Ak sa nedohodneme na základných cieľoch a budeme sa iba hádať, prevalcujú nás tí, ktorých žiadne dlhodobé ciele ani nezaujímajú.
Rád by som v tejto kategórii posunul diskusiu od filozofických debát. Môžeme donekonečna diskutovať o ideálnych modeloch. Aby sme sa niekam pohli, mali by sme si povedať, kam chceme ísť (ciele), a potom ťahať za jeden povraz.
Do tejto hlavičky budem pridávať ciele, ktoré budem meniť na základe diskusie. Ciele musia spĺňať tieto kritéria, aby boli manažovatelné.
Kritériá:
- Ciel musí byť merateľný, a musíme ho vedieť objektívne sledovať (navrhnúť ukazovateľ na základe dostupných dát)
- Nedefinujeme, ako tento cieľ dosiahnuť (to bude ďalší krok)
- Ciel musí byť reálny a uskutočniteľný (cieľ -> opatrenia -> meranie výsledkov)
- Cieľ by mal byť pozítívny (mali by sme sa vyhnúť pojmom ako “zrušiť”, “zakázať”)
- Mal by viesť k zlepšeniu na základe bodu zo základných hodnôt PS:
EKONOMIKA AKO NÁSTROJ ROZVOJA
Ekonomiku chápeme ako nástroj na zlepšovanie spoločnosti, nie ako cieľ jej existencie. Preto považujeme za dôležité rozvíjať slobodný trh v takej miere, ktorá umožňuje vyvážený rozvoj spoločenstva a podporovať ekonomickú politiku, ktorá chráni dôstojnosť všetkých ľudí a berie do úvahy udržateľnosť prostredia pre budúce generácie.
Všeobecné (nemerateľné) ciele, ktoré sú dôležité, ale nie sú predmetom tejto témy:
- zvýšenie efektivity využívania prostriedkov, sledovanie výdavkov a prínosov (hodnota za peniaze) najmä v oblastiach školstvo, zdravotníctvo, infraštruktúra, informatizácia.
- zníženie korupcie, rodinkárstva, netrasparentnosti
NAVRHOVANÉ CIELE (pracovná verzia):
-
Zníženie starnutia obyvateľstva (priemerný vek obyvateľstva) zvýšením počtu narodených detí. Dopad na demografiu, dôchodkový systém a podobne.
-
Zníženie počtu dlhodobo nezamestnaných (počet evidovaných nezamestnaných dlhšie ako 2 roky).
-
Zvýšenie zamestnanosti vo všetkých okresoch (evidovaná miera nezamestnanosti pod 10%). Dajme luďom udice, nie len ryby.
Súvisiace:- podpora domáceho spracovania surovín (drevo, mäso a iné potraviny), zvýšenie pridanej hodnoty
- podpora lokálnych farmárov (nemusí byť nutne finančná)
-
Zvyšovanie produktivity práce (podiel HDP na pracujuceho). Cieľom je smerovanie k znalostnej a vedomostnej ekonomike a súvisí najmä so školstvom.
-
Zvýšenie počtu študentov technických odborov (počet absolventov VŠ).
-
Zníženie verejného dlhu (celková dlžná suma, nie podiel na HDP). Vyrovnaný rozpočet (?).
-
Rast reálnych miezd (množstvo tovarov a služieb, ktoré si za túto nominálnu mzdu môže kúpiť). Minimálne zabrániť poklesu.
-
Pravidelná valorizácia sociálnych dávok a dôchodkov na základe jasne stanovených pravidiel (zachovanie/zvyšovanie životnej úrovne)
-
Rast HDP (hrubý domáci produkt) - celkový rast ekonomiky (TOP 15 v Európe)
-
Zjednodušenie odvodového a daňového systému (znížiť počet odvodov zlúčením, znížiť kategórie zamestnancov, zníženie administratívnej záťaže - jedno podanie, jedna platba, online komunikácia)
-
Nastavenie transparentného a efektívneho systému štátnych dotácií pre podniky (meranie podľa počtu reálne vytvorených pracovných miest, podľa regiónu, zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných).
-
Zvýšenie počtu živnostníkov v službách (inštalatéri, kaderníci, opatrovateľky, kuchári, atď.). Znižovanie “čiernej práce”.
-
Zlepšenie hospodárenia štátnych podnikov bez zásadného dopadu na kvalitu a cenu služieb. Zverejňovanie výsledkov hospodárenia štátnych podnikov a inštitúcií (transparentné a efektívne hospodárenie). (diskusia tu)
-
Podpora obnoviteľných zdrojov energie a ekologicky udržateľná ekonomika - zvýšenie objemu produkcie el. energie z obnoviteľných zdrojov energie. (diskusia tu). Pozn.: nemusí isť nutne o finančnú podporu (dotácie), ale aj legislatívnu.