Starnutie obyvateľstva (daňový bonus na dieťa)

Starnutie obyvateľstva (daňový bonus na dieťa)
0

ok, existuje teda aspon jedna vyspela krajina na svete kde sa porodnost zvysila nad hladinu dlhodobeho vymierania?

Podľa Gapminder sú na tom lepšie než USA čo sa pôrodnosti týka aj Írsko, Nový Zéland a Austrália.

V Skandinavii skusali vyrazne zvysit podporu pre rodicov s malymi detmi, aby zvysili porodnost, cize znacne financne transfery, ak mate dieta. Neskor tuto podporu zrusili, kedze nemala ziadny meratelny efekt. Ako cerstvy otec mozem povedat, ze ma absolutne nezaujima, co mi dava stat a je to to posledne, co som zvazoval pri rozhodnuti, ci ho mat alebo nie. Keby sme aj zvysili podporu pre rodiny, znacne pochybujem, ze by to malo nejaky efekt. Stale sa bavime o planovanom rodicovstve, kedze verejna politika nema ktovieaky dosah na neplanovane ;). I ked slovaci placu zivotna uroven tu realne rastie, cize aj penazi maju ludia relativne viac. Ruku na srdce ked zvazujete ci budete mat dieta myslite v prvom rade na peniaze alebo na to ze to je zaväzok na min 25 rokov? Ja si myslim, ze je to to druhe, co v podstate potvrdzuje vysledok pokusov v skandinavii.

Podla mojho nazoru, vyspely svet vymiera, aj z dovodu, ze sa zmenila paradigma v spolocnosti: v minulosti boli deti nieco ako investicia do staroby, aby sa mal kto o vas postarat. V sucastnosti to uz nie je treba do takej miery a s detmi je spojenych priliz mnoho starosti a stresu, takze sa tomu ludia vyhybaju.

Neporovnával by som podmienky u nas a v Skandinavii…[quote=“marhar, post:23, topic:1583”]
ma absolutne nezaujima, co mi dava stat
[/quote]

Mňa osobne skôr zaujíma, čo mi zoberie.

Ja poznám ľudí, čo nechcú mať druhé dieťa, kvôli finančnej situácii. Netvrdím, že to pomôže. Zaviedol by som to postupne. Začal by som napríklad na 100€, a keď sa nič nezmení, zrušil by som to. To je najlepšia cesta. Aj keď si uvedomujem, že sa to dá ťažko merať, lebo to nemá priamy vplyv…

Mate k tomu prosim vas nejake zdroje? Nie, ze by som vam neveril, ale rad by som si k tomu precital podrobnosti.

Aktualna vekova pyramida, s poravnanim s rokom 2016

Suhlasite so zvysenim danoveho bonusu na dieta?

• Ano
  • Nie

0 účastníci

Po skoro roku som sa pozrel na toto opatrenie znova, a stale s nim suhlasim.

1. Je to podla mna idealna centristicka (progresivna?) politika. Na jednej strane to znizuje danove zatazenie prace (co je pravicove), na druhej strane je socialny rozmer a podpora rodiny (co je skor lavicove).

2. Ako kompenzaciu skor obmedzit rozne prispevky pre strednu vrstvu, ktore su komplikovane a vyzaduju administrativu. Cize prestat davat, ale menej brat. Tato skupina nepotrebuje ryby, staci ked im nechame udicu.

To nie je až tak ľavicové ako sa to zdá, preto sa mi to aj páči. Týmto opatrením má nastať práve to, aby viac detí mali najmä tí, ktorí si to skôr môžu dovoliť, čiže čo majú prácu. Ľavicové by bolo ak by dvíhali detské prídavky, tým pádom by to zvýšilo príjem aj sociálnym prípadom, čo by ich motivovalo mať viac detí ako zdroj príjmu. Preto som jednoznačne skôr za daňové zvýhodnenie. Toto opatrenie by aj motivovalo ľudí aby si našli prácu, čo je ďalšie pozitívum tohto kroku.

dal som nie. je to selektívna solidarita. ČR je vam dobra ako príklad ked sa vam hodí. to ze nemaju druhy pilier, euro a valor. dochodkov takmer o 5% nespomínate. navrh je krajne pravicový. rast platov je uz teraz vyrazne vyssí ako rast dôchodkov a takéto opatrenia nepomer este zvyraznia. pri nasich vyrazne nizsich prijmoch voci EU by malo byt riesenim vyrazny rast všetkych prijmov a teda isto nie znizovanie odvodov a daní. problem chybajucej pracovnej sily aj tak nevyriesite tym ze rodine ostane o 100eur viac mesačne.to uz pustil Fico na vlaky a po škole im deti aj tak odchadzaju. vonku su statisíce slovakov. a čo nam je platné ze sa tu narodili? vy experti) Ivan toto sa ti naliahlo. saskarske kukučie vajíčka si k tebe prišli naplniť polit. ambície). čo by na to povedal Martin. dobre že to nevidí…

Sory, ale kazdy tvoj prispevok pomaly konci zvysovanim dochodkov. Moze byt tema kozmonautika, a dopredu viem, ze tvoj prispevok bude o zvysovani dochodkov. Cim nehovorim, ze som proti.
Faktom je, ze sa zvysuje starnutie obyvatelstva, klesa produktivna skupina a na tie dochodky za chvilu nebude mat kto robit. Stat by mal podporovat rodiny. Nemusi davat, staci ked bude menej brat.

je to častá téma ale nie jediná ku kt. som prispel. ale váš návrh je uplne absurdný. ja bojujem za odkazane skupiny kt su likvidované posl. 6r. aby sa im davky na urovni do 400eur zvysovali o 5-10eur naviac. co je z 2% napr. 4% a pre vás pre kt. je to obraz hrôzy tu prednesiete navrhy zvysenia inej dávky o 900%?.. ano je to v konečnom dosledku to isté ako dávka, lebo či dáte alebo nezoberiete je to to isté. v kazdom státe to tak funguje ze štát platí policiu, lekarov atd. musí byt aj financovaný a na oplatku ponuka slušny zivot jeho občanom. tak sa nehrajme na to ze dať a nezobrať je nejaký rozdiel… 4% a 900% je nonsens. ak navrhnete aby štát znizil vyber nejakej dane o 900% je to to isté ako by ste navrhlli znizit plat policajtom o 900% aky je v tom rozdiel?

A preco by mal stat mne zobrat viac a vam dat viac? Nesuhlasim s tym :slight_smile:

Podla mna su ale reci o genocide dochodcov prehnane, a tie reci o kukucich saskarkych vajickach ste si mohli tiez odpustit.

Ktoré konkrétne?

Nie som expert, ale osobne by som tieto dve témy oddelil. Podľa mňa nie je vhodné pokúšať sa definovať rovnaké nástroje na:

• záchranu odkázaných skupín
  • podporu pôrodnosti a rodín stredných a nižších vrstiev

Podľa mňa nie je správne, aby mal štát kvôli odkázaným skupinám limitovať aktívnu (hoci selektívnu) podporu iných skupín. A naopak, tiež by bolo chybou, keby pri podpore iných skupín štát zabúdal na odkázané skupiny. Sú to dve témy, ktoré si zaslúžia samostatný a vzájomne nezaťažený prístup.
Ak to budeme spájať, dostaneme sa do diskusie, kedy odkázaní budú kričať “nedávajte tým, čo si vedia zarobiť” a zarábajúci budú kričať “nedávajte tým, ktorí nič nevytvárajú pre spoločnosť a ani neplatia dane”. A to je cesta do pekla…

Lebo na Slovensku sa úspech neodpúšťa. :wink:

S tým súhlasím, mám v rodine dôchodcov… Na druhej strane, treba povedať aj to, že súčasní dôchodcovia de facto môžu za to, aké vlády sme tu mali v minulých obdobiach (a čo urobili s verejnými zdrojmi). :wink: :smiley: Ale v tejto myšlienke radšej nebudem pokračovať, lebo budem označený za fašistu (v tom lepšom prípade).

nikde nepíšem ze niekto má niekomu viac zobrať dokonca ani to ze má dať viac. naopak sučasná politika uz je o tom ze sa dáva menej. moj pohlad je ten ze rast soc davok by mal byť % reálny tak ako aj rast platov. a rast platov je tiez nizky. určite by mal byť dvojciferný. samozrejme do toho vstupuju ekon-polit externality ako je dan zatazenie, danove raje. to ze hodnota kt. sa u nas vyprodukuje je predavana a zdanovana inde atd. kazdopadne i ked rast platov nie je 10-15% je napr. 5%. prečo soc. davky by mali byt 0-2%. to su tiez slováci. nesuhlasím ze ťažiť zo vstupu do EU by mali len tí slovaci kt. tam mozu ist pracovať. naopak to ze tam idu pracovat likviduje nas soc. system a solidaritu. a idu tam preto lebo su tu 3x nizsie platy takze su to spojené nadoby.

nemusíme sa hrať so slovíčkami či je nejaké slovo silné či slabé. ide o starych ludí ale aj o invalidov, siroty či vdovy vdovcov. likviduju a najslabšie skupiny. v porovnaní s ČR je to 10+eur ročne rozdiel. ak to nasobíme vekom dozitia konkretnych ludí, urobí to velmi velku rozdielovu sumu. ak by to tak pokračovalo,( vy veríte ze bude ja že nie) mozu to byt desiatky tisic eur. velmi dobre tej teme rozumiete nemusíme si nic vysvetlovat ani sa klamať)

politika nesolidarity, znizovania daní, mantra vsetkych strán o raste iba čistej mzdy a podobne je nesmierne populárna a skutočne najjednoduchšia. lebo tí čo platia dane su vzdy najsilnejšia skupina. ale je to aj pokrytecké, lebo ak niekto povie znizim vydaje štátu na hlavu, tak by mal tak ako dôchodok valorizovat aj všetky platy v št. správe. znovu si len vyberá najslabšie skupiny)

nemyslím ze zmením nazor takto zmýšlajucich a pravicou dlhé rokmi manipulovaných ludí ihned ale určite to má zmysel. vo vašich životoch sa niečo stane a zlomí a začnete bojovať za solidaritu. je to len otázka času a svedomia

vaš danovy bonus na dieta je navrh kt. v prvom rade zvyraznuje prijimove rozdiely, zoslabuje štát aj jeho solidaritu, pridava viac tym kt. uz aj viac maju a ubera priestor pomoct tym kt. potrebuju (je to podobne ako pri druhom pilieri) v nadpise je Starnutie obyvatelstva a pritom tuto otázku vobec neriešite. za 1. nie je dokaz ze bohatsi ludia budu mat viac detí, je to skôr naopak, za 2…aj keby ich mali nic negarantuje ze deti neodídu po 20-25r. za vyssim zarobkom na zapad. cize starnutie obyvatelstva(schodok v dôch. systeme) nijak neriešite. naopak ja som dal navrhy kt. tuto otázku riešia. 1. tlačiť na rast miezd aby slovaci utekali v menšej miere (kym dobehneme zapad je to otázka desiatok, vraj stoviek rokov) čiže aj 2. prilákať tisíce ukrajincov na pracu aj na študium (a zaroven ich motivovat tu ostať žiť) ano je to podobná špinavosť ako urobil zapad nám cez vyssie platy ale napr. poliaci si pomohli 2mil pracovnikov a 100tis studentmi. keby sme to urobili my v 10x menšej miere uz by to asi Ukrajinu az tak nedorazilo

Toto sa tazko da objektivne posudit, ze kto viac potrebuje… Moje, alebo ine dieta potrebuje menej ako vy? Mne ide o to, aby stat zobral menej tym, co maju deti, lebo deti by mali byt priorita pre politikov, ktorí pozeraju dalej ako 4 roky. Lebo to, ze maju ludia prijem, nic neznamena, casto sa zabuda na vydavky (ak ma niekto deti, potrebuje vacsi byt, auto, oblecenie). Ja osobne mam chore dieta, a zenu na predlzenej materskej, hypoteku. Ale nestazujem sa, nejde o mna. Ide o to, ci hnutie nieco spravi pre strednu vrstvu, a ziska 15-20%, alebo sa ju bude snažiť žmýkať, a získa 2-5%. Ja osobne s tým veľa nespravím, a nejak prežijem.

Samozrejme, to nevylučuje právo dôchodcov na slušný život, a súhlasím so zvyšovaním dôchodkov, minimálne na úrovni inflácie.

Vyborne som rad, ze vsetci chceme dat viac tym, ktori maju deti.

1. rozdelovat bonusy alebo prispevky podla vzdelania je cista diskriminacia.
  2. Dal si niekto tu robotu a zratat aky dopad to bude mat na rozpocet? O kolko stoviek milionov menej vyberie stat na daniach?

Nie je skor problem odlyv mladych ludi mimo SR a tym padom ich deti sa rodia v zahranici?

1. O vzdelani som nic nehovoril
  2. Zdroje by bolo treba hladat skor u Basternaka, ako v rodinach. Ked firmy ako Samsung dostavaju danove ulavy, preco by nemohli dostavat rodiny?

1. Nevravim, ze si to pisal ty ale vyssie boli zmienene stredne a vyssie vrstvy potom vzdelanejsi, dost elitarske.

2. NUz a toto je typicke Bzan, Basternak, Vahostav super ale realitu by som poprosil. Lebo to nie su veci, ktorymi zvysite prijem do rozpoctu okamzite.