaci a podobne. Taktiez existuju virtualne akcie pre zamestnancov i realne akcie a podiely pre zamestnancov co si to zasluzia.
Odmenovanie stredneho a vrcholoveho manazmentu sa tiez robi celkom bezne podla vysledkov firmy, dokonca aj statnych ci sukromnych firmach sa davaju koncorocne odmeny podla vysledku firmy. Ale nenavrhujte akesi plosne somariny, marxizmy a hybridy do zakonov. co vas este napadne, povinny 14ty plat, povinne preplatenie dovolenky, detskeho tabora, vianocnych poukazot, hodiniek k jubileu a zadarmo monterky?

Alebo inak, ak by ste vy ako podnikatel mali taketo povinnosti a zavazky, isli by ste podnikat? Vratane takych veci ako zobrat si uver, resp. zalozit osobny majetok za uver atd.?

Základný problém je v tom, že sa tu témy opakujú a tak tí, čo nečítajú predchádzajúce, hoci sú na podobnosť tém upozornení pri zadávaní ich názvu zbytočne namáhajú vymyslieť už vymyslené.

Preto všetkým, ktorých tento problém zaujíma odporúčam prečítať si aspoň úvod do témy:

Toto ale nič nehovorí o tom z akého podielu na výsledku hospodárenia sú tieto odmeny pre zamestnancov stanovené. Bavíme sa totiž o tom akou % čiastkou by mal zamestnávateľ prispievať svojim zamestnancom na mzdy aby tie naše platy neboli na chvoste v EÚ. Toto čo si napísal môže robiť aj z 30% podielu pre zamestnancov.[quote=“GGA, post:22, topic:2382”]
Môžeme špekulovať, či je lepšie rozdeliť zisk zamestnancom, alebo radšej investovať do rozvoja firmy, aby táto bola viac konkurencieschopná a udržala existujúce, či dokonca vytvorila nové pracovné miesta… Ale toto nie je úloha štátu - tieto rozhodnutia prináležia majiteľovi.
[/quote]

Samozrejme, že sa tu bavíme o čistom zisku, teda o tej jachte, ktorú si uviedol. Ten je témou, keďže mnohí podnikatelia voziaci sa v luxusných autách, tráviaci dovolenku niekoľko krát v roku v Karibiku a pod. zamestnávajú svojich zamestnancov za minimálnu mzdu.

A ešte musím reagovať. Nepodsúvajme si, čo nebolo napísané. Ja som nenapísal, že štát stanoví jednotlivým majiteľom ako sa budú podieľať na výške vyplatených miezd. Samozrejme, že rozhodne majiteľ, ale nech sa potom nehanbí a nebojí to ako sa správa ku svojim živiteľom - zamestnancom aj zverejniť.

Je dobré, že si myslíš ako všetko ovládaš a ako je to u nás dobre zariadené.
Avšak realita je úplne iná. Nevymyslel som to ja.

Najzákladnejším ukazovateľom spravodlivosti odmeňovania, je podiel miezd na HDP. Kým na západe je bežné, že mzdy sa na HDP podieľajú 50-timi percentami, vo Švajčiarsku až 60-timi, u nás je to 38,4. Predbehlo nás aj také Bulharsko.

Takže toto je vizitka tohto super systému podnikania, ktorý aj ty predpokladám, že úspešný podnikateľ podporuješ. Ja nie som na ničej strane, len sa chcem mať ako väčšina v tomto štáte - lepšie - a nehanbiť sa za to kde žijem.

Tiež dávam do pozornosti predchádzajúcu tému, ktorú som vyššie uviedol.

Aj som si myslel, ze to bude opat tato tema co tu uz bola mimochodom.
Skoda reci, vcera som si zvysil tlak ked to posledny plysiak omielal v RTVS.

Ale aspon strucne. Hold mame to na co mame, nielen ekonomicky, ale aj ludsky a ako vysledok vyvoja za uplynulych 100 rokov. Hold nie sme Svajciarsko a ak nas predbehlo Bulharsko, tak si dokonca tiez za to mozme sami a pritom take Bulharsko zaostava v kopec inych ukazovateloch ale to vas urcite uz nezaujima, vsak? Napriklad vyska priemernej mzdy u nas vs. Bulharsko? Pripada mi to ako onehda strajk lekarov za nemecke platy. Mna by len zaujimalo, co budeme robit, ked VW zavedie este vyraznejsiu robotizaciu, prepustia polovicu zamestnancov ake to bude mat potom vplyvy na statistiky a vase komplexy.

Samozrejme, že si za to môžeme sami, resp. tí čo to tu tak hotentotsky a populisticky menežujú.
Preto to chceme zmeniť. Preto tu navrhujeme ako. Preto sme za Progresívne Slovensko.

Čo je progresívne na populistickom riešení dlhodobého strukturalneho problému sposobeneho min. Uplynulými 20 rokmi?

Po prečítaní názvu a úvodného príspevku ma až nadvihlo.

Ja podnikám v podstate krátko - od roku 2011. Ale hneď na začiatku podnikania u mňa nastal výrazný posun chápania hodnôt. A to si myslím, že som o podnikaní vedel dosť. Dnes má každé zarobené, aj utratené, € úplne inú hodnotu ako keď som bol zamestnancom. Ale to nie je to čo ma na tomto a podobných návrhoch desí.

Najväčší problém, je že takéto návrhy ani nie sú marxistické ako napísal niekto predo mno. Sú to čisto totalitné návrhy. Takýto spôsob uvažovania je čisto pozostatok výchovy a správania východoeurópskej implementácie komunizmu a diktatúry proletariátu.

Je to spôsob ako umelo znižovať iniciatívu, tých čo sa to najviac týka - a nie su to podnikatelia - sú to práve všetci zamestnanci. Nariaďme zákonom povinné prerozdelenia zisku (a strát ako sa písalo vyššie), nariaďme povinnú mzdu - nie len minimálnu ale tabuľkové pre každé podnikanie. Potom, už len stačí krok aby sa povinne nariadilo, že v manažmente podniku budú zástupcovia robotníckej triedy, a posledný krok bude, že majiteľ podniku je vlastne darmožráč, ktorý chcel pre svoje potreby a chúťky zarobiť na robotníkoch.

Takýmito návrhmi berieme prirodzenú aktivitu ľuďom. Tí potom len čakajú aby sa každý (ich) problém vyriešil inde - zákonom, a nad dosržiavaním zákona aby nebdeli oni, ale niekto iný - ideálne polícia. Takýmto odovzdaním zodpovednosti za seba a svoje okolie do rúk zákona a potom polície a úradníkov sa dostaneme presne tam, odkiaľ sme v 1989 odišli. V rámci polície sa už len vytvorí ŠTB a tá bude dbať na dodržiavanie predpísaného myslenia a rozprávania.

Nechajme tieto veci na ľudí, učme ich zodpovednosti a právam. Schválne som dal zodpovednosť na prvé miesto. Už dnes máme množstvo zákonov, ktoré sú dobré ale neplnia sa, už dnes máme množstvo zákonov, ktoré sú zlé a na ich dodržiavanie dbá a tlačí nejaký úradník alebo “policajt”… Ale pokiaľ sa začne rozmýšľať v intenciach, že “všetko vyrieši zákon”, tak to nie je cesta k progresivite, ale k regulácii, degresii a úpadku.

Zamestnanec má nie len právo z firmy, kde sa mu nepáči odísť. Zamestnanec (a každý človek) by mal mať zodpovednosť v tom, že ak vidí porušovanie morálky a zákonov to riešiť - brániť sa. Ale ak ľuďom berieme iniciatívu, tak stratia chuť a potom zodpovednosť.

P.S.: zákony - cynicky teraz napíšem, že v tomto regióne nie sú zákony na to aby pomáhali slabším, ale ich primárny cieľ je obmedzovanie. A pokiaľ sa táto paradigma nezmení, tak zákony budú pomáhať tým, kto ich vie zneužiť. Ale to už sme v inej (závažnejšej) téme.

A viete, čo mi pripadá vtipné?

Ak by hypoteticky existovalo nejaké nariadenie o povinnom prerozdelení zisku medzi zamestnancov (s čím osobne zásadne nesúhlasím), vytvoríme si inú dilemu. :slight_smile: Čo ak sa potom toto percento zisku rozdelí len medzi top manažment, prípadne aj stredný manažment, teda hovoríme rádovo o pár ľuďoch, ktorí sú tiež v zamestnaneckom pomere? Bude to spravodlivejšie? Budeme sa nafukovať spôsobom, že “zlí manažéri” alebo sa budeme pokúšať o ďalšiu zákonnú zvrhlosť, a teda pokúšať sa rozdeľovať zisk rovným dielom, či nejakým iným zákonne predpísaným mechanizmom? (…jdu blejt velebnosti…)

Alebo inak: čo ak si moderné a rozumné firmy už teraz vyberajú zamestnancov (=mám takú skúsenosť nielen z jednej firmy), ktorých extra motivujú? Dokážeme sa zmieriť s tým, že firmu tvorí v zásade 80% ľahko nahraditeľných ľudí a len 20% ju niekam dokáže posunúť? Alebo chceme trvať (či už marxististicky alebo totalisticky) na tom, že musíme sa deliť aj s tými 80%-tami v duchu akejsi pseudospravodlivosti.
Bill Gates sa kedysi vraj nechal počuť o Microsofte, že “vezmite mi 50 najlepších ľudí a z Microsoftu sa stane bezvýznamná firma”.

Amen! Podľa mňa si celkom trafil. :wink:

Krásny príklad národohospodárskej demagógie… :slight_smile:
Ak si mám vybrať, či budem zarábať priemernú mzdu 414€ (=BG) a tešiť sa zo nejakého akože spravodlivého rozdelenia HDP alebo 862€ (=SK) s vedomím, že ukazovateľ podielu miezd na HDP nie je tak priaznivý, vyberám si druhú možnosť. :stuck_out_tongue:
Zároveň odporúčam prechod k tzv. superhrubej mzde, ktorá opticky navýši objem miezd a tým sa veľmi efektívne a bez zásadných dopadov priblížime Švajčiarsku možno o +35,2%, čo zodpovedá odvodom zamestnávateľa, ktoré by sa takto presunuli do objemu vyplatených miezd. A naše čísla budú hneď krajšie a svet ružovejší. :smiley:

Nie som až taký odborník, a je pravda, že niektorý podnikatelia zneužívajú pracovníkov. Ale ak sa chceme porovnávať z inými krajinami v mzdách k HDP , tak treba ja porovnať akú administratívy a rôzne nezmyselné povinnosti majú naši podnikatelia oproti iným. Nebudú to tie percentá, ktoré môžu iný vyplatiť zamestnancom, a naši rôznymi nezmyselnými povinnosťami odviesť štátu a iným subjektom, ktorý im štát nadiriguje. Stačí sa len pozrieť na posledný odpadový zákon, kde musia výrobcovia odvádzať naraz o 50 až 500% väčšie odvody ako doposiaľ. A toto nie je jediný prípad. Také odvody za ťažbu uhlia, výrobu slnečnej elektriny a množstvo ďalších nezmyslov, ktoré ukracujú zamestnancov na mzdách.

@truban Nie je to už na zavretie témy?

preco by to malo byt zavrete? ved nech sa ludia bavia, komunikuju a vzajomne sa vzdelavaju. ved o tom su diskusie nie?

Typické reakcie konkrétnych ľudí, ktorých by sa mohli navrhované zmeny priamo dotknúť.
Inak povedané, nesiahajte mi na moju neobmedzenú moc pri rozhodovaní, ako sa budem správať ku svojim zamestnancom. Okrem iného aj na to, koľko peňazí pre tú chamraď ja považujem za postačujúce vyčleniť, aby mi neušli a pritom ešte vedeli v chudobe prežiť. Áno je to pre mnohých novodobých a často intelektuálne podvyživených podnikateľov, paradoxne v tejto klerikálne orientovanej spoločnosti hlásajúcej lásku k blížnemu - iba chamraď, ktorú je potrebné riadne vyžmýkať, aby som sa ja mohol pýšiť aký som bohatý, teda tzv. na slovensku - úspešný podnikateľ.

Vážení, o tom akí sú v globále bezcharakterní naši podnikatelia svedčia vyššie uvedené údaje.
Totiž aj ten najchudobnejší štát môže mať vysoký podiel miezd na výšku HDP. Je to obrazom etického správania v spoločnosti. Potom niet komu čo závidieť, prečo nenávidieť.
A my sa môžme iba hanbiť ako vyzeráme pred vyspelým svetom a ako sa k sebe správame.

Samozrejme ak nie sú na predložené argumenty a jednoznačné dôkazy, či medzinárodne spracované fakty žiadne relevantné protiargumenty, tak je najlepšie označiť toho, čo chce niečo zhnité v tomto štáte zmeniť za boľševika, komunistu, marxistu, či totalitného reformistu implementujúceho diktatúru proletariátu… Len aby nedošlo k omylu, že ma nebodaj dotyčný pozná - nikdy som komunistom, tobôž eštébakom nebol - lebo sa mi to hnusí.
Celá táto protiargumentácia je smiešna a zároveň smutná. Smutné je poznanie ako sa k sebe správame ak máme rozhodnúť, čo je spravodlivé a dobré pre všetkých a nie len pre seba, teda na úkor ostatných.

Nie Pavel, práve naopak. Svojim návrhom chcem podnietiť vyššiu iniciatívu a aktivitu zamestnancov. Ak si to nepochopil, darmo budem dookola vysvetľovať, že možnosť dosiahnutia vyššej mzdy (samozrejme aj podľa zásluh) je hnacím motorom a vyjadrením úcty k svojim zamestnancom - živiteľom. Zároveň prispieva k prosperite firmy, ako aj úcte k zamestnávateľovi a vedeniu.

Je asi ešte potrebné po tých všetkých invektívach vysvetliť, čo vlastne našich podnikateľov tak strašne rozzúrilo.
Samozrejme, že to nie je ako sa snažia predchádzajúci ochráncovia súčasného dokonalého systému odmeňovania dookola podsúvať návrh zákona o prerozdelení dosiahnutého čistého zisku medzi zamestnancov.
Je to len obyčajný návrh na kolektívne vyjednávanie zamestnancov a zamestnávateľov o ich možnom podiele na výsledkoch hospodárenia firmy.
Teda nie iba o tom, či každému zamestnancovi zamestnávateľ zvýši v následujúcom roku mzdu o 10 € mesačne v priemere a on zhrábne milión (ako je tomu často v súčasnosti). Niekto tu tým zvýšením platu o pár drobných chce naznačiť, že ich to bude celý rok motivovať aby pracovali do úmoru. Blbosť, ak chce dobrý podnikateľ zvýšiť iniciatívu, zamestnanci musia vedieť, že z jej výsledkov budú mať úžitok aj na konci roka. Preto ich musí motivovať. Najlepšia motivácia je prísľub možného 13 platu, či odmeny vo forme celkového %-tuálneho podielu na dosiahnutých priaznivých výsledkoch hospodárenia firmy. Bude to predsa zásluha všetkých zamestnancov, tak prečo by z ich zvýšenej iniciatívy mal mať prospech iba majiteľ, resp. zopár vedúcich pracovníkov? Ja verím, že niektorí to tak aj robia, avšak hulvátov bez morálky zneužívajúcich zlé zákony je potrebné k tomu donútiť, inak sa nič nepohne, nedosiahne a nezmení.

V konečnom dôsledku aj tak ostane rozhodujúca právomoc na vedení firmy, to sa prikázať nedá, avšak ako z reakcií pánov podnikateľov vyplýva, pravda o tom, ako kto zarába na svojich zamestnancoch, ktorá by takto vyšla na verejnosť, by mnohých postihnutých už bolela.

A co tak 10% z nabehu vyroby? Zamestnanci sa poskladaju na vyrobu od navrhu az po prvy kus, ktory zacne zarabat. Aby to na jedneho nebolo moc, zamestname kazdeho, kto bude chciet platit za to, ze moze sem tam nieco spravit. Hned mame vyriesenu otazku bezdomovectva a nezamestnanosti :grinning:

Dalsi napad 10% z vyplaty na odstupne a odchodne. Ved odkial ma firma zobrat tieto naklady ked ide ku dnu? Ludia by mohli robit az kym sa firma naozaj nepotopi😀

Alebo 10% zo straty najlepsie na kazdom projekte. Kedze 80% vyroby je bud v strate alebo na 0 firma usetri😀

Mozno 10% na rozvojove projekty. Ved na nich budu robit ti zamestnanci co si prispeju tak aky problem? :grinning:

Ono ta mzda a 13ty plat ti urcuje aki ludia ti vo firme robia. Ver tomu, ze ak nezaplatis ludi zisk tazko dosiahnes.

Osobne nie som podnikatel a kedze si ako ekonom plne uvedomujem co to vsetko obnasa, tak ani nechcem byt.
Budte korektni, a do zakonnika prace navrhnite doplnit aj to, ze zamestnanci musia byt vsetci pracoviti, svedomiti, slusni a ak zamestnavatel oznami odmeny na zvysenie vykonu tak bez frflania urobia 100 percent toho co mozu aby zvysili vykon a az vtedy budu mat narok na podiel zo zisku firmy.

Mal by som skromný návrh: založ si vlastnú firmu s aspoň 10 full time zamestnancami a správaj sa podľa svojho presvedčenia.
Po troch rokoch nám vysvetli, ako to dopadlo. :wink:

Neberiem tvoj excelentný návrh, ten nič vo verejnom záujme nerieši, tak ako ostatné témy, ktoré si ani nevytvoril.
Je mi len ľúto tých vašich zamestnancov, inak by ste sa tu tak vehementne neohradzovali voči tomu, čo seriózny podnikateľ musí pokladať za normálne.

Ja som bol 4 roky komunistom - členom KSČ. 9 rokov podpredsedom, alebo predsedom zväzáckej organizácie. Na strednej aj vysokej (vojenskej). Aj preto aby som svoje okolie mohol budovať. Len vždy som (nie len) ja narazil na pomyselný strop priemeru. A nemám problém toto povedať otvorene. O mne si každý vie na internete prečítať kopu z mojej histórie… Ja všade používam svoje meno.

Zažil som minulý režim, ale jeho zvrhlú hĺbku som presne videl, až keď som sa mal po revolúcii možnosť rozprávať s množstvom ľudí, ktorým bolo ublížené - často len tak, lebo boli iní.

Každý žijeme v nejakej bubline, a pred revolúciou to bolo ešte silnejšie. Len neboli tak viditeľné. A ani také vzdialené ako dnes.

Ale späť k téme:

zákonom žiadnu iniciatívu u nikoho nevybuduješ. Skutočne máš pocit, že máme tak zlé zákony, ktoré tlačia “robotníkov” k zemi a berú im iniciatívu?

@Daniel1: nepoznáme sa, ale tvoje "Inak povedané, nesiahajte mi na moju neobmedzenú moc pri rozhodovaní, ako sa budem správať ku svojim zamestnancom. " mi vadí. Vadí mi tvoje posudzovanie všetkých podnikateľov podľa jedného metra. A vadí mi aj to ako varovania na základe skúseností hádžeš všetky pod skuipnu: “Okrem iného aj na to, koľko peňazí pre tú chamraď ja považujem za postačujúce vyčleniť, aby mi neušli a pritom ešte vedeli v chudobe prežiť.”. Neviem kto ti stúpil na otlak, kto ti ublížil.

Ale toto je prejav ľavicového extrémizmu, ktorý inak mimochodom “zabil” viac ľudí ako pravicový extrémizmus… A často aj obludnejšie.