Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy

Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy
0.0 0

Veď ja som len nabádal, aby sa vyberali nápady, ktoré by sa neskôr dali odborne posúdiť, či sú priechodné alebo nie.
Inak sa tí, čo sem chcú ozaj niečim užitočným prispieť a pritom musia znášať často ničím nepodloženú kritiku (kritizovať vie každý) zastavia a prestanú pôsobiť konštruktívne.
Žiadna odozva, žiadna motivácia. A tá je postavená len na ochote pomôcť.

A co tak nenasytny stat, ktory ti kazdy mesiac ukradne 50% z prijmu. Nemal by aj on sa podelit?

V spoločnostiach, kde existujú odbory (primárne výrobný sektor) sa celý systém odmeňovania nastavuje kolektívne počas kolektívneho vyjednávania.

Späť k téme

Zisk je veľmi zavádzajúci pojem. Bavíme sa tu o zisku ako o kladnom rozdieli na výkaze ziskov a strát, EBITe, EATe alebo o čom presne?

Zachádzaš do inej oblasti.
Ak by si pozrel predchádzajúce časti, tak by si zistil, že nie sme na tom až tak zle s vyberaním daní a poplatkov.

Problém je, ako (ne)hospodárne s tými vybranými peniazmi nakladajú naši politici.

Ale veď štát to predsa berie vo verejnom záujme a všetko,čo vezme, prerozdelí na prospech občanov. Hoci, je pravda, že tí občania sú niekedy až príliš konkrétne pomenovaní. :wink:

V kazdom pripade je to nezmysel, lebo to plati tak na firmy, ktore si ledva dovolia vyplacat minimalnu mzdu ako na spolocnosti, kde platy zacinaju 1500 vyssie (priklad).

Otazka je, ako potom riesit verejnu spravu?

50% nie je to trošku taký poslabší odhad? Zarátal si naozaj všetko, čo platíme tomuto štátu zo svojej super-hrubej mzdy? Sociálne odvody, zdravotné odvody, priame dane, DPH, spotrebné dane, dane z nehnuteľností, koncesionárske poplatky, diaľničné poplatky, poplatky na všetkých úradoch (kataster, polícia, súdy, …), ďalšie priame poplatky do zdravotníctva a školstva, … ešte som určite niečo zabudol … odhadujem teda 60%+

1. apr 2017 o 14:22 TASR

Podnik, ktorý neprináša nič iné ako peniaze, je úbohý podnik. To sú slová slávneho amerického vynálezcu a priemyselníka, priekopníka automobilového priemyslu Henryho Forda.

Svojich pracovníkov motivoval vyššími platmi, ako mali robotníci inde. Priznal im aj podiel na zisku.

K monotonnej praci bez oddychu, ktora dovtedy tiez nebola nikde inde.

Henry Ford financne podporoval a schvaloval aj Adolfa Hitlera a dostal od neho na oplatku aj ocenenie, to tiez si beriete za svoje alebo to chapete selektivne?

Teoria manazmentu na kazdej normalnej ekonomickej fakulte prefera aj henryho forda a tomas bata isiel este dalej, ale ono po vojne to pokracovalo dalej, Ouchi atd. Si to nastudujte a mozno vas tato fixacia prejde.

Mimochodom, ford to robil aj bez zakona a mnoho inych podnikatelov potom i teraz a detto bez zakona.

Ja som síce vtedy ešte nebol na svete - ale asi budem podľa tvojej reakcie na tému “priznávania podielu na zisku” tiež prívrženec fašizmu?

Obávam sa, že by mi ani tvoje vedomosti nepomohli, aby som začal rozmýšľať ako chamtivý a nenásytný podnikateľ. Mám to asi vrodené - myslím tú deformáciu na hľadanie spravodlivého riešenia.

Škoda, že hovoríme o tých zahraničných, ono to je tam, kde to funguje ako nepísané pravidlo aj vidieť, na životnej úrovni - nielen podnikateľov.

Stale si hudiete len to svoje, argumenty a objektivita u vas absentuju. dajte si tu namahu a zistite si co sa po fordovi prevzalo a presadzovali pre motivaciu zamestnancov, viete Ford, to je uz skoro 100 rokov a dnesny Ford to uz takto ani nerobi, preco asi?
Motivaciou a odmenovanim zamestnancov sa zaobera asi tak 1/4 manazmentu, mozno podcenujete inych ludi alebo precenuteje vlastne schopnosti, mimochodom, odmenovanie formou zamestnaneckych akcii ci podielov na zisku a ine benefity (volno, flexibilny pracovny cas, praca z domu, auto, telefon) a ak si tieto benefity dohodne zamestnanec so zamestnavatelom tak je to flexibilnejsie nez akakolvek regulativa ktora sa navyse da obist ale to dookola odmietate pocuvat a snazite sa objavit teplu vodu a jogurt. teda uz objavene veci.

Že je návrh zákonom dávať podiel na zisku zamestnancom hodný krajín Latinskej Ameriky už rozpisovať nebudem. V civilizovanom svete a princípoch slobodného podnikania musí byť istota, že so svojim ziskom narábam podľa svojho uváženia. Ale ok, chceme zákon, len potom pamätajme, že presne to isté bude platiť aj na zamestnancov, kde štát môže určiť ako majú nakladať s časťou svojich úspor (lebo to je obrazne zisk).

Ako na ten rast miezd? Jediná slušná cesta je zlepšovanie podnikateľského prostredia so všetkým čo k tomu patrí, t.j. dane a odvody, menej byrokracie a všetky tie reči, ktoré sa vám môžu zdať ako otrepané frázy. Ale majú zásadný vplyv na dva faktory:

• na “hlavný motor od Forda” celej ekonomiky - konkurenciu
  • a potom aj na veľkosť ekonomiky štátu

Konkurencia je na strane dopytu aj ponuky, konkurencia hýbe cenami za tovary a služby, má vplyv na kvalitu poskytovaných služieb, taká konkurencia na trhu práce vám zvyšuje aj cenu nositeľa práce atď atď.

My sa tu zbytočne oháňame našou produktivitou, potom by podľa tej logiky mala šička v Bangladéši 6000,- € mesačne. Veľkosť našej ekonomiky a konkurencia (vo vnútri krajiny aj navonok) nie sú také ako v západných krajinách. Keď také budú, budú aj tie mzdy rovnaké.

Vážený pane, ja sa tu aspoň snažím objektívne niečo navrhnúť a vysvetliť, ako dosiahnuť, aby mzdy vo všeobecnosti na Slovensku neboli tak hanebne nízke a aby aj prostá Slovač mala možnosť žiť šťastný a nie iba otrocký život v tzv. vyspelej, no napriek tomu z časti feudálnej spoločnosti. Robím to pre tých 70% ľudí, ktorí nedosahujú ani priemerné mzdy, ktoré sú často v rámci porovnávania vyspelých krajín na hranici chudoby. Tým ľuďom nik neponúka akcie, ani podiely na zisku, ani telefóny, či autá, hoci sa im to snažíte vsugerovať.
Vy ste tu nenavrhli nič, no napriek tomu si uzurpujete právo iných ponižovať, vystatovať sa a urážať, viď predchádzajúce príspevky. Vy totiž ste natoľko vzdelaný, že hneď viete posúdiť, čo je blbosť, kto preceňuje vlastné schopnosti, kto je neobjektívny a kto objavil teplú vodu.

Dostal som tu v tejto diskusii vynadané do nevzdelancov, marxistov, totaliťákov, no skrátka bezkonkurenčný blbec.

Vraj som navrhol hlúposť, ktorá nemá obdobu.
Vysvetlí mi teda niekto, prečo nadmieru vzdelaní diskutéri a vševedi ma dookola zosmiešňujú, urážajú, alebo reagujú a všemožne argumentujú na to, čo je vopred jasné, že sa jedná o holý nezmysel?
Ja by som teda nestrácal čas a námahu vysvetľovať niekomu, že objavil teplú vodu, ktorá nemá ani najmenšiu šancu, aby získala patent. To predsa nepatrí, ani k všeobecnej inteligencii.

A čím som sa vlastne tak strašne previnil? Pardon, akú kacírsku hlúposť som to vlastne navrhol?
Iba to, že chcem, aby zamestnanci prostredníctvom svojich zástupcov mali zákonné právo, (okrem množstva iných uzákonených požiadaviek) jednať so svojimi zamestnávateľmi aj o možnosti poskytnutia koncoročnej odmeny stanovenej na základe dosiahnutých výsledkov firmy (namiesto, často sa vyskytujúcej, iba vyčlenenej almužny stanovenej všemohúcim majiteľom).
Teda v konečnom dôsledku, aby boli zamestnanci patrične iniciovaní a mzdovo zainteresovaní na dosahovaní nadpriemerných výsledkov firmy.
Strašná myšlienka, vraj to nemôže fungovať, hovoria tu prítomní (podnikatelia?) jasnovidci!
Nič by ten pokus nestál, nič nezvyčajné, či negatívne by sa jeho overením v praxi nemohlo prihodiť, no napriek tomu vraj nemožno dopustiť, aby sa vôbec takouto kacírskou myšlienkou niekto zaoberal.
Fuj, hanba, veď čo by sme si počali, ak by to začalo fungovať a museli sa tomuto trendu postupne podvoliť všetky podnikateľské subjekty. Hrozná predstava.

Hanbím sa, možno ani nie za seba.
Zároveň chcem týmto ukončiť svoje pôsobenie v tejto téme. Takže nebudem reagovať už na žiadne nové urážky. Môžte sa predbiehať v zdôvodňovaní jedinej pravdy - všetko nechajme po starom - lebo nám to tak vyhovuje.

A čo teda navrhujete? Lebo ešte som si žiaden konkrétny návrh neprečítal.

Nedám to celé, ale zareagujem lebo normálne otváram oči. Ako sa dá vymyslieť si sám dôvod na urazenie sa a následne sa zaň aj uraziť.

Daniel ty nechápeš, že všetko čo si v tomto vlákne napísal, tak to už dávno funguje a uplatňuje sa? Ale nie zo zákona, ale trh to riadi lebo čo má štát do tohoto nerozumiem. Dosť na tom, že si pomiešal dve témy, ktoré spolu síce súvisia, no prakticky sú zvýšenie miezd a podiel na zisku dve rozdielne veci.

Prečo obviňuješ nás, že sme kapitalisti a neviem čo? Veď podnikateľ bude iba rád, keď bude mať zo zákona vypísané, čo má dať zamestnancovi. Ale už nedá ani o cent viacej. Mzdy už nikdy neporastú trhovo.

A prečo si to zosobňuješ? Nikto tu na teba neútočí. Nedošlo ti, že sa ťa všetci snažia vyviesť zo slepej uličky? X krát tu bolo napísané, že vykázaný zisk ešte neznamená nový Mercedes. A investície? Za čo kúpi stavebná firma miešačku? Atď atď.

Ty si predstavuješ podnikateľa s cigarou v ruke a pohárom brandy? Truban ti napísal svoj názor a neakceptoval si to, napísal si, že nám sadol na lep. Kto tu potom nechce akceptovať argumenty?

Ale mne je stále jasné, že nám nikomu neuveríš. Tak čítaj, najmä tú časť Benefity:

http://www.najzamestnavatel.sk/nominacie/volkswagen-slovakia-a-s/

Robil si tam?

Take benefity ako bossing a ziadna dovolenka nad ramec celozavodnej, nedodrziavanie ergonomie sa tam asi nespomina.

Nerobil som tam Milan, dal som to sem preto lebo som to ako prvé vygooglil. Mne je jasné, že keby sme tam tie benefity zrátali, tak by to vychádzalo, že nemusíme ani chodiť do práce. To ale neznamená, že sa v nejakej miere neaplikujú. On bude rozdiel medzi kmeňovými zamestnancami a zrejme tam robí veľa, možno až väčšina agentúrnych.

Podstata je, že mzdy a benefity sú záležitosťou vyjednávania dvoch strán: zamestnanec a zamestnávateľ. Žiadny štát.

Bossing je zlyhanie jednotlivcov, s tým nemá nastovenie systému odmenovania nič spoločne.