Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy

Rozdelenie zo zisku medzi pracovníkov firmy
0.0 0

Presne tak, agentúrni zamestnanci nemajú žiaden zmluvný vzťah s firmou, pre ktorú vykonávajú svoju prácu, preto na na nich nevzťahuje ani kolektívna zmluva.

Takýto balíček benefitov je (možno nie celý) je vo veľkých výrobných podnikoch kde fungujú odbory celkom štandard. Tak isto aj odmeny podľa výkonu spoločnosti alebo celej skupiny. Problém je, že radový zamestnanec to ani nevníma a nestotožňuje sa s tým.

Len v tom pripade mozes zamestnat na cierno 80% za 1€/hod a vdaka tomu das v pohode 20% odmeny, 13. a 14.ty plat, podiely.

Bossing je zlyhanie jednotlivca ak to firma riesi. Bohuzial neriesila.

Skúsim dať návrh, aby sa diskusia pohla.
Najprv ešte treba povedať ako to je technicky s vyplatením podielu na zisku.
Pre úplnosť aj nezainteresovaných doplním že zisk vznikne výpočtom výnosy-náklady=príjem. Z tohto príjmu sa platí daň z príjmu aktuálne 19 percent. Potom je to zisk po zdanení, ktorý sa môže/nemusí vyplatiť vo forme dividend.
A tu je rozdiel pretože:

1. Ak sa to vypláca spoločníkovi, tam musí odviesť z vyplatenej sumy daň z dividend 7 percent.
  2. Ak sa to vypláca zamestnancovi, musí odviesť daň z dividend a potom ešte zdravotné a sociálne odvody, pretože je to príjem zo závislej činnosti.

Z toho vyplýva že Soc. Poisťovňa má všetky údaje ktorý zamestnanec koľko dostal za rok.
Navrhujem urobiť register firiem a tam zverejniť len podľa poradia príjem jednotlivých zamestnancov. Napr. ak tam je 20 ľudí, tak zamestnanec 1 = 15000 EUR. Atd. až po 20teho. Podnikatelia by nič nemuseli hlásiť, lebo tie údaje už poisťovňa má.
Hneď by bolo každému jasne, kde sa robí za minimalky a zvyšok na ruku. Hneď by si každý pozrel aké platy majú v ktorej firme.
Taký istý tlak som medzi podnikateľmi zaznamenal keď vznikol finstat.

Kto konkrétne zamestnáva 80% zamestnancov na čierno a kto dáva zamestnancom 1€/hod?

Bol si objektom bossingu? Ak áno, nahlásil si to kompetentným?

Ano, neriesilo sa to. Kolegovi nepreplatili paragraf na predoperacne vysetrenie, partnerska agentura VW neplatila odvody do soc. poistovne 400 000€, nezakonne poplatky za papiere, neuznabe poistky, dalsia agentura strhavala viac za stravne ako mala, Porusenie Pracovnej Disciplyny bez prerokovania so zazustupcami zamestnancov (lebo agentury ich nemaju) a nasledne prepustenie…

Kolko agenturnych zamestancov pracuje vo VW vratane externych firiem?

Nerád to ďalej rozvádzam pretože sme úplne mimo tému ale teda nebavíme sa o zamestnancoch VW ale zamestnancoch tej danej agentúry s ktorými VW nemá žiaden zmluvný vzťah?

Netuším koľko majú agentúrnych, ale ak sa nemýlim samotný VW má momentálne cez 10 000 kmeňových zamestnancov, čo znamená, že by malo pre nich pracovať 40 000 agentúrnych, čo je polovica z celkového počtu zamestnancov zamestnaných v automobilovom priemysle.
Ešte sa opýtam raz, dostavajú agentúrni jedno euro na hodinu?

Pri takýchto extrémoch by som sa ani neobzrel za takou firmou a hneď ako vidím, že niečo nehrá, tak idem preč. Toto stále hovorím niekomu, keď sa mi sťažuje, že druhý mesiac nedostal výplatu. Tam už netreba robiť ani minútu, tam peniaze nebudú.

Agentúry zneužívajú nízke alebo žiadne právne vedomie zamestnancov. Lebo môže sa nadávať na súdy koľko chce, ale v pracovno-právnych sporoch ťahá za kratší koniec zamestnávateľ a prax je taká, že na súdoch vyhráva väčšinou zamestnanec.

Škoda Fero, že si sa tu nezastavil skôr, trochu sme sa tu trápili.

To by sa teoreticky dalo vyčítať z výkazov aj teraz. V súvahe alebo výkaze ziskov a strát, tam sú mzdové náklady. A v poznámkach k účtovnej závierke aj počet zamestnancov. Teoreticky by mohla byť kolónka, že priemerné mzdové náklady na 1 zamestnanca.

Ale osobitný register verejne prístupný, neviem. Lebo už by sme vedeli identifikovať skoro konkrétneho zamestnanca, teda ochrana osobných údajov. Toto by bez súhlasu zamestnancov nešlo.

Ty aktívne podnikáš, napíš preto svoj pohľad, čo by ti pomohlo alebo čo by ti umožnilo aby si mohol dať zamestnancom vyššie mzdy. Ako platí konkurencia a či má ľudí načierno určite vieš aj dnes.

Ale mám na mysli veci ako vymožiteľnosť práva, určite máš odberateľov, ktorým dátum splatnosti veľa nehovorí. Určite by si bral ak by si mal medzi dodávateľmi väčšiu konkurenciu, určite by si prijal ak by sa proces prijímania zamestnancov zjednodušil, určite by sa ti podnikalo lepšie, keby si sa mohol viacej venovať stavbe ako robiť úradom poštára a podobne.

Podstata je v tom, ze tych populistickych navrhov, ktore v lepsom pripade nic neriesia v horsom su proti ludom je v poslednom case ako hub po dazdi najma od ludi, co nerozumeju danemu odvetviu.

Na tomto pripade vidno ako to lahko obist.

Tu je to 10% zo zisku pritom niekedy potrebujes zisk na dalsie investicie.

Zavrete obchody vo sviatok pritom ludia pridu uz pri dost mizernych platoch o priplatky alebo brigady.

Navrh 13-14. teho platu ktoreho dosledkom bude znizovanie platov pripadne hladanie inych vacsinou nevyhodnych foriem vyplacania platov.

Hlavne, ze sa to dobre preda bez ohladu na nasledky.

Toto ma byt progresivne?

Nerozumiem. Neviem ako to súvisí s s tým, o čom sme sa bavili.

S tvojim názorom na populistické “riešenia” Dankovského/Ficovského typu úplne súhlasím ale to nie je to, o čom sme tu písali.

Tie cisla dokazes ohybat.

Preto nechajme firmy robit svoje a pokial neohrozuju zdravie, moralku, platia dane a odvody nechajme ich na pokoji a zjednodusujme im zivot.

Ako by som ti to zhrnul.
Ostatných 4 zamestnancov čo som prijal mali buď minimalku a zvyšok cash, alebo dohodu evidovaný na úrade prace a zvyšok cash. V tomto by som zaviedol trestnoprávnu zodpovednosť. To nie je že si prekročil rýchlosť v aute lebo sa ponahlas, to je tak že vieš že si ožratý a aj tak sadnes za volant. Zamestnanci nemajú na vyber.
Vymožiteľnosť práva - ostatných 10 rokov sme sa s nikým nesúdili. Platenie faktúr - nerobíme pre takých čo neplatia. Maximálne platia neskôr aj tých mame pod 1% ročne. Konkurencia dodávateľov - mame dvoch hlavných, každý dodáva to čo nemá ten druhý.
Elektronizácia úradov je jedna katastrofa, s tým treba spraviť poriadok.
U nás majú zamestnanci 60% podiel na zisku zo zákazky ktorú som ja ani nevidel. A 30% z takej na ktorej som ja robil.
Zvýšenie základných platov by bolo možné len ak by bol Zakaznik ochotný zaplatiť viac za prácu. Takze toto už ovplyvňuje trh.

Daniel nepomýlil si si fórum ? Prirovnávanie manažérov ku mafiánom kvôli príjmovej nerovnosti ? Že si fanúšikom marxa ? Je prirodzené že ak niekto je na špičke tak bude zarábať viac ako väčšina aj z markantným rozdielom. Ale u https://www.facebook.com/lubos.blaha.7?fref=ts budeš mať určite pochopenie , napíš mu :slight_smile:

Nízke mzdy na Slovensku

Ak si si nevšimol, tak nie som autorom tohto článku.
Len nechápem tebe podobných, prečo sa zastávajú 335 násobného manažérskeho zárobku, keď nikdy v ich pozícii nebudú. A neprirovnávaj ma k nikomu, nepoznáš ma.

Mojím nápadom je aby sa z finálneho zisku firmy (očisteného o dane a všetky poplatky) peniaze prerozdeľovali zamestnancom na základe percentuálneho kľúča.Firma skončí s dobrým ziskom, zamestnanec dostane dohodnutú mzdu a k tomu isté percento z čistého zisku firmy.
Príklad:
Stavebná firma zarobí trébars 10 000 eur, čisto orientačne 10 % je povinná prerozdeliť svojim zamestnancom rovným dielom. Zamestnáva 50 robotníkov. Okrem mzdy robotník ( cca 500 eur, záleží na tom, či je firma z Bratislavy alebo z Medzilaboriec) dostane ešte odmenu 100 eur za finančný prospech firmy.

Je to len spontánny nápad, bolo by potrebné dotiahnúť to do detailov. Ďalším problémom je aj administratívne zaťaženie firiem, na ktoré doplácajú hlavné mladí podnikatelia a rozmáhajúce sa firmy.

Toto strasenie automatizaciou je uplne zbytocne. Mnozstvo firiem, kt. su zamerane na pasovu vyrobu, minimalizuju nielen naklady na zamestnancov, ale aj naklady na nove stroje. Pokial maju v prevadzke stroje, kt. im vyrobia to co potrebuju v pozadovanej kvalite a pokial ten vyrobok nebudu mat problem predat, dovtedy neinvestuju ani euro do obnovy a uz vobec nie do nejakej automatizacie. Je tu X firiem, kde sa vyraba na 10-20 rokov starych strojoch, kt. sa lataju na kolene. Co sa tyka automatizacie, tak tam to nie je take jednoduche akoby sa zdalo. Navrhnut, vyrobit a naprogramovat robota nieco stoji, nehovoriac o jeho prevadzke a udrzbe a dalsom potrebnom preprogramovavani. Ak si das dokopy vsetky naklady, kt. by na to boli potrebne, tak zistis, ze v mnohych oblastiach je podstatene lacnejsie platit dvoch troch ludi, kt. budu manualne robit to, co by robil robot. Navyse, mat ludi namiesto robotov je aj flexibilnejsie, lebo ak si nakupis robotov, kt. maju zvladat vyrobu napr. pol miliona niecoho rocne a pride kriza a zrazu vies predat iba polovicu, tak zatialco zamestnanca prepustis a nemas s nim uz ziadne nkalady, toho uzko specializovaneho robota tam mas stale a stale s nim mas naklady, aj ked je vypnuty. A ako som spominal vyssie, robot sa sam nevyrobi, nenavrhne, nenaprogramuje. Ten robot mozno nahradi nejake pracovne miesta, ale vytvori dalsie, kt. budu suvisiet s jeho vyrobou a prevadzkou. Je to prirodzeny vyvoj. Niektore pracovne pozicie zanikaju, ine vznikaju.

zalezi od typu vyroby ale porozpravajte sa s nejakym zamestnancom VW coho sa boji najviac, kolko tam robi zamestnancov, kolko sa vyrobi aut a potom si to porovnajte s viacej robotizovanymi PSA a KIA, detto v ramci VW mate manualne a robotizovane prevadzky. Z hladiska podielu na HDP je to ovela podstatnejsi fenomen ako dosluhujuce stare fabricky v zakazkovej strojarskej vyrobe.
Samoobsluzne pokladne v obchodoch su coraz viacej realitou, napriklad uz aj v IKEA, to je tiez automat.
Takze asi ako kde, zovseobecnovat uplne nemozme ale pozrime sa uz len na VW, je to najvacsia fabrika v SR.

Pisal som vseobecne, ze strasit automatizaciou je nezmyselne. Tak ako automatizcia berie pracovne miesta, tak ich aj vytvara. Robim v IT. 20 rokov dozadu tam neexistovali pozicie, kt. su tam dnes. Tiez tam boli ludia, kt. vyvoj v IT nahradil, ale museli prist zase ini ludia, kt. to, co sa vyvinulo, musia spravovat. Kedysi mali velke korporacie mozno 100ky uctovnikov, dnes to zvladne par ludi vdaka pocitacom, ale tie 100ky urctovnikov yase nahradili 100ky spravcov siete a pod. Ak by automatizacia v VW bola tak vyhodna uz to urobia davno, ale aj oni si vedia spocitat, ze v mnohych oblastiach je stale lacnejsie a efektivnejsie mat ludi, kt. tu pracu budu robit. Ano, raz to mozno dospeje do stavi, kde mozno 99% pri skladani auta budu robit roboty, ale urcite to nebude najblizssich 10, mozno 20 rokov a za ten cas sa v ekonomike vytvori dopyt po uplne inych profesiach.