Štátom podporovaný terorizmus - Kauza Skripaľ a jej dôsledky

Štátom podporovaný terorizmus - Kauza Skripaľ a jej dôsledky
0

Ukazuje sa, že Slovenská diplomacia nezvláda koordinovať svoje akcie s vedením krajiny a musí len dodatočne korigovať ich neblahé dôsledky. Treba si uvedomiť, že útok nervovou bojovou látkou je akt terorizmu. Možnosti západných spravodajských zložiek ďaleko presahujú tie naše a vyhovárať sa na možný omyl premiérky Spojeného kráľovstva je chabý pokus o alibizmus. To že nemáme aj my informácií viac a že s nami nemajú užšiu spoluprácu nie je divné ak sa pozrieme čo vyvádzajú naši premiéri a predsedovia parlamentov a ministri obrany. Premiérska stolička je dnes príliš vratká a neradno dráždiť vládnych spolupáchateľov kritizovaním veľkého brata, ktorý vždy vyžaduje dôkazy lásky od toho koho práve znásilňuje. Stratégia zatloukat-zatloukat-zatloukat kým kauza nevyšumí narazila v demokratickom svete na tvrdý odpor, len my sme si toho akosi nevšimli, aj keď nás obvinili z podielu na tomto svinstve! Sme užitoční idioti.

To čo pán premiér zbabral bude mať dlhodobé následky na vnímanie Slovenskej republiky v zahraničnopolitickej oblasti a ešte viac bezpečnostnej komunite krajín, kde sa radi a hrdo hlásime ako súčasť jadra. Meno spoľahlivého a dôveryhodného partnera sa nebuduje ľahko ani rýchlo. Dá sa však ľahko a rýchlo stratiť. Nevyjadrenie solidarity, ktorého je Slovenská republika v zlomových momentoch tragicky pravidelným performerom našu krajinu izoluje a tlačí od jadra stále viac na východ.

My sme totiž v jadre ešte nikdy poriadne neboli, len sme tade prebehli keď sme sa vzopäli pri vstupe do EÚ a NATO. Odvtedy len cúvame von.

Pán minister Lajčák už raz zlyhal systémovo aj morálne v kauze Zuzana Hlávková. Je zručný diplomat, avšak bez chrbtovej kosti upnutý ku svojej kariére (môj osobný názor). PS by malo reagovať na hrozbu štátneho terorizmu bez ohľadu na to z akej strany prichádza a požadovať abdikáciu ministra zahraničných vecí a jasný postoj vlády SR k danej situácii.

Mňa na tejto kauze fascinuje takmer absolútny nedostatok kritického myslenia a rozsah dôsledkov…

Ak si zhrnieme fakty, je nepochybné, že sa stala tragédia. Je pravdepodobné, že dvaja nešťastníci boli otrávení. Je možné, že príslušná látka bola vyrobená v Rusku, ale nemuselo to tak byť. Kto mal v držbe danú látku, už zrejmé nie je. To, kto danú dávku použil, nie je jasné. Ešte menej je jasné, na koho objednávku to bolo.

Rusov môžeme odsudzovať za Krym, nemusíme im ďakovať za boj s ISIS, ale podľa mňa by sme ich nemuseli kolektívne odsúdiť bez dôkazov len preto, aby sme prejavili solidaritu s Britmi. Fakt, že Briti sú presvedčení o politickej objednávke vraždy zo strany Putinovho režimu, by nám mohol pripomenúť, že nedávno boli tiež presvedčení o zbraniach hromadného ničenia v Iraku…

Bez ohľadu na “agresivitu” Ruska, nemyslím si, že Putinov režim je plný hlupákov. Lebo len hlupák by dal pokyn na takúto okázalú odsúdeniahodnú vraždu s prvkami medzinárodného terorizmu takým spôsobom, že tam rovno nechajú aj svoju vizitku, navyše v priamej časovej súvislosti s prezidentskými voľbami… Nepovažujem sa za konšpirátora, ale tento scenár považujem za pomerne nepravdepodobný. Jednoducho neverím, že by nedokázali nájsť invenčnejší spôsob.

Vadí mi tiež princíp kolektívnej prezumpcie viny typický pre režimy s kultom “vonkajšieho nepriateľa”. Ešte si to pamätáme… Nepovažujem za správne automaticky viniť Ruský politický režim za použitie látky vyrobenej v Rusku. Je to ako keby sme prisúdili osobnú zodpovednosť americkým politikom (=a vyhostili ich diplomatov) za používanie amerických zbraní bojovníkmi ISIS. Alebo si spomeňme na naše muničné sklady a zmiznutú muníciu. Ak v Británii vybuchne metro a vznikne podozrenie, že výbušniny môžu pochádzať zo Slovenska, budú naši diplomati vyhostení?

Keď si to podčiarknem a sčítam, pripadá mi to vo veľkej miere ako politická hra, možno na odpútanie pozornosti od brexit tém alebo iných káuz. Už nejaký ten piatok mám pocit, že západ používa Rusko ako náš Róbert používa Sorosa. Je to náš vonkajší nepriateľ, tak na neho upriamim pozornosť vtedy, keď sa mi to hodí. Ľud a médiá sa tým chvíľu zabavia a politici si robia na pozadí svoje. Pravdu sa dozvieme možno neskôr po rokoch v rámci nejakého nového WikiLeaks a možno vôbec…

Nechcem obraňovať Rusko, len neverím politikom a ani tým západným… História pozná mnoho príkladov, ale aj o tej niektoré zdroje hovoria, že je to len ilúzia písaná víťazmi. :smiling_imp:

https://komunita.progresivne.sk/t/sme-progresivne-slovensko-apeluje-na-lajcaka-aby-vyhostil-ruskych-diplomatov-26-3-2018/5086

Medzi solidaritou a vlez-do-prdelkovaním je pomerne tenká hranica.

Po dvoch týždňoch po útoku sa miesto útoku zmenilo z ventilácie auta na kľučku ne dverách domu, ale sme si istí, že to boli Rusi, ba dokonca Putin.

Na základe informácií z médií, mám skôr pocit, @GGA je bližšie pravdy ako tí čo volajú o slepú solidaritu.

Na druhú stranu, ide o prejav agresívnej formy nesymetrického konfliktu, kde často ani tí najzasvätenejší nemajú úplný prehľad. A často z kusých informácií dochádzame k mylným emóciam, zámerne vyvolávaných (často) inou stranou…

Čo je z môjho pohľadu však najpodstatnejšie málo súvisí s týmto nechutným útokom: javí sa mi, že PS a jeho vedenie sa necháva odpútavať na riešenie vecí, ktoré sú mimo jej dosah a nutnosti riešiť okamžitými a tvrdými vyjadreniami. A skutočné problémy sú míňané iba tak “zľahka”. U jedinca sa tomu hovorí prokrastinácia. A čím ďalej viac, mám pocit, že venovaniu sa viacerým veciam v tejto komunite je to aj moja prokrastinácia. Namiesto smerovaniu k skutočne progresívnej politickej strane sa to tu stáva klasickou stranou s mierne lepšou orientáciou ako to malé pre mňa voliteľné spektrum. A obrovská nádej sa scvrkáva v chladný záujem.

2 GGA aj Pavel:

Asymetrické akty majú spoločné okrem iného aj to, že ich dokazovanie (verejné preukazovanie) za istých okolností môže byť exaktne buď to technicky nemožné alebo nemožné z pohľadu zdrojov informácií o týchto aktoch spracovávaných. Ak je útočník využívajúci asymetrické techniky vopred evidentným podozrivým, stáva sa ne-podozrivým z dôvodu evidentnej podozrivosti a predpojatosti, podobne ako keď sa niekto bude vyhrážať novinárovi že si na neho posvieti a novinára potom zabijú. Rieši sa tu mafia a evidentní podozriví? To by musel byť úplný blázon aby to dal spraviť, ak to povedal vopred… Byť zvyčajným podozrivým má aj aj svoje výhody a sú aj štátne subjekty, ktoré s týmto kalkulujú viac ako výdatne už roky.

Netvrdím ani nič o dôkaznej situácii. Myslím si len, že to čo sa deje na západ od nás nie je výsledkom špekulácií, ak už to prekonalo hranicu čušania lebo nejaké to percento obchodnej bilancie. Akákoľvek diskusia v zmysle kto to naozaj bol je na tomto mieste naozaj bezpredmetná - s tým sa vami súhlasím.

Čo som chcel povedať je to, že sme ako slečna čo si chce aj užiť a aj ostať panna. Naše činy ani deklarácie nie sú pre našich strategických partnerov dôveryhodné a autentické a ak ich vnímam ako vypočítavé Ja tu na Slovensku - ako ich vnímajú tí, ktorí garantujú bezpečnosť, ktorú si nie sme schopní garantovať sami? To je asi tak všetko čo som k tomu chcel :wink:

Keď už takéto prirovnanie, tak ja by som povedal, že sme slečna, ktorá si chce a vie užiť, ale je opatrná a nebude robiť všetko to, čo k***y okolo nej len zo solidarity k inej (dajme tomu) poškodenej/ublíženej dáme… Možno už bola v minulosti pár razy oklamaná alebo je len viac obozretná k pohlavným chorobám, ako okolie. A možno sa len inšpirovala susedou (Rakúskom) a nechce sa nikam vrhnúť strmhlavo.

GGA - myslím, že akýkoľvek kvalitatívny posun pri tomto vektore je diskutabilný. Prajem Vám pekný večer.

All: asi som sa nevyjadril jasne - NIKTO tu na fóre ani na Slovensku nerozlúskne kto tých dvoch ľudí otrávil. Čo je ale dôležité je to, že politika je hodnotovo-kvalitatívne orientovaná aktivita, zatiaľ čo technika a priemysel napríklad sú podobne ako spravodajstvo odvetvia kvantitatívne. Preto má politika primárnu úlohu, lebo dáta a informácie sú bez morálky a hodnôt. História nás poučila ako to dopadá ak technokrati ťahajú páky. Neviem a netvrdím, že neexistujú dáta, dokonca možno aj naše spravodajské zložky môžu čosi mať, ale toť nedávno sme tu mali vyhlásenie civilnej IS, že informácie mali kompetentné orgány k dispozícii. A nič… To o čom som tiež písal je to, že nie sme pre západ dôveryhodným partnerom a preto aj miera našej formálnej a neformálnej informovanosti z ich zdrojov bude obmedzenejšia ako miera informovanosti “partnerov na úrovni” :slight_smile: Jednoznačné postoje takýchto krajín sú niečo ako mraky - nemusíme byť géniom na to, aby sme aj bez rádia videli že sa k nám ženie búrka. Preto privítam aj názor odborne fundovaných osôb, ale s tým, že tu je všetko sro :wink: nakoľko tu môžete napísať čo len chcete a hlasovať systémom páči-nepáči a každý názor má dostatočne veľkú váhu ak získa dostatočný počet lajkov. Toť vsjo :sunglasses:

História nás poučila aj o tom, ako to dopadne, keď uveríme, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia, však že?
Neskôr sa ukáže, že tam nič nebolo a ospravedlňujeme to tým, že “ale veď mohlo byť”.

Keď už chceme mudrovať o tom, o čom je a nie je politika, dovolil by som si poznamenať, že politikov máme súdiť predovšetkým podľa ich etiky a postojov. Je zrejmé, že rozhodujú na základe nepresných informácií (kto z nich a kto z nás si reálne môže niečo naozaj overiť?!). Ak by sme boli na ich mieste, asi by sme robili to isté. Preto jediná vec, ktorá im naozaj zostane na konci kariéry, je obraz ich charakteru, ktorý bude kreovaný tým, ako sú verní vyšším princípom (prezumpcia neviny, odmietanie kolektívnej viny…) a ich hodnotám. Ja si budem viac vážiť politikov, ktorí si v ťažkých časoch a pri ťažkých rozhodnutiach zachovajú svoju tvár, nenechajú sa strhnúť davom a uprednostnia hľadanie zmierlivých stratégií pred konfliktnými.

Len sotva sa dá povedať, že rozhodovanie (západných) politikov bolo o faktoch a nebolo ani o hľadaní pravdy. Bolo to o pridaní sa na stranu tých, ktorí majú odsúdiť Rusko. Postoj je možno správny, zámienka však prinajmenšom diskutabilná.

Na rovinu, mne tu nejde o tému vyhosťovania “nejakých” ruských diplomatov. Celkovo si myslím, že je to téma búrky v pohári vody, ktorá navyše silnú majoritu nezaujíma, v horšom prípade sa na nej nejapne zabáva. Len tejto téme venujeme druhé vlákno, PS apeluje na Lajčáka, ale v zásade je to pre bežného (aj menej bežného) človeka téme mimo pozornosti a dôležitosti.

Ide mi o to, že s takýmito kategorickými postojmi a výzvami by sa malo PS zaoberať nad podstatou Slovenska. Malo by prinášať kategorické a jasné riešenia kľúčových problémov. Pretože (predpokladajme), že do volieb sú dva roky, viac ako jeden rok už PS premrhalo a bežní ľudia mimo tejto komunity v zásade nepočuli, nečítali jasné riešenia k viacerým slovenským problémom.

Do volieb nebude mať PS žiadnu legislatívnu iniciatívu, a aj to čo by doniesol @Martin_Poliacik je pravdepodobné, že nepodporí ani celá opozícia. Takže ešte dva roky nebude PS ukazovať ak sa veci dajú meniť aj mimo parlamentu? Potom ako chce osloviť +5 %? A ani samotný program (keď dáky bude) to nezmení.

Pre mňa je hlasné vyjadrovanie k vyhosteniu ruských diplomatov len ukážka toho, že PS vhuplo (alebo chce vhupnúť) do veľkej politiky, ale nemá vyriešené domáce úlohy a postavené základy. A pre množstvo ľudí je to podobne - skôr na to pozerajú tak, že vlastne PS nie je iná ako každá ostatná politická strana.

Čaro novosti a progresivizmu sa stráca a z kukly vylieza iba ďalšia politická strana, ktorá chce byť v parlamente, rozprávať o veľkej politike a (len) rozprávať o problémoch bežných ľudí.

Preto mi ide tlak na solidaritu s GB bez faktov, bez jasného dohovoru štátov na nervy.

P.S.: o akých signáloch vôči západu chceme hovoriť, keď naše MO SR “stratilo” tisícky zbrojných položiek z muničných skladov - granáty a iné zabijácke položky. Zašantročiť “flaštičku” jedu je v tom prípade jednoduchšie ako “stratiť” kamióny výzbroje.
To isté MO SR, ktoré chce (bohužiaľ za spolupráce západných firiem) obstarať podloudne za stá milióny techniky.
Ten štát o ktorom zahraničné periodiká píšu ako urobilo po vražde novinára krok vpred, ale tu doma vieme, že sme ani postele, ani prostitútky nevymenili, len sme ich trošku pomiešali v izbách…
Samotná “solidarita” by bola len ukážkou, že sa na nás môžu obrátiť s hociakou hlúposťou (i keď to nie je tento prípad) a my solidárne, aby sme neboli iní, im to podporíme… Len aby sme nevytŕčali.