Slovensko si demokraciu neváži

Slovensko si demokraciu neváži
0.0 0

#1

Dnes som narazil na tento článok. Kopec podnetných faktov. Myslím, že je to zaujímavá téma na diskusiu, hlavne v kontexte úvah ako a čím osloviť ľudí na Slovensku.


#2

Bohužiaľ, stačí vidieť koľko ľudí spomína na minulý režim s nostalgiou :confused:

Problém je podľa mňa v tom, že ľudia nerozumejú, akým spôsobom demokracia funguje a že úlohou ľudí v demokratickom štáte je aktívne prispievanie do verejného života a všeobecný dohľad nad verejnými financiami. Každý dane platiaci občas je defacto podielnikom štátu, prečo tu potom nie je snaha zisťovať a kontrolovať inštitúcie, ktoré s peniazmi daňovníkov zaobchádzajú.

A taktiež je veľmi zarážajúce, že ľudia nevedie, ako funguje Európska únia a jej legislatívne procesy. To má za príčinu názory hnedých košieľ typu Vystúpme z EÚ a z NATO. Tu je možno aj chyba, že to nie je zahrnuté do osnov vzdelávania na školách (základné/stredné).


#3

Co by docela rychlo islo spravit je nieco ako demokraticky populizmus. Isto sa najde 5-10 majetnych slusnych “kapitalistov”, ktori by v hladovych dedinach a udoliach ponukali studijne programy v ich fabrikach/firmach. To iba tak napriklad


#4

Úplne s tebou súhlasím a tak ako popieračov holokaustu treba poslať do Osvienčimu ja navrhujem všetkých týchto bojovníkov za neutralitu a vystúpenie z EU poslať na výlet do Užhorodu . Presne takto by sme vyzerali keby to Mečiar dotiahol do úspešného konca a presne takto aj dopadneme ak to do konca dotiahne Čarnogurský. Tiež by som odporučil sa s tými ľuďmi porozprávať a zistiť v akých problémoch sa topia . A ako bonus 3 hodiny na hraniciach. P.S. a najviac ma vytáča petícia za vystúpenie z EU na námestí zrekonštruovanom za peniaze EU.


#5

Za Meciara su si zodpovedni iba Slovaci. Rovnako aj za jeho pad. Keby nebolo Eu tak by v 90.rokoch inspiraciou boli samotne krajiny zapadnej Europy. Ved boli uz take prieskumy kde sa ukazalo, ze Slovaci chcu zivotnu uroven EU ale nie jej hodnoty. Slovensko mentalne este stale nepatri do zapadnej Europy. Ale v podstate je to uplne jedno, lebo EU sa v tej dnesnej podobe aj tak rozleti. Je iba otazka ci sa potom zas zlepi dokopy vo volnejsej podobe a nie ako dnes v podobe EUSSR.

Ps: Brussel hnede kosele nevyriesi. Tak ako Vladka si to budu musiet vyriesit Slovaci


#6

A presne toto si ja nemyslím. Jediné s čím bohužiaľ musím súhlasiť je to naše mentálne nastavenie.


#7

Mám podobný názor. Ten bordel na obrázku by skôr nastal, ak by sa EÚ rozpadla.Dokonca si myslím, že by to kľudne mohlo skončiť aj vojnou, ak by sa každý snažil egoisticky len svoje záujmy presadzovať.


#8

Z historie su zname mnohe priklady ked krajina chce opustit väcsi celok a ten celok vyhlasi vojnu. Neprepadajme fatalizmu. Staty a zoskupenia sa neustale transformuju. Mozno tento proces skonci s fungujucou EU. Ak chce unia v dnesnom chorom ekonomickom systeme prezit musi pretlacit eu-dlhopisy=bezhotovostna mena=viac centralizacie=EUSSR. Nevidim absolutne ziadnu moznost, ze socialisticke zapadne clenske staty a narodne-socialisticke juzne a vychodne clenske staty zrazu v sebe najdu ducha slobody volneho trhu idei a tovarov.
Rozhoduje sa medzi populistickym nacionalizmom (Le Pen) a paneuropskym socializmom (Macron/Junker+banky).
Bude to mor alebo cholera?


#9

Absolútne súhlasím. Rovnako aj s názorom autora článku na Denniku N


#10

My sa tu k sebe nesprávame ani len s elementárnou slušnosťou. Do demokracie to je ešte pár dekád a možno generácií. Ale treba začať!