Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy

Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy
0.0 0

Daniel skúsim príklad a naozaj veľmi zjednodušený, nenabaľujme na to žobrákov na uliciach a politikov.

Otvoríš si stolársku dielňu a vezmeš 3 zamestnancov. Ty riadiš zákazky, predaj, tvoje sú stroje, dielňa, meno, peniaze, zodpovednosť voči štátu, zákazníkom,… Ty musíš riešiť reklamu, ty musíš vyjednávať, ty si musíš požičať, keď ti dodávateľ nezaplatí na čas, teba zatvoria, keď niekomu tvoj výrobok niečo spôsobí, teba budú spôsobovať úrady, nie tých stolárov.

Stolárom platíš mzdu pravidelne a prirodzene ich motivuješ aj odmenami. Ak by si to nerobil, odchádzali by ti a kým by si vždy zaučil každý mesiac nového, tak to sú tvoje straty lebo napr. nebudeš stíhať termíny.

Ty vybavíš dobrého odberateľa a zarobíš o xx% viac v priebehu roka. Stolári neurobili nič viac ako po minulé roky, robili proste stále to isté. A mzdy, odmeny aj vianočné dostali.

Na konci ti zostane zisk dajme tomu 30 tisíc, ktorý je vyšší oproti minulému roku o 10 tisíc. To sú tvoje peniaze. Za čo? Lebo tvoje stroje, meno, riziko, zodpovednosť.

Takže teraz by si mal zobrať tvoj zisk a časť z neho rozdeliť zamestnancom? Pamätaj, že zamestnanci dostali všetko čo mali dostať, všetko na čom ste si podali ruky. Prečo by si im mal dať zo svojich peňazí?

Hurá, konečne sme sa dohodli - že sa nedohodneme.

chcel som zareagovat ako podnikatel na tuto temu, ale nevie mi to niekto zhrnut? pripadne owner topicu spravit zhnutie a updratnut topic?

to by sme sa inac mohli naucit robit aj pri vsetkych dalsich vacsich temach, co sa rozbehnu.

Uvažujeme každý po svojom.
Ja chcem zmenu, aby sme sa všetci mali lepšie.

Ťažko sa to dá opísať zopár vetami.
Problém je, od koho chceš počuť pravdivý príbeh :relaxed:
Je tu jeden návrh, ktorý by nemusel byť v prospech niektorých podnikateľov, najmä tých, čo chcú, aby všetko ostalo po starom. To obhajujú tu zúčastnení pravicovo a konzervatívne rozmýšľajúci podnikatelia.
A na druhej strane som tu ja, nepodnikateľ so snahou o presadenie návrhu na zmenu, no bez podpory okolia.

no a teda jednou vetou jeden a druhy navrh je aky_

Návrh je len jeden, vychádzaj z úvodného komentára, t.j aby mali zamestnanci zo zákona nárok na podiel zo zisku. Ja som kapituloval.

• ked uz, asi by to nemohlo byt zo zisku. lebo zisk sa nerovna to, co si majitelia mozu z firmy zobrat. zisk casto vo firme ostava a reinvestuje sa ci uz kratkodobo alebo aj dlhodobo.

• asi navrh skor myslel mat zo zakona podiel na dividendach? lebo to si asi peniaze, co si majitelia mozu uplatnit.

predpokladam, ze za tym navrhom je to, aby bola docielena nejaka spravodlivost. z mojho pohladu sa ta spravodlivost da velmi tazko docielit, kvoli viacerim veciam:

• ako a ktori zamestnanci maju kedy pravo na aky podiel? kolko pracovali v tej firme? ako sa bude zohladnovat napriklad to, ze majitel 10 rokov pracoval vo firme na minimalku a 10 rokov si nic nevyplacal, trpla tym cela rodina atd…? chapem ze rovnaky pohlad moze byt zo strany zamestnanca.

osobne z mojej vlastnej perspektivy viem, ze je velmi tazke podiel na zisku, pripadne akciach firmy spravodlivo rozdelovat. a je to problem aj ekonomicky.

na druhu stranu si myslim, ze v zapadnom svete to funguje celkom dobre a ked spolu zacinate vo firme/startupe tak mate vestovane akcie a po 4 rokoch cca mozte vlastnit nejaku cast akcii a mat teda aj dividendy atd…

ale zakonom by som nic take neprikazoval. jednak by sa to dalo lahko zneuzivat a obchadzat.

a toto by som nechal na trh a na nasu spolocnost. tak, ako uz teraz v silicon valley nemate sancu zamestnat cloveka bez toho aby ste mu slubili akcie, tak to bude aj u nas. samozrejme to su zasa a len a len top pozicie.

ale mozno v diskusii padli nejake argumenty. necital som to cele, preto neviem nato reagovat.

Dopadlo to presne tak ako som predpokladal.
Sadol si im na lep a napísal presne to, čo chceli, aby si napísal.
Za to ťa aj náležite osrdiečkovali.
Nie že by si nenapísal pravdu, len ako si uviedol - nečítal si to, teda si sa nevyjadril k veci.
Kvitujem tvoju iniciatívu zapojiť sa do výmeny názorov, to je super, ale moje odporúčanie do budúcna, neodpovedaj na jednostranné (často zavádzajúce) a stručné vysvetlenie problému bez oboznámenia sa s konkrétnym návrhom, lebo nič nemusí byť také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.
Stal si sa mienkotvornou a rešpektovanou osoba, takže tvoj postoj je tu pre mnohých zásadný a omyly sa neodpúšťajú.

Základom diskusie nebolo ako nedemokratickým zákonom nariadiť rozdelenie čistého zisk z podnikania medzi pracovníkov firmy.

Problém spočíva v tom, ako vyriešiť spoločensky odsudzovaný a aj Bruselom vytýkaný 38% nepomer vyplácaných miezd na Slovensku voči dosahovanému HDP. Priemer v EU je 50% a Švajčiarsko, či Dánsko dosahujú takmer 60%. Takže je tu vážny problém, ktorý podstatným spôsobom ovplyvňuje životnú úroveň obyvateľov a zaostávanie. Ponechané riešenie na trh ako si sa zmienil nič nerieši, naopak pred 14 rokmi bol ten rozdiel menší a neustále sa zväčšuje. Predbehlo nás už aj Bulharsko, či Rumunsko. Je to z časti aj morálny problém.

Návrh riešenia tejto nepriaznivej situácie spočíva v tom, aby sa demokratickým, nenásilným spôsobom umožnilo pri kolektívnom vyjednávaní medzi vedením a zamestnancami, zmeniť zaužívaný systém odmeňovania zamestnancov na základe dosiahnutých kladných výsledkov hospodárenia firiem na konci roka.
Napr. ak boli doposiaľ vyplácané odmeny alebo 13 plat vo výške, ktorú stanovil vlastník, tak po novom, by tento základ objemu vyplatených prostriedkov v predchádzajúcom roku mohol byť v kolektívnej zmluve zahrnutý ako 100%-tný podiel na vyplatenie v následujúcom roku. Tým by sa vedenie dobrovoľne zaviazalo dodržať, dobrovoľne stanovený a dobrovoľne dohodnutý základný % podiel na odmeny pre nasledujúci rok, pri dosiahnutí rovnakých výsledkov a patrične znížený alebo zvýšený o príslušné % pri dosiahnutí iných výsledkov.
Čo je na tom nelogické, alebo nespravodlivé? Samozrejme, že rozdelenie odmien z tohto balíka na základe hodnotenia zásluh jednotlivých zamestnancov, či manažmentu, teda ako sa na dobrom výsledku podieľali, by ostalo na vedení, alebo na tiež vopred stanovených - dohodnutých kritériách. Vznikla by pre zamestnancov ďalšia motivácia na dosahovanie, čo najlepších výsledkov - garantovaná odmena. Tiež by nik nemohol reptať, že nič nedostal, ak sa firme nedarí.
To bola jedna časť návrhu.
Druhou je zverejňovanie celého % ročného podielu z výsledku hospodárenia k vyplateným mzdám zamestnancom jednotlivých firiem. Táto štatistika by ukázala holú pravdu, najmä pri porovnávaní firiem s rovnakým zameraním ako pristupujú pri deľbe zisku voči svojim zamestnancom. Postupne by ich nepriamo nútila zvyšovať tento podiel v prospech zamestnancov. Toľko v stručnosti.
Iba podotýkam, že návrh nič nasilu nepresadzuje, nenariaďuje, neprikazuje a nesiaha násilnou formou na zisky podnikateľov, ako sa tu pri každom príspevku prítomných podnikateľov snažili oponenti naznačiť.
Netvrdím, že som vymyslel niečo geniálne, ani si nie som istý, či sa to dá takto jednoducho alebo podobne zrealizovať, ale to by museli posúdiť a vyargumentovať iní skutoční odborníci, nezaujatí a nezávislí.

A tu nastáva iný problém.
V tejto komunite je jednoznačná prevaha pravicovo orientovaných podnikateľov.
Tí namiesto objektívneho a spravodlivého riešenia hľadajú spôsoby, ako by mohli dehonestovať podobné návrhy, ktoré môžu ovplyvniť aj ich, možno sebecké a direktívne spôsoby podnikania. Ťažko sa tu potom niečo presadí.
Možno nové členenie dobrovoľníkov a vyselektovanie skutočných odborníkov? Dúfajme.

A keď som sa už takto rozkecal, nedá mi, aby som nepripojil aj ďalšiu výhradu, súvisiacu aj s touto konverzáciou a ktorú považujem za veľmi podstatnú pre úspešný proces vytvorenia strany, ktorá bude úspešná, lebo prinesie niečo nové a progresívne.
Vstúpil som sem aj preto, lebo ma oslovila výzva na stránke Progresívne Slovensko - Poďme spolu hľadať nápady a riešenia problémov okolo nás - začnime hneď teraz.
Sme občianske združenie, ktorého cieľom je prezentovanie progresívnych riešení spoločenských problémov a spájanie ľudí, ktorí túto spoločnú predstavu zdieľajú.

A teraz si kladiem otázku, či to niekto myslel vážne, alebo sú to len prázdne frázy?
V tejto komunite navrhuje riešenia konkrétnych problémov 10?, či 1%? diskutérov, alebo ešte menej. Netrúfam si odhadnúť. Ja som už niekoľko podnetov navrhol. Pýtam sa, kde sú? Kto sa s nimi zaoberá? Sú tu aj také, ktoré stoja za zmienku?, sú nejako triedené, vyberané na následné posúdenie skutočnými odborníkmi?
Alebo, dobre sme si pokecali a ďalšie návrhy radšej adresujte na lampáreň?

Som totiž presvedčený, že žiadna nová strana nemôže ovplyvniť podstatnú časť voličov doposiaľ zaužívaným spôsobom, teda tým, že im niečo nasľubujeme a pritom nebude mať pripravené konkrétne riešenia.

Ach jaj, mne tak blízka téma a tak ťažko je tu zareagovať.

Ja som podnikateľ. Konkrétne druhá generácia slovenskej rodinnej firmy v stavebníctve. A vyplácam podiel na zisku zamestnancom (aj montérom). Vyplácam aj 13te platy v plnej výške ak sme v zisku a asi polovičnej ak sme v strate.

Prečo to tak robíme? Lebo mne to robí radosť. Je to spravodlivé a úspech nie je len jedného.
Ako som na to prišiel? Tak asi ma tak vychovali rodičia, že si treba vážiť každého od upratovačky až po prezidenta.

Podnikatelia sú dobrí aj zlí, aj zubári su dobrí aj zlí, aj učitelia, aj farári. Lebo sú to len ľudia. V podnikaní je to trochu ovplyvnené históriou, teda tým krátkym časom čo sa tu podniká.

A či to bude napísané niekde v zákone, alebo nebude, tak tým sa podnikatelia nezmenia. Budú sa rovnako správať k zamestnancom. My čo to takto robíme už teraz si len povieme, šak ok tak by to malo byť. A tí čo majú ľudí za menejcenné bytosti si spravia aj tak po svojom a na konci bude zisku nula.

Treba riešiť príčinu, nie dôsledok. Treba robiť osvetu medzi podnikateľmi, aby sami na to prišli aký je to dobrý pocit mať spokojného zamestnanca.

Základný problém tejto témy je “Rozdelnie zo zisku medzi pracovníkov firmy”.

Toto je prídavok do témy ktorú si pridal ty.

Tým nechcem povedať, že nemáš pravdu v tom probléme. Ale téma diskusie a prvotné návrhy leží v zmene zákonov v prospech povinného delenia zisku súkromnej spoločnosti.

Tiež odbočujúcu tému kolektívneho vyjednávania si doniesol ty. Opäť má svoje rácio, ale je to iná náplň ako je pôvodná téma. A dokonca spôsob kolektívneho vyjednávania je mi blížší ako jednoznačne (mnou) odmietaný spôsob prikazovania zákonom.

Naopak presne toto bolo základom.

Ale diskutujeme nad niečim, čo je mimo tému politiky ako takej - je to o tom ako zvýšiť vlastnú iniciatívu zamestnancov k tomu aby im zamestnávatelia chceli dať viac. A som bytostne presvedčený, že zákonom sa to nezmení. Najväčšiu moc nad tým majú zamestnanci. Riešiť toto zákonom je aj ďalší populizmus…

Veď o tom sa každý vyjadril, že to právne neobstojí a je to nepriechodné. Tak aká diskusia?
K tomu si chcel, aby sa vyjadrovali lídri PS?
Aj sa Michal vyjadril, čo to prinieslo k vyriešeniu problému?

Áno ja som tu navrhol iné riešenia a o tom je 90% diskusií.

:grinning: Takto ti to vyhovuje? No dobre, len keby si na mňa nereagoval mohli sme si ušetriť spústu času a zbytočne prejavených emócií.

Super, fandím ti.
Konečne sa ozval niekto, kto má čisté svedomie a môže byť príkladom, ako by sa mal podnikateľ k svojim zamestnancom správať.
Ak by to robili všetci, ozaj by sme sa tým nemuseli zaoberať.

nebud hned tak pasivne agresivny (to som si vsimol vo viacerych tvojich odpovediach aj v inych temach) tazko sa potom diskutuje pozitivne a hladaju sa spolocne riesenia.

rozumiem tomu problemu ktory pises a problem to je.

ako to riesia v zahranici, kde maju ten lepsi pomer miezd ako u nas? davaju taketo zakony a zafungovalo to, ale bo sa ten lepsi pomer miezd sklada z niecoho ineho?

ked chceme navrhovat navrhy na zlepsenia, mali by sme tej teme brutalne do podrobna rozumiet a vediet co funguje a co nefunguje, aby sa minimalizovala moznost ze navrh ktorym chceme nieco docielit, docieli uplne nieco ine a nasej veci nepomoze.

vseobecne sa velmi tazko podla mna nariaduje vseobecne % kolko by sa malo vyplacat atd… kazda firma je ina, kazdy trh je iny. na kazdom su ine marze. v kazdej firme sa zo ziskom robi inac. samostatne tak ako pisal fero, nie je problem zo zisku so zamestnancami sharovat. problem je, ze ty mozes mat v klude aj velky zisk ale chces ho vo firme, pretoze vies, ze dalsi rok bude treba kupovat nove stroje, alebo rozsirovat prevadzku, alebo investovat do dalsej firmy atd… preto je velmi tazke to postihnut a aj transparentnost je super, ale nemusi pripad od pripadu nic znamenat.

to ze sa kolektivne v kazdej jednej firme dohodnu na specialnych odmenach a 13.platoch a podla zasluch, tak to je podla mna uplne bezna vec a tak to aj funguje vsade. alebo som to nepochopil?

Viete len zadefinovať konkurenčnú výhodu(z pohľadu zamestnávateľa) do zákona, aby to bolo povinné nie je moc štastné riešenie. Existujú rôzne benefity, ktoré zamestnávateľ môže dávať zamestnancovi ako odmenu za prácu v jeho spoločnosti, nie vždy to musia byť peniaze. Lebo keď to bude v zákone, tak sa to bude dať obísť cez to, že nebudem produkovať (oficiálne) zisk. A koniec-koncov čím viac bude takých zamestnávatelov ako pán Baník, tak tým vyšší tlak bude na tých druhých. Ak samozrejme budú mať záujem mať kvalitných ľudí.
Ad. podiel miezd na HDP. Celkom súhlasím s argumentami od GGA. Ale zase na druhú stranu je Slovensko výrobná hala pre firmy s vyššou pridanou hodnotou(napr. automobilky). A práve tá vysoká pridaná hodnota sa tvorí tým, že niekto to lacno vyrobí a niekto draho predá. Mne sa to tiež nepáči, že napr. pracovník vo Wolfburgu(sídlo a výrobný závod VW) má úplne iný plat a úplne iné benefity(výrazne lepšie/vyššie) ako má pracovník VW v BA. A pritom sa autá VW predávajú za podobné ceny v celej EU. Len keby sa tento stav mal vyrovnať, resp. zreálniť voči Nemecku, tak potom tieto firmy zo Slovenska odídu. Do tohto teda nikto nepôjde. Ďalšia kapitola sú banky a telko firmy vlastnené zahraničným kapitálom, pre ktoré sú ich slovenské pobočky dojnou kravou. Opäť platí, že sa nikto dobrovoľne nevzdá tejto dojnej kravy. Toto je mimochodom téma, ktorá by stála za rozobratie. Nie v smere ku zamestnancom, lebo väčšinou ku nim sa tieto firmy snažia chovajú celkom slušne, ale voči zákazníkom. Neprimerane veľký zisk(z pohľadu priemeru spoločností v rovnakom odbore v EU), ktorý sa poväčšinou vyváža do materskej firmy nie je pre Slovensko nic moc.

V skratke Danielov návrh je:
Uzákoniť, resp. vložiť do Zákonníka práce v tom zmysle, že zamestnávateľ má povinnosť stanoviť v kolektívnej dohode akým % podielom z dosiahnutého výsledku hospodárenia bude odmeňovať svojich zamestnancov. Samozrejme, že nik by mu nemohol prikázať koľko musí vyčleniť.

Ja tvrdím, že to nebude mať takmer žiadny vplyv na zmenu pomeru miezd ku HDP, s čím sa tu dookola oháňa.

Podľa mňa sú príčiny tohto pomeru:

• Štruktúra ekonomiky - máme veľa montovní s nízkou pridanou hodnotou, kde sa dá zamestnať nízkokvalifikovaná pracovná sila, ktorú si zamestnávateľ, až tak neváži, keďže je ľahko nahraditeľná.

• Schopnosť vyjednať si mzdy - na Sk nemáme také silné a dobre organizované odbory ako na západe.

• Vyššia miera nezamestnanosti oproti západným krajinám.

• Nízke mzdové ohodnotenie v štátnej správe. Mzdy v štátnej správe majú priamy vplyv na pomer miezd a HDP, tým že sú nízke a aj nepriamy, keďže mzdy v štátnej správe nie sú konkurenciou pre súkromný sektor, čiže nenútia ho zvyšovať mzdy.

Určite sú aj iné faktory, ale zatiaľ ma nenapadajú alebo by sa ich dalo zahrnúť už do spomenutých.

Som si toho vedomý, no vytáča ma ak niekto nechce hľadať riešenia, iba hádže polená pod nohy tým, čo sa snažia niečo aj navrhnúť.

Neviem ako to riešia v zahraničí, pravdepodobne je tam iná morálka, iný pohľad na zamestnancov, nemali tam socializmus ani Mečiarizmus, vysokú nezamestnanosť, teda to podnikanie má nejakú tradíciu a lepšie vzťahy zamestnancov a zamestnávateľov. Podiel miezd na HDP medzinárodne deklarovaný nemôže mať predsa rôzne výpočty, v tom to asi nebude. Tu máš pohľad od super odborníka.

Myslím si, že navrhovať môžme rôzne veci, najmä tie jednoduché a logické riešenia. To či je to nerealizovateľná blbosť musia posúdiť odborníci. Inak tu nemáme čo robiť. Nikto nie je dokonalý. [quote=“truban, post:96, topic:2382”]
vseobecne sa velmi tazko podla mna nariaduje vseobecne % kolko by sa malo vyplacat atd… kazda firma je ina, kazdy trh je iny
[/quote]
Súhlasím, je to tak ako píšeš, avšak preto je tam aj druhá časť riešenia, ktorá ukáže ako je systém nastavený. Teda nakoľko je primeraný zisk podnikateľa voči vyplateným mzdám zamestnancov.[quote=“truban, post:96, topic:2382”]
to ze sa kolektivne v kazdej jednej firme dohodnu na specialnych odmenach a 13.platoch a podla zasluch, tak to je podla mna uplne bezna vec a tak to aj funguje vsade. alebo som to nepochopil?
[/quote]
Asi to tak kolektívne nie je. Dohaduje sa kolektívne možné zvýšenie platov a možno nejaké benefity.
Ak by to bolo ideálne, tak sa o tom nebavíme.

A ako sa teda pohnúť zo zamrznutého miesta?
Nehľadať možnosti aby sa začali tie platy postupne zvyšovať? 25 rokov čakáme, že sa to nejako utrasie - momentálne je opačný trend, teda pokles miezd k HDP.
S tými zahraničnými firmami súhlasím, ale nie sú aj naši podnikatelia náchylní prispôsobovať výšku miezd tržným podmienkam a to aj keď sa im nadpriemerne darí?

Na margo VW.
Slovensky zavod je menej robotizovany nez tie zahranicne, to umoznovalo akoby rucnu vyrobu, rucne sa robia aj rolls royce, ferrari, bentley. nakolko cena prace stupa tak sa zavadza robotizacia aj do bratislavskeho VW, napriklad nova hala na male vozidla - citigo a vw up su viacej robotizovane. Tym mimochodom klesa podiel ludskej prace a zhorsuje sa onen kritizovany pomer, stupa pridana hodnota lebo to robia roboti, VW investoval preto, lebo dostal na to danovu ulavu. A teraz ti co tam zostlai pracovat maju mat este podiel zo zisku :smiley:
Dalej, VW je ciastocne vlastnena bavorskou spolkovou vladou a odbormi (okrem investorov na burze a rodiny piechovych). Uz vidim ako sa tymto stakeholderom prezentuje to zrovnopravnenie miezd, ved je to ich firma, nemecka, ciastocne statna a odborarska.
ako slusny problem vidim to, ze v nemecku sa pracuje na jednu a maximalne dve smeny zatial co v BA na tri smeny. nechcel by som striedat smeny a pracovat v noci, je to problem na rodinny zivot, psychiku a zdravie. Tymto smerom mozno nasmerujme regulaciu pre lepsiu kvalitu zivota nasich zamestnancov, ale zrovnopravnit platy na nemecku uroven mohli fakt iba lekari-anesteziologovia co vydierali krajinu a vladu…nie je to trhove a nema to opodstatnenie ani biznis logiku, je to zial nas osud a ukol s ktorym sa musime popasovat dlhodobo, trumpoviny nezafunguju. aka absurdna je logika podielu na zisku som ilustroval na priklade robotizacie a krizomkrazom su tu same jasne ekonomicke argumenty, ostatne je zial populizmus.

ja si myslim, ze napriklad @Peter_Michalik dava celkom zaujimave pointy, na ktorych by sa malo zapracovat a podla mna na tych frontoch aj PS pracovat chce - nezamestnanost, peniaze v statnej sprave, struktura ekonomiky, vzelanie atd…