Spojené štáty európske - tweety M. Schulza

Spojené štáty európske - tweety M. Schulza
0

Priatelia, dávam do pozornosti tweety M. Schulza - čo si o nich myslíte?
Prvý:

Druhý:
https://twitter.com/MartinSchulz/status/938748811375271936

Zaujímavé je najmä riešenie: každý štát by sa mohol rozhodnúť, či prijme alebo odmietne novú ústavnú zmluvu o spojenej Európe - a ak ju odmietne, opustí Európsku úniu.

Aký rozdiel je medzi SAS a Progresivným Slovenskom? Toto sa ma ľudia pýtajú, prečo toľko opozičných strán?

To je choré, som za federáciu, ale nie takýmto spôsobom, Reálne by to viedlo k rozpade EÚ, kde by to ratifikovalo možno pár štátov. Čo ak by na Svk bolo o tom referendum a odmietli by sme to? Bol by si potom spokojný?

Reálne by to viedlo k tomu, že v EÚ zostanú len tie štáty, ktoré tam zostať chcú. Už dnes tu máme čiernych pasažierov ako Poľsko a Maďarsko. Je predstaviteľné, že túto ideu by odmietli aj Česi.

Spojená Európa by bola menšia, no výrazne silnejšia, než je dnes. A členstvo v nej by bolo pre nás ešte výhodnejšie, než teraz.

To je reálna môžnosť - ale opäť, ja verím, že ľudia sú schopní vybrať jednu z dvoch možností. Ak by neboli, tak by celé PS nemalo zmysel.

Veľmi podceňuješ udalosti, ktoré sa stali za posledné roky. Ty predpokladáš, že by z EÚ vypadli len Poľsko, Česko a Maďarsko. Aj keby sa stalo len to, tak to by bol veľmi negatívny jav aj pre nás. Tieto krajiny by už nik nemohol obmedzovať, čo sa týka práv a bolo by u nich oveľa ľahšie nastúpiť trend Rusko. Nehovoriac o tom, že tieto krajiny sú naši susedia, máme s nimi spojenú väčšinu hranice a najmä s Českom máme veľmi úzke prepojenia vo všetkých smeroch, či už ekonomika, turizmus, rodinné väzby, atď. Tým, že by tieto krajiny neboli v EÚ by tá spolupráca by bola výrazne obmedzená a malo by to pre nás veľmi negatívne dôsledky. Je dosť zarážajúce, že si za vystúpenie Česka z EÚ, práve ty, čo využívaš ich školský systém.
Avšak ja si nemyslím, že by to malo len tieto dôsledky. Tie dôsledky by boli podstatne rozsiahlejšie a ničivejšie. Ak by sa mala EÚ rovno federalizovať, predpokladám že by muselo byť referendum v každej krajine EÚ, či sú za alebo nie a garantujem ti, že by negatívne dopadlo referendum v podstatne viac krajinách ako týchto 3. Negatívne by dopadlo aj u nás, stačí ak by sa spojili voliči SNS, SAS, OĽANO, časť Smeru, časť KDH, Sme Rodina a fašisti a sme mimo EÚ.
Vznikla by mini EÚ, ktorý by bola síce integrovanejšia, ale oveľa slabšia a menšia ako je jej súčasná zostava. Destabilizovalo by to celú Európu a kľudne by sa to mohlo zvrhnúť až vo vojenský konflikt. Rusí by isto tiež nezaľáhali pri propagande ohľadom referend.
Jediná prijateľná cesta ako federalizovať EÚ nie je robiť to vydieraním, ale tým že viac integrovať sa budú len štáty, ktoré o to majú záujem a že ukážu ostatným krajinám, že sa to oplatí a sú z toho výhody a oni sa neskôr do toho zapoja samy dobrovoľne.

To som nikdy nepovedal. Uviedol som príklady, nie vyčerpávajúci zoznam. Navyše je možné, že stojac čelom k takejto hrozbe by sa situácia v niektorej z uvedených krajín zmenila - a krajina by si zvolila proeurópskych lídrov a proeurópske smerovanie.

Som doktorandom v ČR, toto mi je známe. Napriek tomu si myslím, že keď chcú Česi počúvať v kampani, kto je väčší protieurópsky alfasamec (Babiš, Okamura…), možno by bolo všetkým v Európe lepšie, keby si Česi vyskúšali ukrajinskú realitu mimo európskych štruktúr.

Áno, a opakujem, ak by si ľudia nevedeli vybrať 1 z 2 možností, tak celé toto, čo tu robíme, nemá zmysel.
Navyše, aj uletení politici ako Sulík by museli čeliť tomu, že ich hra skončila: Sulík dnes získava body na primitívnom hejtovaní EÚ, bez toho, aby ho to čokoľvek reálne stálo. Čeliac realite vystúpenia z EÚ by to bol úplne iný šport.

Sila celku sa neurčuje len podľa jeho veľkosti. Slabinou EÚ je nedostatok integrácie v porovnaní s inými globálnymi hráčmi.

Celý tvoj predpoklad je založený na tom, že ľudia sa nechajú vydierať, buď federalizovaná EÚ alebo nič. Ľudia sú tvrdohlaví a takýmto vydieraním by si dosiahol len to, že by sa postavili proti za prispenia propagandy z Ruska. Dosiahol by si rozpad alebo podstatné oslabenie EÚ a my by sme sa na 90 percent dostali mimo EÚ. Čo sa týka PS tak to je tu pre to aby mali koho voliť proeurópsky-založení ľudia a aby mal kto korigovať OĽANO a SAS vo vláde v otázke zahraničnej politiky, aby sme neskončili ako naši susedia.

To nie je pravda. Dôležité “staré” členské štáty pokračujú v procese integrácie a toto sa deje dlhodobo. Ak sa to niekomu nepáči, je fér spýtať sa, či vôbec chce v Únii ďalej zostávať.

Ďalšia vec je, že to nie je žiadne vydieranie: ak sa Schulzov návrh dostane k realizácii, bude najskôr potrebné vypracovať euroústavu, na čom sa môžeme podieľať, nik nám v tom predsa nebráni.
Vydieraní sú tu len a len tí voliči a politici, ktorí sa vzájomne hecujú v protieurópskych manifestáciách - bez toho, aby boli ochotní niesť za svoje tupé vytĺkanie politických bodov reálnu zodpovednosť.

Podobna tema tu uz bola:

Skrátka moj nazor je ze by to bolo pekne, no na federaciu sme este nedozreli lebo Europania nemaju europsku identitu, jednoducho sa necitia byt europanmi, uz teraz EU funguje na hranici moznosti ked kazdy taha za iny koniec povrazu. Je to hudba velmi dalekej buducnosti.

A ešte jedna vec prečo sa to neuskutoční a ak sa uskutoční tak my zostaneme mimo: nieje to v záujme lokálnych malých cárov Orbana, Fica, Kaczynskeho a ich sponzorov, federálna EU im neumožní hrať sa na svojich piesočkoch a teda radšej zvolia vystúpenie.
Možno by bolo dobre zamyslieť sa nad nejakým scenárom že čo v prípade odchodu Slovenska z EU - napríklad žeby BA a TT kraj vyhlásili samostatnoť a pripojenie k federalnej EU…

To by som bral a dal by som si trvalý pobyt do Ba. Rusofili, fašisti a antieurópania by mohli ísť do ostatných krajov a každý by bol spokojný. :smile:

Presne, veď aj tak nadávajú ako ich BA vyciciava, čiže ako hovoríš potom budú všetci spokojní. :wink:

IMHO netreba význam týtchto tweetov preceňovať, pokiaľ ide o vplyv na Slovensko.

Pán Schulz, momentálne bez poriadnej funkcie, kde by to mohol forsírovať, sa snaží dostať do médií, lebo sa chystá na pravdepodobné nemecké predčasné voľby. Kľúče od európskej miešačky majú momentálne trochu iní ľudia. Je pravda, že už by sa mohli trochu aj verejne vymáčknuť s tým, ako to mysleli s tým jadrom, ale kým nestojí riadna nemecká vláda, tak sa to nijak nemá šancu rozbehnúť.

Teda sú to úvahy určené najmä domácemu nemeckému publiku, ktoré pravdepodobne v horizonte 3 týždňov úplne vyšumia.

Toto je hlboké neporozumenie nemeckej politickej situácie. Koalícia CDU+SPD je stále v hre - a Schulz tieto návrhy predniesol na sneme SPD, ako podmienku rokovaní o koalícii medzi jeho stranou a kresťanskými demokratmi.
Je to vážna vec.

OK, v tejto optike to dáva iný význam.

Rozhodne to nie je vážna vec. Schulz to predniesol na straníckom sneme, lebo otáča kabát a plánuje ísť do koalície s Merkelovou. Potrebuje sa odlíšiť od pragmatickej Merkelovej a finančného jastraba Schaubleho (a FDP). Je to čisté politikum určené straníckym delegátom a hlavne voličom. V podstate predniesol svoj pôvodne plánovaný prejav z kampane, ktorý mu vtedy poradcovia prekopali až z neho zmizol všetok konfrontačný a vizionársky obsah. Sám Schulz určite vie, že je to v dohľadnej dobe nereálne, ale proste potrebuje zaujať a zachrániť SPD na domácej scéne. Až by niekedy SPD malo kancelára, tak by začalo tieto vízie napĺňať, to je asi to posolstvo…

Presne tak, tieto vyhlasenia su pre domace publikum a snazia sa udat ton v diskusii o velkej koalicii v Nemecku. Nie je vobec zrejme, ze je to nazor celej SPD. Oficialne nemecke stanovisko, teda ak sa CDU/CSU a SPD dohodnu, bude urcite ine. Ale je dobre vediet, ako Schultz zmysla a je treba pozorovat, ako na tento balonik budu reagovat politici inych EU krajin.

Svet sa zbláznil. nemecky politik bojuje za zastavenie genocídy odkazanych skupin v krajinach ako je SR. nase polit. strany sami za seba, za svojich oligarchov a za silnejsiu produktívnu čast populácie(studenti, pracujuci,živnostníci) a mnohí diskuteri na stránke PS(kt. vsak našťastie nie su reprezentaciou PS) vačšinou iba za les, LGBT a isl. utečencov) dakujem ze v tomto neludskom odpade existuje aspon človek ako je M. Schulz!! mna velmi pozitívne prekvapil

Téma EU federácia a EU legislatívy sa rozbehla inde: Aký rozdiel je medzi SAS a Progresivným Slovenskom? Toto sa ma ľudia pýtajú, prečo toľko opozičných strán?

A ja v princípe nemám proti funkčnej EU federácii námietky. Najmä ak by to bola skutočné funkčná federácia a nie nerovnovážny spolok štátov ako teraz. Bohužiaľ asi len idealistická nádej.