Spoločná tlačovka PS, Spolu, SaS a OĽaNO k baniam na hornej Nitre - 26.6.2018

Spoločná tlačovka PS, Spolu, SaS a OĽaNO k baniam na hornej Nitre - 26.6.2018
0

@mhojsik za PS na spoločnej tlačovke.

Reportáž TV Markíza - časť Koniec baní 2023 alebo 2030

http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/85880_televizne-noviny#

TV JOJ od 27:53

Termín, kedy sa začne s útlmom ťažby uhlia, známy nie je. Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) zatiaľ platí do roku 2030, minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) naposledy hovoril o skrátení termínu o päť až sedem rokov. Predstavitelia Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) však deklarovali, že ťažba uhlia nie je naviazaná na VHZ a sú pripravení prispôsobiť ju novým podmienkam. (tasr)

A je po probléme. Zbytočné divadlo a šaškovanie.
Stačí zastaviť dotovanie baní od 1. 1. 2024. Nedáme to do Ústavy?
Budú mať aj baníci, čo chcú a čo si vyberú namiesto 3-oj ročného štátom plateného povaľovania.

@Daniel1.vzkrieseny určite to nie je zbytočné, práve naopak, tému treba verejnosti komunikovať a diskutovať o nej, zbytočne sa neefektívne, nehospodárne a neekologicky míňajú peniaze a týka sa to všetkých obyvateľov, ktorí to nedobrovoľne dotujú.

Pekne, že ste sa zhodli ako opozícia na zrušení baní. Keďže by ostatné strany nesúhlasili s populizmom ako 3 ročné vyplácanie plnej mzdy v podstate za nič a zakladanie štátnej firmy na rekvalifikáciu, tak som spokojný.

Zrušené z dôvodu opakovania.

Všetko čo píšeš je v poriadku.
Dotuje sa v tomto štáte množstvo nezmyslov a v oveľa väčších sumách. Tie treba odstrániť. No zároveň pre vyšší ekonomický rast je potrebné aj priniesť nové veľké reformy a to mi tu chýba.

Avšak v danom prípade pokiaľ si vplyvní ľudia v PS neuvedomia, že aj jeden neakceptovateľný počin (presadený nasilu oproti logickej, ekonomickej … ľahko pochopiteľnej oponentúre) zmarí celé to úsilie venované dobrej veci tak všetko vide navnivoč.
Nik sa nebude baviť o tých dobrých návrhoch ale len o tom jednom a na ňom oponenti založia celú aktivitu proti dobre mienenému riešeniu.

Hojsíkovi bolo navrhnutých množstvo iných obhájiteľných návrhov ako pomôcť baníkom a napriek tomu tvrdošijne trvá na svojom. Čo si o tom máme myslieť? Bude PS pokračovať v podobnom duchu aj pri iných návrhoch? Počká si kedy sa to odrazí na volebných výsledkoch? Alebo si konečne uvedomí, že ľudia chcú zmenu ale nie za cenu nastolenia nových nezmyslov.

Neviem presne aké nezmysly myslíš, deklaráciu podpísali 4 rôzne strany. Riešení môže byť viacero, ale hlavne treba tému diskutovať a tlačiť na to, aby sa o nej hovorilo, inak to zostane tak ako doteraz.

Aké nezmysly? Nečítal si predchádzajúce diskusie k danej téme?
Všetko sa točí iba okolo vyplácania bolestného za prepustenie baníkov vo výške plných platov počas 3 rokov. Toto nie je deštrukčné riešenie? Ani sa to inak nazvať nedá - nemá vo svete obdobu.

@mhojsik môže priblížiť, čo deklarácia obsahovala a ako by sa malo postupovať

No toto malo byť 1. hore.
Predpokladám, že deklarácia je všeobecná a obsahuje iba základné požiadavky.
To čo ktorá strana bude naviac požadovať si bude potrebné veľmi dobre premyslieť.
A určite by sa nemali vyskytnúť individuálne nasilu presadzované požiadavky typu 30 tis. dávok za 3-oj ročné vyradenie z evidencie nezamestnaných, ani výstavba kúpeľov a pod.

Aspoň nikto z nich nespochybňuje zastavenie tazby; náhodou nie je proti nejaký slovenský Trump?
Treba na tomto stavat, zvysok je mozne do volieb premysliet, resp. pochybujem, ze niekto z relevantnych politikov bude za zachovanie tazby. Nateraz asi viacej netreba. Uz moze prekvapit iba tato vlada co sa tyka skratenia dotacie/obdobia, koniec koncov, kauza alobal je predsa kauza Smeru.

Predstavujem si ako slovenský Trump popri tej tlačovke popíja whiskey s nejakým politickým potentátom a hovoria si, že “psi štekajú a karavána ide ďalej”…

Ale verím, že snáď čoskoro ich smiech prejde… :smiling_imp:

Vnímam tiež pozitívne, že nikto lucídny z opozície sa nepridal k tej (nazvime to) akože koncepcii…

Ja som narazal na to, ze Trump sluboval obnovenie tazby uhlia v USA, nejaky populisticky politik by mohol chciet nieco podobne, dat pracu ludom, zaujmom ekonomiky a podobne, najviac sa mi to hodi na Kotlebu a Kollara.

Sledujúc aktuálne aktivity vládnúcej triedy (napríklad znižovanie pokút za priestupky…) by som ich kľudne nominoval na Tvoj zoznam… a hneď všetkých troch…