Snem PS 20.1.2018 - Registrácia

oficialne
Snem PS 20.1.2018 - Registrácia
0

To je korektne napisane. Zareagujem pre lepsiu predstavu. Este vznikame a nemame tlacove oddelenie, ktore stiha vsetko vzdy podla priani vsetkych. Pre predstavu, ak ma ktokolvek z vas uz zaregistrovanych dobrovolnikov akekolvek pochybnosti, ci citi nejasnosti, tak mate na mna kontakt. Vela ludi to riesi priamo a ja sa podla moznosti snazim kazdemu odpovedat a vysvetlovat. Ak nejake informacie nejdu von, tak to ma svoje rozne dovody a niekedy ich proste treba respektovat.

Este to upresnim, ale len preto, aby to bolo jasne. V minulosti bolo prezentovane, ze registracia clenov bude spustena po registracii hnutia, co sa uz stalo. A tiez, ze predsednictvo schvaluje (nie vybera) clenov.

Komunikacia nie je zatial silna stranka hnutia (ani interna, ani externa), chapem ze je vsetko v zaciatkoch a rodi sa rychlo. Ale v takych dolezitych veciach, ako je clenstvo a zakladne pravidla, by mohla byt komunikacia jasnejsia.

Ja sa rad v buducnosti pripojim, pripadne len tak pomozem s niecim ked treba (tak ako doteraz), len potrebujem mat pocit, ze niekto o to stoji a nie som piate kolo na voze. Aby to davalo nejaky zmysel.

PS zacina nieco nove a ma pravo aj na novacikovske ci pionierske chyby :slightly_smiling_face:
Podstatnejsie je ako na to bude reagovat. Ja mam asi inu “DNA” a tych chyb tu vidim dost vela a z mojho pohladu dost zavzanych. Zaroven vsak nie je to nic take, co by sa nedalo relativne lahko odstranit. Takze potencial PS vnimam stale ako dost velky. Zalezi podla mna najma na vedeni, ako PS nastartuje. Aku ma predstavu, ako by ich strana mala fungovat.

Určite to nie je len Tvoja predstava. Stotožňujem sa s ňou a niekde v začiatkoch “môjho života” na tejto komunite som sa podobnú otázku spýtal Miša Trubana. Odpovedal mi, že aj on je za to, aby nás reprezentovali tí najlepší či najvhodnejší.
Je veľmi dôležité si ale uvedomiť, že sa to objektívne ťažko hodnotí v čase pred, ďaleko ľahšie už po. Musíme si dávať veľký pozor, aby sme v snahe o väčšiu transparentnosť nerozbili zatiaľ krehké väzby v zatiaľ ojedinelom pokuse, ktorý je ešte stále len v začiatkoch. Prirovnal by som to trochu poeticky, aby sme nevyhodili z hniezda vtáčatko, o ktorom vieme, že zatiaľ ešte nevie lietať. Tak mi napadlo. :slight_smile:

Pokiaľ by to bolo naozaj takto deklarované, nieže by nikto nepovedal ani pol slova, ale zrejme by ste tu diskutovali sám so sebou. Alebo by tu bolo množstvo ďalších sympatizantov hnutia Regresívne Slovensko. :wink:

Dovolim si reagovat ako clen spravnej rady od takpovediac pociatku.

Pride mi nepochopitelne, ak po troch dnoch tu na komunite a podla vsetkeho ani nie ako dobrovolnik hodnotis nieco, o com naozaj nemas moznost mat dostatocne znalosti.

Je mi to luto, pretoze mi to tu v poslednej dobe na niektorych forach pride ako snaha delegitimizovat spravnu radu, ktora to cele vlastne dala od pociatku dokopu. A to si dovolim povedat, ze moj prispevok k veci (a nie nemyslim peniaze, ale praca) je oproti inym clenom spravnej rady ako Ivovi Stefunkovi, Misovi Trubanovi ci Martinovi Dubecimu mensi.

Ale mozno to cele zle chapem.

pocujte. ja najviac ale najviac uplne milujem otvorenu a konstruktivnu diskusiu.

na druhu stranu sa treba dat trosku do kludu. pripada mi to, ze zvyknuti z toho ako u nas politika vyzera uz niektori diskutujuci nedokazu prejavat ani zakladnu doveru v to, co PS a jeho terajsi predstavitelia robi. podotykam, ze zatial to vnimam predovsetkym od diskutujucich, ktori neboli na vela akciach hnutia, ale pozname sa len z online prostredia.

PSko vzniko povodne zo spravnej rady ludi, ktori to cele rozbiehali. nechcelo a nechce ostat uzavretou skupinou ludi, preto do svojich radov pozyva dalsich clenov a dobrovolnikov.

drviva vacsina z nich, ktora sa ucasnila chat, zberov podpisov, stretnuti a diskusii, rozumie tomu co PS robi, kto ho hlavne teraz drivuje a kam smeruje. maju doveru v dany tim, ktory je tu teraz.

tento tym pripravuje snem a stanovy. pripravuje ich transparentne, diskutuje sa o nom mimo komunitu (na chate) ale aj online so vsetkymi. stanovy su volne diskutovatelne a pripomienky sa zapracovavali. podobne je to so snemom.

niekto ale tento proces musi viest. je to velmi podobne ako ked som pisal ten dokument o korupcii. ten dokument nevznikne tak, ze dame prava 50tim ludom na pisanie jedneho dokumentu. ale pokecame, niekto to zozbiera, napise, necha na feedback a potom zverejni. je to jeho zodpovednost.

velmi podobne je to aj so snemom. treba mat bazalnu doveru v ludi, ktori to robia. ak ju nemate, nema zmysel sa v tom zdruzeni snazit byt. pretoze napadat a spochybnovat sa da kazda aktivita.

sme trosku vsetci zbytocne moc podozieravi a myslime si, ze ti druhi maju zle umysly. PSko je tu prave preto, aby takuto kulturu z politiky dalo prec.

konkretne odpovede:

• samozrejme, ze chceme schvalovat clenov. urcite nechcete, aby sa clenmi stali napriklad extremisti, nackovia, alebo hociaki ini psychopati.

• samozrejme, ze je tazke narokovat si post predsedu, alebo podpredsedu len preto, ze mate konto na komunite. treba si vybudovat prirodzeny respekt, poziciu aj mimo PS a mimo zivota a potom sa vas budu snazit nahirovat vsetci (ako napr. Caputovu) alebo budete mat ovela lahsiu kandidaturu a prezentaciu. a teraz budem trosku drsny. ak si niekto narokuje a chce kandidovat do predsednictva a na rozne funkcie a pritom este ani nic nespravil a poriadne sa nezapajal, tak mna takyto ludia skor odradzuju vtom, ze idu po funkciach a nie za vec.

• verim tomu, ze do predsednictva budu zvoleni aj niektori ludia z dobrovolnikov a ludi, ktori neboli uplne na zaciatku PSka.

• zaroven verim, ze v predsednictve budu aj ludia z terajsej spravnej rady, ze oni to rozbehli, maju know-how a skusenosti, maju meno aby mohli makat a zaroven udrziat kontinuitu

• verim tomu, ze takyto proces tvorby hnutia zdola je najtransparentnejsi a najprogresivnejsi aky tu teraz bol.

a posledna vec:
Verte tomu, ze ak by to tu niekto chcel fejkovat a odrbavat ako je zvykom doteraz v politike, tak si zvoli sto krat jednoduchsiu a lahsiu cestu.

ospravedlnujem sa za trosku prisnejsi email. ale ako som pisal v inom topicu. treba sa dat do kludu a nepanikarit. hadam ste sa pridali do PSka preto, ze tomu verite, verite ludom ktori ho tvoria a dostali tam kde je. feedback treba davat, ale nemyslim si, ze je teraz cas a dovod spochybnovat uplne zaklady na ktorych stojime.

a ktokovlek comukolvek nechape/nerozumie piste. v klude aj tu, alebo aj mne sukromne. pripadne sa aj stretnut mozme/dat skype a vysvetlim vam ako to vidim a verim tomu, ze pochopite, ze to je transparentne a najlepsie mozne ako sa zatial da.

Michal, v mnohých veciach s Tebou súhlasím. Uznávam, že Vy ste to rozbehli, za čo sme Vám v drvivej väčšine vďační. Aby však PS mohlo vzniknúť v takej podobe, ako sme si to povedali počas rôznych stretnutí, potrebujeme sa navzájom.
Nájdu sa tu aj ľudia, ktorí sem zrejme nezapadnú. Na to si musíme resp. najmä vy musíte zvyknúť a dokonca byť za to vďační. Ak by ste sa dostali do situácie, ktorá bude vopred zmanipulovaná a vy nepripravení, to by možno bola pohroma.

Súčasná situácia je podľa mňa výsledkom vypätia na strane úzkeho jadra, ktoré v posledných mesiacoch ťahá nadčasy a netrpezlivosti časti dobrovoľníkov, ktorí by tiež radi priložili ruku k dielu a možno tiež dostali šancu. Keď sa ešte viac spoznáme a ochota veriť sa zmení na reálnu dôveru, bude sa nám spolupracovať oveľa ľahšie.

Súhlasím s Tebou, že treba trochu zvoľniť (take it easy) a k tomu by práve mala prispieť včasná informačná kampaň zo strany jadra voči budúcim kolegom z radov podporovateľov. Tí presvedčení potom urobia ďalšiu robotu za Vás.
Držím nám všetkým palce. Aj tým zatiaľ nepresvedčeným, ba dokonca aj tým neprajníkom. Urobme dobre aj im, napriek tomu že to zatiaľ nedokážu akceptovať.

Perfektne Michal. Konečne ťa vidím aj v polohe “naštartovaného” :rofl: Budeš to potrebovať, v parlamente čakajú niektorí “neskutoční” jedinci - taký Blaha, alebo Hrnko, nooo, pri tých neviem či nebudeš permanentne naštartovaný. :rofl:

Ti, co podozrievate vedenie z nastrceneho procesu a citite sa vynechani, pretoze ste nedostali pozvanku na zakladajuceho clena - skuste sa zamysliet aj nad tym, co ste vy spravili pre PSko a ako ste pomahali. Ti ludia, co to dostali, nie su “ti hore”, ale su to ti, co sa iniciativne a konstruktivne zapajali do aktivit a venovali tomu svoj cas aj nad ramec online diskusii a iba hovorenia kto by mal co robit. Takze mozno mesto kritizovania ostatnych sa treba pozriet aj do zrkadla a spytat sa"co ja mozem spravit viac preto, aby som uprimne pomohol PSku." Vsetko ostatne sa vyvija uz od toho.

A druha vec - spochybnovat pravomoci ludi, ktori toto buduju uz roky, venuju do toho stovky hodin casu na ukor svojich rodin a v niektorych pripadoch investovali tisice eur, a pytat sa “preco oni maju take pravomoci a mne nikto nic neponukol” je vrcholne neuctive a odtrhnute od reality. Ved zamyslite sa nad tym ze preco asi.

Ahojte,

Chcela som sem aj ja viackrat uz napisat (citajuc rovnako zarazajuce debaty vo vlakne o predsedovi), ale 3x som si radsej kusla do jazyka. Samozrejme, ze ja osobne najviac vitam, ak sa diskutuje takto otvorene, je to urcite lepsie, nez si dusit v sebe pocity krivdy a potom to v najnevhodnejsej chvili nechat prerast do vnutorneho rozbroju.

Budem teda aj ja uprimna. Napriek tomu, ze fakt ocenujem otvorenost, s akou su vyslovene pochybnosti, citim sa z toho trochu aj smutna. Lebo este nestihla ani len ochladnut peciatka MV SR na stanovach, a uz sa riesia nejake podozrievacky, krivdy, nedovera, ci dokonca spochybnovanie legitimity Spravnej rady a zakladajucich clenov. Ukludnuje ma snad iba to, ze ti, ktori sa naozaj aktivne pricinili z radov dobrovolnikov o vznik PS, aj svojimi offline aktivitami, tento typ podozreni nezivia. Mozno v tom je kluc a odpoved.

Skusim teda niektore tu vyslovene veci trochu vyjasnit, sorry vopred, ze to bude dlhsie:

*Ad jadro, "otcovia zakladetelia a tvorba PS z bodu nula

PSko sa tvorilo roky, davno pred tym, nez z neho vzniklo OZ-tko. Mrzi ma, ze ste niektori akoby zabudli aj na jedneho z nasho otcov - Martina Filka. Ten spolu s Ivom Stefunkov tvorili os Progresivneho SK davno pred tym, nez to nadobudlo viditelne kontury. (Viete, ake je to je potom nefer, ked teraz niekto ide spochybnovat legitimitu “otcov zakladatelov”? Zvlast, ak ten niekto robil cely cas “len” to, ze chodil diskutovat o PSku na internet?)

My vsetci v onych povestnych kaviarniach sme roky cakali, kym vznikne socialno-liberalna strana a vedeli sme, ze bud to rozbehnu oni alebo nikto (lebo na to mali vynimocny odborny kredit, dlhorocnu poznatelnost a zazemie v odbornych kruhoch, transparentnost vo vsetkych vyznamoch). Ked to rozbiehali neskor aj s Trubancikom, stalo to mesiace stretavani sa s ludmi, mrte energie, casu, casto na ukor svojej normalnej roboty, vztahu s rodinami, detmi…

Ad Spravna rada a ako vznikala

Ten proces kreovania spravnej rady nebol o tom, ze vonku stalo 100 odbornikov a oni si vyberali z velkeho zastupu cakatelov, kto to bude s nimi spolumenezovat. Prave naopak. Vojst do Spravnej rady predpokladalo, ze dany clovek musi byt po odbornej stranke nositelom temy, ktora bude pre PS klucova a a takpovediac jej odbornym lidrom na Slovensku. Na Slovensku zial nemame na kazdom rohu 100 expertov v klucovych temach, ktori su na vrchole svojej profesijnej kariery, su dostatocne viditelni, este k tomu moralne a hodnotovo on the same page, a ktori - to najdolezitejsie - by boli ochotni to zanechat a ist tvorit neisty, novy politicky projekt. Z tych par, ktori splnaju kriteria. vacsina nechcela ist do politiky.

Ani ja som nikdy nechcela. (ponuk mala pred tym niekolko, ale nikdy som ziadnu neprijala). Lebo vojst raz do politiky - to si uz nesiete “stigmu” na cely zivot. Po vsetkych strankach to teda bolo nelahke rozhodnutie - lebo svoju pracu som milovala, opustit ju prinasa vela rizik, zvlast pre ludi, ako som ja, Zuzka Caputova, Hojsik - ktori sme z mimovladneho prostredia. Nehovoriac o tom, ze mam dve malicke deti, s ktorymi som posledneho pol roka vobec nestihala byt. Takze verte mi, toto nebolo o tom, ze vonku stalo 100 ludi a bili sme sa o funkcie a potom sme si tu potajme vopred funkcie rozdelili, v ocakavani oslnivej politickej kariery. Viete dobre, ze u nas sa za politicke angazovanie tresta. Mnohi v Spravnej rade preto uz dnes priniesli obety, ktore mozno zvonka nevidno, ale verte mi, ze su obrovske - PSko nas nezivi, no pre to, ze sme sa v nom angazovali, sme mnohi zacali prichadzat o profesne prilezitosti, zacali sme byt vylucovani z uloh, ktore boli dovtedy nasou profesnou naplnou (aby sme zabranili ci uz realnej, alebo domnelej imkompabilite), a pristupili sme na to, ze uz coskoro vsetko,co sme robili doteraz a cim sme zili, zanechame, aby sme naplno mohli PSko uz ako pol. stranu rozbiehat na plny uvazok.
Ak sa teraz niekto pyta, kto je Spravna rada, a aka je jej legitimita, a akym pravom si ma vyberat zakladajucich clenov, tak prepacte, ale toto mi dojde ako velmi nekorektna uvaha. Ako to malo byt po spravnosti? Stefunko s Trubanom mali spravit ludove referendum o tom, s kym tu stranu chcu rozbehnut?

ad zakladajuci clenovia
Ti, ktori PSko vytvarali (jadro, spravna rada) otvorili stranu vsetkym - takto to nespravila doteraz ziadna strana. Kazdy mal moznost rozhodnut sa, do akej miery sa tomu moze / chce / bude venovat. Niektori z tychto ludi - bez vidiny ziskov, funkcii a nejakych kariernych narokov - naozaj velmi aktivne prispievali, nielen tu v komunite, ale aj offline aktivitami. Je preto prirodzene, ze sa z takychto dobrovolnikov vykrystalizovala pevnejsia struktura, ktora ma legitimne pravo povazovat sa za spoluzakladajucich clenov. O to vacsi paradox je, ze dnes sa ideme na fore bavit, aka je legitimita clenov Pripravneho vyboru / Spravnej rady potvrdzovat zakladajucich clenov. Oni to zalozili a otvorili vsetkym, mrzi ma, ze ma konci dna sa sa pytame, ake maju pravo a legitimitu ti, ktori to zalozili a ktori otvorili do projektu dvere vsetkym ostatnym?

ad kriteria
Neviem, ako inak to malo prebiehat, ake kriteria sa mali vopred zverejnovat. Lebo mne osobne by to smrdelo kariernictvom a zanikla by v tom pointa dobrovolnosti - ze viete co, musite spravit toto, tamto, hento a este toto, a potom dostanete toto a tamto. Ako by toto vyzeralo? By sme bodovali ludi? A robili hitparadu zasluh? Ved by to bolo nielen ponizujuce, ale vo finalne by sme nevedeli, kto sa knam pripojil preto, lebo mu ide o PS, a kto preto, lebo mu ide o tie bodiky a vidinu odmien a funkcii.

Secteno a podrzeno, verim, ze klucom k odstranovaniu tychto pochybnosti je to, ze sa viacej zomkneme. Cim viac ste blizsie, tym viac do toho vidite, tym viac vam to dava zmysel, tym menej priestoru na pochybnosti vystava.

Neda mi nereagovat. V prvom rade vazim si ludi co robili, robia a budu robit pre PS. Vazim si Teba a nielen ako zenu, ale aj ako clenku pripravneho vyboru, vazim si cely pripravny vybor aj ostatnych clenov.
To ako vnimam PS som vyjadril tu a stojim si za tym.

Moja “kritika” vznikla po avizovanom prichode M.Poliacika do tohto skveleho projektu co som vyjadril tu.

Citujem: " Osobne proti nemu nic nemam, ved nazorovo je blizky k PS, ale… A tu je to ale. Vies ako skoncili strany co “brali"odidencov z inych stran. A ludia nezabudaju, teda dufam. Ono sa hovori ze kazda minca ma dve strany, ja vravim ze ma aj hranu. A v horizonte parlamentne volby sa prijimanie tych co odidu z innych stran moze PS-ku sakra vypomstit. Samozrejme aj nemusi, ale ma zmysel riskovat a vela stratit? V tom by som bol vazne opatrny.”

V kazdom pripade po vcerajsej navsteve kancelarie a prijemnom rozhovore s Ivanom Sakinom som ochotny svoj postoj trochu zmiernit, a to aj na zaklade stretnutia s M. Poliacikom, kde si urcite vyjasnime viacere veci. Mozno po stretnuti s nim prehodnotim svoje nazory ak ma presvedci o opaku. Zatial si vsak za svojim postojom stojim. Na stretnutie s Martinom sa vsak rozhodne tesim.

Takze zhrniem.
Aj napriek mojmu kritickemu pohladu na urcite temy ma PS ako take moju doveru a ta sa verim nijako nenastrbi. Ved cas ukaze.

Irenka skvele si to napisala cele, zaroven si ma po tom silnom uvode uplne rozsekala touto castou :smiley:

Ja som mal tiez otazky, ale s @Ivan_Sakin sme si ich vyjasnili a uz to bolo aj oficialne odkomunikovane. Nechapal som, ako vznika clenstvo a veci okolo toho. Vedeniu doverujem, a vazim si, ze mame vobec moznost takto diskutovat.

Mimo temy:
Co sa tyka mojho clenstva: Uplne s tebou suhlasim, a osobne necitim ziadnu krivdu, ze nie som clenom, alebo ze som nebol prizvany. Je to tak dobre. (Ano, chvilu mi trvalo, kym som pochopil, ako to je).
Ako pises, nezapajal som sa do aktivit, nezbieral som podpisy. Bolo to jednoducho preto, ze som sa nechcel verejne hlasit k hnutiu. Nebol som uplne stotozneny s viziou, a mal som vela otazok, napriklad ohladne rodinnej politiky, hospodarskej a ekonomickej politiky, atd… (s tebou som o tom aj vtedy pisal na FB, co si velmi vazim)… Preto som sa zucasnil aj konferencie, ale otazky zostali. Ak sa nestotoznujem s viziou, nemam byt clenom strany, a uz vobec nie zakladajucim, ked som pre vznik nic neurobil.
Ked sa verejne k niecomu pripojim, musim tomu uplne verit a byt s tym stotozneny. Potom sa mozem verejne hlasit k hnutiu. To sa tyka napriklad aj zberu podpisov v praci. Tieto veci vyvolavaju konflikty, a ako manazer vo vyrobe si ich v timoch nemozem dovolit. Praca je na prvom mieste. (Uz som mal vytlacene harky, a po konflikte s velmi blizkym spolupracovnikom som to nechal tak. V tom case som zbieral podpisy ohladne Pezinskej skladky, ale toto som si netrufol).
Co dalej? Vcera ubehol rok, co som tu. Diskutujem, aby som pochopil a ujasnil si niektore veci, a tiez ma to bavi. Preto zvazujem clenstvo… Jedna moznost je stat sa clenom (pridruzenym), a v ramci vnutornej komunikacie si vyjasnit niektore veci. To som sa pokusal aj tu, ale rad by som diskutoval viac do hlbky. Samozrejme si uvedomujem, ze nie som ziadna osobnost ani velky odbornik, a clenovia nemusia mat cas ani chut so mnou diskutovat. Tiez respektujem pravo vedenia vybrat si do timu ludi a posudit ich mozny prinos (tiez to robim). Nemam ziadne politicke ambicie, ani nechcem nikam kandidovat. Tak ako mnoho inych by som chcel nieco zmenit, a nielen frflat. Uplny suhlas, ze preto treba aj nieco urobit, nielen pisat prispevky v komunite.
Druha moznost je sledovat hnutie zvonka a mozno sa neskor pripojit, a pomahat ako dobrovolnik.

Chápem Irenka a so všetkým súhlasím. To je však naozaj len jedna strana mince.
Možno ste si nikdy dostatočne neuvedomili, že na strane dobrovoľníkov sú pocity veľmi podobné tým Tvojim, len trvajú kratší čas. Na mnohých z nás sa aplikujú rovnaké obmedzenia či tlaky, ktoré si spomínala zo strany rodiny, zamestnávateľa, ponúk na novú prácu a pod. Vy ste vyzvali ľudí, z ktorých sa stali dobrovoľníci, aby Vám verili a aby vyšli “na svetlo” takmer rovnako ako Vy.
Nemám samozrejme na mysli ľudí, ktorí sú tu pár dní, alebo nič nerobili. Hovorím len o ľuďoch, o ktorých Vy najlepšie viete, koľko toho urobili, či už na ulici alebo odbornými príspevkami. Na nich sa v primeranej miere vzťahujú takmer všetky záležitosti, ktoré si spomenula. Oni tiež idú do toho, že tu chcú spolu s Vami vybudovať niečo nevídané.

Michal a ty sa tomu podozrievaniu cudujes? Ja absolutne nie. Vies dobre ako sa tu v politike “bacuje” od tej neznej, vies dobre kto a preco isiel do politiky, teda myslim si to ze vies. Ved aj prave preto som taky projekt akym je PS privital s otvorenou narucou a to doslova. A ze mam z urcitych veci obavy v buduce smerovanie resp. mozneho “poskodenia” PS, tak to si myslim je v kazdom pripade adekvatne. Bolo by to na skodu, ak by sa, zmojho pohladu, tak dobry projekt “pokazil” jednym, alebo viacerymi krokmi. Uz som to pisal ako reakciu na komentar @Irena_Bihariova, ale zopakujem. PS ma moju doveru v kazdom pripade. A ak aj nastanu pochybnosti, tak si myslim, ze pri takomto projekte akym je PS, pri jeho utvarani do finalu, je to v podstate normalny a prirozeny vyvoj. To ze niekto, alebo aj ja, postne trochu kritiky, to moze vyvoju len prospiet.

Suhlasim so vsetkym. Ja necakam, ze vsetko bude hned od zaciatku perfektne. Ale ze bude predstava, ake procesy by v strane mali fungovat a ze aj uz v zaciatkoch sa zacnu take procesy tvorit. A oni sa asi aj uz tvoria - zrejme uz tam su nejake skupiny ludi a tim lidri.

A aj taka praca sa da robit vseliijako. Od politickej strany, ktora ma v nazve “progresivne” by som cakal alebo cakam, ze to bude v nejakom case ukazkove a vysoko produktivne. Ked strana chce posunut Slovensko do predu, mohla by to najskor ukazat vo svojej cinnosti, ze to vie.

V takych tvorivych, produktivnych a efektivnych timoch sa casom mozno objavi aj viac dobrych kandidatov na rozne funkcie - mozu byt pritiahnuti aj z vonka a tak sa vytvori konkurencia. Aj ked je dost mozne, ze mnoho ludi ani nema zaujem ist do politiky - teda zobrat nejaku politicku funkciu (poslanec alebo niekde na ministerstve).

Myslím, že väčšina vecí “prečo toto a prečo takto” tu už bola vysvetlená.

Chcem sa teda vyjadriť k inému. Blíži sa stý príspevok tohto vlákna a mnohé vzplanutia pomerne rýchlo utíchli. Jednak vďaka doplneniu informácií “zvnútra”, napríklad Ivanom Sakinom (ktorý množstvo vecí vyriešil aj osobným stretnutím) či Michalom a Irenou. A jednak vďaka zmierneniu postojov kritikov.

Väčšina diskusných vlákien na internete, kde vzniknú názorové nezhody, či dokonca osobné pocity krivdy, ako tomu bolo aj tu, sa skôr vystupňujú do úplnych “flame wars”, osobných útokov a urazení sa. Tu však nastal úplne iný proces - diskusia sa ukľudňuje, tí čo majú najviac informácií ich usilovne ťukajú do klávesnic a protistrana má minimálne snahu načúvať a chápať. A celé toto vzplanutie zrejme skončí konsenzom a posilnenou dôverou jedného voči druhému.

A mňa to napĺňa ešte väčším optimizom, že PS je brutálne dobrý projekt plný ľudí, ktorí budú ťahať za jeden povraz pri zlepšovaní tejto krajiny. Stačí nám len viac doverovať jeden druhému a pochopiť, že prechod z o.z. k politickej strane si vyžaduje isté právne vákuum, kde musia zodpovednosť za úspešný štart prevziať “otcovia zakladatelia” a nimi vybraní makači.

V PS sa snažíme robiť veci inovatívne, platí to aj v prípade nášho snemu. Nebojte sa nudného politického eventu. Chceme aby formálny zrod nášho hnutia bol zaujímavý a energický a aby sme na ňom oslávili hodnoty, ktoré nás spoločne spájajú.

Na tom sneme ide teda najma o formalny zrod a oslavu - aj to treba, najma pri takom vyznamonom milniku.

Kedze komunikujete aj cez internet a zrejme mnohi aj osobne, mnoho veci si dokazete vyjasnit ovela skor a aj ine snemy mozu byt uz len formalitou a oficialnou prezentaciou a potvrdenim toho, na com ste sa uz skor dohodli.

PS vnimam ako skupinu ludi, ktora sa rozhodla pracovat pre ludi na Slovensku a zlepsovat ich zivot - teda aspon ja takto interpretujem to, co som sa o PS dozvedel z vypracovanych a zverejnenych dokumentov a v neposlednom rade na diskusiach na tejto stranke :slight_smile:

K tejto praci pozyva aj inych ludi a nechava na nich, aby sa sami rozhodli, ako mozu a chcu prispiet. Da sa to vnimat ako vyzva k iniciative.

Niektori sa mozno pridaju k PS, ak vyznavaju hodnoty PS a niektori to robia mimo PS preto, ze chcu “lepsie Slovensko” ale iste veci vidia inak ako v PS.

Ze ste to v tejto komunite PS takto umoznili vnimam ako velke plus - ak sa raz dostanete do vlady, budete riesit veci s roznymi ludmi, aj takymi, ktori iste veci vnimaju inak ale zhodnete sa na cieli - a tu si to mozete “trenovat”.

V tomto diskusnom fore ste vytvorili rozne kategorie - pre rozne oblasti zivota a v nich diskutujete. To je fajn.

Ja by som uvital, ak by ste vytvorili jednu zalozku - neviem ako ju nazvat ale opisem co by mala obsahovat.

Na najvyssej urovni by boli kategorie, ktore v PS spracovavaju odborne ci ine timy ludi (asi rovnake ako mnoho uz tu vytvorenych kategorii). Ale rozdiel by bol v tom, ze tam by sa nediskutovalo ale bola by to len prezentacia.

Mohol by tam byt predstaveny tim - tim leader, clenovia.

A potom by tam mohli byt vzdy take 3 pohlady na danu oblast
Ako vidite danu oblast aktualne - Vizia ci stav, kam to chcete dostat - Opatrenia, nastroje atd. ako to chcete dosiahnut.

Kazdy ten pohlad by mal odrazat aktualny stav rozpracovanosti - nieco moze mat viac menej finalnu podobu, nieco len rozpracovane - vo forme uvah, alternativ a pod.

Takato prezentacia ludom, co sa chcu tak ci onak pridat, umozni sa zorientovat, vidiet suvislosti a davat uzitocnejsie navrhy ci podklady, ktore “zapadnu”.

Odborne timy budu zrejme v nejakom case pracovat aj na volebnom (vladnom :slight_smile: ) programe.

Taky program sa da prezentovat rozne ale vzdy je to take skor heslovite. Na tychto strankach by vsak mohlo byt k jednotlivym bodom programu mnozstvo vysvetlujucich detailov, ktore umoznia ludom, ktorych zaujima viac, sa aj viac dozvediet.

Dalsim pozitivnym efektom by bolo aj to, ze odborne timy sa budu ucit spolupracovat navzajom ale aj s ludmi mimo PS - taketo skusenosti su na nezaplatenie a budu uzitocne aj neskor, ak dostanete moznost realizovat svoj program vo vlade - budete musiet spolupracovat s ludmi, ktori pracuju ci posobia v tych ktorych oblastiach.

Pre mna osobne su ovela dolezitejsie procesy a ich vysledky - na zaklade toho si vytvorim nazor, co je nakolko realne. A ak som o niecom presvedceny, potom sa da o tom diskutovat aj s inymi ludmi aby uvazovali o volbe PS.

Irenka pekne a čo viac - k veci hovoríš :wink: Veľký súhlas