Sociálne balíčky

Sociálne balíčky
0

Dobrý deň,
zaujíma ma, aký máte pohľad na sociálne balíčky už existujúce a aj tie ktoré ešte majú prísť.
Zaujíma ma najmä aký máte pohľad na:

• Vianočné dôchodky

• Vlaky zadarmo

• 13ty plat.

Ako by sa malo postaviť k tejto téme PS?

PS by nemalo tuto temu riesit. Utok na socialne balicky si vysvetli volic SMERu alebo SNS ako utok na neho. Ked sa zamyslime, kde vsade sa kradne, nejde vlastne ani o take velke vydaje.

Treba sa zamerat na riesenia a vacsie problemy, ak bude raz PS o niecom naozaj rozhodovat, balicky sa poriesia tiez.

Ak by som sa ale predsa mal strucne vyjadrit, vlaky zadarmo urcite nie - existuju rozne zlavy a nechal by som to na otvoreny trh, nech sa o studentov alebo dochodcov bije RegioJet, Leo, ZSSK a podobne. Vianocne dochodky mi v principe nevadia, aj ked vieme za akym ucelom boli zavedene.

O 13tom plate sa myslim ze na forach PS nema zmysel bavit, verim, ze vsetci sme tu dostatocne intelektualne zdatni a rozumieme tomu ze kolac mozeme krajat na 10, 12 aj 15 casti, jeho velkost sa tym nezmeni.

Dôchodky na Slovensku sú, ako všetci vieme, neprimerane nízke, a dôchodcovia by si jednoznačne zaslúžili viac. Samozrejme to, akou formou k tomu dospieť, je vec diskusie.

Povinný 13. plat je z týchto troch vecí najkontroverznejší, štát by podľa mňa v tomto keď tak mal ísť príkladom. Platy vedeckých pracovníkov, a všetkých ostatných dobre známych skupín zamestnancov štátu/samospráv sú žalostne nízke. Ja osobne som zástancom, aby bolo menej zamestnancov štátu s podstatne vyššími platmi. Čo by pritiahlo do štátnej správy viac kvalitných ľudí. Významné riziko povinných 13. platov je to, že by bol asi problém nastaviť ich celoplošne tak, aby to prinieslo očakávaný efekt v plnom rozsahu.

Ja sa ale chcem vyjadriť najmä k tým VLAKOM ZADARMO. Svojho času prebehla vlna obrovskej kritiky na vlaky zadarmo z rôznych smerov, že je to populistické (s tým súhlasím) atď. Ja ale osobne proti vlakom zadarmo nič nemám. Prečo?

1. Je to reálna pomoc adresovaná pre študentov a dôchodcov, a myslím si, že tieto skupiny obyvateľstva to potrebujú. Jasné, dá sa pri tomto bode diskutovať o tom, či je to vhodný spôsob, a či najmä v súvislosti s dôchodcami je to dôstojné. Či by lepším riešením nebola významná valorizácia dôchodkov. Podľa mňa osobne, a asi aj väčšiny dotknutých dôchodcov áno. V každom prípade som rád, že aspoň nejaké sociálne opatrenie tu je, aj keď možno nie najšťastnejšie.

2. Environmentálny aspekt - železničná doprava je jednoznačne (popri autobusovej a osobnej automobilovej) environmentálne najprijateľnejšia. Podiel cestujúcich vo vlakoch po zavedení tohto opatrenia vzrástol, a podľa môjho názoru väčšina tých ľudí by cestovala tak či tak, len sa presunula v mnohých prípadoch z autobusov a možno aj áut do vlakov. Toto je pozitívny efekt, proti ktorému nemožno namietať. Teda, ak zrovna nie ste autobusový dopravca.

Na druhej strane by zas PS mohlo prísť s tým, že chcú presadiť skutočné riešenia a nejde im o populizmus. Ešte by som aj heslo mal pre kampaň.“Odmietame populizmus, prinášame riešenia.”

Vlaky zadarmo nemajú ani v Nórsku a tu majú trošku iné peniaze. Sú aj ohrozenejšie skupiny ako študenti a dôchodcovia, čo si musia za vlak platiť. Zľavy sú v poriadku, ale cestovanie “zadarmo” je hrubý populizmus. Nehovoriac o tom, že to znižuje kvalitu cestovania ľudí, ktorí si za tú cestu platia.

áno, súhlasím, že rôzne iné opatrenia by boli lepšie. Ale kým tu nie sú, tak aj toto je lepšie ako nič.

z pohladu solidarity to povazujem za populizmus az fasizmus.

vian… dôchodky namiesto kazdorocnej valorizacie - netreba nikomu vysvetlovat co to v konecnom dôsledku znamená pre dôchodcov (aj preto si myslim, ze to opozicia az tak nekritizuje co je smutné)

• vlaky zadarmo - znova populizmus, starci ci invalidi ovela viac potrebuju financie aby si uhradili to co realne individualne potrebuju, strava, byvanie, lieky kupele atd… cokolvek paušálne davat velkej mase zadarmo je neadresné- vlaky zadara vyuzivaju 80% studenti pricom vacsina z nich ma dostatocne zazemie z rodiny alebo si zarobia cez brigady v zahranicí…co sa tyka dôchodcov je to absolutne iba populizmus a po vian, dôchodkoch zase iba zastierka toho, ze sa im realne neposkytuje adresna fin. pomoc

13-platy (pokrivenie trhu, populizmus, ak uz by sa mali dvihnut platy tak realne a nie dat povinnu odmenu na konci roka a tu este navyse nezdanit (stat na tom moze prist o velke prachy- velka cast prijmu kt. by inak zamestnavatel vyplatil v 12mes moze ist do odmeny kt. nezdaní) tiez si myslim ze tym chcu zase obist dôchodcov. lebo % pomer dôchodkov ci ich valorizacie sa vzdy porovnavaju ku mzde (a odmeny tam v tom pomere zaratané nie su. suma sumarum z pohladu socialnosti by sa za to nemuseli hanbit ani pravicoví extremisti

Budem to tu spominat az dokym aj posledny buduci, sucasny dochodza pochopi, ze kazdy dochodkovy system je vlastne pyramidova hra

Neexistuju nebolave riesenia. Zle rozhodnutia maju zle nasledky. Mozno nie je najlepsie pouzivat vsetku energiu na nariekanie kedze dost podstatnu vinu maju prave predosle generacie. Navrhujem investovat aspon 10% casu do osobnostneho rastu, naucit sa novym a ziadanym kompetenciam, zakladat firmy, ist do politiky😀…stiahnut sa do prirody, pripadne emigrovat do lacnejsej krajiny

Ps: dochodky budu od teraz uz iba ubohejsie
Ps2: alebo ziadne

Ahojte, stotožnujem sa s tým, že to je čistý populizmus ako si zachovať % od dôchodcov.

“Zadarmo” … všetko platíme my, stredná pracujúca vrstva, ja osobne som proti vlakom zadarmo aj proti vianočným dôchodkom, omnoho dôstojnejšie by bolo akby si to mohli bez problémov dovoliť, prípadne nejaké spomínané zľavy ako to bolo predtým, tuším 50 alebo 75% pre dôchodcov. Každopádne zo strany PS by bolo omnoho príťažlivejšie ak by dokázalo spraviť aj zaujímavý sociálny program s riešeniami ktoré by vytlačili tieto populistické nezmysli.

13ty povinný plat sú ďalšie polená ktoré kladú firmám pod nohy, ďalší populizmus, firmy ktoré na to majú, majú aj 13ty aj 14ty plat. Tie čo na to nemajú a budú musieť vyplácať to s najväčšou pravdepodobnosťou spravia tak že ponížia základ a ku koncu roku dostane zamestnanec v podstate rovnako, horšie to bude pri minimálkach, tam s tým podnikateľ asi nič nenarobí, zamestnanec s minimálnou mzdou si polepší,

Celkovo ? Populizmus, lepenie zlyhaní a neschopnosť správne nastaviť sociálny systém

pravda je ze dôchodcovia volby nerozhoduju, volia vzdy 50:50. (asi skôr podla toho co sa hodi ich detom, na koho su alebo nie su oni napojení) kazdopadne udrziavat si % od dôchodcov opatreniami kt. ich likviduju je skutocne zvrátené a uz je čas aby prišli ludia kt. to tejto skupine vysvetlia. trochu sa o to uz snaží strana NAJ, verim ze aj oni budu mat vysoky volebny vysledok. Pochybujem ze PS by samo nieco solidarne pre odkazane skupiny dokazala presadiť… aj pri zisku 20%

Vlaky zadarmo sú populizmus, ktorý využíva pravica aj ľavica, len v inom zmysle. Ja sa skutočne nestačím diviť, ako sa na tom nechali hlavne tí samozvane rozumní “pravicoví” voliči nachytať.

Pred vlakmi “zadarmo” bola od roku 2004 cena pre osobu nad 70 rokov 5 korún, resp. potom 0,15€ za 50km, tzv. “zákonná” zľava, ktorá stále platí a týka sa napr. RegioJetu https://www.regiojet.sk/ceny-a-listky/tarify-a-zlavy-z-cestovneho/. Cesta BA-Košice tak vyšla asi 1,30€, čo je v podstate zadarmo oproti plnej cene.

Potom napr. Sulík hovoril, že zruší dôchodcom vlaky zadarmo a nepovedal, či pôvodný systém zliav zostane. Fico to len využil a strašil tým. No a ukazuje sa, že naozaj veľa ľudí nevie, aké zľavy to tí dôchodcovia(70+) pred vlakmi “zadarmo” vlastne mali. Lebo to nebolo ani 50%, alebo 75%, ale nejakých 90-95% a platilo sa len evidenčné symbolické cestovné. Do 2004 sa totiž snáď ani nemusel “kupovať” bezplatný lístok ako teraz, stačilo sa len preukázať OP.

Tá hlavná skupina, ktorá najviac ušetrila boli hlavne študenti a “novodôchodcovia”, ktorí ešte nemali 70 rokov, prevažne tí, čo sa dôchodcami stali počas Ficových vlád.

dalsia likvidacia starcov a invalidov, je smutné ze PS sa na toto len mlčky pozerá. namiesto zvysovania soc. davok, jednorazovy prispevok plus darcek pre farma biznis- lieky zdarma, plus dalsie zlavy na potraviny ako príprava na ovplyvnenie % dôch. inflacie. ti ekonomovia co toto vymyslaju na najslabsich su totalny nesolidarny odpad, nie ludia… zlatý filantrop Babiš

navrhujem po vzore sulíka vytvorit penzijne kolečko, kde by sme znazornili aky konecny rozdiel vytvori valorizacia o 20eur v r. 2020-2024 a aky dôchodok si najdu v r. 2024 ak dostanu na vianoce 2018 a 2019 o stovku vyssi prispevok +2% valorizacie.

pri dôchodku 300eur je to 20x4 cize 380 pri zderakoch by to bolo 8x4 cize 332