Spoločné ciele (ekonomické)

Spoločné ciele (ekonomické)
0.0 0

Práca na dohodu sa tak pokrútila a obmedzila, že sú s tým len problémy. Zvýšili sa náklady, čo často znamenalo zníženie príjmu pre dohodárov. Ak sa pomýlite, alebo všetko nezvládnete, tak samozrejme zas hrozia nemalé pokuty, čiže si musíme najímať účtovníka a potom rátate s tým, že ten človek musí aspoň fakt veľa hodín odpracovať. Uvítala by som (a myslím, že veľa malých firiem) niečo na ozaj krátku dobu. Brigáda, výpomoc, niekoľko hodín, nárazovo, sezónne…niečo na štýl mikropráce … otvorené pre študentov, nezamestnaných, ľudí na materskej, seniorov a kohokoľvek, kto si chce privyrobiť…Tí, čo pracujú na mesačnej báze, by potom mohli napríklad využívať dohody, ale aj tie by mohli byť lepšie nastavené.

Čo sa ešte týka systému pracujem alebo nepracujem, ja by som bola tiež za to, aby ľudia mohli poberať dávku a aj pracovať a odvíjalo by sa to od príjmu, kto by koľko dostával. Ja vidím, že jednoducho sa niektorým neoplatí začať pracovať, lebo viac precestujú ako im ostane, alebo zárobok nie je až tak veľký, aby rozdiel lákal. Takýto ľudia ostanú potom doma a stratia kontakt aj návyky, z čoho je dosť veľký aj sociálny problém. Ťažko tých ľudí potom vraciate späť. Ak by ľudia mali podporu a popritom aj mohli pracovať, udržali by sa in, ako sa povie, a tí schopnejší sa vo vhodnej dobe môžu aj posunúť. Tiež by sa mohla zvýšiť ich kúpischopnosť, si myslím. Možno by bolo dobré sa nad tým zamyslieť.

Klud, ved mozeme upravit. Nehori. Nikto nas nenahana. :blush:

A to este nie je Maj.

Jednou z najdôležitejších úloh, ktorú sa nedarí presadiť je odstránenie byrokracie a zložitosti systému v sociálnych a zdravotných odvodoch , priamych daniach.
Súčasná situácia ja neúnosná a vyžaduje naozaj revolučné riešenie a súčasnú “prekážkovú dráhu” treba odstrániť.
Navrhujem napr. tieto opatrenia:

• všetky sociálne odvody zlúčiť do jedného (% sadzba je na diskusiu)
  • max. 3 kategórie zamestnancov (mladí napr.od 15-23, ZŤP a ostatní zamestnanci). Dnes je ich 18!?
  • odvody sa platia z každého zarobeného eura s tým , že mladí a ZŤP by mali povedzme 50% výšku odvodov. Teda nepotrebujete k zamestnávaniu použiť kombinatoriku a hrubý manuál :slight_smile: Na preukázanie stačí OP a nie je nutné obehávať s tlačivami úrady, školy a podpisovať všelijaké vyhlásenia.
  • detto zjednodušiť výber zdravotných odvodov týmto spôsobom
  • už toľko krát sľubované zlúčenie výberu daní a odvodov v duchu hesla jedno el. podanie, jedna platba!
  • zavedenie tiež spomínaného pravidla - ak štát už informáciu má, nemôže ju pýtať opäť.
  • zavedenie systému, kde štát využije tieto informácie a dokáže napr. daňové priznanie spraviť za daňovníka ( §5 ZoDZP)
  • zrušenie povinnosti zdravotnej služby pre kat. 1 a 2.

Samozrejme existuje veľmi veľa ďalších administratívnych a obmedzujúcich povinností pre zamestnávateľov a zamestnancov, ktoré majú tiež vplyv na zamestnanosť a kvalitu podnikateľského prostredia.
Kľudne sem doplňte ďalšie a tak vytvoríme akýsi zoznam ktorý môžeme analyzovať.

Mám za to, že aj týmito na prvý pohľad jednoduchými zmenami dokážeme napĺňať popísané spoločné ciele.

Toto sú už konkrétne opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia. Skúsil som to zapracovať ako cieľ - bod 10)
Možno by bolo dobré vytvoriť novú tému “znižovanie administratívneho zaťaženia”.

Inak zaujal ma bod 12 so živnostníkmi. Nebolo by lepšie zrušiť minimálne odvody a rátať ich proste podľa profitu?

• Zrušenie maximálnych a minimálnych vymeriavacích základov by bolo ideálne.
  • Dĺžku podpory v nezamestnanosti počítať podľa odrobených rokov.
  • Zaviesť osobné účty sociálneho poistenia a na základe toho počítať dôchodok.
  • Automatizácia a štandartizácia v štátnej správe.

Teraz je sociálna poisťovňa čierna diera, kde sa strácajú peniaze čisto len na administratívu a dosť nekvalitnú (hláška, záleží to od toho ako zamestnávateľ doloží papiere pri nezamestnanom alebo to si vy musíte zohnať, od firmy, ktorá mala 400 000 dlh na sociálnom vraví niečo o kvalite ľudí, čo tam pracujú)

1. Nie je plne v kontrole štátu. Cieľ je nedosiahnuteľný. Doporučujem preformulovať napríklad na: Zlepšenie podpory rodičovstva cez: Zvýšenie rodičovského príspevku na 400€/m, zlepšenie zážitku z pôrodu cez skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti počas pôrodu. Zvýšenie daňových úľav pre rodičov. Zvýšenie financovania škôlok a škôl, tak aby sa škôlky nemuseli vyberať sponzorské príspevky alebo príspevky na školskú jedáleň nad rámec ceny lístka a mať 3 deti sa stáva luxusom. (niekedy až 200 € ide cez rôzne poplatky do škôlky a školy). Takto postavené ciele, by ale mohli byť v rozpore s cieľom 6. Preto treba kompenzovať. Napríklad Ľudia s 0 deťmi by dostávali len minimálny dôchodok, Ľudia s 1 dieťaťom strednú hodnotu medzi minimom a štandardne vypočítaným dôchodkom, Ľudia s 2 deťmi plnú hodnotu štandardne vypočítaného dôchodku.

2. Nie je plne v kontrole štátu. Cieľ je nedosiahnuteľný. Doporučujem preformulovať napríklad na: Zlepšenie podnikateľského prostredia takýmito úpravami …, Zníženie tercialneho zdanenia cez distribučné poplatky elektriny a plynu a následne vyššie investície. Podpo
    2a) Zvýšenie zamestnávateľnosti cez školskú výchovu špecialne navrhnutú pre rómsku populáciu a následne aj jej zamestnanosti

3. Nie je plne v kontrole štátu. Cieľ je nedosiahnuteľný. Treba preformulovať, ale nemám nápad ako
    3a) Doporučujem na úrovni okresov
    5a) Znovu objavenie a spopularizovanie technických stredných priemyselných škôl. (počet absolventov SŠ)
    5b) Zmena obsahu učiva ZŠ smerom k technickým predmetom

4. Nie je plne v kontrole štátu. Cieľ je nedosiahnuteľný. Okrem štátnych zamestnancov a ľudí zarabajúcich minimálnu mzdu štát neovplyvňuje mzdy ani ceny tovarov. Štát môže vplývať cez zníženie daní, ale ovplyvňuje čistú mzdu. Nemá právo prikazovať zamestnávateľom ake mzdy vyplácajú a môže to len nepriamo ovplyvňovať, cez podnikateľské prostredie.
    7a) Vyššia ochrana proti nevyplateným mzdám. Napríklad: Firma ktorá je omeškaná s mzdami vypláca len minimálnu mzdu riaditeľovi a finančnému riaditeľovi a konateľom, zároveň nemôže vyplácať podnikateľskú odmenu alebo dividendy.

5. Toto nie je cieľ, to je len vízia.

6. Cieľ treba preformulovať, štát nemá v kontrole koľko ľudí si založí živnosť. Doporučujem preformulovať: Zjednodušenie a zlacnenie založenia a zrušenia živnosti, Zvýšenie motivácie ľudí stať sa živnostníkom napríklad cez zvýhodnené dane a lebo lepšiu dostupnosť štátnych servisov v porovnaní s prácou na čierno.

7. Super

8. Som zásadne proti zvyšovaniu podpory obnoviteľných energií dokým máme na Slovensku desať tisíce vnútorných utečencov žijúcich v neľudských podmienkach a niekoľko tisíc detí, ktoré nemôžu za to ako sa správajú ich rodičia trpí a nemá žiadnu nádej sa vymaniť z kolobehu biedy. Takisto mi to pripadne mrhaním, keď rodičovský príspevok je na úrovni 200€/m. Katastrofou je tiež, že sa nám rozpadávajú školy, škôlky a nemocnice. Hoci je to dobrý cieľ pre bohaté krajiny, pre nás by malo byť jednoznačnou prioritou niečo iné. Pripadá mi to totiž, ako inštalovať solarny panel na dom, v ktorom sa rozpadáva záchod.

Pridávam ďalšie ciele, o ktorých si myslím že by malo zmysel o nich uvažovať

15.) Dôsledná analýza kauzy Doprastav a Váhostav a navrhnutie nápravných a preventívnych opatrení, aby veľké firmy nemohli vykorisťovať malých sub-kontraktorov. S hlavným cieľom zlepšenie podnikateľského prostredia pre malé a stredné firmy.

16.) Zavedenie jednoznačných kritérií pre konflikt záujmov poslancov, členov vlády, sudcov proste verejných činiteľov (VČ), dôsledná kontrola a riešenie konfliktov. Pravdepodobne takéto kritéria existujú v nejakej podobe, ale sú buď veľmi vágne, alebo nevykonateľné. Ja by som doporučoval rozšíriť o
a) VČ a jeho priama rodina nesmie vlastniť ovplyvňujúci balík (napr nad 5%) akcií v žiadnej slovenskej či zahraničnej firme
b) VČ a jeho priama rodina nesmie byť v správnej rade slovenskej či zahraničnej firme
určite sú tu lepší právnici ako ja a vedia doplniť zopár ďalších bodov
v prípade porušenie je VČ zbavený funkcie a zaplatí pokutu…

pán Kužela mám zásadnú výhradu k tomu aby tu bola čo len minimálna ašpirácia tvoriť program strany PS. musime si uvedomit, že z par stoviek ludí, ktorí to tu čítaju alebo prispievaju su 95% voliči pravice, z toho 50% ekonomicky krajne liberalnej pravice SaS. Tvorit program stredolavej, alebo či len stredovej strany musia odborníci-experti, ktorí budú mať empatiu s kazdym jednym občanom Slovenska. cela táto debata aj vase body mi skôr pridu ako ekon. program strany SaS. Ja sa vyjadrim aj konkretne ale verím tomu, že celej tejto internetovej diskusii dá ekon. team PS max. tak 5% prihliadnutie…ak su to ludia zodpovední voči všetkým občanom Slovenska.

Takze po prvé: vypísali ste 14 bodov ktoré akoby vychádzali z toho, že soc. systém je teraz pre všetkych vlastne OK, a podme este statu ubrat, znizit, dane odvody atd…ale vezmite si len dôchodcov, co tam tí blazni za 5r nastvarali… o kolko vzrastli za posl. 5r dôchodky o 25-30eur? o kolko vyssie su vymerane nove priemerné D. v porovnani s r. 2012 o 100eur? podla mna je nemyslitelné aby tento systém takto antisolidarne dalej fungoval. v prvom pilieri nie su peniaze ale nie su tam aj preto, lebo ako jediny z V4 mame velmi vysoky 2. pilier a ten likviduje solidaritu v prvom. budete sa so mnou bavit o jeho zrusení? isto nie. takze sa ale musime bavit ako to kompenzovat, pretoze do priebezneho prichadza omnoho menej financii ako napr. v ČR a ja trvam na tom aby valorizacie v prvom pilieri isto neboli nizsie ako v ČR(min. pre skupiny odkazane iba na 1 typ dôchodku, dávky), opak je a bude likvidacny pre tieto skupny ludí. . Hoci ste suhlasil s mojim navrhom zvysit soc. vydavky (prieb. pilier, inval. dôch., prid. na deti, hmotna nudza, nezamestnaní atd) ako vydavky zo štátneho rozpočtu z 18% na 30% nevidim to jasne zapracované vo vašich programovych bodoch). a ked si pozriem kazisvetov rozpočet práve s touto položkou si ťažku hlavu nerobí, vybralo sa o 1,3mld viac na daniach a celkovo mu prislo o 2.5mld prijmov navrch…pri uprave rozpoctu v novembri absolutne vsetkym pridal 10-80% iba tymto skupinam znizil. takze ak chceme brať tuto debatu vázne treba napr. bod 8 hlbsie rozpracovat- ja navrhujem porovnat % soc. vydavkov pre tieto skupiny(1. pilier, invalidi, hmotna nudza, rodičovské, nezamestnaní) s % vo vyspelych krajinach EU v pomere k ich priem mzde, urcit % hranicu pod ktoru nemozu klesnut a takto aby boli voci priem. mzde z predošleho roka aj pravidelne valorizované, nakolko vsetci vieme ze sučasné nastavenie rastu tychto dávok na ziv. minimum kt sa odvija od inflacie resp. vymysleneho a antisolidarneho pojmu dôch. inflacia(teda čislo kt. si vie vlada prispôsobit podla seba a tlacit k nule) je v porovnani s rastom platov o 5,10,15,30r absolutny vysmech

• boj s demografiou cez natalitu, resp. jej naviazanie na buduce dôchodky - uvazujem sedliackym rozumom, ak su otvorene hranice, rodina bude mat napr. 4 deti, tie dostanu vsetky mozne pridavky a vystuduju medicinu, v 25ke odidu von a SR neuvidi ani cent, rodicia by mali mat este vyssi dôchodok nez iní za to ze pomohli napr. nemeckemu soc. systemu? tu ma ozaj zaujima nazor expertov či natalita ma za kazdych okolností realne priamy pozitívny vplyv na nase problemy s demografiou v danej situacii v ktorej sa nachadzame. podla mna v oblasti demografie by sme mali ovela viac vyuzivat programy prilakania studentov a prac. z od nas chudobnejsich neislamskych krajin a motivovat nasich neodchadzat napr. do ČR

Vyjadrim sa zatial len strucne. Ide o diskusiu, nie o navrhy programu. Su to ciele. Ziadne (zatial) navrhy, ako ich dosiahnut. Neziadam tu znizovanie dani, ani menej statu. Ide mi o dve veci, ktore mi vadia na sucasnej politike: Neschopnost sa dohodnut na zasadnych veciach. Frflanie (na Fica), bez toho, aby sme sa pozerali dopredu.
A mate pravdu. PS toto nemusi ani citat, je cisto na nich, ake priority a ciele urcia.
Je to ako vo firme. Predlozi sa projekt (ciel, ucel, plan), a je na boarde (vedeni), ci sa bude realizovat, ci je uskutocnitelny, kto sa bude tomu venovat. Ja to neberiem az tak prilis vazne, skor ma to bavi. Zatial nic vela od toho neocakavam (mam s tym skusenosti).
A suhlasim, je tu prilis malo ludi, a vela z nich je z liberalneho prostredia.

Ďakujem za odpoved, ved ako diskusia je to ok. tiez sa mnohe priučím ak sem chodia skutoční odborníci. no padol tu napr. navrh na 400eur rodicovske, tak som si porovnal krajiny EU a to koľko dostanu matky v pomere k priem mzde v danej krajine a vychadza mi ze su na tom daleko lepsie ako ine odkazane skupiny u nas. ak si zratame “kočíkové” 34t matersku a do 3r rodicovsku tak je to dokonca v realnych sumach mozno viac ako v niekt. bohatych krajinach. to posledne čo by som chcel je brať mimičkám ale skutoční experti by mali davat navrhy kt. sa tykaju vsetkych odkazanych skupin, nie vyberat si hrozienka v ramci svojej osobnej situacie. prave som docital clanok tohoto cloveka. neviem ci sa smiat ci plakat…https://dennikn.sk/336918/zruste-podvod-zivnostnikoch/?ref=top-cl opozicia roky tlaci smer aby znizil odvody a ked ich pracovnikom znizi tak to pouzije ako argument ze likviduje zivnostnikov. pricom zivnostnik ked po novom zarobi 2tisic mesacne tak dane+odvody bude mat len 210eur, resp. pri pausali bude mat dan nula…ked uz toto je pre mihala vela…z coho potom ma stát fungovat? tito ludia chcu zaviest nulove dane a odvody?)) kritizovat by mal to, ze min. dôchodok zacina na nizkej sume, resp. staci na neho odpracovat malo rokov (co napr. nemotivuje ostat mladych pracovat na slovensku). ono to vlastne nie je ani min. dôchodok, len tak premenovali zivotne minimum. min. dôchodok by mala byt suma aspon 500eur pre ludi co u nas odpracovali min. 35 al 40 rokov a o 30r by to malo byt aspon 1000eur. vtedy by sa mozno mladi vaznejsie rozhodovali ci ostanu… kritizovat by mal to ze bolo nespravne rusit pracovnikom. zdrav. odvody…ich plat sa mal zvysit cez ine zdroje. napr. % zo zisku firiem kt. idu na mzdy su nizsie ako na zapade. neviem ak bude mat byt takyto typ strany raz nas politicky partner či bude mozne bez populizmu a demagogie robit skutocnu socialne-solidarnu politiku pre vsetkych

Dakujem, za velmi zaujimave pripomienky. Zatial len strucne

• vela z vasich bodov su konktretne navrhy, ktorym sa chcem vyhnut
  • myslim, ze vsetky body moze stat ovlyvnit, a aj mala znena k lepsiemu je dobra. Samozrejme nie vsetko je v jeho rukach.
  • k bodu 14) aj pre mna dost otazny bod. Tiez som skor proti fin. dotaciam, a skor sa priklanam k jadrovej energii. Podpora nemusi byt len financna, moze byt aj legislativna (co som aj doplnil). Napriklad jasne a stabilne pravidla.

priatelia vy ste srandisti, nezabudajte ze sa bavíme o Slovensku) zrusit minimalne odvody a platit podla profitu? 95% zivnostnikov bude mat nulovy profit))

Riešenia sa dajú nájsť, a samozejme aj ja mám svoje návrhy ako dosiahnuť cieľ. Vyhnime sa ale prosím konkrétnym návrhom riešení a tiez ich kritike. Na to je tu príliš málo priestoru a príliž úzka skupina ľudí.

ano je tu prilis uzka skupina ludí takze akykolvek vystup nemôže byť smerodatný pre program, no prave preto si myslím, že je tu najvačší priestor aj na konkretne navrhy aj na ich konštruktivnu kritiku, lebo iba to može viesť k nejakému rozumnému prip. kompromisnemu záveru diskusie. a to ja chápem ako účel diskusie. osoby kt. budu tvorit nasledne program si to mozno aspon prečítaju a dačo si z toho vezmú…alebo aj nie. len som napisal to čo som chcel, na to mam právo, neurazim sa ak to bude v rámci spätnej väzby odignorované. (na to zas maju právo ostatní):slight_smile:

A kde chceš začať? Lebo dnes je to začarovaný kruh. Dane a odvody sa “optimalizujú” preto že komplikované a veľké. Zámerne píšem v poradí komplikované a veľké, lebo horšie je, že sa ťažko orientovať a iba skúsený vie nájsť možnosti “optimaizácie” a znižovania. A keďže je to komplikované, tak časť vyčúraných “optimalizuje”.

V podstate si urobil kolektívnu vinu všetkých živnostníkov a je jedno či sú slušní alebo nie. Čo tak začať veriť a potom kontrolovať. Nie len paušálne “potrestať” komplikovanými a vysokými daňami a odvodmi, “lebo aj tak podvádzajú a znižujú”…

Bohužiaľ prvých šesť rokov je to realita a isto to nie je na odvody 150€.

Druhá vec je, aké služby za tie odvody dostávaš a koľko peňazí sa tam stráca. Toto je významný motivačný faktor prečo sa ich plateniu vyhýbať tak veľmi a zákonne ako sa len dá.

Tá motivácie neplatiť je aj v tom, že človek, ktorý neplatí ani to minimum má také isté služby ako ten, čo platí nad bývalé maximum.

Motivácia (demotivácia) platiť odvody je to, prečo sa im živnostnici vyhýbajú.

Veď v pohode, uvítam tvoj názor, a nikto ti neberie právo naň. Aj si ho rád prečítam. Ja som napríklad vďaka PS a aj týmto diskusiám trochu prehodnotil svoje názory (pravicovo liberálne, menej štátu a tak…).

Úprimne, nemyslím si, že táto diskusia bude nejak smerodajná, a rešpektujem to. Rovnako ľudí, ktorí o tom rozhodujú. (Už som pár krát takéto diskusie zažil). Chcem sa vyhnúť práve filozofickým naťahovačkám, či bolo skôr vajce alebo sliepka (nižšie-vyššie dane, menej štátu, atď). Už som to raz spravil v inej diskusii, lebo som sa nechal vyprovokovať.

Tvoje návrhy si ešte lepšie prečítam, popremýšlam, a vyjadrím sa k nim.

Ja len, že si všímam hodne vela sebectva a pokrytectva v tych ekon. otázkach. Ludia by chceli opakovat po zapadnej europe len to čo sa im hodí “do krámu”…priklad: ked štrajkovali lekári povedali chceme nastaviť platy na nasobok priem mzdy, na koeficient “ako je to v zapadnej europe” nepovedali ze chcu platy ako na ukrajine, pretoze tym usetria státnemu rozpočtu…ja som za, smerujme cestou vyspelych zapadnych krajin ale aj v otázkach napr. dani a odvodov. neplatia snad nemci, francuzi alebo švédi dane a odvody? vdaka tomu, ze ich platia maju fungujucu solidaritu, soc. system, zdravotnictvo aj ostatné Pride mi logické aby zivnostník platil odvody ak chce mat dôchodok a uzivat zdrav. starostlivosť. podla novych paušálnych vydavkov dane uz defacto do hodne vysokeho prijmu ani neplatí, aspon ten min. dôchodok a zdravot. osetrenie by si clovek platiť mal. ako potom k tomu prídu pracovníci? dajme teraz bokom ze ten s prijmom 2tis by mozno aj tak optimalizoval aby neplatil nic, povedzme ze by mal ozaj prijem iba 100-300eur mesacne. mal by takyto clovek konkurovat ostatnym podnikatelom v danej oblasti?(ak neberiem do uvahy napr.ludí ztp). mal by byt clovek kt. neuplati min. odvody vôbec podnikat? mozno to nie je jeho cesta, mozno je stastnejsi aj schopnejsi v roli pracovnika, kde nema taku konkurenciu, taky stres, atd… aky vplyv by to napr. malo na uspešnych podnikatelov v danej oblasti kt. maju napr. prijem 2-3tis mes a vedia z toho platit dane a odvody a štát na nich stojí? bolo by ich napr. 5tis a dalsich 10tis by ich pracu robilo(nerobilo) bez dani a odvodov. stratili by zakaznikov, museli by znizit ceny…a kto a z čoho bude potom platit mzdy napr. aj tym lekarom aby sme dodrzali ten europsky koeficient?)