Športová infraštruktúra pre všetkých

Športová infraštruktúra pre všetkých
0

Niektoré témy sa dotkli problematiky športu a riešenia problému športu. V tejto téme by som sa chcel zamerať na infraštruktúru športu, ktorá tvorí širšiu otázku. Má väzbu na vzdelávanie, pretože fyzická spôsobilosť je súčasťou vzdelávania, má súvislosť so zdravotníctvom, pretože šport prispieva k zdraviu, má úzky súvis s cestovným ruchom, pretože ponúka návštevníkom ďalšiu možnosť vyžitia, má súvis s vrcholovým športom, pretože zlepšuje podmienky pre dosiahnutie úspechu …

Naša vláda platí budovanie futbalových ihrísk pre profesionálov, kde však potom verejnosť ani amatérsky a mládežnícky futbalisti častokrát ani nemôžu vkročiť. Je toto podpora športu?

Nemalo by PS ako prvá strana stanoviť nejaké ciele športovej infraštruktúry?
Viem si predstaviť napríklad kritériá

• mesto - minimálne 15 m bazén prístupný verejnosti, nekrytá ľadová plocha, telocvičňa s rozmermi hádzanárskeho ihriska…
  • aglomerácia nad 20 000 obyvateľov minimálne 25 m krytý bazén, krytá ľadová plocha, minimálne športová hala s rozmermi hádzanárskeho ihriska s hľadiskom. …
  • aglomerácia nad 50 000 obyvateľov 50 m bazén, krytá ľadová plocha, 2 športové haly s hádzanárskymi ihriskami
  • aglomeerácia nad 100 000 2 verejné bazény, 2 ľadové plochy 5 športových hál …
  • BA a KE navyše kryté futbalové haly …

Môžeme sa baviť o spôsobe financovania výstavby a údržby, napríklad podiely spoluúčasti súkromného sektoru (prevádzka hotelového bazénu prístupná pre verejnosť a podobne)… u nás doma hovorím, že keby sa spojili výdavky všetkých ľudí v meste, ktorí majú doma krytý alebo otvorený bazénik, tak priemerné Slovenské mesto by malo bez problémov na výstavbu a prevádzku 25 metrového bazéna…

chápem, že peniaze sú problém ale na záver dám jednu ľahkú otázku …

keď sme boli deti na sídlisku sme si robili klzisko, keď chodím na lyžovačku v každej alpskej dedinke majú v ponuke korčuľovanie na dedinskom klzisku s prírodným ľadom (pretože chodíme lyžovať po sezóne zatiaľ sme to nestihli ;o))) takže otázka:

… kde na Slovensku využili (využívajú) studené zimné počasie a urobia pre ľudí, deti, turistov jednoduché klzisko z vody a mrázu?

Šport ako súčasť života

suhlasim. Podporuju sa profesionali ale clovek si v meste nema kde len tak vybehnut zahrat futbal na travu. Konkretne v ZA, neviem ani o jednom mieste kde by som si, tak ako v akejkolvek dedine, mohol ist s kamosmi zahrat futbal na travnik ktory je aspon obcas koseny a ktory nevyzera ako tankodrom. Pritom by to stalo zopar eur.

Som aktivista v oblasti športu a niečo o tejto problematike viem.

1. Súhlasím s názorom, že chýba infraštruktúra, ale to neplatí len pre oblasť športu, a preto sme pri požadovaní peňazí stále v konflikte s inými potrebami - dobudovanie kanalizácie, škôl a škôlok, cestných komunikácií a pod.
  2. Ľudia popri sedení na sociálnych sieťach, pri pive a pod. majú čoraz menej času na šport. Mnohí sa prestali aktívne zaujímať o čokoľvek iné a ich hlasy potom chýbajú pri presadzovaní záujmov v tejto oblasti. Možno ešte tak dať smajlíka či páčika, keď sa človek s touto témou na nich v komunite obráti, ale väčšinou sa všetko stratí pod záujmami o psíčkov, mačičky, pečenie koláčikov alebo hejtovanie na akúkoľvek tému či osobu.
  3. Ako som už písal pri inej téme, veľmi nám chýbajú dlhodobé plány rozvoja, ktoré by zodpovedné osoby v zastupiteľstvách miest a obcí povinne dodržiavali. S každou novou garnitúrou príde väčšinou niekoľko dobre organizovaných nenažrancov, ktorí všetky “dlhodobé” plány rozvoja zmenia a väčšinou sa popritom niekoľkým vyvoleným dostane niekoľko lukratívnych pozemkov a pod. Aj toto súvisí s dlhodobým nezáujmom verejnosti.
  4. Veľmi dobrý postreh s tými bazénmi. Keď sa pozriem na satelitné zábery našej obce, pomaly v každej tretej záhrade je nejaký bazén. A to máme v okolí minimálne 3 jazerá, pri ktorých by sme mohli rozvíjať okrem vodných športov aj plážové verzie futbalu, volejbalu, tenis a pod. Sám hovorím kamarátom, ktorí si stavajú vlastné bazény, že do toho sa nepúšťam, lebo je to malé, drahé a okolo toho je veľa roboty. Keby títo ľudia venovali len zlomok svojich nákladov, mohli by mať vo verejnom bazéne doživotné permanentky a popri nich by ich mohli využívať aj deti zo sociálne slabších rodín, ktoré sú väčšinou oveľa priebojnejšie a často dosahujú (nielen) v športe lepšie výsledky.
  5. Radšej, ako sa zamerať na rozvoj infraštruktúry v mieste ich bydliska, budú mnohí ľudia rozvážať deti po krúžkoch kde-kade po meste, čím seba aj deti dostávajú do zbytočného stresu a popritom sami podporujú prioritu výstavby nových ciest na úkor inej infraštruktúry.
  6. Infraštruktúra na školách je zanedbaná. Riaditelia škôl dajú väčšinu peňazí na mzdy a iné, nie do rozvoja športovej infraštruktúry. palubovka v telocvični rozbitá, ničí deťom kĺby, antuka na bežeckom okruhu prerastená trávou, rozbehová dráha na skok ďaleký a doskočisko už ani nie sú vidieť. Keď som navrhol plnú rekonštrukciu v akcii Z, ľudia ma vysmiali, no pritom som videl ešte nedávne výsledky takýchto akcií v mnohých dedinkách pánu bohu za chrbtom, kde ľudia nie sú takí sebci.
  7. Na záver ešte k výučbe telocviku v školách. Neviem, ako je to inde, ale u nás sa učitelia telocviku v mimopracovnom čase väčšinou venujú trénovaniu nejakého konkrétneho športu, a preto sa aj počas telocviku venujú s deťmi prevažne ich odbornosti, čím deti prichádzajú o rôznorodosť. Dnes už nie sú odznaky zdatnosti, či iné výkonnostné požiadavky. Deviatak vychádza zo základnej školy a nevie hádzať granátom. Je to do plaču.

Snažím sa presvedčiť ľudí, aby sa k nám pridali, robíme počas roka pre deti, väčšinou zdarma, dobrovoľníckym spôsobom viaceré športové aktivity. Ale len málokto je ochotný venovať niečo zo svojho voľného času, hoci aj pre svoje vlastné dieťa. Keď už tak, radšej si každý založí svoj vlastný klub a ten ho po pár rokoch tak vyšťaví, že už sa k tomu radšej nikdy nevráti, miesto toho, aby ľudia spájali svoje sily do väčších celkov.

ja mám šport mám rád aj aktívne aj keď na nízkej úrovni…

1. to je pravda s tým sa nedá nesúhlasiť, ale ak máme nejaké cieľové údaje v oblasti inej infraštruktúry, tak by sme mali mať aj v oblasti športovej infraštruktúry … a mojou snahou bolo zistiť, či sa niečo také dá alebo má vytvoriť…
  2. doba sa zmenila s tým súhlasím a “atraktívnych” spôsobom trávenia oproti športu je oveľa viac ako ped 20-.30 rokmi, ale iba málokto nemá rád skutočne “vyplavený adrenalín”… kedysi športovali deti oveľa viac a dospelí oveľa menej ako dnes … takže možno je to rovnomernejšie rozdelené, ale hlavne asi ľudia oveľa viac potrebujú “pohodlie” pri športu, teda dostupnosť aktivít … čo podporuje práve ten rozvoj infraštruktúry…
  3. problém vodných plôch u nás je práve “convenience - pohodlnosť” proste človek žiada nielen vodu, ale aj komfort - záchody, občerstvenie, vyžitie, zábavu, športové alternatívy a to má iba málo plôch a zväčša iba na základe súkromnej iniciatívy nie strategického rozvoja …
  4. problém je komunikácie a vyžitie … ak má prísť k oprave a napokon bude tá oprava slúžiť iba pre zopár školákov 6 hodín denne počas vyučovania sú to vyhodené peniaze … cieľom “sokolovní” bol komplexný život, dcéra chodila do sokolovne na balet, po nej chodili gymnastky (na morave) atď … ten plán rozvoja (bod 4) musí byť taký, aby športová infraštruktúra všetka žila aspoň 14-18 hodín denne — ináč je to strata peňazí…
  5. vyučovanie sa zhoršilo … my sme futbal na telocviku hrali prvýkrát mesiac pred maturitami… teraz mi to pripadá ako monotematické … nepáči sa mi, že deti si 7-8 ročné vyberú šport a okamžite ich vláčia po súťažiach, závodoch, pretekoch, každý víkend rodičia zabijú, dokonca cez prázdniny dajú deťom sústredenie … a pritom majstrovstvá školy, súťaže medzi školami zmizli, prípadne sa dali do “školského času” a súťažia vyvolení bez divákov …

s poslednou pripomienkou nesúhlasím … niekedy treba chcieť a trošku hľadať … moja žena dokázala zorganizovať 15 ľudí, čo začali hrať volejbal (15 detí vedľa hrá čo chce), 10 deťom zorganizovala plavecký kurz (15 dospelých si vedľa zapláva) zorganizovala opakovane korčuľovenie pre 70 priateľov (už sa nás pýtajú, kedy zase začneme)

…ale najväčšie problémy mala práve s infraštruktúrou … pretože je jej nedostatok, automaticky “prednosť” majú formálne organizácie, nie “obyčajní občania” … takže to ideme formalizovať ako o.z. … ;o) …

trochu na obranu :slight_smile:
vediem male OZ a vo veľmi, veľmi úzkom kruhu organizujem

• regionálnu ligu v malom futbale (a v tomto kontexte navyše vediem aj revíznu komisiu v rámci celoslovenského zväzu)
  • cyklistický oddiel (zatiaľ mám 15 detí)
  • 2 x ročne cyklistické preteky
  • športovo-zábavné podujatia, aby som deti priviedol k športu a mohol založiť aj atletický oddiel
  • viackrát som zorganizoval brigády na údržbu a obnovu areálu školy, aby sme mali kde športovať

mimo toho som niekoľko rokov viedol oddiel futbalistov v klube, kde hrá môj syn
sám hrávam futbal, bicyklujem, lyžujem a v posledných rokoch sa venujem aj orientačným športom
mimo to som aktivistom v komisii obecného zastupiteľstva a vediem resp. snažím sa zmeniť organizovanie obecných športových aktivít tak, aby som do ich organizácie zainteresoval iné kluby a verejnosť

a samozrejme mám rodinu a pracujem

ja som to nemyslel kriticky ;o) …

ale vadí mi ta slovenská nátura … vám sa to podarilo v malom, nám sa to podarilo v malom, ale napriek tomu to vyznieva, že sa to nedá ;o) …

logicky vaša aj naša skúsenosť hovorí, že to ide ťažko, ale ide a že ak by štát vytvoril lepšie podmienky aby to išlo ľahšie bolo by aktivity oveľa viac … a to je to, čo by sme si mali zobrať ako poučenie ;o)

chápem, potreboval som zareagovať na "… niekedy treba chcieť a trošku hľadať … " a so seba dostať, že hľadám, ale ide to dosť pomaly
chalan, ktorý sa u nás roky venoval hádzanej detí, hľadal dlhé roky spolupracovníkov - kritickú masu, ktorá by to po ňom prevzala. nepodarilo sa a tak po tom, čo jeho synovia prešli na vyšší level, odišiel a s ním skončilo aj niekoľko rôznych vekových kategórií a teraz začína iná dvojica takpovediac na zelenej lúke

prečo mám dojem, že rodičia využívajú krúžky ako odkladisko detí?

tentokrát s vami nebudem súhlasiť …

to si myslím, že je problém … moje deti nerobia žiadny šport aktívne, pretože nemám chuť ani záujem ich vláčiť po zápasoch a turnajpch a súťažiach… čiže problém bol v tom, že hľadal kritickú masu ľudí, čo by robili hádzanú, ktorej cieľom by bolo aby sa dostali (podobne ako jeho deti na vyšší level) … možno to chcelo nie udržať kontinuitu ale ísť smerom dolu a zmeniť napr. hádzanú na loptové hry a dať tomu širšiu pestrosť a možno by sa ľudia našli, deti by síce nesúťažili pravidelne chodili iba dvakrát za rok na turnaj a možno by sa naučili širšie telesná aktivity a po čase by sa z nich stali ešte lepší hádzanári ako z tých, čo sa pripravujú od malička…

nemyslím si, že je to jeho problém. jeho cieľom bolo viesť hádzanárky klub, záujem sa počas tých rokov ukázal.

áno aj ja som presvedčený, že hlavne menším deťom svedčí viac pestrosť rôznych športových odvetví. ja som kedysi absolvoval čosi, čo sme volali športovými hrami. ale to bolo v škole, po vyučovaní a viedli to učitelia telocviku.

dnes sú (aspoň u nás) učiteľmi telocviku všetko absolventi FTVŠ, ale ich hodiny sú až na jednu výnimku dosť jednotvárne. práve na telocviku sa majú deti venovať všeobecnému telesnému rozvoju a potom sa môžu v správnej chvíli rozhodnúť pre konkrétnu aktivitu. dnes sa venujú futbalu a možno florbalu, prípadne ešte niečomu, čo práve zaujíma konkrétneho učiteľa, pretože to vo svojom voľnom čase trénuje. ale málokto sa venuje atletickým či gymnastickým cvičeniam a pod.

v rámci našej cyklistickej prípravy som občas zaradil aj ja pre deti tie tzv. športové hry, kde sme sa venovali rôznym kolektívnym športom a pomedzi to som zaradil šplh, cvičenia na kruhoch, kotúle, hádzane tenisovou loptičkou, naháňanie skákavých loptičiek či frisbee. na to mi deti chodia (podľa vyjadrenia ich rodičov) ešte radšej ako na cyklistické tréningy, ktoré im počas dlhej zimy začnú byť prirodzene trochu fádne až nudné.
aj by som sa na to dal, ale nechcem fušovať do remesla telocvikárom a hrať sa na truhlíka

V prvom rade dakujem,konecne som tu nasiel aj nieco o sporte…ad.1.nevidim ta az tak cierne s tou infrastrukturou…byvam v Ba a ked si chcem ist zahrat futbalek,tak nemam problem ist s kamosmi aj do inek mestskerj casti…nehovorim,ze by to nemohlo byt lepsie,ale ked clovek chce sportovat,moznost si najde… ad.2.neviem,ale ja mam pocit,ze to zacina byt obratene…ze ludia praveze zacinaju sportovat viac…
ad.3. tak s tymto suhlasim…prebudia sa tak mozno na konci volebneho obdobia… ad.4. detto suhlasim,dobry napad
ad 6,7 …a konecne sma sa dostali myslim ku skutocnemu problemu…bude nam zbytocna infrastuktura,dokial bude sport na skolach vyzerat ako doteraz…zanedbana infrastuktura,predpotopne ucebne pomocky,nekompetentny ucitelia…vsak kolko skutocnych telocvikarov uci tu telesnu???..neviem,ci si niekto uvedomuje problem,ktory tu hrozi a nielen nam…znudena a obezitna mladez,ktora namiesto telesnej radsek sedi na lavicke,kedze ma od doktora papier a tuka cez telesnu do mobilu…nie zriedka aj polovicy triedy…ako mi spominal moj syn…2 hodiny telesnej za tyzden???..vsak je to nonsens…spejeme k zdegenerovanej a nezdravej spolocnosti,ale nikto si to nevie ,resp.nechce uvedomit…co vyrastie z tychto deti???..mlandravci,denglavci,uplakanci…tu je problem-sport na skolach!..

Nie všetci majú také možnosti, aké má BA a iné väčšie mestá. Poznám mnoho obcí, kde funguje len futbal, požiarnici a krčma.
Áno, je dôležité, aby sme

• sa vrátili k všeobecným športovým aktivitám najmä v škole
  • prestali byť sebeckí a začali sa v takýchto a podobných aktivitách spolčovať
  • zatlačili na ministerstvo školstva, ktoré má na starosti aj rozvoj športu, aby začali s aktívnou podporou (to bude ťažké pod týmto ministrom)

V tom mas pravdu,aj ked to je mozno aj iny problem,kedze taketo obce si to nemozu zo svojho rozpoctu dovolit…A starostovia su len popri dalsom zamestnani.Dalej pocet obyvatelov,resp.deti,ktore tam ziju…Zaklad je ako pises sport na skolach,to je zaklad vsetkeho.Dalej rodicia…Oni musia tlacit na skoly,ôen sa bojim,ze dnesna spolocnost nema o sport zaujem.Rodicia svoje deticky rozmaznavaju,vsak maju vselijake alergie,pobolieva ho kolienko,nadvahu,nahodou by sa spotilo a potom co?..A ano,zatlacit na ministra,ktoreho,ale momentalne nemame a bojim sa ,ze namiesto tohto trageda co odisiel pride este nieco horsie…V parlamente mame plno byvalich sportovcov,ale tim zjavne staci,ze sme dali miliony do futbalovych stadionov,ktore zivaju prazdnotou…

Toto je pekná téma. Sú tu dobré nápady. Pod športom si dosť ľudí predstavuje športový tréning vo vysokej intenzite, športové sústredenia, kopec drahých športových vecí, preteky či vrcholové výkony. Ale presne tak, mala by to byť hlavne jednoduchosť, rozmanitosť, radosť, zdravie a minimálne náklady.

Najjednoduchší pohyb je chôdza. Ale keď sa pozrieme ako to vyzerá. Chodníky sú rozbité a zapratané autami, reklamami. Prejsť cez cestu bez semaforu alebo stredového ostrovčeka pri tejto premávke hraničí so samovraždou.

Parky s bežeckými chodníčkami chýbajú.

Chýbajú upravené jazerá s čistou vodou a s mólom, kde by sa dalo vyšantiť vo vode.

Ďalej chýbajú čisté pokosené ohradené trávnaté plochy prístupné pre verejnosť, kde by sa dal zahrať futbal, frisbee, … alebo len tak si spraviť piknik a deti by behali dookola.

Nie sú verejné kombinované ihriská pre deti a dospelých.

Cyklisti sú takisto utláčaní - je tu minimum cyklociest.

Netreba megalomanské nákupné štadióny, kde sa nikto (okrem vyvolených) nedostane, či vrcholový monotónny šport, ktorý ničí zdravie pretekárov. Ale tak národ asi potrebuje to svoje Koloseum, keď sa väčšina tak vo voľbách rozhodla a zvyšok to nezaujíma.