Rýchle opatrenia

opatrenie
Rýchle opatrenia
0

Existujú rýchle a jednoduché opatrenia, ktoré si nevyžadujú zmeny v rozpočte, a sú rýchlo aplikovateľné. Zatiaľ nechcem zakladať pre každé opatrenie tému. Ide o to, aby sme navrhli možné opatrenia a podla možnosti sa na nich zhodli. Ak sa diskusia rozšíri, zavedieme samostatnú tému.
Návrh opatrení (nalinkovane diskusne temy):

Zhodneme sa aspon na opatreniach? Uvedene sluzia len ako priklad, co ma hned napadli…

Bod cislo dva povazujem za velmi dolezity a vela ludi to oceni. Mozno by som to rozsiril aj o ziadne bezdovodne prijimanie zakonov v zrychlenom legislativnom konani a viacnasobne novely rovnakych zakonov za rok.

Bod cislo jeden mi nie je jasny zmysel, skor mi to evokuje to, co je ciastocne kritizovane v bode dva, teda ziadne zbytocne zmeny na ktore sa treba adaptovat, uz len vsetky mzdove systemy by bolo potrebne upgradnut.

Co sa tyka socialneho fondu, nevidim vyhody ho zrusit/zdobrovolnit iba ak tak pri sro-cke s jednym zamestnancom-majitelom.

Mozno sa treba pozriet na program “zaniknutej” strany Siet, ten bod cislo dva tam mali tiez a mozno im tam nieco zaujimave zostalo.

ja s nimi v zasade suhlasim. su to aj opatrenia, ktore ponuka INESS. urcite budu prenesene do finalneho navrhu, resp. ked sa o nich aj viac podiskutujeme, ci je tam nejaky zadrhel.

Ved kvoli tomu som to sem dal. Ci ma niekto namietky a vidi nejaky problem. V tom je dobra tato komunita, mne viac krat otvorila oci a pomohla vidiet veci z inej strany. Skoda, ze tu diskutuje tak malo ludi… Ale asi sa tieto veci diskutuju aj inde…

Ako by to odsúhlasenie malo vyzerať? V množstve firiem totiž nejaké kolektívne vyjednávanie neexistuje, tak ma zaujíma, ako by to malo v praxi vyzerať.

za mna by som povedal, ze gastrolistky zrusit urcite - ak ich budu chciet zamestnavatelia davat ako dobrovolny benefit (tak ako sa to robi aj teraz s rozlicnymi vouchermi), budiz, aj ked to logicky bude znamenat ich zanik tak ako ich pozname. ich sucasna podoba je nielen uplne nadbytocnou administrativnou zatazou a ich existencia vobec nezodpoveda tomu, co zamestnanci povazuju za benefit, ale robi v praxi problemy aj z hladiska sutazneho prava, ide o umelo vytvoreny “trh”, ktory vyslovene zvadza k porusovaniu pravidiel hospodarskej sutaze. prispevok na teple jedlo mozu zamestnavatelia platit priamo univerzalnym platidlom a nemusime sa hrat na papierikove (pardon, dnes uz aj elektronicke) Monopoly :slight_smile:

Vedenie firmy navrhne riesenie napr. vo forme bonusu. Ten nemusi byt len financny. A zamestnanci sa vyjadria. Mne by nevadilo, keby som nedostal nic, ako nahradu.

Nedavno ma zaujal sudny spor o tom, ci pecivo poskytovane zamestnavatelom je benefitom, ktory ma byt zdanovany. Mozem najst link, ale vysledok bol taky, ze pecivo nie su ranajky, a aby to boli ranajky, musia obsahovat maslo, a len ranajky su benefit :smiley:

Ja osobne mam kartu, a pouzivam ju ako bankomatovu kartu, a kupim na nu vsetko. Tak neviem, aky to ma zmysel.

Netvrdím, že som proti, len ma zaujímalo, aký by bol ten proces rozhodovania firmy, že či dat, alebo nedať.
Co sa týka karty, neviem presne ako to funguje. Nie je to to iste, ako gastro lístky, iba v elektronickej forme?

Ano, malo by to fungovat rovnako. Ja som v pohode kupil s tou kartou aj pivo…

Ide o to, ze to bude zalezat na dohode zamestnanca a zamestnavatela.

Vacsinou zamestnanci individualne by sa o to zaujimali, alebo spolocnost navrhne, ze by im to usetrilo administrativne naklady a ci zamestnanci s tym suhlasia ze dostanu rovnaku sumu na ucet.

Bezne na nu kupim tiez aj vino/pivo, vramci celeho nakupu. Ale z tohto dovodu to uz nesplna ucel, lebo to malo byt len na potraviny.

pracovná zdravotná služba - nehovorme prosím o vybraných skupinách firiem to zaváňa moc klientelizmom. Nahradil by som to možno niečim ako “pre práce s nízkym rizikom poškodenia zdravia z expozície faktorom práce a pracovného prostredia”.
Aby to nebolo ako deti na ihrisku, ale trošku aj odborne.
Alebo “pre práce s nízkou mierou zdravotného rizika”. Ono aj podľa novej legislatívy sa pre 1. kategóriu bude robiť iba pri pridelení práce, ale musí to dnes spraviť PZS. Možno by bolo namieste hovoriť o “Výrazné zjednodušenie pracovnej zdravotnej služby pre práce s nízkou mierou zdravotného rizika”. Menej populistické. Aby sme neboli ako SNS, ktorá rozprávala o zrušení a podnikatelia si to dajú do súvisu a už ich voliť nebudú. Dúfam :slight_smile:

Bol som v komisií na jednom obstarávaní pre štát za par miliónov na gastráče a bola to taká komédia, až som sa bál, že budú vyberať vstupné :slight_smile: . Cena pre zamestnávateľa rovnaká. Rozdiel bol iba v tom, že jedna firma mala o 20 miest, kde lístky akceptujú viac ako druhá. A takým spôsobom, že v jednej reštike zarátal vnútorné sedenie a vonkajšie sedenie zvlášť. Aj keď obe fungovali na jedno IČO, na jednu registračnú pokladňu.

Upravene a tiez nalinkovana tvoja tema… Precital som si tvoje prispevky, a nie je to take jednoduche, ako to vyzera :slight_smile:

Vyškoliť úradníkov na kritické myslenie, a orientáciu na spokojnosť klienta a tretie dodržiavanie zákonov, A 4 rýchla požiadavky aby Národný ústav pre normalizáciu a metronómiu nesmel vydávať a prijímať slovenské technické normy (STN) ktoré sú v rozpore s platnou legislatívou s väčšou právnou úpravou.
Príde mi dosť cynické, ako niekto protizákonne žiada dodržiavať zákon a STN ktoré sú vlastne protizákonné.

Len tri príklady za všetky:
STN 92 0201-3 je v hrubom rozpore s Vyhláškou MV SR č. 94/2004 Z.z. ktorá sa mala do roka zmeniť, ale prešiel rok a dva mesiace a nič…

Krajské riaditeľstvo HaZZ mi kolauduje budovu 46 m2 niečo trošku väčšie ako kurín pre sliepky. A majú dve výhrady. Keď je požiadavka na požiarnu odolnosť (schopnosť odolávať požiaru) tak sa píše na stenu koľko minút. A ja mám stenu na ktorú nepožadujem požiarnu odolnosť - tak mám napísať na stenu - že nič nepožadujem. Projektujem 20 rokov mám na to dve školy ale toto som ešte nevidel. A mám v správe vypustiť, že keby som mal v objekte požiarnu stenu (čo ale nemám) tak požadujem 30 minút.
Inak mi zastavia kolaudáciu celého priemyselného parku. Ani jedna ani druha požiadavka nemá vplyv na bezpečnosť osôb v stavbe a stavby ako takej.

Príklad dva: v projekte napísané wc v stavbe v skutočnosti kotolňa - rozdiel pri prepočte bol 0,2 Kg dreva na m2 na celú stavbu. Pri bežných hodnotách 35-56 kg je hodnota 0,2 úplne zanedbateľnou zmenou predstavujúcou 5-10 percent ktorá zase z hľadiska ochrany pred požiarom nič nemení. Porovnateľné ako keď do nádrže auta natankuješ 47 litrov napriek tomu, že výrobca uvádza 45 litrov. Nič to nezmení.

Zrušiť subjektívne hodnotenie :vyhláška na dotácie na ubytovanie má dnes 40 percent subjektívne hodnotenie na základe rozhodnutia hodnotiteľa? WTF priamo v právnom predpise je napísané, že ak ho dobre uplatíš, samozrejme cez agentúru ktorú možno vlastní priamo on alebo jeho nadriadený tak v súlade so zákonom ti dá dotáciu.
Povinné zverejňovanie zápisníc s rokovaní úradov a obecných a mestkých zastupiteľstiev - v zmysle, čo nie je tajné, je verejné. A potom aby mali nejakú výpovednú hodnotu, nie ako to robilo HaZZ dodržiavať ako bolo dohodnuté na porade - z toho nikto nič nevie…
Etický kódex štátnych zamestnancov a príslušníkov: - neprijatie výrobku za zjavne podhodnotenú cenu. Zažil som ich na kontrole “túto dlažbu by som chcel ale za 3 €m2 nie za 25 €” a v trestno právnej rovine ak mu ju podnikateľ predá za 3 € asi ťažko by sa dokazoval nejaký trestný čin úplatku a vyžiadania si úplatku.

jedna živnosť pre všetky voľné živnosti - mať x voľných živnosti nemá žiadny praktický význam okrem šikanovania a vyberania pokút. Mám vo firme kopirku a keby prišiel sused že chce prefotiť a zaplatiť mi a ja chcem vystaviť faktúru, tak by to bolo neoprávnene podnikanie. Takže musím sa prihlásiť cez slovensko.sk a počkať dva dni (ideálny prípad) kedy bude živnostenský list vystavený. A ak tu činnosť nebudem vykonávať ďalší rok, dva mal by som ju podľa predstav úradníkov zrušiť resp. mi ju odoberú. A aký to má prosím reálny význam? Živnosť je voľná = dostanem ju na požiadanie, štát nemá ako zabrániť vystaveniu. Načo tieto obštrukcie? Ak ju potrebuje niekto do zahraničia, tak sa vystaví menovite konkrétna živnosť.

Ale to je rovnaký prípad aj pri sro kde si vyberáš s existujucich živnosti. Mozno by skôr dávalo zmysel, aby boli vybrané tri hlavne činnosti čomu sa venuješ kvôli nejakým štatistikám.