So Smerom - áno či nie?

So Smerom - áno či nie?
0.0 0

S kompromismi súhlasím. Som takmer 28 rokov (skoro celý čas, aspoň si to tak pamätám :slight_smile: ) šťastne ženatý. A bolo to množstvo kompromisov.

Len ťažko sa robí kompromis človeku idúcemu na šibenicu v tom, že ho radšej zastrelia. To nie e kompromis, ale rýchlejšia smrť.

Smer (ak aj nejaký smer mal) už plní iba funkciu udržania moci za skoro každú cenu. V tom sa odlišuje od HZDS - tam to bolo za každú cenu.

P.S.: ak tu pri občasnom nahliadnutí nenarazím na úplne zcestný (z môjho pohladu) názor tak sa už ani ktéme nebudem vyjadrovať. Za mňa jednoznačne NIE, NIE, NIE.

Nehádam sa a nevnucujem svoj názor nikomu. Nie som obhajca smeru. Ale vo svete je vidno výsledok patových situacii keď ani jedna strana nie je ochotná ustúpiť.

Podla teba Most-Hid nie je silna strana? A kukaj co robia.

Trošku si dovolím rypnúť…
Ak teda odmietaš možný kompromis so SMERom, vyplýva mi z toho, že nepripúšťaš ani alternatívu “SMER áno, ale bez ľudí X, Y, Z a za podmienky P1, P2, P3”. O tomto nechcem polemizovať, je to vec postoja a v zásade principiálni ľudia sú celkom fajn partneri na spoluprácu, takže OK.

Ale ako sa potom postaviť napríklad k odídencom zo SMERu. Odsúdime a zatratíme ich, lebo patrili k tej partii, podporovali ju a napomohli jej k moci?
Smerujem presne k jednej veci… A čo ostatní odídenci z iných spriaznených a polospriaznených strán? …napríklad taký Beblavý… Pomohol Sieti a sieť pomohla SMERu. Takže je to v zmysle “on nie je vrah, on len podával náboje, nabíjal a strieľal niekto iný”. Podobne tak celý MOST, SNS, SIEŤ…
Budeme natoľko principiálni, že odsúdime aj týchto? Sme takí silní, že si to môžeme dovoliť?

Dobrý pohľad súhlasím s takto položenou otázkou. A z môjho dovolím si povedať dosť politike blízkeho pohľadu by som nehádzal všetkých ľudí vo všetkých stranách do jedného vreca. U mňa zavážia skôr tie podmienky za ktorých by šla spolupráca ako kategorické odmietanie akejkoľvek spolupráce.

Neviem - tu už nemám zásadný postoj. Ale ak niekto ťahá dlho v Smere, tak by som bol silno podozrievavý, že ide o účelové prezlečenie kabátu. Väčšina (aspoň tie mená čo poznám) sú dlhodobí členovia.

Príklad s Beblavým je iný a príklad s nábojmi nesedí, lebo jasne hovoril “Smer nie” a keď išlo proti jeho presvedčeniu, tak odišiel…

Iné strany: v podstate každá ukazuje svoju tvár. Mám jasný postoj k dvom - Smer a ĽSNS. A keby to bolo na mne, tak v marci 2016 radšej opakované - predčasné voľby. SK predsedníctvo by nebolo prvé s dočasnou vládou.

Ja nikoho neodsudzujem. Ja ZA SEBA odmietam povolebnú politickú spoluprácu so Smerom.

PS by malo robiť všetko preto aby nemuselo riešiť túto otázku.

:slight_smile: Good point. S tým úplne súhlasím. :slight_smile:

Ale nebudme naivný, že aj keď PS dosiahne dobrý výsledok nebude potrebovať koaličných partnerov. A kľudne sa môže stať že bez smeru znova nepôjde zložiť vládu. čo by ste potom robili @Pavel.Simon keďže ste napísali : [quote=“Pavel.Simon, post:206, topic:819”]
Ja ZA SEBA odmietam povolebnú politickú spoluprácu so Smerom.
[/quote]

Necháte ľudí znova hlasovať? koľkokrát ? a ani na x-krát to nemusí byť iné… čo potom ?
treba si uvedomiť, že politika je umenie možného.

Aby bolo jasné nie som obhajca SMERU len sa pragmaticky zamýšľam…

Áno pokojne aj 10 krát. Aj 12 krát. Náklady na jedny opakované voľby sú nižšie ako je daňový únik jedného baštrnákovca. Podstatne nižšie ako stratili živnostníci na reštrukturalizácii viacerých “xxxstavov”, ktorí ďalej vyhrávajú verejné súťaže na stavby…

Nuž asi si neuvedomujete dôsledky bezvládia … Takáto situácia a opakovaná voľba by úplne znechutila ľudí ísť voliť a mohlo by sa stať, že v opakovanej voľbe by dopadli voľby dobre len pre skalných a hádajte ktoré strany majú najviac skalných na SK ? A čo by ste tým dosiahli ? možno ešte horšie vládnutie ako vyšlo pri prvých voľbách ktoré sa vám síce nepáčili ale nemali by za následok napr. opätovné samostatné 4.ročné vládnutie jednej strany. Lebo aj to by sa mohlo stať a bolo by to pri viacnásobne opakovaných voľbách celkom možné.

Povedal som, že nebudem v téme reagovať a je to presne naopak. Diskutujem viac. Ale dobre.

Aké sú dôsledky bezvládia? ŽIADNE. Čechy nemali vládu pomerne dlho, Belgicko okolo roku. Naopak vy preceňujete dôležitosť ministrov a vlády. Tieto funkcie sú na strategické smerovanie, bežná rutina sa rieši na úrovni zamestnancov, ktorí sú od vlády jednej alebo druhej strany imúnni. Sú to ľudia, ktorí v extrémnych prípadoch prežili 10 ministrov.

Čo by sa reálne stalo keby parlament za rok neprijal ani jeden zákon? NIČ. Reálne jediný skutočne potrebný zákon je rozpočet. A tak by sme boli v rozpočtovom provizóriu. Aj tak sú klienti štátnej správy v provizóriu minimálne 3 mesiace z roka - január a február kým sa presne nerozdelí rozpočet a december už sa počíta koniec roka.

Politická zmena o ktorú sa tu usilujeme je úplne iného druhu ako len vystriedanie opozície a koalície.

Aká by asi bola volebná kampaň keby Smer neukecal/neuplatil SNS a Most so Sieťou sa neposkladali zo strachu, že nebudú pri korite? Asi by sa na voľby za cca. 4 až 5 mesiacov pripravoval každý inak - silnejšie. Asi by sa všetky strany snažili aktivovať práve tú nevoličskú časť. A garantujem vám, že by nebolo treba tretie voľby. A aj keby, tak dobre nám tak, lebo to by znamenalo, že sme ako Slováci ešte pasívnejší ako sa zdá. Ale som presvedčený, že tak ako teraz PS mobilizuje časť Slovákov, tak by aj vtedy došlo k mobilizácii pozitívných síl.

Zaujímavý názor. Hoci nikto nemôže garantovať, ako by sa veci vyvýjali, osobne sympatizujem s principiálnym prístupom.

V našej krátkej politickej histórii si však spomínam iba na jeden prípad tvrdo principiálneho konania politika. Bolo to vtedy, keď (dnes už trochu zaznávaný) Sulík dodržal svoj postoj nepodporiť Grécko ďalšími dlhmi a Radičová spojila túto tému (pre mňa dosť nelogicky a vydieračsky) s dôverou vláde. Vieme, ako to dopadlo - v ďalších voľbách SAS išla dole, Sulík bol za rozvracača a Radičovú niektorí doteraz velebia.
Reálne by som sa fakt bál toho, čo píše @Miju, že ľudia budú viac znechutení z nedostatku kompromisnej vôle, než vyburcovaní na ďalšie kolo…

Ja si myslím, že opakovanie volieb by pomohlo najmä Kotlebovi, lebo on má najdisciplinovanejších voličov. Šak verní sebe, svorne napred, či akú sprostosť omieľajú. Každé voľby by bola účasť nižšia a ľudia by boli len viac nahnevaní. Na druhej strane, ak by malo ísť PS so Smerom, tak už teraz mi je z toho zle. Ak by som si mal dať podmienku, že za akých podmienok spolupráca so Smerom, ak by nebola možná vláda urobiť bez Smeru a fašistov, tak max s Maďaričom, Zalom a Beňovou. Poslední 2 sa scivilizovali ako tak v Európskom parlamente ,Maďarič odporuje aj Ficovi a Danko ho zas neznáša, aj keď neviem ako môže vydržať s takými prascami v jednej strane. A to je všetko. Čiže Smer by mal menší počet členov ako OĽANO a na to Smer pravdepodobne nepristúpi.

Myslím, že racionálne a progresívne uvažovanie je o variantoch… Úprimne, bol by som hrdý na členov PS, ak by prišli s kultúrou spolupráce (samozrejme podmienenej), než s kultúrou nespolupráce a vyhraňovania sa ako to robia iné anti-Mordor strany. Lebo práve toto je tá ťažšia cesta. Je jednoduché vyhlásiť “ja budem robiť iba s kamarátmi” a keď kamaráti nebudú dosť silní, posadím sa do opozície a budem len pár rokov brať politické benefity a bez reálnej zodpovednosti pindať do všetkého (ako to robí náš parlamentný šašo).

Asi väčšina z nás by bola rada, keby PS presvedčila 40% voličov. Ale reálne asi dostanú menej a skutočné varianty budú závisieť aj od toho, komu tie hlasy vezmú… Aj preto by som bol radšej, keby to neboli voliči rozumných parlamentných strán.

Problém je v tom, že už vidím ako voliči Mordor koalície volia stranu, ktorá bude mierna k utečencom, LGBTI a celkovo liberálnejšieho zmýšľania. Pár percent možno dokáže zobrať Smeru, a pár voličov z ostatných mordorských strán, ale ak by chceli uspieť nejako výraznejšie, tak by museli byť autenticky xenofóbni, nacionalistickí a museli by mať jednoduchý primitívny slovník. A tým by popreli myšlienky s ktorými prišli a ja by som ich nevolil určite a je otázne v čom by boli iní ako Mordor. Jednoducho povedané, museli by sa stať súčasťou Mordoru. Skôr vidím šancu zobrať pár percent Smeru, možno pár percent z ostatných strán ZLA a najmä presvedčiť nevoličov. To by mohlo posunúť misky váh na našu stranu.

KDH, vatikanska zmluva, predcasne volby 2006.
Sulikovci dokonca v novembri 20111 dali gorilu na internet aby svoju hru s volicmi zavrsili v opozicii voci samovlade Smeru a po 4 rokoch znovu v bledomodrom.

Kolko zastupcov sponzorov Smeru odislo zo Smeru?

Aky volicsky potencial ma teraz Siet, ktora nechcela a isla so Smerom?

Smer používa populizmus a populárne témy. Ono to úplne super znie že vlaky zadarmo , trinásty plat , vyššie dôchodky, stabilné ceny energii . Aj dzurinda sa dostal do vlády len vďaka tomu že slúbil dvojnásobné platy. Malé množstvo slovákov má naštudované ako to je v našej politike . Ale na krásne sluby idú , však tie ma aj kotleba . Sulík jedného času robil výpočet koľko by to všetko stálo rozpočet, jasne že to nevychádzalo aby sa aj znížili dane , aj dostali mamičky aj toto aj hento. PS musí nájsť populárnu tému ktorú nemá nikto a voliči by nato reagovali , lenže hodnota za peniaze alebo boj proti korupcii veď to hovorí každá strana . Čo tak informatizácia celého štátu ?

Informatizácia celého štátu bežnému občanovi nič nehovorí. Podľa mňa by si sa mal nechať prekvapiť s čím prídu, ale ja mám tušáka, že prídu s progresívnou daňou , vyššou minimálnou mzdou v niektorých regiónoch a vyššími mzdami v štátnej správe. To by dosť mohlo byť populárne medzi bežnými občanmi, aj keď viem, že tebe sa to nebude páčiť. :slight_smile:

Po dnešnom dni, ak len jeden z tejto komunity začne uvažovať či zo Smerom, a táto komunita ho nevylúči, tak sa pán Truban zbytočne usiluje o nejaké PS. Smer padol pod úroveň HZDS, a nie je možné s ním za nijakých okolností spolupracovať, ani pod hrozbou Kotlebu. Smer a Kotleba sú si rovný. Smer vyprodukoval Kotlebu.A kto to neuznáva , nemá sa s ním normálny občan zaoberať.