So Smerom - áno či nie?

So Smerom - áno či nie?
0.0 0

Bolo ich viac, ale zoznámil ho s ním Počiatek (sám to nevyvrátil), čiže Smeráci už poznali Kočnera. Ak Sulík hovorí pravdu, tak sa počas vládnutia nestretávali, až na to 1 stretnutie na videu. To video je zostrihané, prečo nie je cele?. Akože mne sa to tiež dosť nepáči, ale oproti Smeru je to stále nič, aj keď si myslím, že Sulík by nemal byť predseda, ale preto som aj SAS nevolil.

Aby sme sa v tejto konverzácii niekam posunuli.
Tí, čo si viete predstaviť spoluprácu so Smerom, viete mi odpovedať na tieto otázky?
1. Spoluprácu so Smerom odmietajú: SAS, OĽANO, Kollár, Fašisti a už aj KDH(konečne pochopili, že je to politická samovražda). Čiže, ak by ste šli so Smerom, boli by ste v koalícii so stranami súčasnej koalície.
Myslíte si, že progres a zmena sú možné s nimi?
2. Hlavná priorita pre komunitu, ktorú podporuje aj Štefunko, je boj proti korupcii Priority PS Štefunko - versus - komunita
Myslíte si, že so Smerom je to možné?
3. Podľa ankety Anketa o Progresívnom Slovensku - všetci povinne vyplniť !
ktorá vzhľadom na veľkosť komunity už aj o niečom vypovedá:

1. Drvivá väčšina ľudí, čo sa zaujímajú o PS sú z radov antismer opozície.
  2. 71 percent ľudí odmieta účasť PS v súčasnom zložení vlády.
  3. Pre 62 percent je spolupráca so Smerom neprípustná aj bez Fica aj Kaliňáka.
    Myslíe si, že je rozumné pripúšťať vládu so Smerom, ako to urobil Štefunko v rozhovore pre DenníkN?

Otázka pre niekoho kto bol na Tour:
Ako sa predstavitelia PS vyjadrili k spolupráci so Smerom?

1. Po volbach vlani bola situacia taka, ze bez Smeru a Kotlebu sa nedala urobit koalica, hlavne preto, ze ta jedina teoreticka koalicia bola vylucena animozitami a programovych orientovanim stran. To sme si vtedy este niektori mysleli, ze SaS chcu byt liberalna strana, liberali a laviciari predsa standardne chodia spolu do koalicie. Sucasna koalicia nie je sice idealna, ale jedine vyustenie situacie racionalne uvazujucich politikov. Ine alternativy neboli. Nezostavenie vlady, predcasne volby ci uradnicka vlada rozhodne progres nie su. Most/Zitnanska presadzuju zakony, ktore maju demokraciu stabilizovat. Tato vlada je rozhodne lepsia nez predchadzajuce dve vlady Smeru. Ak by namiesto SNS by bola v koalicii SaS, tak vlada mohla byt progresivnejsia a menej korupcna (alebo minimalne bez Kalinaka). Ani aktualne volebne preferencie neukazuju na akusi poziadavku vladnut bez Fica, ci narastu preferencii OLANO a SaS tak aby vladli bez Fica ci Kotlebu.
  2. Most a povodne aj Siet isli do koalicie s prvkami protikorupcneho programu. V koalicii sa zmeny daju presadit, opozicia ma iny vyznam, hlasujete za nominacie do suvisiacich organov, kde je to v kompetencii vlady ci parlamentu. V koalicii mate moznost ovplyvnit veci k lepsiemu, v opozicii pracujete na tom, ze sa po dalsich volbach chcete dostat do koalicie/vlady a ovplyvnit to, co ste volicom slubili.
  3. Idealna vlada je bez Smeru sice, vysledky parlamentnych volieb vsak uz opakovane a dlhodobo ukazuju, ze nezijeme v idealnom svete a vysledky volieb nedopadaju podla nasich predstav. Apriori vylucit vladu so Smerom znamena nepoliticke riesenie ale anarchisticky postoj k demokracii. V ramci koalicie je mozne presadit cast programu. Ziadna strana tu nema volebny potencial vladnut sama. Politicki partneri su potrebni a to pre nadpolovicnu vacsinu v parlamente. Situacia sa akurat viac a viac komplikuje poctom stran a ich roznorodostou a historiou. Rozumne je preto dopredu nevylucovat spolupracu s demokratickymi stranami (fasisti nie su demokrati).
    V SaS vidno hlasy (Mihal), ze presadzovat svoj program mozu akurat v koalicii, rozumiem tomu tak, ze Smer nevylucuje. Naposledy som pocul aj Sulika vylucit iba Kotlebu zo spoluprace. Z tohto citam, ze ani v SaS nie su vsetci zrovna “stastni” ze su opat v opozicii.

Protiotazka, povazujete sa za i) Idealistu, ii) Realistu, iii) Pesimistu?

Vazne? http://m.openiazoch.zoznam.sk/cl/167736/Ako-to-bude-fungovat-ECB-odstartovala-nakup-podnikovych-dlhopisov

Nuz vazne. To co ste poslali je odkupovanie dlhopisov na sekundarnom trhu, ide o formu monetarnej stimulacie ekonomiky, ludovo nazyvane “tlacenie penazi” po tom, co de facto uz nebolo mozne nakupovat statne dlhopisy tak ECB pristupila na odkup firemnych dlhopisov. Ked ECB sefoval Trichet, tak to robit nechcel, Draghi si pravomoci ECB trosku pokrivil.
Je to ale stale nepriame financovanie. Ak by niekto z firmy prisiel do ECB pytat uver, tak ho poslu do komercnej banky… a o tom som pisal a v tomto kontexte bol i link kolegu Novotneho.

Ale dala sa urobiť iná koalícia, ale posral to Most a Sieť, že sa hodili do náručia Smeru. A keby sa aj neboli dohodli, stále bola lepšia varianta úradnícka vláda, dokonca aj predčasné volby. S možností, ktoré po volbách boli reálne, sa nám, bohužiaľ, prihodila tá najhoršia: A to je súčasná koalícia. Áno, bolo to vyústenie situácie “racionálne uvažujúcich politikov”, bohužiaľ, nie názoru občanov. Aktuálne preferencie síce neukazujú, že by sa dalo vládnuť bez Smeru, ale práve preto potrebujeme ako soľ PS, a potom to už ukážu. Som o tom presvedčený.

Snáď neveríte tomu, že na základe Žitňanskej zákonov bude niekto počas vlády tejto koalície aj postihnutý. To by museli stíhať samých seba :grinning:. A pokiaľ vieme, kto ovláda políciu, prokuratúru a súdy, tak vám je asi jasné, že nie prijatý zákon je to najdôležitejšie. Na základe čoho usudzujete, že táto vláda je lepšia jako predchádzajúce dve vlády Smeru? Menej sa kradne? Bol niekto odsúdený za korupciu a rozkrádanie? Klesli nám ceny energií? Ja som nič také nezachytil. Ale čo som zachytil je, že počas tejto vlády sa z ľudí jako Bašternák, Kočner, atď. stávajú ctihodní občania, ktorých kryje dokonca aj vami spomínaná pani Žitňanská (o Bugárovi ani nehovorím).

[quote=“Peter_Hudec, post:123, topic:819”]
Apriori vylucit vladu so Smerom znamena nepoliticke riesenie ale anarchisticky postoj k demokracii. [/quote]

Vy považujete Mafiu za demokratickú stranu? Lebo Smer je mafiánska organizácia. Pre mňa je Smer neprijateľný úplne rovnako, ako LSNS. Smer okradol občanov tejto krajiny o desiatky miliárd €! A vy vyzývate na spoluprácu s touto mafiou?
Cieľ PS musí byť ako zostaviť vládu bez Smeru, lebo len tak môžeme dúfať, že sa tie protikorupčné zákony začnú aj v praxi uplatňovať. So Smerom na to možeme zabudnúť.

No snad trosku menej emocii. PS este nie je ani politicka strana. dufam, ze bude, ale ani vlani ani teraz nie je, teda aj keby boli predcasne volby. Takze sme varili z toho co bolo. V preferenciach politickych stran PS tiez este nefiguruje.

Rozhodne nevyzyvam na vladu so Smerom, otazka tohto vlakna je ci so Smerom áno alebo apriori nie.

Basternak a Kocner nie su produktom tejto vlady, iba sa medializacia casovo zhoduje, ved si pozrite ich majetky a vratky kedy narastli a vznikli.

Prva otazka bola o progrese v ramci koalicie so Smerom. Nuz ak Most a Siet presadia protikorupcny zakon tak to je progres. Patova situacia ci uradnicka vlada znamena, ze ziadny podstatny zakon prijaty nebude, bude sa akurat svietit a kurit a pokracovat, aj tak by v tej uradnickej vlade musel byt Smer. Vysledky volieb dopredu nikdy aj tak neviete.

Vazne si myslite, ze Most a Siet su rovnako zli ludia ako Smeraci? Osobne sa tesim, ze ludia ako Pociatek a Jahnatek uz nie su ministri.

Skuste sa odosobnit od toho, co sa paci vam a viacej tolerovat politicke nazory nasich spoluobcanov, co Smeru a ostatnym stranam dali svoj hlas. ak presadzujete vlastnu viziu a nazory bez ohladu na nazor spoluobcanov, tak si dovolim tvrdit, ze ste netolerantny clovek. Politika je umenie mozneho a nie nemozneho.

Most a Siet sa hodili do narucia po tom, co SNS vylucilo SaS, nie je to vari tak?
Vselico sa mi na Smere nepaci, istu dobu som chcel cokolvek len nie smer, ale som realista a pad Radicovej vlady mi otvoril oci k este vacsiemu realizmu. Nevidim v Sulikovi a Matovicovi ludi ktorymi nie su. skoda, ze sefmi Olano nie je Lipsic a sefom SaS nie je Mihal. situacia mohla byt lepsia, SNS nemusel byt vo vlade a mohla byt kvalitnejsia koalicia nez je, mozno bez Fica a Kalinaka.

Ano, veď som jasne napísal, že PS potrebujeme ako soľ - inak Smer neporazíme.

Moja odpoveď je tiež jasná - apriori nie.

To s vami samozrejme súhlasím, že nevznikli za tejto vlády, ale za tejto vlády sa z nich stávajú
"naši ľudia", krytí nielen Kaliňákom, Ficom, prokurátorom, atď., ale aj, bohužiaľ, stranou Most (u Mostu ma to obzvlášť mrzí).

Áno, ale čo ďalej? Prijať zákon nestačí.

To som nikdy nepovedal. Stále Most považujem za potenciálneho koaličného partnera aj pre PS.

Ak nám tu bude niekto tvrdiť, že “politika je umenie kompromisu a musíme byť schopní spolupracovať s každým”, tak to je veľký omyl súčasných politikov, ktorí sa tým len snažia obhájiť neobhájiteľné.

Keby sa hneď nehodili, SNS by ešte možno cúvla. Ale to je keby, na tom nechcem stavať. Fakt je ten, že mohli vyrokovať viac - napr. vládu bez Kaliňáka a Fica Nevyrokovali nič, resp. strašne málo.

Pochopte, ja na vás neútočím, naopak, vážim si vás. Lebo aj keď máte iný názor, to neznamená, že vás považujem za zlého človeka. Vy mi môžete možno otvoriť oči a ja uvidím niečo, čo som doteraz prehliadal. To je krása rozumnej diskusie. Aj keď pri Smere to bude asi ťažké:slight_smile:

A taketo financovanie? https://ekonomika.sme.sk/c/20067099/europska-banka-pre-rozvoj-zastavila-prispevok-na-polsky-zavod-automobilky-volkswagen.html

OK fajn.
Ono, tema Basternak, vysledok volieb v roku 2016 ma mozno suvislost aj s tym, ze v novembri 2011 si Sulik/SaS a Matovic vybrali medzi dvoma moznostami:
i) navrat Fica albeit zastavenie progressu
ii) vlastne ego a akasi zasada v pripade riesenia Grecka co ani nebolo mozne zmenit.

Ak by Radicovej vlada pokracovala mohli sme byt dalej co sa tyka boja proti korupcii, generalneho prokuratora, vysetrovania ludi ako Kocner, Basternak, Slota alebo velmi velmi zlej prvej Ficovej vlady z ktorej si pamatame na kauzy dialnicne myto, nastenkovy tender, predaj tepleho vzduchu a podobne, teda uplny suteren. Teda veci, ake nebudeme mat v tejto koalicii (pevne verim) a dokonca aj ta druha ficova vlada uz taketo vyslovene kovbojky nemala. Teda isty progres by som aj videl hoci by som si prial aj vacsi ale na to volici mandat zjavne nedali.

Z pomedzi sucasnych stran by som volil momentalne Most, ak bude vo volbach alternativa, na urovni PS tak budem zvazovat PS. To, ci budem volit Most zavysi aj od toho, ako sa budu spravat v tejto koalicii, ake zmeny pomozu presadit, ake vysledky budu mat ich ministri, ako sa budu stavat voci vyslovenym preslapom. Okrem prijatia protikorupcnych zakonov vidim agendu aj napriklad v Meciarovych amnestiach, ktore sa Most rozhodol podporit. Ak chce byt Most znovu v parlamente alebo mat dostatok hlasov ci byt sucastou dalsej koalicie, oni sami vedia, ze volic ich bude hodnotit pred dalsimi volbami a to je politicky motiv na to aby sa spravali ako chcu ich volici. Osobne som nateraz spokojny s personami ako Kresak, Zitnanska, Sebej, Svejna.
Co sa tyka PS, idealne by bolo vziat volicov Smeru a Kollarovi a samozrejme nevolicov.
Volicov SNS ci Kotlebu asi neoslovia. Ak zoberu hlasy OLANO, Mostu, Sieti a SaS tak to je akurat preskupovanie hlasov v ramci potencialnej koalicie ale nie kvalitativna zmena na zostavenie inej alternativy bez Fica nez aka sa crtala v roku 2016 a realne bola v roku 2010.
Taktiez pevne drzim palce stranam SaS a OLANO aby ich viedli rozumni ludia a nie ludia, co riesia svoje ego nad zaujmy obcanov ako sme to mali moznost viackrat vidiet.

Momentalne nasa scena nema politicku stranu, ktora by oslovovala narocnejsieho volica, hlbavejsieho. Naopak, ponuka sa od roku 2010 este zhorsila a vysledky volieb su tiez horsie (pribudli Kollar, Kotleba). Taktiez SaS, Beblavy a OLANO sklzaju k silnemu populizmu. Niektori obcania mozno nechcu volit Most z narodnostnych dovodov a alternativu nemaju. Poznam ludi co volili OLANO kvoli Lipsicovi a SaS volili napriek Sulikovi. Priestor na slusnu stranu bez populizmu tu je, a snad slovicko progresivne to aj ma vystihovat.

Vidím tu strašne veľa sránd v tvojom poste napríklad že by si dokázal voliť most. Ako môžeš byť náročný alebo aspoň trochu náročnejší volič keď by si dokázal voliť most , ten most ktorý podrazil slovákom nohy a otvoril brány extrémistom v parlamente . Ten most ktorý mal na billboardoch napísané že sa dá vláda aj bez fica a potom sa mu hodia do náruče . Ktorý sa nevedeli zmieriť z myšlienkou ísť do vlády zo sns až pokým neuvideli válov. Tá strana ktorá ktorá podporila návrhy proti slobode slova a zároveň podržala vládu v najťažších bašternákových časoch . Ak sa má slovensko niekde uberať mal by si slovenský človek konečne vyberať podľa seba a nie vďaka tomu že most zbožnovala bratislavská kaviareň , ak sa pokladáš za zložitejšieho voliča tak volenie mostu híd je absurdné resp. potom tu iba zavádzaš. Prečítaj si o pozadí strany most-híd a ako ich má pod palcom oligarcha ak ti toto príde totožné s ideálmi ps tak potom nevieš čítať alebo si kvôli láske k bélovi zavrel oči pred všetkým zlom ktorá tá strana vytvorila .

neviem vymenovat vsetky kombinacie spoluprac ktore mozu nastat, ale viem, sa vyjadrit voci niektorym kombinaciam.

• ak by smer bol dominantny hrac, ja osobone by som bol vyrazne proti aby sa s nim slo spolupracovat, pretoze na ich dobre umysly neverim a presne ten boj proti korupcii by sa s nimi robit nedal.

Ad 1.
Vďaka tomu, že čas plynie sú situácia a jej okolnosti zakaždým iné. Preto tvrdenie, že strany X, Y, Z spoluprácu TERAZ odmietajú, je irelevantná. Realita sa ukáže v danom čase.
Ja osobne si myslím, že aj v Smere sa môžu udiať zmeny, hoc to tak TERAZ nevypadá. To neznamená, že by som sa na spoluprácu s nimi tešil. Opakujem, radšej sa vopred pripravím na rôzne (najmä tie zlé) situácie a potom viem lepšie reagovať a netrepem do éteru hlúposti, na ktorých ma novinári “prichytia”.

Ad 2.
Ťažko, ale na 100% to vylúčiť neviem a ani nechcem.

Ad 3.
Všetko je o prioritách v čase. Kto si to neuvedomuje, plácne “So Sovietskym zväzom na večné časy. A nikdy inak.”, alebo “So Smerom nikdy …”.

Samozrejme, ľudia majú tendenciu situáciu zjednodušovať resp. nedoceniť, radi by všetko videli čierno-bielo. Pre takých treba pripraviť špeciálne vysvetlenie, pretože svet je farebný.

Vlada bez Smeru je idealna varianta.
Ak Most nebude mat moznost realizovat svoj program na zaklade koalicnych dojednani, vratane boja proti korupcii, tak ocakavam, ze sa zachovaju principialne a mozu byt predcasne volby. Na to by PS mal byt pripraveny, uz tu mame dokonca koalicnu krizu. Inak eventualne most strati volicov a ti volici by sa asi rozprchli vsade.
Ak sa Most nebodaj nedostane do parlamentu, tak mimochodom koalicia bez Smeru je vyslovene asi nerealna, hlavne ak Most a SMK dostanu obaja 4.9 percenta hlasov.

Ale diskutovat co by bolo keby o 3 roky je ale podla mna zly program na piatkove poobedie :slight_smile:

Dobre napisane. Fico s dvojnasobnym bajpasom nevydrzi uz dlho, resp. musel zacat premyslat aj inym smerom, tesne po jeho operacii sa dokonca hovorilo o Kazimirovi ako o bliziacom sa nastupcovi…Kalinak je uz tiez politicka mrtvola a v dalsich volbach uz podla mna na kandidatke ani nebude.

Ideálna varianta je bez Kotlebu, Smeru a ďalších parazitov. Reálna …

Skúsim ešte polopatistickejšie objasniť, prečo so Smerom apriori nie:
Ja rozumiem vašim argumentom (aj argumentom @m_malis) a viem čo chcete povedať. Ale moj názor je takýto:

1. Asi súhlasíte, že na Slovensku sa musí začať riešiť korupcia ako základný bod. Bez toho, sa nepohneme nikde. Ako chceme riešiť problémy spoločnosti, pokiaľ je v našej spoločnosti korupcia všade prítomná? Možete vymyslieť neviem akú dokonalú reformu zdravotníctva (školstva, súdnictva, atď), pokiaľ je prítomné korupčné správanie, tak tie reformy sú na nič. Proste to nebude fungovať. Čiže odstránenie korupcie je základ.
  2. To, že na čele Smeru už asi nebude Fico, asi ani Kaliňák, je tiež asi pravda, ale viete si predstaviť, resp. myslíte si, že aj keď tam bude napr. Kažimír, alebo to je jedno kto, že Smer vydá Kaliňáka s Ficom na trestné stíhanie? No asi nie, že? Čiže so žiadnym bojom proti korupcii Smer vo vláde nebude nikdy súhlasiť. Iba s takým naoko, ako teraz, že sice umožnili Žitňanskej prijať nejaké protikorupčné zákony (to je samozrejme fajn), ale aká je ich reálna vymožiteľnosť?
  3. Čiže ak sa zhodneme a súhlasíme s bodmi 1 a 2., a PS bude mať boj s korupciou na prvom mieste, tak je predsa nemožná spolupráca Smeru a PS na vládnej úrovni.
  4. Ísť do vlády so Smerom, ak by bol Smer najsilnejšou stranou vládnej koalície, by bola politická samovražda nielen pre PS, ale aj pre akúkoľvek ďalšiu progresívnu stranu.
  5. Viete, straší sa tu, že ak by nebola iná možnosť, atď… Vždy je iná možnosť. Viete postaviť politiku na tom, že pred volbami niečo nasľubujem voličom, a potom po volbách uvidím, jako dopadnú, a ak bude treba, tak vlastne urobím aj úplný opak, to je strašne nezodpovedné. Takéto správanie potom vedie k nárastu extrémizmu. Ale hlavne, utvrdzuje voličov v tom, že sú pre politikov nuly. Lebo si potom politici aj tak urobia, čo chcú a zdôvodnia to: “Lebo nebola iná možnosť. Bodka. Čaute zase za 4 roky”. Aj v politike musí platiť slovo chlapa! Keď poviem pred volbami A, tak to musí byť A aj po volbách!
  6. Jedine, kedy by som dokázal súhlasiť s vládou Smeru, by bola situácia, že by hrozila vláda LSNS (nedajbože s ešte nejakou horšou extrémistickou stranou). Ale tam potom musíme počítať s tým, že by sa PS vo vláde so Smerom zrejme zdiskreditovala. Ale to je obeť, ktorú by v takej situácii PS musela priniesť Aby zabránila vzniku fašistickej vlády.

Som realista, ktorý neznáša Smer do špiku kosti skoro ako ĽSNS. Viete prečo Sieť dopadla ako dopadla oproti prieskumom? Pretože sa nevymedzila voči Smeru, tak ako SAS a OĽANO. Z toho istého dôvodu sa do parlamentu nedostalo KDH a Most mal toľko málo. Ľudia radšej stavili na istotu, aby ich hlasy neboli zneužité na zostavenie Smerovlády. Ak by PS odmietlo vládu so Smerom, síce by malo oveľa menší priestor na manévrovanie, ale mali by oveľa vyšší volebný výsledok. Ak neodmietnu vládu so Smerom, ľudia im nebudú veriť najmä po posledných voľbách a dopadnú podobne ako Sieť. Ľudia radšej stavia na istotu ako na niekoho kto sa vykrúca a špekuluje. Pretože so Smerom zmena nie je možná, a všetky heslá, s ktorými teraz prišlo PS by ostali len prázdnymi frázami. Smeráci by boli len vyrehotaní, že aha ďalší pragmatici. A po tých voľbách by už ľudia neverili žiadnej novej strane. Potom by sa otvorila cesta Kotlebovcom ku vláde, ktorú vlastne chcete svojim pragmatizmom zastaviť.

Hovoríme takmer o tom istom, iba s iným prístupom.

• Ja hovorím, že nič nemožno vylúčiť a treba si pripraviť rétoriku aj na situáciu, ktorú opisujete v bode 6. Samozrejme, že najradšej by som bol, aby nejaká dobrá strana získala dosť hlasov, aby mohla úplne sama rozhodovať a mohla uskutočniť efektívnu očistu. Neodpustím si upozorniť, že sa vždy obávam, ak len jedna strana dokáže zostaviť vládu.
  • A Vy hovoríte, že to treba jednoznačne vylúčiť (bod 5) a len na konci (bod 6) pripúšťate, že predsa len existujú situácie (nedajbože), kedy by sa strana musela obetovať.

Ja len hovorím, neklamme ľuďom, pretože budeme rovnakí, ako sú tí, ktorých teraz s takým nadšením kritizujeme. A určite by sa nám to v budúcnosti vypomstilo. Pri niektorých vyjadreniach nadobúdam dojem, že nám ide viac o to vládnutie, akýmkoľvek spôsobom, len aby to na začiatku dobre vyzeralo. A s tým ja nechcem mať nič spoločné.

Kritizovat je jednoduche. Nasimulujte si ale v hlave tie ostatne alternativy co ste videli. Ja som to spravil a dospel k zaveru, ze ina moznost nebola. Skratka dal som prec emocie, sledoval a rozmyslal.
Mimochodom, korupcia je vsade na svete, ci v totalitnom tak v demokratickom rezime, rozpravam sa o tom s ludmi z Australie a inych krajin, oni to maju tiez ale o nieco mensie a tazsie zistitelne. Doslova vsak tvrdia, ze je to rovnake comu sice stale nedokazem osobne uverit ale vidim aj z dialky, ze to tak aj moze byt. Sledujete politicku scenu v Australii? Zacnite.

Ziadne zjavne blbosti ako som spisal z prvej ficovej vlady tam sice nemaju. Staci trosku sledovat fakt aj ine krajiny. Robi sa to tam sofistikovanejsie a politik sa nezahoji jednym tendrom ale mensimi dlhodobejsimi kseftikmi. Takze korupciu neodstranime, mozno je to dan za demokraciu a vedlajsi efekt trhovej ekonomiky hoci taka cina ma megakorupciu a je to hybridna ekonomika, mozme ju akurat znizovat a volit si ludi, co okrem kradnutia aj nieco dobre robia alebo kradnu menej nez ti predtym. Ono, SDKU sa kradlo ale menej nez za Smeru ci Slotu ci Meciara ale hlavne sa aj cosi urobilo.
Za prioritu, hoci som ekonom, vidim vymozitelnost prava, pravnu istotu, nezavyslost organov a rychlost konania. Chodte si niekedy pozriet nejake sudne pojednavanie, to sa neda zmenit tak, ze si niekto oblecie superoblecek a obleti krajinu, kdesi zo suplika vytiahne kvantum cestnych a kvalitnych prokuratorov, policajtov, uradnikov a sudcov. Ono, zial, chce to postupne krokmi. Sanca na skokove a rychle riesenie bola v roku 2010/2011 a skoncilo to velmi rychlo a navratom fica so samovladnutim. Sanca teda bola a neslo to. Co sa vsak zmenilo je to, ze neriesime uz iba Fica ako v roku 2010 ale uz aj Kotlebu, podivinou Krajniaka s Kollarom a Andreja Danka.
Este sme sa ani poriadne nezbavili Harabina a stale akoby sa vracal ako bumerang, takychto ludi sa potrebujeme zbavit, prokurator Kovacik detto (ale nie iba dvoch ludi ale cele desiatky), uz bol zvoleny do funkcie troma roznymi parlamentami a je problem pre boj s korupciou.
Na druhej strane mi Ciznar pripada ako mensie zlo nez bol Trnka. Czentesa si Radicovej koalicia nedokazala zvolit. Mysliet si, ze to bude niekedy inaksie je skor idealizmus v ktory uz neverim.
Ono, na sude vidite veci, ktore su jasne, nie su spojene s politikou ci velkymi rybami a zial ani toto nefunguje tak ako by malo, nie je to iba o korupcii a ked tento aparat nedokaze riesit naozaj jednoduchsie veci tak je utopiou si mysliet, ze nieco ako kauzy gorila z roku 2005 este niekto v demokratickej krajine vysetri a aj odsudi ked sa tu hlupo riesia fakt ze prkotiny a v tomto vidim prioritu a dufam,ze to Zitnanska naplni. V strane SaS a Olano takych ludi nevidim, riesia somariny ako odvodovy bonus na vianoce, grecko a pod…
Podla mna je mozno okrem jedneho dvoch pripadov strata casu cela gorila a to celkom dobre viem o com hovorim. Ocakaval by som aspon, ze sa vysetria a hlavne odsudia pachatelia tych jednoduchsich a zjavnych pripadov (z hladiska dokazovania) ako boli za prvej ficovej vlady, zial cas bezi aj v tomto a to boli niekedy skor kauzy Slotu a Meciara ako tie zjavne a vypluklejsie. Nastenkovy tender, velmi jednoducha vec podla mna a k obvineniu a sudnemu konaniu dostavame po 7mich rokoch. Skoda, ze Radicovej vlada padla tak rychlo nez sa nieco zmenilo.

Ak apriori nie so smerom a kotlebom, tak alternativa je co? predcasne volby kazdy rok? S vydavkom tusim 200 mil. euro rocne?
Mozno sa tie Ficove kauzy budu vysetrovat podobne ako meciarove amnestie, s peknym casovym odstupom. Verim na tie bozie mlyny, ale akosi si v nasej politike davaju nacas.

Zoberte si takeho Lubomira Galka, matfyzak zo supermarketu (mimo rezort) isiel riadit ministerstvo obrany, viacej intuitivne nez odborne vybaveny, profesionalni agenti si ho tam omotali okolo prsta, rozobrali, vselico mozno zosnovali, zdiskreditovali mozno a vysiel z toho ako pomaly trestne stihany a nezmenil nic. Len tak ludia z ulice nemozu nahradit taketo ukorenene struktury na roznych ministerstvach a organoch a rozhodne nie zo dna na den. Sudnictvo, prokuratura, na sudy prichadzaju deti sudcov ktori tam su uz 40-30 rokov…

Viete, to nie je iba o Smere a tych 76 poslancoch, objektivne takto ci podobne uvazuju a konaju statistice ak nie aj par milionov ludi v tejto krajine ktorych by ste museli vymenit ak by ste chceli hned to co chcete. V nasej kulture nemame zrovna napisanu akusi neomylnost a cit pre spravne riesenia. Ta cesta k lepsiemu Slovensku bude este dlha a komplikovana. Som realista. jedna dve koalicne strany zmenu neurobia bez dosiahnutia min. 76 hlasov.
Superkoalicia ako bola proti Meciarovi tiez nie je na obzore. Alternativou k realistickemu pohladu je vecne nespokojny idealista ci pesimista. Alebo potom udalosti typu majdan. Na toto vsak nemame povahu a tradiciu no a na Ukrajine tiez vidno ako sa to vyvija, luzu nahradila ina luza alebo luza skombinovana s cestnejsimi ludmi, ale aspon sa zbavili svojho Meciara. My tu nastastie zatial neriesime, ci budeme mat demokraciu i nadalej alebo kvazidemokraciu sovietskeho typu. Z politickych dovodov tu nikoho nestrielaju ani nezatvaraju. Kotleba je uz koniec demokracie, bitie ludi co maju okuliare alebo su bratislavska kaviaren, inu farbu pleti, lepsie auto a podobne. Primitivne pudy zastierajuce rozum.

Vzdy sa najdu ludia, co zavidia tym predtym a chcu si nabrat, zial, to nezmenia volby, to je v povahe ludi v regione. Ak to nebudu zlodeji, tak to budu potom SaS/Olano populisti a Kollarovi diletanti ci Kotlebova luza. Ale je to zamotane, ludia su frustrovani z kauz a politicko-pravnej situacie na Slovensku akurat nevidim vychodisko nez je upokojenie emocii a odborny pristup.
Vymena sudcov je odborny problem, nie politicko-populisticka agenda.