Rozvoj regionov

Rozvoj regionov
0

Súhlasím s Tebou #Jan, len neviem, či sa ľavicovejšie zmýšľajúcej časti PS bude páčiť to, čo uvediem teraz. Na podnety zo strany jednoducho zmýšľajúcich ľudí v okolí Bratislavy, aby sme stavalo viac ciest alebo ich aspoň poriadne rozšírili, dlhodobo odpovedám komplexom opatrení, medzi ktorými za jedno z najefektívnejších považujem povýšiť auto na luxus. Najmä druhé, tretie a každé ďalšie v rodine.
Sú ľudia uvedomelí, ako ja :), ktorí sa s cieľom chrániť našu matičku zem aj pre budúce pokolenia snažia aktívne využívať alternatívne formy dopravy už teraz. No väčšina ľudí si neuvedomuje, že extenzívne odlesňovanie a miesto toho pokrývanie povrchu zemského kombináciou asfaltu a betónu je cestou do pekla. Pre tých musí prísť metóda carrot and stick, alebo aj v opačnom poradí.

@Jan, @m_malis plne suhlasim, svoju myslienku na tuto temu som sa snazil rozvinut tu Zefektivnenie individualnej dopravy

tiez som pred casom koketoval s podobnym nazorom, ze idealne by bolo zahustit obyvatelov do miest a vidiek ponechat prirode. potom som si vsak uvedomil, ze zaroven s vyludnenim vidieka dochadza ku spekulativnemu nakupu pozemkov a vytvorenia roznych turistickych akcii, ktore maju na prirodu ovela devastacnejsi vplyv ako klasicka pritomnost ludi. z rovnakeho dovodu nejsom ani fanusikom rozvoja vidieka na baze turizmu - v realite to sposobuje ze mimo sezony oblast chatra a v sezone je preplnene, zatazena doprava apod.

Presne ku tomuto vládnemu programu som referovala aj ja vyššie #Jan, ja v ňom osobne vidím veľký potenciál. A podobne vidím aj problémy, ktoré uvádzate. Keď som sa pýtala pár starostov zahrnutých v akčných plánoch, povedali mi: “My tomu už neveríme. Sľúbili peniaze a nesplnili. Chodíme na stretnutia a nič.” Väčšina starostov, ktorí sú takto ‘hýbateľmi’ deja kapitulujú.

Referovalo sa k pánovi Ledeckému, on je tiež členom expertnej skupiny a aj on sám povedal, že akčné plány sú málo akčnými, akosi sa nehýbu, a že je potrebné hlavne vzdelávať starostov.
Podľa mňa by nebolo treba naštartovávať nové projekty, mohlo by sa stavať na tom, čo sa začalo. Za týmito konkrétnymi plánmi je už dosť veľa roboty. :wink: A keby sa začnú ďalšie stretnutia a workshopy, obávam sa, že by to vyvolalo ešte väčšiu nedôveru.

A robiť to aj v inych regionoch by bola tiež možnosť. Pýtala som sa v dedinke pri Michalovciach (ktorú vnímam tiež problematicky), tam ani nevedeli čo za program spomínam. Keď som sa spýtala na možnosť obecného podniku, tiež im to nič nehovorilo. Ale za to o nedostavanej kanalizácií a chodníkoch som počúvala skoro 2 hodiny. Hlavne o tom, ako im ju nemá kto postaviť, lebo všetko je drahé.

#Snowdog: 'Rozhodne nech sa diverzifikuje ale nech sa neocakava, ze sa tym zastavi “utek”"
. presne o tuto diverzifikaciu ide. :slightly_smiling_face: Len myslim, že u nás sa táto debata ešte nerozvinula. Ak aj hej, tak nie v dostatočnej miere.

S tým ‘útekom’ mám ja osobne stále problém. Odchádza najmä mladá a vzdelanejšia generácia a v takom stave je zavádzanie akýchkoľvej technológií a pokroku náročné. Kým aj takýto ľudia nebudú mať dôvod tam zostať, zmeny k lepšiemu čakať nemôžeme.

Ficova vláda si zvykla kazdý problém riešiť izo šr. Prípsevok na zamestannie, príspevok keď sa vrátiš zo zahraničia spať na svk, príspevok, za pracou do iného regiónu, zadarmo vlaky, čo je tiež len forma príspevku, Všetko sa rieši tým, že sa iba preplatí casť nákladov, ktoré súvisia so všetkou tou námahou, ktorú musí človek vynaložiť pri prekonávaní jednotlivých prekážok. Riešenie v predmetnom prípade? Dotiahnuť investora do hladovej doliny, aby ľudia nemuseli cestovať preč a samozrejme zabezpečiť v danej lokalite potrebný ľudský kapitál. Jedno ťažšie ako druhé ale kto hovorí, že je to ľahké. To len naša vláda si stále vyberá tie ľahké a v konečnom dôsledku s odstupom času zlé riešenia. Zasadne vláda a dohodla sa na ďalšom príspevku, Tak by sa končil článok v novinách na túto tému.

Tak ja som byval v obci, kde za komunizmu sa rozhodli vyrabat pocitace, len aby ludia mali pracu a bez dotacii to nevydrzalo.

Dalej bez auta sa tam jednoducho nepohnes lebo posledny autobus cez tyzden ide 20:30 a cez vykend 19:30.

Vypadky internetu na dennom poriadku a to sme v centre.

Tak ako mesta maju zmysel a na Slovensku je slaba urbanizacia, tak vidiek by mal sluzit ako ich podpora. A to je aj vec konzumnych navykov mestanov, ktory sa cuduju, ake su teraz drahe vajcia a preco vsetko vyvazame.

Ani ja nemám rád dotácie, ale stali sa nevyhnutnou súčasťou dnešného deformovaného sveta. Žiaľ. Od štátu však prirodzene očakávame, že nám bude pomáhať riešiť komplikované situácie v súlade s nejakou stratégiou, ktorá má za úlohu zmierňovať riziká, naprávať deformácie a chrániť naše štátne záujmy. Podľa môjho názoru je najvyšší čas zastaviť exodus ľudí z vidieka do miest, ktorý vytvára tlak na riešenie problémov miest a ich najbližšieho okolia.

V druhom odstavci spomínaš, že

Nie je to tak trochu stereotyp, na ktorý sme si radi zvykli a používame ho ako univerzálny argument? Vláda ho dnes podporuje, lebo sa jej v tejto chvíli oplatí zvyšovať zamestnanosť cez automobilový priemysel. Keď však príde kríza, u nás sa to prejaví oveľa horšie, pretože orientácia na automobilový priemysel a naša hospodárska závislosť na ňom je nezdravá a dlhodobo neudržateľná.
To sa nevieme (či skôr nechceme) zamyslieť a navrhnúť čosi, čo udrží ľudí v regiónoch, zníži ich potrebu neustále cestovať, zabezpečí nám súčasne akceptovateľnú mieru nezávislosti v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby, zvýši atraktívnosť z hľadiska turizmu a pod. Nie sme schopní byť menej sebeckí, netalčiť všetko do miest a nechať niečo špecifické a atraktívne len na vidieku?

Tak tieto stereotipy funguju napriklad v Anglicku a myslim si, ze BA je posledne miesto odkazane na automobilovy priemysel.

Dedine jednoducho neposkytuje intelektualne stimuly.

Európska komisia to pochopila a vyhlásila výzvu Horizon 2020 Výskum a inovácie so zameraním na Renesancia vidieka…a ide o slušný balík. Som zvedavá, či si to niekto na Slovensku vôbec všimol a začne aj konať a prestaneme vyplakávať, lebo peniaze by aj boli a rovno z Bruselu, aj keď na ten Brusel furt pindáme…

Janka, s dovolenim doplnim, nech aj ostatni vedia o co sa jedna. Info je na tejto adrese. http://h2020.cvtisr.sk/

cinnost splnomocnenca vlady trva skoro dva roky a vysledky ziadne … Su to zase cinnosti od stola , bol som osovbne na stretnuti splnomocnenca v konkretnom regione - strateny cas, bez konceptu, vytvaranie uradnickych miest - rozvoj regionov na poslednom mieste, tadial cesta nevedie.

Treb aludi, regiony nastartovat aby sa postaralio seba a nie ako teraz , ze su nauceni cakat na pomoc zvonku …

J.Kral