Štátna služba - Ako na to

Štátna služba - Ako na to
0

Dakujem, mam v “zlom” zvyku argumentovat k veci a ak aj s niekym nesuhlasim, “utocim” a idey, nie na ich nositela. To je dalsia z veci, ktore mi tu chybaju - vecny a skutocne slobodny diskurz, ktory nevedie k nepochopeniu, strachu a v konecnom dosledku aj nenavisti.
K jednotlivym bodom:
Zvysenie platov: samozrejme, ich zvysovanie by bol nasledovny krok, ktory by nasledoval PO systemovej zmene… za nekvalitu nema zmysel platit ani o euro viac.
K tej dvojnasobnej tresnej sadzbe by sa mi velmi pacila este jedna forma sankcie, ktorej realizovatelnost by som ale musel podrobit skumaniu z pravnej stranky - odnatie naroku na dochodovk. Tento trest funguje v Singapure, v ktorom sa asto inspirujem, aj ked si uvedomujem, ze ich rezim je pomerne vzdialeny demokratickemu zapadneho typu, mnozstvo rieseni vsak doviedlo krajinu k znatelnemu progresu.
Kvalita do verejnej spravy ako takej… samosprava je rovnako klucova a denne v nej vidim prvky netransparentnosti, nekvality a politikeho zasahovania. Osobne som aj za odpolitizovanie mestskych a obecnych podnikov, nakolko teraz volia poslanci a minimalne vo svojom meste vidim, ze ten vyber nie je vobec stastny.
Nominacie - svojim sposobom som za ich minimalizovanie az na kost… vsetko co moze byt apoliticke, nech nim je.
Myslim si, ze danovy poplatnik si zasluzi profesionalny a efektivny servis.
V pripade zachrannych zloziek, ozbrojenych zloziek a pod… v zasade nemam nic proti civilom.
Rovnako si myslim, ze ani univerzitu nemusi riadit pedagog a nemocnicu lekar… viem si predstavit model spravnych rad, alebo skutocnych manazerov s tym, ze by mali poradny organ pre danu oblast, aby to nebolo iba o manazerskych rozhodnutia v zhone za vyssou efektivitou, treba brat do uvahy aj ostatne aspekty a tie obcas ludom mimo danu oblast mozu ujst, rovnako ako tym v nej chyba tzv. “out of the box” zmyslanie.
Vizia: Nou treba zacat… pre mna aj tema odpolitizovanie verejnej spravy je sucastou sirsej a komplexnejsej vizie Slovenska buducnosti…

Reforma štátnej správy musí byť v každom prípade súčasťou UŽ tej vízie - ľudia potrebujú vidieť
svetlo na konci tunela a štátny aparát je najpodstatnejšie rozhranie, kde sa “deje” dôvera občana
voči štátu.

K téme kvality do štátnej služby - ideový návrh - Elektronické ihrisko (obdoba e-trhoviska) už je na svete;
to čo je v novom zákone je pekné ale je to v danej situácii betón na nekvalitu.

Dôchodky fuč - úplne si to neviem predstaviť - siahnuť na dôchodok = zaťažiť štát a rozpočet; špeciálne formy dôchodkov by bolo vhodné zrušiť úplne - motiváciou pre šs nesmú byť výhody

Ozbrojené a bezpečnostné zbory sú v istom zmysle špeciálne a k nim asi dáme novú tému.

V tom Singapure to autori tohto trestu zamyslali sposobom"Zapredal si idealy a hodnoty spolocnosti, ktorej potrebam si mal sluzit a tak tak stracas moralny narok na akukolvek formu financneho zabezpecenia"- Konkretne sa jednalo o vysokych funkcionarov v statnych podnikoch, kde dostali vysoke pokuty radovo v stovkach tisic dolarov, 10 a viac rocne tresty odnatia slobody, zhabanie majetku a majetku blizkych, ak bol prepisany v case vysetrovania a zaroven doslo k odnatiu naroku na dochodok.
Uznavam, ze toto by mohlo byt chapane ako extrem, vsetci si vsak ale uvedomujeme, ze bez jasnych, tvrdych a spravodlivych pravidiel - pravny stat, sa nepohneme. Az bude fungovat pravny stat a stat ako organizacia, budu fungovat aj oblasti, ako hospodarstvo, skolstvo, zdravotnictvo… klucove je vsak mat nastoleny system, kedy sa clovek efektivne, adresne a spravodlivo domoze svojich prav.
A tu pomoze na jednej strane motivacia a na tej druhej represia, ktora nastane v pripade porusenia a pochybenia za mierou unosnosti, t.j. sposobenie ujmy na majetku, zdravi a zivote.
Suhlasim, ze problematiku ozbrojenych, bezpecnostnych a zahrannych zloziek a zborov by bolo vhodne vynat na samostatnu diskusiu.
A ano, statna sprava musi vysielat jasny signal svojej vlastnej vnutornej integrity, transparentnosti, odbornosti a predovsetkym rozmeru SLUZBY, aby clovek v pripade, ze musi uz na ten urad ist, nech odtial odchadza ako z obeda vo svojej oblubenej restauracii… a nie ako z Ustavu pre vyskum dusevnych chorob.

Pokiaľ úradníci/štátni zamestnanci nebudú musieť robiť mechanickú, zbytočnú prácu, budú môcť svoj čas a energiu venovať vylepšovaniu služieb, inovácii a zmene systému zvnútra. A je asi zrejné, že ešte stále je čo vylepšovať.

Trocha naivná predstava. Nejakých pár desiatok rokov som v štátnej službe odslúžil. Funguje to tam tak, že každý zamestnanec má pridelenú svoju prácu. Ak ju urobí, nič naviac robiť nebude. Nemá na to dôvod, ani vytvorené podmienky. Riadi sa iba podľa zákonov daných zhora. Teda žiadna iniciatíva (samozrejme okrem ostatnej verejnej správy, napr. samospráva, vysoké školy), čo nie je povolené, teda dané zákonom, to je zakázané. Preto ak by niekto niečo inovoval, vylepšoval a menil zvnútra, porušil by zákony a letel. Ak si vyloží nohy na stôl, nič nepokazí.
Preto je potrebné prekopať celkom tento schátraný systém, neumožňujúci rozvoj a prosperitu.

Tak samozrejme už to, že by sa zautomatizovala istá časť práce je prekopanie systému. A myslím si, že súčasťou tohto prekopania by malo byť presmerovanie týchto zamestnancov na vylepšovanie služieb a nie obávanie sa toho, čo s nimi bude.

Drahí veriaci :slight_smile: … v štátnu službu :slight_smile:

Základ je v tom, čo už bolo spomenuté. Čo je zákonom prikázané… lenže v tom je kameň úrazu. Keď sa pozrieme do rôznych úradov, nieže nerobia čo im zákon káže, ale často s ľubovôľou konkrétnych hodnostárov robia čo im zákon nekáže, no a keď treba zistiť čo sa stalo, tak vyšetrujú sami seba. Banana republic…

Zákon hovorí hospodárnosť (kauza Zuzana Hlávková), rovný prístup (…, … (…

Moja vlastná skúsenosť: kvôli nepodstatnej kravine v nejakom spise (čo nemala oporu v zákone) som sa pustil do kríža so šéfom hasičského expretízneho ústavu, mal som pravdu a dostalo sa mi zadosťučinenie, dnes nemám s dvomi hasičskými školami a doktorátom šancu robiť to na čo som vyškolený, lebo mám do zboru červenú kartu… tiež mimo rámec zákona

Podstatné je dostať do systému ľudí, pre ktorých je služba povolanie pre občanov a túto krajinu, nie džob, kde vylizujú zadky šéfom a majú potenciál definitívy a dôchodku.

Aj bez automatizácie sa dá v štátnej službe urobiť veľa a dobre. Samozrejme nie je chyba robiť veci efektívnejšie, ale základ je mať nastavenie SLUŽBY :slight_smile:

Treba byt citlivy k redukcii statnych uradnikov ale urcite su tam velke rezervy. Napr. kopec dôchodcov ale aj vysluhovych dochodcov (tisicky). Mozno treba zacat s nimi. Socialne im ublizime menej kedze nezostanu bez prijmu ale na druhej strane v dnesnej dobe ekonomika celkom slusne slape takze si myslim ze sikovni ludia sa zamestnaju aj v sukromnom sektore. No suhlasim s tym ze treba ludi v statnej sprave motivovat vyssim platom ale nie zadarmo. Vela ludi si totiz mysli ze nemusi urobit nic ale bude somrat na to ako malo zarabaju.
Dalsim trochu paradoxom je situacia ked sa bezhlavo akoze setri na uradnikoch prepustia sa upratovacky a zrusia malo platene miesta a nasledne sa zaplati firma ktora bude tu istu pracu robit za niekolko nasobne viac. Stat v konecnom dosledku zaplati viac ako predtym.

Budme realisti v dnesnej dobe nie je mozne aby sa po volbach menili len ministri a statni tajomnici. Neviem si predstavit ako budu ministri presadzovat svoj volebny program a viziu ked na urovni sekcii na ministerstvach nebudu mat ludi ktorym doveruju ze budu zastupovat ich zaujmy.

Takéto riešenie nemá racionálny podklad, nie si prvý kto navrhuje takéto riešenie. Prichádzajú s ním pravidelne najmä politici s predvolebnými sľubmi o znižovaní zamestnancov v štátnej správe. Za 4 roky pribudnú noví dôchodcovia a ohlupovanie ľudí sa stáva recidívou. Na druhej strane je potrebné zvážiť, či chceme štátnu a verejnú správu skvalitniť alebo ju nechať takú aká je. Ak ju chceme skvalitniť, tak je jedno, či má ten najlepší odborník 30 rokov a zahraničné vysoké školy alebo 65 rokov a množstvo skúseností, ktoré vie patrične využiť. Takto by niekto mohol začať uvažovať, či sa na dané povolanie viac hodia muži alebo ženy, atď. A to ju už vyložene diskriminačné.
Prvoradé merítko musí byť odbornosť a efektivita práce, inak je to iba o umelo znižovanej nezamestnanosti. Už teraz ju vylepšujú predčasní dôchodcovia, ktorým Richter neumožňuje zároveň pracovať, hoci im dôchodok krátil o 13%.

Aj tento problém je známy a funguje od začiatku nového zriadenia.
Je umelo udržiavaný, hoci každý vie, že sa jedná o nehospodárne vyhodené naviac peniaze, ktoré si zoberie majiteľ firmy ako zisk, ktorý mu patrí lebo podniká. Mnohokrát sú to firmy, ktoré sú nejako, najmä príbuzensky naviazané na vedúcich pracovníkov v štátnej správe. No niekedy ani nemusí, keďže štátna organizácia sa tiež správa iba tak, ako jej to najlepšie vyhovuje. A ak má mzdové prostriedky v rámci rezortu limitované na určitý počet zamestnancov, tak zruší kuchyňu, strážnu službu, upratovančky … a zaplatí tieto práce firme, lebo položka výdavkov za služby už nie je štátom regulovaná - teda limitovaná.
Že to stojí oveľa viac nikoho nebolí, košeľa je vždy bližšia ako kabát. A hlúposť u nás má zelenú.

Neviem, čo si tým chcel povedať, ale ak myslíš, že by malo pokračovať dosadzovanie ľudí na akékoľvek funkcie bez transparentného a novo koncipovaného - čo najmenej ovplyvniteľného výberového konania, tak s tebou asi bude súhlasiť málokto v tejto komunite samozrejme vrátane mňa.

Daniel dakujem za nazor dovolim si este par poznamok k jednotlivym odsekom.

1. ods.
    V politickej praxi sa nie vzdy presadzuju racionalne riesenia ale vacsinou politicky priechodne. Kazda strana ktora chce politicky prezit tak bude presadzovat politicky priechodne riesenia ver mi. Strany v kampani budu prezentovat jednoduche slogany ako napr. zefektivnime statnu spravu znizime pocet uradnikov atd. No nikto nepovie ako konkretne lebo by im to mohlo uskodit v kampani a zobrat im percenta. Ked niekto povie ze bude brutalne skrtat v statnej sprave tak zamestnanci ktorych je niekolko sto tisic a ani ich rodinny prislusnici tuto stranu volit nebudu. A hlavne strana ktora je nova a ktora sa potrebuje dostat do parlamentu nic proti ludom hlasat nebude. Tomu ver. Samozrejme suhlasim s tym ze sa ma statna prava skvalitnit. Len na to potrebujes aj kvalitnych ludi a tych musis prilakat slusnym platom. Ked ten dotycny nema odpracovane v statnej sprave aspon 20 rokov tak mu mozes ponuknut jedine tabulkovy plat plus nejaky osobny priplatok. V sucasnosti je vyska tychto tarif taka http://www.epi.sk/zz/2017-108 Ked neratam uradnikov na ministerstvach tak na nizsich uradoch su platove triedy 4, 5, 6 prednosta na okresnom urade ma 7. Takze skus prilakat kvalitneho cloveka za 719,50 eur v hrubom. Drzim ti palce.
  2. ods.
    S tym suhlasim. Skoda len ze sukromnym firmam sa platia brutalne prachy z dani vsetkych obcanov a pritom by si tieto veci mohol stat riesit sam za menej penazi. Par statnych zamestnancov navyse by bolo lacnejsich ako drahe firmy. Ked ide o stat tak si firmy vedia zapytat o dost viac, ved zo statneho krv netecie.
  3. ods.
    Myslim si Daniel ze si nikdy nepracoval v statnej sprave (neber to ako vycitku to len konstatujem). Je velmi pekne mat zidealizovane vyberove konanie na veducich pracovnikov. No prax ukazuje ze to nemusi fungovat. Netreba zabudat na to ze lobisticke skupiny si mozu zaplatit tych najlepsich ludi a poslat ich do toho vyberoveho konania. Sam minister nic neurobi. To nie je sukromna firma a mimochodom aj v sukromnej firme mas karierny rast alebo nie? Moj nazor je taky ze by minister mal mat pravo nominovat svojim blizkych spolupracovnikov. Sefovia sekcii a dolezitych uradov by mali byt politicky nominanti.
    Sorry ze som sa odvazil tykat.

Ja sa tu nechcem baviť ako prívrženec strany, hnutia, ktorý hľadá chodníčky ako oblbne čo najviac voličov, tým, že im otvorene nepovie, čo chce robiť po voľbách, aby sme sa mali všetci lepšie.
Nepotrebujem hnutie, ktoré sa bude báť otvorene povedať, že aj zníženie počtu zamestnancom verejnej správy (máme ich najviac v rámci EÚ na počet obyvateľov) je cesta k prosperite a vyššej kvalite života všetkých ľudí.
Fandím PS preto, lebo si myslím, že sa takto správať nebude, ak áno nemám tu čo robiť.

V tom sa zhodneme a aj preto je napr. potrebné znížiť počet úradníkov a ich platy rozdeliť medzi skutočných odborníkov.
Jeden z návrhov ako to spraviť, si môžeš prečítať napr. tu: http://klubidiotov.webnode.sk/navrh-reformy-v-a-ss/

:grinning: Neviem ako si k tomu dospel, ale nemienim ti nič dokazovať, nemám dôvod.
Určite je medzi nami dosť podstatný rozdiel ako ŠS vnímame.
Ty vysvetľuješ ako funguje a že sa v podstate štátna správa zmeniť nedá, ja zasa vysvetľujem ako a kde ju treba radikálne zmeniť, aby sme sa pohli z miesta.
Dobrý minister, ktorého si predstavujem ja, má v prvom rade dodržiavať zákony, byť odborníkom, morálne spôsobilý a nemal by byť v područí žiadnych lobistov, lebo s nimi vie zavčasu zatočiť.
Iba v takom prípade mu netreba dosadzovať ani neschopných rodinných príslušníkov, ani straníckych menej odborne zdatných pritakávačov. A ak nechce kradnúť, korumpovať a nemá ani iné pohnútky ako svoju funkciu zneužívať, tak takýchto ľudí, ktorí mu v tom budú pomáhať nepotrebuje.
Pracuješ na ministerstve, ktoré je ukážkovým nositeľom a šíriteľom takýchto praktík, preto ak chceš niečo zmeniť, tak sa skús na veci pozrieť aj s otvorenými očami.

Mozne je uplne vsetko, co si dokazeme pripustit. Ministri budu presadzovat programove vyhlasenie vlady rovnako, ako tomu bolo doteraz. Jedine s tym rozdielom, ze tam nebudu uradnici za odmenu, s nachylnostou k servilnosti a to aj v podobe porusovania zakonov, ale profesionalny aparat, ktory bude zaroven internou oponentou pre sposob, akym sa dany minister rozhodne presadzovat body z programoveho vyhlasenia vlady tykajuce sa jeho rezortu (nakolko s obsahom tazko mozu uradnici polemizovat, nie su volenymi zastupcami a teda iba vykonavatelmi).

Súhlas :slight_smile:

Kontinuita profesionálov je veľmi dôležitým faktorom na ceste k zlepšeniu výkonnosti štátu. Neustále personálne čistky a politicky servilné aparáty prakticky znefunkčňujú štát a v najlepšom možnom prípade len svietia a kúria. V horšom - viď. realita.

Možno by plošný model:

• minister + 1 level pod nm = politická zodpovednosť za realizáciu programového vyhlásenia vlády
  • zbor náčelníkov odborných služieb a nižšie levely - kariérni skúsení profesionáli

…pomohol naštartovať reálne odpolitizovanie štátnej služby

Dnešná realita - ani miesto hasiča sa nepohne bez súhlasu smeru. A nie to ešte riaditeľov…

S týmto žiaľ mám skúsenosť osobnú :slight_smile: Na nemenovanom okresnom riaditeľstve mi bolo povedané, že aj miesta radových hasičov idú cez lokálnu stranícku centrálu Smeru. K tomu niet čo dodať. Treba vyčistiť Augiášov chliev.

Moje miesto dostal syn GP

A ako chceš teda reálne motivovať odborníkov-manažérov na 1. level, ak to má byť na 1 volebné obdobie a slabo zaplatené? Leda ak nejaký dobrodinec typu Trnka a pod., ktorý už má zarobené.

2 M&M :slight_smile:

Nikto nehovorí o slabom plate, zodpovednosť a odbornosť musí byť ohodnotená. Toho tieto posty musia byť pre službe a nie postu oddaných ľudí. Ak máš víziu dokážeš urobiť aj veci, ktoré sú nepopulárne ale potrebné. Nepripútanosť ega k postu je pre tieto levely nevyhnutná.