Snem PS 20.1.2018 - Registrácia

oficialne
Snem PS 20.1.2018 - Registrácia
0

V tejto faze je to to iste (zatial je to VIP klub :slightly_smiling_face: ). Zalezi na tom, ako budu pokracovat dalej. Zaujem medzi ludmi sa pridat je asi velky, PS deklaruje tiez, ze chce ludi prijimat, tak uvidime o par mesiacov.

Ako to chapat - ze sa diskutuje az “po” ? a diskusia je o tom, ci to prijimate alebo ano ? :slight_smile:

Neviem presne, co konkretne myslite. Moznost posielat veci k vizii bola od zaciatku celej tvorby, bol na to samostatny formular, kam ludia pisali svoje napady a riesenia, niektore z nich boli aj zapracovane. Zaroven aj po ukonceni prvej verzie stale ludia maju moznost pisat na email vizia@progresivne.sk a dalej sa veci k jej dopracovavaniu zbieraju.

Vo vseobecnosti - vizia by mala byt urcite modifikovatelna - urcite aspon po nejakom case. A dokonca aj zakladne hodnoty by mohli byt modifikovatelne - aspon mierne - ak sa ukaze v nich nejaky zadrhel alebo znacna cast (zakladajucich) clenov uvazi, ze by to bolo vhodne.

Vizia je ok, aj keby ju robil jeden clovek, napr. lider. O tom je liderstvo. Urcit smer, a viest ostatnych, ktori sa s viziou stotoznia.

To iste v podstate plati aj pre stranu. Za viziu a smerovanie musi byt niekto zodpovedny. Dalsi sa bud pridaju, alebo nie. To je tiez v poriadku.

Narazal som skor na to, ako je to komunikovane, resp. ako to nie je komunikovane.

Vela veci PS slabo komunikuje. Aspon zatial. Mozno to je aj zamer - udrzat cosi len v uzkom kruhu. Ma to svoje pre ale aj proti.

Tak v prípade že ľudia ako vy, ktorí odviedli nejakú tú robotu, budú mať možnosť hlasovať, tá obava, ten pocit, ktorí som hore načrtol, nikoho nemôže zasiahnuť.

M.Poliacik bude dokonca vo vedeni. Len pre info, samozrejme nic proti nemu…

Je k tomu nejaký časový plán? Plánuje sa nejaká konečná/ďalšia verzia vízie predstaviť na sneme?

Poliačik bude jeden zo zakladajúcich členov PS, ktorých sú stovky (kvantitatívne väčšina sú dobrovoľníci). Potom môže na sneme kandidovať do vedenia a ak ho zakladajúci členovia (ktorých budú stovky) zvolia, tak bude členom vedenia

No, aby bolo info uplne, tak vsetky funkcie budu volene a kazdy kto bude chciet byt vo vedeni musi kandidovat a musi byt zvoleny. Zatial hnutie nema predsednictvo.

A su uz znami aj kandidati na funkcie ? Budu na jednu funkciu viaceri ? Pytam sa len kvoli tomu, ci sa pocita s nejakou konkurenciou alebo sa to berie len ako formalita. Tento zaciatok alebo milnik je dost dolezity. Vela napovie, ako bude PS vnimane.

Ahojte,
Chcem sa za seba vyjadriť k niektorým pripomienkam a otázkam, ako „na základe čoho sú v správnej rade tí, čo tam sú,“ „niekto by sa mohol cítiť ukrivdený, že nie je zakladajúcim členom“ „je toto budovanie zdola?“.

Budem písať o sebe. Skúsim čo najstručnejšie.

O PS som sa nejako dopočul v médiách „Kiska zakladá stranu“ a priznám sa, že ma najviac v tej chvíli zaujal názov Progresívne Slovensko. Potom relácia pod lampou – Štefunko, Truban, Čaputová. Páčili sa mi ich príbehy a páčilo sa mi, ako rozprávajú.
PS ma ale zaujalo hlavne tým, že vytvorilo túto komunitu, kde mohol každý vytvárať témy a diskutovať o nich, s cieľom prichádzať na riešenia. Toto som nevidel nikde inde. Síce to bolo stále OZ, ale očakával som, že sa z toho vytvorí politický subjekt. Pozrel som si ľudí v správnej rade. Vyzerali, ako normálni ľudia, ale vôbec som ich nebral, ako nejaké moje idoly. Vtedy ani neboli pre mňa dôležití. Skôr to bol ten spôsob komunikácie – komunita, diskusie atď. Títo ľudia ale založili OZ Progresívne Slovensko a preto sú v správnej rade. Nezaložil som ho ja, preto som tam nebol.

Keď som zistil, že hľadajú dobrovoľníkov, pridal som sa. Môj dôvod bol ten, že som chcel pomôcť niečomu, čo mi dávalo nádej, že sa to dá robiť inak. Vôbec mi nenapadlo, že by som niečo za to očakával. Keď som sa pridal, nikto mi nesľuboval žiadne posty, výhody, vôbec nič.

Neskôr sa pridávali ďalší ľudia do správnej rady a vôbec mi nenapadlo, že by sa ma mal niekto na to pýtať. Jednoducho sa tak správna rada, ktorá založila PS, rozhodla. A ja som bral pozitívne, že sa tak rozhodla.

Budovaniu zdola rozumiem tak, ako som to videl a zažil. Pridali sa ľudia, ktorí boli ochotní robiť koordinátorov a ďalších dobrovoľníkov, ľudia, ktorí boli ochotní tomu obetovať čas. Koordinátori si budovali vlastné bunky vo svojich mestách, dobrovoľníci spolu budovali komunitu. Navrhli a zorganizovali veci, ktoré chceli oni, nie správna rada. Tá ich v tom podporila. Nechodili sa správnej rady pýtať, akú prácu im pridelí. Je niekoľko príkladov takých iniciatív, ktoré robili dobrovoľníci a koordinátori na vlastnú päsť a správna rada im v tom pomohla. Možno extrémna predstava budovania zdola by bola iná, ale v kontexte vzniku PS mi dáva zmysel budovania zdola tak, ako som ho zažil.

Keď som zbieral podpisy, robil som to vtedy, kedy som mal čas. Nikto ma do toho nehnal, nenútil, opäť nič nesľuboval a zároveň mi nikto nevyčítal, ak som sa nemohol zúčastniť zberu podpisov. Robil som to preto, lebo som ja sám za seba chcel, lebo som chcel pomôcť niekomu, komu verím, že dokáže Slovensko posunúť konečne správnym smerom.

Neskôr som vonku kampaňoval a bolo to o tom istom. Aj keď teda kvôli časovej vyťaženosti som sa na nej zúčastnil asi tak jeden a pol krát. Opäť mi to nikto nevyčítal a nehovoril mi, „keď nebudeš kampaňovať, nič nedostaneš“.

Dá sa povedať, že teraz „ide do tuhého“. Začína sa robiť politika. Ľudia začínajú byť ostražitejší, nedôverčivejší, chcú mať väčšie slovo. Je to úplne prirodzené a správna rada si tiež musí uvedomiť, že to nie je nič nezvyčajné a musí sa s tým naučiť pracovať.

Ja to mám stále tak, že chcem pomôcť ľuďom, ktorí podľa mňa sú schopní urobiť veľké veci. Chcem to robiť bez toho, aby som niečo za to očakával, chcem tiež urobiť niečo viac a ak sa budem akokoľvek môcť podieľať na „robení veľkých vecí“, bude to iba niečo super navyše. Nie je pre mňa dôležité, či budem medzi členmi, medzi zakladajúcimi členmi, alebo medzi dobrovoľníkmi. Samozrejme rozumiem tomu, že niekto to môže mať inak a môže sa z rôznych dôvodov cítiť ukrivdený.

Dôverujem ľuďom, ktorí sú aktuálne v správnej rade a verím, že to urobia najlepšie, ako budú vedieť. Samozrejme, dôvera môže vždy prejsť v sklamanie a vždy s tým počítam. Pochybnosti sú pre mňa normálnou súčasťou života. A keď s niečím nebudem spokojný, budem to kritizovať, ale vždy si budem dávať záležať na tom, aby bola moja kritika konštruktívna, aj keď viem, že mi to môže kedykoľvek ujsť a prerásť do deštruktívnej kritiky. Mal som okrem iného možnosť pripomienkovať víziu a stanovy, ale keď som nemal pocit, že k tomu môžem konštruktívne prispieť a nenašiel som tam niečo, čo by mi zásadne vadilo, radšej som to nechal na iných.

Čo sa týka komunikácie PS smerom dovnútra, určite sa v nej urobili chyby. Keďže veľa rokov vediem v mojom zamestnaní teamy ľudí, viem, aké je to niekedy ťažké a aj keď si myslím, že som v mojej práci dobrý, viem, že som urobil nespočetne veľa chýb a ešte určite urobím. Bez toho to nejde, dôležité je si tie chyby uvedomiť a skúsiť ich do budúcna nerobiť. Lebo určite prídu iné. :blush:

Pôvodne to malo byť stručné, ale nejako som sa rozpísal, takže to radšej ukončím. :blush:
Prepáčte, ale mal som potrebu to za seba napísať.

verim, ze mnohi to tak vnimaju. ale v nejakej faze by strana mala byt “sudrzna” a “jednotna” a nedelit sa na tych privilegovanych “hore” a na tych “dole”. moze to sklznut k tomu, ze ti dole zacnu mat pocit, ze su len zneuzivani tymi hore, ktori ich vyuzivaju na naplnenie si svojich ambicii. taketo naznaky sa daju vypozorovat. aby neboli ziadne pochybnosti, strana musi mat zavedene procesy, ktore budu na iste pozicie generovat ludi - a ti by mali byt vseobecne respektovani z dola ako osvedcene autority. V PS sa mnohi poznate a mozno ste si uz aj vytvorili nazor, kto na aku poziciu sa hodi. Mozno teraz by bol vyber nejaky. A mozno o rok ci dva, ak pribududnu dalsi clenovia, moze sa medzi nimi objavat na kazdu funkciu n - objektivne lepsich. ak ide strane o vec, mala by vytvorit mechanizmy, aby obsadzovala posty tymi najschopnejsimi. ale toto predbieham - to je len taky navrh do buducnosti, pripadne len moja predstava.

vedenie si bude musiet dat pozor - nebude take lahke ludi opijat rozkom :grinning:

Určite sa všetci musia navzájom rešpektovať a vnímať ako plnohodnotní členovia. Nejaká štruktúra však vždy musí byť, inak by to nefungovalo.

Ako som spomenul, môže to tak niekto vnímať. Ako som zároveň písal, nebral som to nikdy ako zneužívanie. Išiel som do toho z vlastnej vôle, lebo som chcel. Bolo to moje rozhodnutie, nerozhodol sa nikto za mňa, že ma využije. Keď budem mať z toho iný pocit, môžem sa rozhodnúť, že sa na to celé vykašlem, ale to bude tiež moje rozhodnutie.

Môže to tak byť, že príde niekto lepší. A na to mechanizmy sú. Na ďalšom sneme môže byť predsedom niekto úplne iný, predsedníctvo môže byť celkom iné. Ak to tak bude, bude to rozhodnutie členov, ktorí na to majú právo.

Uz su teraz ? A ake konkretne su tie mechanizmy ?

Existujú stanovy hnutia :wink:

Vsetci clenovia nie su a ani nebudu plnohodnotni. Zakladajuci clenovia maju vacsie prava. Ale podstatna bude realna prax, aka sa v PS zavedie. Este sa moze nad tym pouvazovat. Vsak aj v KSC boli volby a kazdy mohol byt aj generalny tajomnik - to len ako ukazka, ze vyzerat to moze vselijako.

Je tu par prispevkov (a mozno dalsie pribudnu) a je teraz na vedeni PS ako si to vyhodnoti - ci to zoberie do uvahy alebo nad tym mavne rukou, ako nad niecim nepodstatnym a nedolezitym.