Slobodné cirkvi v slobodnom štáte - modely finančnej odluky cirkví od štátu a ich registrácie

Slobodné cirkvi v slobodnom štáte - modely finančnej odluky cirkví od štátu a ich registrácie
0.0 0

Žijem v Osle, je tu dosť Moslimov. Takisto tu nie je problém vidieť gayov, lesbičky na verejnosti. Oslo je jedno z najlepších miest pre život na svete, aj preto že je to veľmi tolerantné mesto. Zato, že ty žiješ v nejakej diere a nevieš si to predstaviť je len tvoj problém.

posli nam link, ako sa k sebe tulia dva gayovia pred mesitou.

dovtedy tvoj nazor nema ziadnu hodnotu
(hint: cierna labut)

To teraz mám ísť vyčkávať pred mešitu, kým okolo prejdú 2 gayovia kvôli tomu, aby si mi ty uveril? :grinning: Už bežím. :slight_smile:

Do not feed the troll. :wink:

Nemusí to byť vôbec troll, takých zaostalých ľudí je u nás veľmi veľa.

Hej, len keď niekto opakovane prispieva do tejto diskusie, pričom miesto racionálnych argumentov neustále útočí na svojich oponentov a stupňuje agresivitu svojich vyjadrení, tak v záujme udržania slušnej diskusie už radšej nereagujem. Tu je totiž jasné, že v online komunikácii svojho oponenta nielenže nepresvedčím (to ani nemusí byť cieľom tohto fóra) - ale nezhodneme sa ani len na banálnych zásadách slušnej online komunikácie.

Bol by som veľmi rád, keby sme sa vrátili k podstate diskusie - práve mi na stole leží niekoľko materiálov o tzv. cirkevných zákonoch z roku 1949, bol by som totiž rád, keby sme tu mali nejaký základný sumár toho, na čom stojí súčasná legislatívna úprava a v akom kontexte vznikla - aby sme sa mali od čoho odraziť v ďalšej diskusii.

Preto by som privítal, aby toto vlákno bolo inšpiráciou, nie zdrojom demotivácie. :slight_smile:

Presne tak. Rovnako by sa mal od štátu odčleniť šport (len hokejový štadión v Bratislave stál viac ako niekoľko ročná podpora cirkvi), kultúra, veda (len SAV stojí násobne viac ako podpora cirkviam) a železnice (ktoré stoja 50x ako cirkvi a jazdí nimi 50x menej ľudí ako chodí do kostola).

Ak nikomu a ničomu, žiadnou formou neubližuješ, rob si čo chceš. Ja viem, je to trochu zjednodušené.

A ešte niečo, páni - na niektoré príspevky na tomto fóre je lepšie vôbec nereagovať. Škoda energie.

:scream: Zdá sa že túto pasáž nečitali pravoslávni popovia. :slight_smile:

Štát by určite nemal dotovať megalomanske hokejové štadióny, no dotovanie športu na školách je len na prospech zdravia detí. A kultúra a veda posúva celú spoločnosť ďalej, aj fundamentálistických veriacich ktorí tú vedu následne zatracujú a pritom využívajú jej výdobitky ako GPS a internet (zrejme si myslia že aj GPS bol vytvorený študovaním biblie nie na základe fyzikálnych zákonov). Železnice by samozrejme mali byť výlučne súkromné i keď nie z dôvodov ktoré Vy uvázdate - železnica má obrovský ekonomický význam kvôli preprave tovaru, neslúži len na osobnú prepravu, a tých 50x ste si vycucli len tak z prsta - keď sa pozriem na preplnené vlaky Regiojet na juhu, a počet ľudí ktorí čakajú iba na našej zastávke, tak si dovolím povedať žeby sa do kostola určite nezmestili (včera večer som prechádzal okolo kostola v našej cca 2500 dedine a v kostole bolo asi 20 ľudí).

Dávam do pozornosti skvelý komentár Ondreja Prostredníka k téme financovania cirkví štátom.
(Mimochodom, Ondrej Prostredník je sám ordinovaným duchovným Evanjelickej cirkvi a.v. a docentom
teológie na EBF Univerzity Komenského v Bratislave)

Nova dám pre veriacich a nech si každý platí svoju srandu. Kdo chce verita mat kostoly nech to de z ich dani. Nepáči sa mi že to maju platiť všetci.

Ja som tiež za odluku, cirkvi si môžu zarábať napríklad vyberaním vstupného pri kostole. Alebo by mohli veriaci platiť cirkevnú daň, po ktorej zaplatení by dostali potvrdenie a to by fungovalo ako vstupenka do kostola. Veriaci v hmotnej núdzi, by mali možnosť vstup zadarmo, s tým, že by si to neskôr odpracovali. :grin:

Do polovice som bol šťastný že čítam tvoj príspevok, potom som uz prestal s tebou suhlasit, aj ked, viem, že môžeš mať taký názor, že robia z nás trpitelov ale ja si to nemyslím. Práve naopak, tým babkam kňaz obyčajne duchovne pomáha, nakoľko to aj od neho očakávajú. No a keď im farár rozpráva,ze niekto trpel za nás, je to práve na povzbudenie - trpel, aby si sa ty mal lepšie, že sa predsa niekto našiel,kto sa kvôli tebe obetoval, a kto tomu veriť chce, tak verí

Keď by som išiel len k tej cirkvi, tak som proti odluke od štátu. Kostol nie je len niečo, kam sa ľudia chodia pomodliť na omšu. Možno ste z BA väčšinou, možno neviete, čo sa v kostole deje a teda máte taký názor. U nás na sídlisku je kostol nie len ako chrám ale aj ako centrum pre deti, kde si do pastoračného centra chodia deti a dospely hrať pingpong, kalceto, gulecnik … Rôzne kluby tam majú priestor, zadarmo !!! , v týchto farach a hlavne na dedinách nie je knaz len ten, čo tam chvíľku rozpráva, ale je to aj psychológ, pomocník, utesitel… Cirkev dosť často požičiava svoj priestor aj napriek na koncerty, nechcú za to nič oproti súkromníkom alebo KD. A tak isto, chodievam do KE do školy, občas potrebujem prespať a prespavam v kláštore, zadarmo. A to nie len ja, za symbolickú cenu tam bývajú ľudia dlhodobo. Pretože cirkev sú aj kláštory, mníšky, ktoré pomáhajú bez toho aby písali statusy na FB, kde zbierajú like na pomoc, takisto rôzne sociálne zariadenia a kopec iného… Skúste odlepiť oči od pc a popozerať,ako to v skutočnosti je :wink:

To, čo píšete, je veľmi dôležité.

Určite nemá byť cieľom odluky úplné finančné odstrihnutie cirkvi od štátu. Naopak, myslím si, že práve pôsobenie cirkví v sociálnej oblasti je jednou z mála vecí, ktorú docenia úplne všetci bez rozdielu vierovyznania. Cirkev aj po odluke by určite mala byť schopná financovať svoje školy, komunitné centrá a zariadenia pre pomoc sociálne odkázaným aj s pomocou štátu, a s rovnakými kritériami, ako akýkoľvek iný zriaďovateľ.

K automatickým nárokom na financovanie mám ale výhrady v prvom rade ako kresťan a teológ. Cirkev má konať dobročinné a verejne prospešné aktivity - no čo je to za dobročinnosť, ak si ju cirkev nechá plne preplatiť štátom? A čo je to za cirkev, ktorá si za aktívne plnenie svojej povinnosti preukazovať lásku k blížnym pýta peniaze zo štátneho rozpočtu?

To, aby cirkvi mali rovnaký prístup k financovaniu vyššie uvedených zariadení je v záujme štátu. A je to spravodlivé z pohľadu štátu. Z pohľadu samotnej cirkvi by ale malo byť dôležité to, že sama pomáha a je sama schopná vyzbierať aspoň časť prostriedkov na fungovanie svojich zariadení. A že musí byť jasné, že poskytovanie vzdelania a pomoci nevníma ako biznis - a ani ako niečo, čo jej druhí preplatia na 90 alebo 100%.

Tiež je problematické to, že duchovní sú dnes v podstate verejnými zamestnancami, no štát, ktorý ich platí, nemá žiadny dosah na ich činnosť - a nijak teda nevie zabezpečiť to, aby z jeho peňazí neboli platení kazatelia, ktorí napr. podporujú Mariana Kotlebu, alebo ktorí spochybňujú holocaust. Prípadne kazatelia, ktorí aktívne vyzývajú k nenávisti voči LGBTI ľuďom.

Preto je pre mňa dôležité, aby došlo k ukončeniu súčasnej praxe, kde cirkevné centrály dostávajú fakticky bianko šek od štátu, vo výške približne 40 mil. € ročne. Základné pastoračné funkcie cirkvi si má platiť cirkev sama z vlastných zdrojov (štát ale môže pomôcť s ich výberom, napr. formou cirkevnej dane). Na ostatné má mať prístup k existujúcim mechanizmom financovania škôl, hospicov, komunitných centier…
Privítal by som tiež (napr. za časť ušetrených peňazí) grantovú schému na financovanie obnovy kultúrnych pamiatok sakrálneho charakteru.

Ja teda nie som teológ ako vy, nie som každú nedeľu v kostole, nechcem, aby to vyzeralo, že len kvôli tomu sa zastávam cirkev, ale keď sa to vezme, je to možno od štátu najrozumnejšie investovaných 40 mil eu. Keby to mal pod kontrolou štát, koľko by sa stratilo na blbosti a v neznáme ? 40 na celé skv ? To ešte pekne šetria. A keď sme už u toho, čo viem, kostol u nás dosť stavali ľudia dobrovoľne, boli zbierky, ľudia pracovali zadarmo a v podstate za svoje dane. Keď nechodím do kostola, nemôžem chcieť, aby ostali vsetci na dlažbe. Nechodím autobusom, tak by som mal chcieť, nech to nedotuje štát ? Troška chrapunske. A je dobré hľadať riešenia ktoré nevyzerajú dobre len na papieri, lebo aj povedané, že pastoracna činnosť je ,morálna povinnosť" je hlúposť. Veď aj ten priestor treba vykurovať, svietiť, minia sa elektrina na spotrebiče … Ľudia tam hľadajú možnosť , že aspoň tam sa dá za tie dane, lebo iné už ukradli, inde už nie sú, resp v lufte

Ani ja nie som každú nedeľu v kostole. :slight_smile:

Cca 40 miliónov je len priama dotácia cirkvám. Cirkevné školy, zariadenia starostlivosti o sociálne odkázaných atď. sú vyplácané zvlášť. Neexistuje žiadny seriózny odhad, koľko peňazí ide cirkvám dohromady. Na druhej strane je to ale asi vedľajšie, nakoľko nik nechce zrušiť a ani obmedziť podporu cirkevných škôl a ďalších uvedených zariadení.

Tých 40 mil. je ale - ako som napísal - bianko šek. Navyše peniaze nejdú priamo na konkrétne miesta - ale cirkevným centrálam, kde biskupi za štátne peniaze rozhodujú o osudoch zamestnancov cirkvi. Úplne svojvoľne. Pred niekoľkými mesiacmi napr. Evanjelická cirkev vyhodila kaplána za to, že bol príliš tolerantný. Biskupi tak urobili napriek odporu miestneho cirkevného zboru, kde daný kaplán pôsobil.
Naopak, za štátne peniaze môžu odmeňovať kňazov, ktorí sú biskupskej moci lojálni. To nie je spravodlivé ani voči zamestnancom, ani voči daňovým poplatníkom - a nakoniec, ani voči veriacim vo veľkom množstve farností/zborov.

Ale ja nechcem prispievat zo svojich dani na cirkev. Na žiadnu.

Neboooj, tvoje idú možno zrovna na nejaku perfektnú štúdiu za 200 mil eu na nejaké ministerstvo,alebo na oddlženie Vahostavu, ci niekam do nejakej schránkovej firmy, ďaleko od cirkvi :wink:

Kiež by si mal pravdu , že ani cent nejde žiadnej cirkvi :sunglasses: