Spoločná tlačovka PS, Spolu, SaS a OĽaNO k baniam na hornej Nitre - 26.6.2018

Spoločná tlačovka PS, Spolu, SaS a OĽaNO k baniam na hornej Nitre - 26.6.2018
0

#1

@mhojsik za PS na spoločnej tlačovke.

Reportáž TV Markíza - časť Koniec baní 2023 alebo 2030

http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/85880_televizne-noviny#

TV JOJ od 27:53


#2

Termín, kedy sa začne s útlmom ťažby uhlia, známy nie je. Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) zatiaľ platí do roku 2030, minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) naposledy hovoril o skrátení termínu o päť až sedem rokov. Predstavitelia Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) však deklarovali, že ťažba uhlia nie je naviazaná na VHZ a sú pripravení prispôsobiť ju novým podmienkam. (tasr)

A je po probléme. Zbytočné divadlo a šaškovanie.
Stačí zastaviť dotovanie baní od 1. 1. 2024. Nedáme to do Ústavy?
Budú mať aj baníci, čo chcú a čo si vyberú namiesto 3-oj ročného štátom plateného povaľovania.


#3

@Daniel1.vzkrieseny určite to nie je zbytočné, práve naopak, tému treba verejnosti komunikovať a diskutovať o nej, zbytočne sa neefektívne, nehospodárne a neekologicky míňajú peniaze a týka sa to všetkých obyvateľov, ktorí to nedobrovoľne dotujú.


#4

Pekne, že ste sa zhodli ako opozícia na zrušení baní. Keďže by ostatné strany nesúhlasili s populizmom ako 3 ročné vyplácanie plnej mzdy v podstate za nič a zakladanie štátnej firmy na rekvalifikáciu, tak som spokojný.


#5

Zrušené z dôvodu opakovania.


#6

Všetko čo píšeš je v poriadku.
Dotuje sa v tomto štáte množstvo nezmyslov a v oveľa väčších sumách. Tie treba odstrániť. No zároveň pre vyšší ekonomický rast je potrebné aj priniesť nové veľké reformy a to mi tu chýba.

Avšak v danom prípade pokiaľ si vplyvní ľudia v PS neuvedomia, že aj jeden neakceptovateľný počin (presadený nasilu oproti logickej, ekonomickej … ľahko pochopiteľnej oponentúre) zmarí celé to úsilie venované dobrej veci tak všetko vide navnivoč.
Nik sa nebude baviť o tých dobrých návrhoch ale len o tom jednom a na ňom oponenti založia celú aktivitu proti dobre mienenému riešeniu.

Hojsíkovi bolo navrhnutých množstvo iných obhájiteľných návrhov ako pomôcť baníkom a napriek tomu tvrdošijne trvá na svojom. Čo si o tom máme myslieť? Bude PS pokračovať v podobnom duchu aj pri iných návrhoch? Počká si kedy sa to odrazí na volebných výsledkoch? Alebo si konečne uvedomí, že ľudia chcú zmenu ale nie za cenu nastolenia nových nezmyslov.


#7

Neviem presne aké nezmysly myslíš, deklaráciu podpísali 4 rôzne strany. Riešení môže byť viacero, ale hlavne treba tému diskutovať a tlačiť na to, aby sa o nej hovorilo, inak to zostane tak ako doteraz.


#8

Aké nezmysly? Nečítal si predchádzajúce diskusie k danej téme?
Všetko sa točí iba okolo vyplácania bolestného za prepustenie baníkov vo výške plných platov počas 3 rokov. Toto nie je deštrukčné riešenie? Ani sa to inak nazvať nedá - nemá vo svete obdobu.


#9

@mhojsik môže priblížiť, čo deklarácia obsahovala a ako by sa malo postupovať


#10

No toto malo byť 1. hore.
Predpokladám, že deklarácia je všeobecná a obsahuje iba základné požiadavky.
To čo ktorá strana bude naviac požadovať si bude potrebné veľmi dobre premyslieť.
A určite by sa nemali vyskytnúť individuálne nasilu presadzované požiadavky typu 30 tis. dávok za 3-oj ročné vyradenie z evidencie nezamestnaných, ani výstavba kúpeľov a pod.


#11

Aspoň nikto z nich nespochybňuje zastavenie tazby; náhodou nie je proti nejaký slovenský Trump?
Treba na tomto stavat, zvysok je mozne do volieb premysliet, resp. pochybujem, ze niekto z relevantnych politikov bude za zachovanie tazby. Nateraz asi viacej netreba. Uz moze prekvapit iba tato vlada co sa tyka skratenia dotacie/obdobia, koniec koncov, kauza alobal je predsa kauza Smeru.


#12

Predstavujem si ako slovenský Trump popri tej tlačovke popíja whiskey s nejakým politickým potentátom a hovoria si, že “psi štekajú a karavána ide ďalej”…

Ale verím, že snáď čoskoro ich smiech prejde… :smiling_imp:

Vnímam tiež pozitívne, že nikto lucídny z opozície sa nepridal k tej (nazvime to) akože koncepcii…


#13

Ja som narazal na to, ze Trump sluboval obnovenie tazby uhlia v USA, nejaky populisticky politik by mohol chciet nieco podobne, dat pracu ludom, zaujmom ekonomiky a podobne, najviac sa mi to hodi na Kotlebu a Kollara.


#14

Sledujúc aktuálne aktivity vládnúcej triedy (napríklad znižovanie pokút za priestupky…) by som ich kľudne nominoval na Tvoj zoznam… a hneď všetkých troch…