Snem PS 20.1.2018 - Registrácia

oficialne
Snem PS 20.1.2018 - Registrácia
0

Niektori to ani nevedeli a moc sa nemali o tom ako dozvediet. Stalo by za to trochu opisat a zverejnit aj minulost OZ Progresivne SK. Mna dost zaujima, ako zakladatelia uvazovali na zaciatkoch.

Videl som zopar diskusii, ktorych sa Martin Filko volakedy zucastnil v roznych relaciach. Povedal som si, konecne jeden inteligentny clovek z lavicoveho spektra (to bol len moj odhad), ktoremu to mysli a prinasa zaujimave a prospesne “veci” ako lepsie a efektivnejsie spravovat stat (hodnota za peniaze). Bol respektovany aj pravicovo orientovanymi ludmi - pre takto orientovanych ludi byva priznacne, ze sa na tych lavicovych divaju s despektom alebo ako na takych menej inteligentnych alebo “jednoduchsich” :slight_smile:

Pozrel som si aj par debat, ktorych sa zucastnil Ivan Stefunko a nedalo sa nevsimnut si, ze presadzuje liberalne temy - v podstate sa o to snazil uz velmi skoro po revolucii. Kladol taky doraz na liberalnu politiku aj Martin Filko ?

Ja nerozumiem tomu dorazu na liberalizmus. Tak sa aspon snazim pochopit, co vedie ludi, co taky doraz presadzuju, k takemu postoju.

Je velka skoda, ze Martina Filka postihla ta tragedia. Asi bude v PS velmi chybat, resp. mohol by PS rapidne posunut.

Vidim, ze si to aj vo vedeni uvedomujte, ze takto ste aspon castou verejnosti vnimani :wink:

Ked som zaregistroval prvy clanok o PS, pozrel som sa, aki ludia ho zakladaju. Boli ste predstaveni ako ludia, co uz maju nejake uspechy za sebou. Takze ten privlastok “kaviarensky intelektuali” urcite na zakladajucich clenov neplati. Dokazali ste uz cosi urobit a to sa len debatami v kaviarni neda :slight_smile:

Ale je tu predsa len nejake to ale. To, co ste dokazali, treba porovnat s tym, co vas caka v politike - ked budu pred vami vyzvy posuvat spolocnost. Toto bude o niekolko radov narocnejsie. A tam budete potrebovat aj uplne ine pristupy a techniky s akymi ste sa nestretli vo svojich uspesnych projektoch.

Nejaky ale velmi velmi velmi slaby odvar toho, co vas bude cakat, najdete aj v tomto vlakne.

Tiež sa pokúšam všetkým otvoriť oči, že doteraz to bol len slabý odvar a my sme tu v princípe tomu všetci pozitívne naklonení. Ja som úprimný človek a poviem, čo si myslím. Vonku je však dosť hadov, ktorí sa na teba budu usmievať a práve vtedy Vám za chrbtom vrážajú dýku do chrbta.
Chcem si byť istý, že tí z PS, ktorí budú najviac na očiach, si toto všetko NAOZAJ DOBRE uvedomujú a nezosypú sa pri prvej zákernosti.

samozrejme ze existuje iny sposob, demokratickejsi. spravna rada si clenov nevybera, ale podla jednotnych kriterii registruje tych, ktori ich splnaju

v zasade sa mi paci odpoved a zmierlivy postoj luba kuzelu. citim to podobne. citim ale i potrebu reagovat na nieco z napisaneho…:

dobrovolnictvo pri zbierani podpisov je iste zasluzna cinnost bez ktorej by hnutie ani nevzniklo a treba ten uzasny aktivizmus ocenit, iste ale nebolo ani ambiciu demokraticky zmyslajucich aktivistov obcianskeho zdruzenia/hnutia/politickeho subjektu, ze tym ziskaju vyhradnu moznost tvorit jeho politicky obsah;

chcem verit, ze ich, a nasou spolocnou ambiciu je posuvat krajinu, tvorit lepsiu politiku, demokratickejsiu politiku a konkretne prispievat k etablovaniu platformy, kde mozu vyrastat osobnosti ktore budu schopne to v realnej politickej praci i presadit.

chcem verit, ze ambiciou tychto aktivistov, zakladajucich clenov vybranych (dosial) nevolenym pripravnym vyborom je ponuknut siroku platformu, ze toto bolo zmyslom ich aktivizmu, a nie ze ausgerechnet na zaklade toho vznikne privilegovana cca + minus 100 clenna skupinka na sposob precedami vytvorenych a precedom sluziacich firmo-stran ako je sas, kde si preceda osobne vybera clenov, ci dokonca olano, v ktorom su dokonca jeho clenovia de facto len rodinni prislusnici.

chcem verit, ze demokraticke citenie clenov pripravneho vyboru a cca stovky nim vybranych clenov (vratane samych seba) prevazuje nad pripadnymi osobnymi obavami, neboja sa otvoreneho sirokeho clenstva a nepotrebuju si nerovnakou startovacou ciarou vytvarat naskok ci hendikepy. bolo by nestastne si uz do zakladov zabudovat trhliny ohrozujuce moznu majestatnost buduceho diela.

citam tu argumenty ze sa buduje na zaklade osobneho poznania sa ludi navzajom, ludi, ktorych priatelstvo a spolupraca sa budovala spolocnou snahou pri oslovovani ludi v regionoch a zbierani podpisov. a je to pochopitelne, no je v tom i akasi obmedzenost a pochybnost, budujeme si to len pre seba? pre mladych, zdravych, horkokrvnych a zapalenych? a vylucujeme mamicky na materskej, ludi pohltenych do prace, ci aktualne riesiacich akutne ci chronicke, dajme tomu zdravotne problemy, ludi mimo hranic krajiny, ktorej sa ale nikdy nevzdali? atd. atd.

ako vysokoskolsky ucitel, i ako sef katedry som sa zucastnil nemalo vyberovych konani v ramci, i mimo materskej univerzity, a mozem potvrdit, ze je uplna pravda, co sa o tychto vyberovych konaniach sepka: vzdy, az na mizive vynimky uspievaju vzdy ludia z materskeho pracoviska, ludia, ktori ine vedecko pedagogicke kolektivy v zivote neokusili.

a komisie a sefovia ich pracovisk maju vzdy presne tuto tuto odpoved: “my uz sa navzajom pozname”. a nezaujima ich, ze tym stavaju uplne na hlavu zmysel pravidelnej periodicity vyberovych konani vysokoskolskych ucitelov - sutaz a konfrontaciu s novou energiou, novou krvou, co je vsade vo svete hybnou silo rozvoja. zmeny k lepsiemu. pokroku a progresu

a teraz ruku na srdce, nie su tieto umysly prave tym, co si v ps kladieme za ciel? preco vlastne vsetci citime, parafrazovane slovami i. stefunka: “ak by strany a nasa demokracia fungovala, nemali by sme potrebu zakladat hnutie.” sme toho schopni i naozaj, ci nam nateraz postaci len sa tymito pojmamy zastitovat?

Dakujem za obsiahle uvedenie dovodov. Clenstvo bude siroke a bude otvorene, ale najprv musime vzniknut. Dovody pre ktore sme postupovali tak, ako sme postupovali su jasne, chceli sme ludi, ktori sa aktivne zapajali a nie len o tom rozpravali, aby boli zakladajuci clenovia. Nie je na tom nic vylucujuce, niekto mozno nemohol, ale to tak v zivote byva a bude sa dat prihlasit coskoro do clenstva. Vela ludi, ktori sa zapajali su velmi pracovne vytazeni, ale zdalo sa im tak potrebne pomoct, ze sa zapojili a nasli si cas na ukor svojej prace a rodin. Dokonca aj ludia, ktori ziju v zahranici prisli domov na urcity cas a pomohli nam.

Vsetci, ktori to naozaj so zmenou krajiny myslia vazne a chcu sa naozaj pridat, aby tomu procesu pomohli sa budu moct pridavat za par dni a vsetky buduce roky, ktore budeme fungovat.

Dovolím si zhrnúť myšlienky z toho vlákna sem, pod Ivanovu odpoveď - a pridať mix svojich pocitov: je až neuveriteľné, akú empatiu a trpezlivosť dokáže Ivan prejaviť pri formulácií reakcií - je to jedna z vecí, ktorá ma na PS fascinuje - slušnosť, postoj “nad vecou”, výborná komunikácia a úprimný záujem o názory ľudí Ja tiež úplne chápem pripomienky, ktoré sem padali pred mesiacom. Verím, že sa objavovali s úprimnou snahou byť “pri tom” a pomáhať. V každého mysli sa informácie lámali vo vedomí inak, každý si článok prečítal s inou dikciou či emocionálnym zafarbením. A preto ľudia reagovali občas trochu podráždene a občas z pozície mentora. Dovolím si napísať, ako som to zažíval ja: po prvých kontaktoch s PS som inicioval vznik neoficiálnej miestnej bunky, potom sme spoločne začali organizovať veci, prišli debaty na chatách, účasť na zbere podpisov, rozdávaní vízií, chodili na tlačovky, začalo sa vzdelávanie - pokiaľ viem, všetko boli ponuky verejné a bolo žiadané pozývať neustále nových ľudí. No zároveň proces prebiehal aj zodpovedne - prešiel som lustráciou pri stanovovaní koordinátora. Neskôr prišla ponuka stať sa zakladajúcim členom, spojená znovu s lustrovaním minulosti a názorov… Priebežne som bol pri predstavovaní Vízie, bola možnosť ju pripomienkovať, rovnako sa riešili stanovy, dokonca aj rokovací poriadok ustanovujúceho snemu… Áno, možno som bol až príliš vnorený do rodenia sa PS. A možno niekto má pocit, že bol regnutý v komunite a teraz nie je zakladajúcim členom. Neviem to posúdiť, či je to spravodlivé z niekho pohľadu. Ale pýtam sa - viete navrhnúť lepší spôsob? Ja si nemyslím, že je technicky možné teraz pozvať 600 ľudí na snem. Mohol by sa tam objaviť kdekdo, extrémisti či “sociálni demokrati”…Preto sa prirodzenou cestou vyprofilovali ľudia, ktorých dozorná rada oslovila s ponukou stať sa ZČ. Nerobme z nich kastu, nemajú žiadne privilégiá. Majú pred sebou ešte posledný krok - zvládnuť zakladajúci snem a kreovať orgány. Ak sa toto udeje, prichádza priestor pre každého - môže každý vstúpiť, navrhovať zmeny dokumentov, kandidovať… Vydržme spolu do pondelka a hnutie PS bude oficiálne tu a všetci môžu byť súčasťou. Teda všetci, ktorí sa dokážu identifikovať so stranou a jej myšlienkami. A k tomu, že “všetko je dopredu dané” - aktuálne stále pribúdajú kandidatúry ľudí na posty v predsedníctve, dozornej rade aj rozhodcovskej komisii - a je ich viac, ako miest (pokiaľ snem neupraví počty). Takže - je tu konkurencia, kandidáti sa verejne predstavujú, každý z nich musí zaslať oficiálne podklady podložené podporou iných ZČ. Nikto nemá nič isté, dokonca ani kandidát na predsedu - aj ten musí získať % hlasov určené stanovami… Takže slovami klasika. “u mne dobrý” - a to v zmysle dobrý pre všetkých… A teším sa na všetkých v sobotu, môžeme spoločne pokecať o všetkých týchto veciach. Z očí do očí je to lepšie :slight_smile:

@PuMa dovolim si aj ja napisat zopar riadkov. Pri vstupe do tejto komunity, dovolim si tvrdit, naozaj fajn ludi , u mna prevladalo obrovske nadsenie. Nadsenie z toho, ze hadam este existuje nadej na lepsi a kvalitnejsi zivot v nasej krajine. Samozrejme aj ja som presiel za ten cas co som tu urcitym prerodom, osobne som spoznal a mal moznost sa porozpravat s niektorymi ludmi, zmenil som niektore, aj kriticke, postoje a nazory. A to aj vdaka “ucinkovaniu” v tejto komunite. Som prave jeden z tych, ktory su po casovej stranke pracovne dost vytazeni, tak ako pise @Ivan_Sakin, ale napriek tomu robim co mozem, aby sa PS dostalo do povedomia ludi.
V mojich zaciatkoch na komunite som mal obrovsku ambiciu byt pri tom, byt zakladajucim clenom a prakticky sa zucastnit na formovani PS aj na sneme. Jasne ze nim nie som, su mi jasne aj dovody, ale to zklamanie bolo. Uz nie je. V kazdom pripade, tak ako som uz niekde napisal, PS je z mojho pohladu vinikajuci projekt a pre mna jedina mozna alternativa voci tomu politickemu marazmu co tu mame od 89teho. PS je hlavne nadej, a ze obcas som aj kriticky k urcitym veciam, tak to na mojom postoji nic nezmeni.
Ospravedlnenie za mozne chyby, pisem z mobilu.

Chápem, je to ťažké vnímať komplexne, poznám svoj príbeh, Tvoj nie… Je to vždy o kompromisoch, predstavujem si byť vždy v pozícii toho, kto musí rozhodnúť… Teraz sa všetko mení - doteraz sme boli na chatách a sedeniach všetci jedna veľká partia, odrazu ale ideme medzi sebou tak zľahka bojovať. Každý ponúka svoje schopnosti a energiu pre dobro PS, ale niektorí zvolení nebudú… Ale verím, že v nedeľu sa všetko rozdýcha a od pondelka už znovu pojde PS dopredu ako jednotná partia, len budú presnejšie definované roly - do najbližšieho snemu…Sám som v pozícii kandidáta - DR má 3 miesta a kandidáti sú 4… Úplne najhorší možný scenár pre toho, kto zostane ten “štvrtý”… Ale nejedná sa o životné rozhodnutia, nech sa tam dostanú tí najlepší. Takže poďme si užiť sobotu a od pondelka novú situáciu pre PS :slight_smile:

Marián, zakladajúci členovia majú jedno zásadné privilégium, a to je automatická účasť na každom jednom sneme čo bude v budúcnosti. To nie je privilégium? Čo to je? Jarmo?

To že privilegovaní členovia môžu na budúcich snemoch prehlasovať tých, ktorí sa tam dostanú na základe demokraticky zvoleného kľúča je demokratické? Ja som to tu prestal kritizovať, nakoľko je tu väčšina zakladajúcich členov, takže je logické, že pochopenie nenájdem, akurát ma zdvihne zo stoličky vždy keď niekto napíše, že ZČ nemajú žiadne privilégiá, pretože to nie je pravda.

Inak fajn príspevok.

Snemy budú v budúcnosti otvorené pre všetkých členov. Hlasovať však budú len delegáti. Zakladajúci členovia nie sú automaticky delegátmi, okrem prvého ustanovujúceho snemu, kde samozrejme nimi byť musia, aby sme mohli vzniknúť.

Trochu teda počkajme spoločne a potom sa pustime do toho čo bude a ak by to nesedelo, tak to riešme.

Ale Ivan…

Čl. 15.1 Stanov:

“Najvyšším orgánom hnutia je Snem. Delegátmi snemu s hlasovacím právom sú nasledujúci členovia hnutia: a) zakladajúci členovia, b)… etc.”

Správne, ako som písal, na ustanovujúcom sneme sú delegátmi zakladajúci členovia, inak by nemal kto hlasovať. Na ďalších snemoch budú hlasovať delegáti, ktorí budú volení miestnymi bunkami. V čom konkrétne vidíš rozpor?

Z čoho Ti toto vyplýva? Nie je tomu tak.

Citoval som Ti čl. 15.1. V zmysle písm. c) tohto článku budú hlasovať aj delegáti, ktorí budú volení miestnymi bunkami, ale v zmysle písm. a) aj zakladajúci členovia. Automaticky. Bez akéhokoľvek delegovania. Privilegovane. Na všetkých ďalších snemoch.

Rád ti k tomu dohodnem telefonát budúci týždeň.

Ako napísal Ivan nižšie - zúčastniť sa a byť delegovaný je rozdiel. Rozumiem, že si to chápal, že teraz dostalo 120 ľudí do budúcna časovo neobmedzený vplyv. Ale nie je to tak. A v pohode kritizuj, ak je to k veci, konštruktívne a nie je to agresívne, vždy to povedie k novým pohľadom a vysvetleniam - ako napríklad teraz. Verím, že Tvoj pohľad na ZČ sa upravil.

Technicky vzaté - ak v budúcnosti vznikne rozsiahla štruktúra buniek po celom Slovensku (v čo dúfam) - tak je pravdepodobné, že bude práve prevaha lokálnych delegátov voči zakladajúcim členom. Formát zakladajúceho člena slúži aj ako mechanizmus proti únosu hnutia = ak by sa objavili tendencie alebo frakcie nekompatibilné s ideovým základom na ktorom PS zakladáme, bude tu pomerne silný nástroj, aby nedošlo k takejto ideovej zmene. Na prvý pohľad by sa mohli zdať predchádzajúce veci protichodné, ak by delegáti plne prevalili zakladajúcich členov. Vychádzam však z presvedčenia (aj keď je v princípe všetko možné) že extrémne smery, idey a frakcie niekdy nebudú v prevahe a suma zakladajúcich členov a delegátov, ktorí budú zachovávať progresívny drajv bude vždy väčšia :wink: Tak to aspoň chápem ja. Samozrejme technická otázka zakladajúceho snemu, ako píše Ivan, je tiež k veci.

Vysvetlenie je nespravne. Ano, v zmysle stanov 120 ludi dostane dozivotny mandat na sneme. Precitaj si stanovy. Na to nepotrebujes byt pravnik, je to tam uplne zrejme.

bod 15.1. …uznávam, máš pravdu, podľa neho je to tak, ako píšeš…

Tak, aby sme to teda rozluskli. To, ze budu moct prist vsetci clenovia teda nie je ten problem v tom to bude otvorene. Zakladajuci clenovia nebudu automaticky delegatmi, ale budu moct hlasovat. Delegati budu voleni bunkami. Viac teda po sneme.