Študenti nie sú dojné kravy, vážená vláda!

Študenti nie sú dojné kravy, vážená vláda!
0

#1

Len prednedávnom ministerstvo školstva dalo do medzirezortného pripomienkovania návrh, ktorý razantne navýši strop poplatkov pre študentov, ktorí sú na externom štúdiu. Chce ministerstvo našu generáciu zadlžovať, donútiť študovať v zahraničí alebo na súkromných vysokých školách?

Viac v blogu. Vopred ďakujem za jeho šírenie.


#2

PSkari ako obvykle vsetko zadara(=nech to plati niekto iny len nie ja). A ked budes zdrhat studovat inam, radsej nechod do UK lebo by ti spadla sanka z tych 9000 libier rocne co sa plati za studium…


#3

Ja by som dal spoplatniť štúdium aj denným študentom. Prečo by sa vám mali ľudia skladať ľudia na štúdium, ktorí z toho nič nemajú? Zrušiť financovanie niektorých vysokých škôl, spoplatniť denné štúdium, zaviesť kvalitný systém prospechových a sociálnych štipendií a pôžičiek, následne zvýšiť kvalitu škôl. Toto je systém ako skvalitniť vysoké školstvo. Nie vám platiť vaše školy a nakoniec mnohí z vás skončia v mcDonalde alebo na linke, či v zahraničí a spoločnosť z vás aj tak nič nemá. A tí, čo sa zamestnanú aj vo svojom obore, aj tak máte komparatívnu výhodu a vyššie platy, proste nie je žiadny dôvod vám v plnej miere financovať štúdium. Zadarmo si málokto niečo váži.


#4

Tak ja celkom podporujem PS, ale ľavičiari v PS mi dosť idú na nervy.


#5

Zas UK má vselku velkorysy stipendijny program…Osobne som za spoplatnenie v symbolickej rovine (do 1000€) a poskytovanie stipendii vo väčšej miere a spravodlivejšie než v súčastnosti. (f.e. sirota s rodičom živnostníkom nemá nárok na soc štipendiom vzhľadom na vysoké prijmy rodiča ktoré sú však len brutto - prípad pred pár rokov)


#6

Súhlasím v tom, že bez tlaku na kvalitu škostva ide o neopodstatnené zvýšenie ceny za službu/produkt a že sa externé štúdium presunie na súkr. školy, prípadne za hranice. Holt, štát deformuje trh a vráti sa mu to späť.

Osobne som však za spoplatnenie VŠ štúdia a to aj denného - za predpokladu veľkorysejších soc štipendií. Je na uváženie, že argumentom pre lacné externé štúdium má byť možnosť popri škole pracovať, resp. študovať popri práci. Pracovať popri štúdiu má byť možnosť nie nevyhnutnosť. A riešením sú neuročené pôžičky a soc štipendiá.

Spoplatnenie v symbolickej rovine by malo slúžiť aj ako buffer na soc štipka, posilniť tlak samotných študnetov na kvalitu, no zas nesmie dôjsť k tomu čo sa deje v US že štúdium znamená vymiesť rodinné úspory alebo dlžobu na 30 rokov.


#7

Akurát, že také drahé univerzity v US, kde sa musia minúť rodinné úspory sú top univerzity, kde po ich absolvovaní sa to tak či tak vyplatí tomu študentovi. Sú aj lacné univerzity, ktorých kvalita zďaleka nie je na takej úrovni, niečo ako u nás.


#8

Maju ale to neznamena ze sa studuje “zadara” ako to PSkari chcu. Studenti musia prispiet na svoje vzdelanie. A pomaha to najme chudobnejsim.


#9

Studoval som na 3och slovenskych univerzitach. Na jednej denne zdarma (STU), na dvoch externe za poplatok(UK, EUBA). Ak spoplatnenim/zvysenim poplatku preukazatelne zvysime kvalitu Slovenskych vysokych skol, som za. Slovenske skolstvo je zrkadlovym odrazom Slovenskeho zdravotnictva


#10

Ak to ma byt zadarmo, ci uz denne alebo externe (kde mi vadi napriek praxi predlzovanie dlzky studia) podmienene ci uz zamestnanim na urcity cas v statnej sluzbe ako v Nemecku sluzbou v Bundestagu.

Pochybujem, ze niekto ide studovat na VS s vidinou platu predavacky tak preco by sa mu mala skladat na jeho studium?


#11

to bohužiaľ nie je pravda, a) ani private college nie je automatickou garanciou miesta, b) aj státne s 10k školným sú pre priemerne zarábajúceho rodiča vcelku náročné pri viacerých deťoch. College debt je vcelku problém u aktuálnej generácie do 35 rokov v USA, ale to odbiehame od témy. Celkovo je zaujívamé sledovať rozdiely medzi baby boomers a milenials .

Debata je že či školné áno (za mňa áno) a ak áno, tak v za akých podmienok (za mňa výška symbolická s podporou štipkami)


#12

Tak ja som PS- kár a som za platené štúdium.


#13

Však braňo nepríše zadara ale nezvýšiť keď tomu nepredcháza akákoľvek zmena ohľadom kvality


#14

Tak symbolická výška môže byť aj 1 Euro. Malo by to byť naviazané na náklady za dané štúdium, pripadne ďalšie faktory ako napríklad spoločenská prospešnosť, výška miezd v danom sektore, uplatniteľnosť, dopyt po štúdiu a iné. Určite sa však zhodneme aspoň v tom, že sme za spoplatnenie.


#15

Ak sa hrame so slovickami tak v tom navrhu sa nepise ze ze sa zvysia ceny ale zvysi sa maximalna povolena cena. A to veru nie je to iste.

Naco vlastne ten strop existuje ? O tom sa nikto bavit nebude - automaticky(pekne socialisticky) predpoklada ze bez stropu by ceny zdieracske…