Spravodlivá podpora vzniku pracovných miest

Spravodlivá podpora vzniku pracovných miest
0

Robiť niečo pre ľudí v tejto krajine je pekné. Jedna vec je robiť niečo naoko, a iná meniť veci (a hlavne životy ľudí) k lepšiemu.

Jedným z hlavných problémov na Slovensku je nezamestnanosť. Ak neberieme do úvahy tisíce úradníkov, ktorí napriek sľubom politikov pribúdajú, tak pracovné miesta vytvárajú firmy. Na to, aby ich vytvorili, musia efektívne fungovať. K tomu im môžu pomôcť férové podmienky na trhu. Dotovanie vybraných podnikov je neférové voči ostatným podnikateľským subjektom. Jeden podnik dostane štedré dotácie na udržanie pracovných miest, a iný musí platiť vyššie dane. Je to nespravodlivé. Štát by mal vytvárať vhodné (a férové) podnikateľské prostredie, aby vznikali pracovné miesta. Dotovanie vybraných podnikov toto prostredie kazí. Čo s tým? Rovno poviem, že som proti dotáciám jednotlivých firiem štátom, a podmienky by mali byť pre všetkých rovnaké. Ale…

Keď už sa štát rozhodne dotovať pracovné miesta, mal by to robiť spravodlivo. A to tak, že príspevok na pracovné miesto dostane KAŽDÝ subjekt, ktorý nové pracovné miesto vytvorí. Logiku by to mohlo mať. Štátu by sa tieto peniaze “vrátili” vo forme daní a odvodov.

Záujem firiem by tu určite bol, a náklady na jedno pracovné miesto by mohli byť oveľa nižšie, ako pri dotovaní “štátom vybraných” firiem. Problémom je skôr to, ako vytvoriť efektívny a transparentný systém. Postup by mohol byť jednoduchý:

• Vytvoriť systém na sledovanie zmien počtu pracovných miest (napríklad prepojením na databázu Sociálnej poisťovne)
  •  Stanoviť výšku dotácie na jedno vytvorené pracovné miesto

•  Poskytnutie firmám dotácie vo forme daňových úľav 

Takýmto spôsobom by mohol štát (keď už chce) efektívne prispievať k tvorbe pracovných miest, a motivovať podniky, aby miesta vytvárali. Okrem toho, že by štát ušetril na výdavkovej strane rozpočtu, prostriedky by sa vrátili v rôznych formách:

• Daň z príjmu 

• Daň z pridanej hodnoty (keďže predpokladáme, že človek väčšinu svojho príjmu minie) 

• Platba odvodov

Takto by sa dali dotovať pracovné miesta efektívne a hlavne spravodlivo. Namiesto posielania miliónov vybraným firmám v čase, keď sa ostatným viditeľne zhoršuje podnikateľské prostredie. Namiesto vyplácania sociálnych dávok ľuďom, ktorí nemajú možnosť pracovať. Stále si myslím, že štát by nemal vytvárať pracovné miesta, ale vytvárať vhodné prostredie aby vznikali. Ale keď už majú niektorí politici takúto potrebu, mohli by to robiť transparentne a spravodlivo. Ak im teda ide o pracovné miesta.

Hľadajú sa moderátori/admini - Moderovanie kategórií a vyberanie najlepších príspevkov
Utečenci, migranti, a lacná pracovná sila zo zahraničia - ľahký terč nenávisti?
Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme
Transparentná podpora tvorby pracovných miest
Znižovanie nezamestnanosti - Zvýšenie produkcie v priemysle
Diskusný text - Progresívne proti nezamestanosti

Ešte by konkrétna výška podpory mohla závisieť od regiónu a toho, ako dlho nebol daný človek zamestnaný.

Ano suhlasim. Ale mam obavu, ze by to uz bolo adinistrativne ovela narocnejsie, ale mozno by stacilo len vhodne prepojit informacne systemy.

Dobry večer,
ďakujem pekne za názory. Predovšetkým nie sme zástancami nesystemových opatrení, ktoré by nemali dlhodobú víziu a nevychádzali by z konkrétnej stratégie krajiny, založenej na predchádzajúcej analýze.

Teda dotovanie vybraných podnikov na základe prepojenia na sponzorov je samozrejme nepriateľné. Zároveň je nepriateľné dotovanie podnikov, ktoré sú v neperspektívnych odvetviach (neohovorim o SCP teraz) a zahraničný/domáci investor ťaží len z podpory a bez nej by odišiel (a možno aj nie).

Vytvorenie pracovných miesť a sledovanie ich kvality a udržateľnosti je základným je prvou podmienkou na “podporu”. Druhou je analýza, či by pracovné miesto nevzniklo aj tak.

Nedávno sa stalo, že štát zadotoval vytvorenie pracovných miest na východnom Slovensku a tým preplatil ľudí, ktorí odchádzali z malých a stredných zabehnutých podnikov a tým ich ohrozili. [quote=“lubo.kuzela, post:1, topic:1294”]
Namiesto vyplácania sociálnych dávok ľuďom, ktorí nemajú možnosť pracovať.
[/quote]

Tomuto ale nerozumiem? Platenie dávok by malo byť práve tým ľuďom, ktorí nemajú možnosť pracovať.

Napokon. Viete navrhnúť akoby štát bez náročných investícií do daľšieho IT vedel realizovať vaše nápady/navrhy pan @lubo.kuzela ?

Spravodlivá podpora vzniku pracovných miest je lev v správnych zákonoch. Každá iná podpora je len možnosť korupcie. Stač sa pozrieť na bane. Fico, že vraj podporuje pracovné miesta. Pritom keby sa tie peniaze dali tým pracovníkom, nemuseli by chodiť do špinavej bane a riskovať život, sedeli by doma a poberali 1800€ . Ľudia na Hornej Nitre by mali čistejší vzduch, vypúšťalo by sa menej emisií,za ktoré musíme platiť. Ale nie, Fico tu trepe niečo o zachovaní baníctva, ale to najdôležitejšie nepovie. Čo mi všetci zaplatíme v cene elektriny sa mu vracia v alobale, pekne zarába vlastnou hlavou. A to zásluhou sprostých voličov, ktorý mu na takéto zlodejiny dávajú súhlas.

After 1973, Germany was hard hit by a worldwide economic crisis, soaring oil prices, and increasing unemployment, which jumped from 300,000 in 1973 to 1.1 million in 1975. The Ruhr region was hardest hit, as the easy-to-reach coal mines became exhausted, and German coal was no longer competitive. Likewise the Ruhr steel industry went into sharp decline, as its prices were undercut by lower-cost suppliers such as Japan. The welfare system provided a safety net for the large number of unemployed workers, and many factories reduced their labor force and began to concentrate on high-profit specialty items.[22][23]

Len že u nás nie je teraz kríza, taktiež sa tu začína prejavovať nedostatok pracovníkov. A čo je najdôležitejšie Fico sa chváli akú zmluvu podpísal o znižovaní exhalácií. Z vašej poznámky usudzujem že s Ficom,o podpore baníctva súhlasíte. To je pre mňa obrovský problém.Nebrať do úvahy, že sa tu jedná skôr o korupciu, ako o podporu.

Naopak, tvrdím ze sa treba inšpirovať krajinami kde na transformaciu mali odvahu, a región z toho profitoval

Suhlasim. Ale Fico vie co robi. Tych bannikov zaujimaju hlavne vlastne rodiny. Inde by sa tazko zamestnali. Politicky je to dost citlive. Havel je doteraz obvinovany za kolaps zbrojarskeho priemyslu. Ludom tazko vysvetlis, ze trhove podmienky a ekonomika sa zmenili. Vnimaju to tak, ze im beries pracu.

To sa mýliš, baníci by si radšej zobrali tých 1800€ a sedeli doma(aj keď verím že väčšina by si prácu rýchlo našla). Ficovi vôbec nejde o baníkov. Čičmanec je jeho mecenáš, on mu peniaze len preperie a pošle (či na koňa na hrade alebo v alobale). Je to len Ficova špinavá politika.

Keby im dal tie peniaze a oni mozu ostat doma, tak by si proti sebe postval ostatnych ludi, ktori by boli nespokojni, ze z ich dani ma niekto tak vysoke davky a oni pocitaju kazde euro. Takto to beru, ze vsak si to v tej bani odpracuju.

Dobry den/vecer p. Stefunko,

mam 29 rokov a som 3 roky v praxi ( vsetke 3 ako zamestnanec). Moj nazor, ktory napisem teda bude vychadzat z 6 roc studia + 3 rocnej praxe ako zamestnanec. To som chcel uviest dopredu, ze mozno v nom bude vela nespravnosti, ale nazor mam, rad budem diskutovat resp. naucim sa novemu.

Dotacia statu pre podporu vzniku pracovnych miest by musela byt podla mna velmi zlozita koncepcia, ktoru sa obavam aj ci je mozne spravodlivo zadefinovat. Ako sam vravite, je tazko merat/zanalyzovat ci pracovne miesto by vzniklo aj samo alebo len vdaka nejakej priamej dotacie. Inak moj nazor je, ze je potrebne mat ci menej priamych dotacii. Tych nepriamych v podobe nizsich odvodov, ziadnych danovych licencii, nepotrebnych dalsich poplatkov, nizsich dani a pod. s tym urcite suhlasim. Ale priame dotovanie pracovnych miest je dobre podla mna drzat na minime. Preco? Ak ma clovek dobru myslienku, ktoru pretavi do toho, ze si na to otvori zivnost/firmu a dany vyrobok, dana sluzba alebo tovar su dopytovane, lebo proste trh tu danu vec chce, tak vobec nieje potrebne aby do toho vztahu zasahoval stat. Uvediem priklad z firmy kde pracujem ja. Pocet zamestnancov 17. Priemerny vek 24. Business globalny. Trzby zo zahranicia. Platy slovakom, Spotreba doma. Stat profituje, ludia su zamestnani, firma prispieva k pozitivnemu vyvoju ekonimiky v danom regione. Firma podporuje aj verejny sektor - u nas konkretne zivotne prostredie. A to len preto, lebo firma ponuka sluzbu, ktoru globalny/ v nasom pripade zatial len europsky trh dopytuje. Preto si myslim ze spravidlo/vecne rozoznat co ma byt dnes/operativne/akutne podporovane je dost zlozita vec.

Ak uz by chcel stat priamo podporovat pracovne miesta - vidim to skor v strategickom/dlhodobom zmysle. A to tak, aby chytri ludia - nazvyme ich statni poradcovia alebo dajme tomu, ze by sme raz mali uvedomelych a dopredu mysliacich legislativcov by sledovali svetovy trendy - ekonomicke, socialne, industrialne atd a dokazali by nastavit skolstvo na ,produkciu, kapacit - studentov/skolakov a motivovali ich roznymi stipendiami a neskor podporovou pri otvoreni startu-pu v danej do buducna rentabilnej/vyhodnej oblasti - tak nech kludne dotuje stat takuto myslienku resp pracovne miesto aj priamo. Musi to byt ale premyslene a hlavne transparentne, aby obcania to vedeli precitat.

Celkovo si myslim ze klucom k podpore pracovnych miest je skor definovanie strategickej vizie - ako urobit zo Slovenska manschaft nie len potencialnych ludi (ktori dnes odchadzaju zvysovat HDP Nemecka, Rakuska, Anglicka a pod.) ale aj takych ludi, ktori citia zaujem o nich zo strany nasho statu.

Osobne si myslim, ze velkost celej zmeny - progresivnej zmeny - nieje velka veda v style vynajdenia ziarovky alebo hladania podstaty atomu, ale skor v nastaveni komunikacie, spravnej motivacie, spajania ludi, transparentnosti a takej cloveciny. Co vidim inak skor na SOFT-skikllovu zalezitost viac nez na tu hardskillovu - teda odbornu.

Aaa uz pisem vela - o vsetkom a mozno aj o nicom, tak sa ospravedlnujem dopredu.

Dakujem Tomaš, startupove prostredie mi je velmi blizke, ako iste viete. Praje mu hlavne prostredie vo vačšich univerzitnych mestach alebo hlavne v Bratislave v našom kontexte. Problem nastava tak kde trh zlyhava. Kde nie je infraštruktura, vzdelanie, alebo neprajú ine okolnosti. Vtedy sa vymimočne a kratkodobo može do “hry” zamiešať štat. Tak aby sa z dlhodobeho hladiska nepokrivil trh alebo zaroven sa vyriešil problem.
Suhlasite?

Dakujem za super promptnu spatnu vazbu. Suhlasim, mozno este dodam, ze firma, ktoru som spominal sa nachadza na Zempline (teda Vychod) v meste s 23 000 obyv. A verte mi, ze tu zlyhava trh v mnohych oblastiach. A suhlasim, ze tu intertemporarne mohol zasiahnut stat ale muselo by to byt transparentne a hlavne firmy, ktore by v danej oblasti tiez podnikali a boli v regione kde ten trh je a riesi situaciu, tak tieto firmy by museli ukazat ,solidaritu, - v tomto pripade s prerozdelenim trzieb z daneho sektora aj pre napr. novu statom zadotovanu firmicku na vychodnom slovensku. A tu prichadza uz debata skor filozoficka. Dokazu byt firmy v kapitalizme solidarne? Bez spolocenskej podpory a teda solidarity by mohlo dojst k nepochopeniu situacie. Co na to hovorite?

(Inak ja sam som sa vratil po ukonceni studia v zahranici na vychodne Slovensko a som v malej slovenskej firme, ktora ma trzby zo zahranicia - IDEAL pre regiony a slovensku ekonomiku) preto tu som, lebo mi to dava zmysel nie len financny pre mna osobne ale hlavne aj spolocensky pre krajinu). Z trzieb sa vyplati moja mzdaa v ramci ceny prace za mna dostane stat dan + odvody + spotreba, ktoru mam, atd…

Taketo firmy potrebujeme podporit - ale sam mozno citite, ze to ze fungujeme, nieje o priamej dotacii, ale o tej nepriamej - skoly, univerzity - ucitelia, nasi rodicia a nase okolie z nas vytvorili ludi, ktori tvorime nieco co je pre ekonomicky povedane HDP Slovenska je prospesne a teda aj pre nas vsetkych. A toto ja vidim ako nepriamu dotaciu - resp. contribution of politics. Jednu zmenu tu vidim ako nevyhnutnu. Strategia statu by mala byt cielena, vedoma - tak ako je to napr. v DE.

Suhlasim! Preto sa sustredime na strategiu a programové otazky ako prvé a až potom budeme riešiť politiku.

Viete p. Stefunko - samotna politika a dajme tomu exekutiva je relativne lahko zvladnutelna - ak mate ludi, ktori tu koncepciu vytvorili/ veria jej a teda aj s realizaciou su stotozneni potom. Ak ja vytvorena konsenzom viacerych ludi. V prostredi firmy je dolezite, aby zamestnaci stali za tym ktorym projektom, za tou ktorou zmenou. Ja to vidim casto krato vo firemnom prostredi. Su sice aj situacie, kedy manager musi robit aj autokraticke rozhodnutia, ale vacsina z nich s v participativnom ponati. V state by to malo byt podobne. Takze suhlasim s Vami - najprv obsah - tak politka. 6 merajme a 1 strihajme.

Kríza tu nie je. Máme podniky, kde ľudia nechcú robiť a sú firmy, kde sú ľudia ochotný robiť skoro zadarmo, len aby sa realizovali.

Dotované miesta vybraných podnikov zničili prirodzený vývoj a preto je situácia aká je.

Najkrajšie na tom je, že podniky, čo najviac kričia, že nemajú dostatok ľudí, robia ako keby na jedno pracovné miesto mali tisíce ďaľších.

Novovytvorené pracovné miesto vypočítaš ľahko. Priemerný počet zamestnancov napr. za nový rok - priemerný počet zamestnancov za minulý rok aj keď priamu podporu pracovných miest vidím ako zbytočnú.

Skôr by som tieto peniaze použil na lepšie školstvo alebo zníženie ceny práce, napr. znížením odvodov.

Dobrý deň pán Štefunko,
ďakujem za odpoveď a súhlasím s vašim prístupom. Akurát neviem, či sa dá analyzovať jednotlivo každé pracovné miesto a či je úradník schopný určiť, čo je perspektívne a čo nie. To by mal určovať trh, kde by mali byť podmienky rovnaké a spravodlivé pre všetkých.

V zásade som proti dotáciám pracovných miest. Bez dotácií by však napríklad Jaguar zrejme neprišiel. Ak si dobre pamätám, Poliaci si vyjadrili, že podpora Slovenska bola nadštandardná. Toto je však investícia, ktorá prinesie aj iné firmy, a vytvorí “podhubie”, lebo bude napojených veľa dodávateľov a podobne.

ČIže riešením možno nie je poskytovať dotácie veľkým firmám (v poslednej dobe si spomínam Mondi, US Steel, Samsung, Duslo) a kaziť podnikateľské prostredie malým firmám. Riešenie je vytvoriť lepšie podmienky pre všetkých:

• zníženie daňového a odvodového zaťaženia práce
  • zníženie byrokracie (zákonník práce)
  • zlepšenie školstva a prepojenie s praxou
  • zlepšenie mobility (ľudia nie sú ochotný cestovať
  • zrušenie minimálnej mzdy (toto je na diskusiu, a otvorím nové vlákno)
  • zmena sociálneho systému tak, aby sa “oplatilo” pracovať

Včera sa na sociálnych sieťach začal šíriť trochu prehnane rozhorčený blog, vďaka ktorému som sa dostal k rozhovoru s členkou PS pani Molnárovou. @Ivana_Molnarova

Čiže par poznámok k téme:

1. Podľa pani Molnárovej máme nedostatok pracovnej sily, a už je problém aj v službách (chyžná, čašník). Takže skôr ako dotovať miesta, by sme mali riešiť, ako zamestnať armádu nezamestnaných (zvýšenie mobility, rekvalifikácia a podobne).

2. Pani Molnárová vidí riešenie v “dovoze” ľudí z Ukrajiny a zo Srbska. Aj automobilky už začali s náborom ľudí zo Srbska.

Načo máme dotovať fabriky, keď v nich budeme zamestnávať Ukrajincov? Chápem, že je problém nájsť v BA kraji zváračov a elektrikárov. Sám mám s tým skúsenosti. Školstvo je na tom katastrofálne, a veľa ľudí radšej robí v zahraničí, alebo robia niečo iné.

1. Čo ma zarazilo, aj keď to pani Molnárová povedala trochu nadlahčene: Povedala, že pracujúci zneužívajú situáciu na trhu, a že neodporúča zmeniť zamestanie, ak iná firma ponúkne viac.

Ak máme pozerať touto optikou, tak doteraz trh zneužívali zamestnávatelia, lebo ľudia nemali veľa možností sa zamestnať. Ale to je trh, iba sa situácia otáča. Áno, keď mám rodinu a hypotéku, a niekde mi ponúknu o 300€ vyšší plat, tak je logické že zvážim zmenu.
Áno, vyvíja sa tlak trhu na rast platov. To je ale jediný spôsob k tomu, aby sa na Slovensku platy zvýšili. Iný nie je. Ak sa chceme baviť o nejakom progrese, tak zvyšovanie životnej úrovne je jedna z kľúčových vecí. A základným predpokladom je rast miezd. Prinesie to aj rast v službách, turizme, daňové príjmy.

Aj keď je vo firmách pomerne vysoká fluktuácia, len málokedy menia platovú politiku. Napriek tomu, že majú pomerne vysoké zisky, ktoré ale odchádzajú do zahraničia.

1. Dosiahli sme, že máme 3 automobilky nakope a všetky štát dosť štedro podporoval (keďže som jednu rozbiehal, vedel by som rozprávať). Teraz sa pán premiér čuduje, že sa zamestnávatelia sťažujú, a tieť chce dovážať ľudí zo Srbska.

2. Je skvelé, že napríklad Jaguar zamestná v Nitre tisíce ľudí, a jeho dodávatelia ďalších. Na druhej strane ale musíme počítať, že stiahne ľudí z trhu a zvýši platové očakávania.

Pre ľudí je to skvelé. Keď ste ale malý podnikateľ, máte problém. Všetci elektrikári a zvárači vám odídu do Jaguaru, lebo im ponúknu viac. Keby dal aj vám štát dotácie, možno by ste vedeli “súperiť”, ale neviete. Vyškolíte ľudí, vybudujete firmu, a potom sa vám rozpadne, lebo štát pritiahne neférovo “velkú rybu”

Problém Bratislavy vidím hlavne v nákladoch na ubytovanie, takže zvýšené mzdové náklady sú pri ubytovaní a cestovnom v konečnom dôsledku stratov, nehovoriac o odlúčení od rodiny.

Najhoršie na tom je, že kvalifikovaný ľudia ako elektrikári, záchranári, robia v automobilkách nekvalifikovanú prácu a strácajú prax. Po pár rokoch, keď to tu automobilky zabalia budeme mať vážny problém.

Zrušenie minimálnej mzdy vidím na Slovensku nereálne alebo skôr nesystémové. Skôr by som videl priestor v kombinácii sociálna dávka, dohoda.