Susedské hliadky v obci ako dobrovoľnícka alternatíva k obecnej polícii

Susedské hliadky v obci ako dobrovoľnícka alternatíva k obecnej polícii
0

#1

U nás vo Hviezdoslavove začíname riešiť Susedské hliadky v obci ako alternatívu k obecnej polícii:

Čo si o tom myslíte?
Ak budete mať záujem implementovať aj vo Vašej obci, odporúčam sledovať tému na našom webe…


#2

Ako iniciativa beriem, aj ked to vo mne evokuje tie zname kotlebovske hliadky. V kazdom pripade by obcan nemal suplovat absenciu v systeme ci uz statnon alebo obecnom. V kazdom pripade ak to splni svoj ucel, preco nie.


#3

Ťažká téma - máme v malej dedine známe firmy - ale zavretie do basy, by pre nich nebol trest (teplé bývanie, pravidelná strava a zdravotné ošetrenie) a štát by to stálo ca 18 tis € ročne. Myslím, že sa musí nájsť iný, vhodnejší model potrestania. A voľne položené železo v dedine nenájdeš na žiadnom dvore. To je už dávno v zbere.
Samozrejme, že hliadka má zmysel - som tým nechcel znevažovať váš nápad.

Obec z ktorej pochádzam zaviedla kamery po tom, ako niekto v noci ukradol niekoľko kovaných brán.


#4

Kamerovy system je jedno z moznych rieseni a myslim si najefektivnejsi.


#5

Suhlasim s @Mirko každá samozvaná aktivita, ktorá by viedla k zgrupovaniu osob za ucelom ochrany, aj ked svojho majetku, bo mohla vypalit uplne opacne, ako bola myslena (ake budu ich kompetencie? kam mozu chodit a kam nie? co preverovat, budu sa len prechadzat?). Toto musi riesit policia, ci uz statna, alebo mestska / obce … iniciovanie takejto aktivity iba potvrdzuje, stat / system / obec niekde zlyhava. Prvou a ucinnou prevenciou / obranou je uz spomenuty monitoring - kamery. A spravny dotaz od @Martin_Hromada, tieto “zname firmy” by mali mat inu formu trestu … ked sa posadia, je to pre nich ako hotel - zeby si precin odrobili?


#6

Vraj na juhu Talianska to celkom pomohlo eliminovať nelegálne osídlenia migrantov. :wink:


#7

Toto sú presne vecičky, ktoré budeme v nasledujúcich týždňoch rozpracovávať.

V našom prípade nevyrieši polícia skoro nič, má neuveriteľný podstav, preto majú záujem jej príslušníci v čase osobného voľna pomáhať svojim ďalším kolegom z Obvodného oddelenia takýmto dobrovoľníckym, komunitným spôsobom. Satelity BA rastú neuveriteľne rýchlo, no počet hliadok najbližšieho veľkého mesta (v tomto prípade Šamorín) ostáva rovnaký už niekoľko rokov, pomaly desaťročie.


#8

Máme štátnu políciu, máme mestské políciu , absolútne nechápem na čo je toto dobré.


#9

Myslíš tým tzv. rómske občianske hliadky? Lebo tie sú “zlegalizované”, a majú svoj význam aj efekt. Ale žiadne iné občianske hliadky sa len tak zriadiť nedajú, aby sa zabránilo výkonu poriadkových právomocí občanov nad občanmi mimo schválený mandát štátom. (a ten je daný PZ, obci - ktorá môže zriadiť obecnú políciu alebo spomenuté rómske občianske hliadky. Tie sa však musia spravovať štandardami schválenými MV SR.) Ešte veľmi užitočný bol inštitút tzv. rómskych špecialistov (tí spadali pod obvod PZ)

https://www.minv.sk/?hliadky_ROH

toto je inak tenký lad, lebo si môžte veľmi narušiť vzťahy v obci a tu by som bola s aktivizmom skôr opatrná. Tu práveže treba

  • aby to vykonávali ľudia, ktorí majú dôveru v dotknutej problémovej komunite
  • aby títo ľudia trvalo s nimi trávili čas, nechodili tam robiť len “strážcov poriadkov”, ale boli pre nich aj vtedy, keď oni niečo potrebujú alebo sa cítia byť obeťou skrivodlivosti (inak vás odmietnu)
  • tento typ terénnej práce chce práveže profíkov, nie občanov amatérov (čo nemyslím v zlom) - musia rozumieť príčinám kriminálneho správania, musia k tomu pristupovať empaticky, byť zaškolení špeciálnym tréningom atď… Len tak vojsť napr do osady, že my sme tí, ktorí vám došli dohovoriť a umravniť vás, nielenže nebude fungovať, ale môže to strhnúť špirálu ešte väčšej animozity…

#10

Neprečítal si si možno celú tému :slight_smile:

Dôvodom k tejto aktivitke bolo alarmujúco zvyšujúce sa množstvo (najmä) drobných i väčších krádeží, ktoré sa (nielen) vo Hviezdoslavove v poslednom období vyskytli a ktoré nikoho z nás rozhodne netešia. Alternatíva obecnej polície by mala za úlohu úzku spoluprácu s Obvodným oddelením policajného zboru v Šamoríne. Aktivitu veľmi uvítal sám riaditeľ Obv. odd…

My nechceme Políciu SR suplovať, ani nahrádzať. Absolútne nechceme a nemôžeme ísť na to nebodaj hrubou silou. Chceme mať len fungujúcu platformu na prevenciu a efektívnejší prenos informácií o vandalizme, lebo Šamorín proste nestíha.

U nás tým pádom prakticky žiadna polícia nie je :slight_smile:

Nie, nie, vôbec. Tu nie je ani 1 rómsky spoluobčan.
V skratke ide o to, že tým, že v satelitoch je obrovská masová výstavba, tak poniektorí pofidérni stavitelia (robotníci) využívajú čas, kedy bežní pracujúci ľudia cez deň nie sú doma, a sú tu veľmi časté vlámačky, krádeže, drobný vandalizmus.

Pretože všetci stavitelia vedia, že tu cez deň, okrem matiek na materskej, nie je ani nohy.

Ako píšem v článku pripnutom v prvej téme, u nás v obci býva relatívne veľké množstvo (aj bývalých) príslušníkov Polície SR. Od jedného človeka práve z tejto mikrokomunity slušných ľudí prišla výborná iniciatíva založiť susedské hliadky v našej obci ako dobrovoľnícku alternatívu k obecnej polícii, ktorá je v našich končinách zatiaľ v nedohľadne. Naším spoločným cieľom je vytvoriť najdostupnejšiu možnosť v rámci obecných možností v prevencii proti pofidérnym osobám, ktoré sa približujú k našim príbytkom, keď nie sme doma. Prevenciu proti krádežiam, lúpežiam, vlámaniam a drobnej kriminalite.


#11

Vstup na pozemok v prestrojení za majstra je veľmi dobré maskovanie. U nás posledná krádež bola pod zámienkou vykupovania peria. Keď dvojica cezpoľných vstupovala do domov a prilepšila si o 1000 € cash. Ide podľa mňa o organizované skupiny, lebo auto nemali, takže ich niekto (predpokladám užerník alebo zásobovateľ drogerie) dovezie do obce a potom ich vyzdvihne. Starší ľudia nie sú zvyknutý na dedine si zamykať ani dvere nie to ešte bráničky. Super nápad poznať suseda, mať na neho číslo a prezvoniť ho keď niekto cudzí behá po pozemku.


#12

Aha, už chápem. sorry, fakt som to prečítala tak, že chcete isť do rómskych komunít (preto som radila opatrnosť pred tým, aby ste si tam nevyostrili vzťahy nejakým “hurá postupom”)

toto, čo píšeš, vyzerá byť tiež pekne tvrdý oříšek. Skúsili ste baviť sa aj s tými, ktorí ich zamestnávajú? Lebo ak behajú po dedine po krádežiach, znamená, že asi nejsú v robote. To nikomu nechýbajú? Na každý pád, držím palce, lebo to bude ťažká robota, kľudne nás updatuj, ako ste to nakoniec rozpracovali:)


#13

@marek.lackovic Obavam sa, ze legislativa tomuto typu hliadok nepraje. Nepomohlo by skor zriadenie mestskej SBSky?

@Mirko Na Anglickom vidieku su tieto hliadky bezne. Policajt nemoze byt vsade. U nas trva prijazd policie 20minut. Ak su volny. Kamerovy system vacsinou snima zvrchu takze staci siltovka a navyse malo systemov ma pozadovanu kvalitu.

@otakarpolak Nuz aj tu mestsku policiu musis platit. Toto je na baze dobrovolnosti.


#14

Hmmm, nie som expert, ale neznie to trochu diskriminačne? :wink: Rómske hliadky sú OK a nerómske nie?
Nemám nič proti nim, mám trochu skúsenosť s tými komunitami (asi ako každý, kto sa pohybuje “v susedstve”) a chápem pozitíva vyplývajúce z prirodzeného rešpektu “svojich” v kombinácii s lepším pochopením miestnych pomerov.
Ale nechápem, prečo by rovnaké princípy nemohli fungovať aj v nerómskych komunitách. Vie mi to niekto vysvetliť?

A ako sa z občana-amatéra stane (akože) profík? …nestačí náhodou len nejaký typ vhodnej odbornej prípravy? Prečo by to nerómske hliadky nemali zvládnuť, keď to zvládnu tie rómske?

Každá legislatíva sa dá zmeniť… :wink:

Tému občianskych hliadok vnímam najmä ako systém vzdelávania, odbornej prípravy a zvýšenie poriadkotvorného povedomia.
Reálne títo ľudia nedostanú nikdy reálne kompetencie na úrovni trebárs polície, ale to by ani nebolo správne. Napriek tomu môžu dostať trebárs odznak a budú svojmu okoliu nápomocní vo veciach občianskeho poriadku. Už len tým, že budú v danej komunite v styku so svojimi známymi, prirodzenou cestou ich budú vzdelávať o tom, čo sa môže, nemôže, prípadne na čo majú/nemajú nárok alebo ako správne postupovať, keď im sused zaparkuje auto.


#15

… hm, ak by fungovalo toto, že hliadku tvoria priamo príslušníci polície, ktorý vo svojom osobnom voľne vlastne budú “v službe”, prinášali by tým aj svoju prirodzenú kompetenciu zo zamestnania (netreba ich školiť, vedia čo a kedy si môžu dovoliť), vedeli by sa preukázať a v prípade ohrozenia aj brániť … možno by to malo zmysel týmto smerom.


#16

Tak zadrzat niekoho, koho prichytia pri cine alebo s ukradnutou vecou by mohli. Dnes tuto kompetenciu nemaju ani SBSky.


#17

Z filozofického hľadiska sa mi to pozdáva - nespoliehame sa na štát a represívne zložky, ale sami riešime problém, pričom na ňom participujú ľudia z komunity (uvedomuje si, že tu ide o trocha tenký ľad, vzhľadom na kotlebovcov a ich “hliadky,” vždy však treba sledovať kontext). Otázny je mechanizmus a potom aj stret s reálnou legislatívou a “kompetenciami.” Ono hypoteticky stačí, ak by mal takýto projekt odstrašovací efekt.

Píšem sem najmä preto, že sám v Hviezdoslavove bývam cca rok. Robotníci sú tu permanentne, za nami, pred nami, všade. Zatiaľ som sa nestretol s nejakými problémami, neviem posúdiť, na koľko vážny je tento problém. Osobne mám tu výhodu, že netrávim každý deň v práci v BA, ale som aj doma, čiže sa pohybuje na pozemku a sledujem okolie.


#18

Nápad zaujímavý. V každom prípade by som postupoval od jednoduchších funkcionalít ku komplexnejším. Komplexné “služby” so sebou prinášajú netušené benefity a ak by sme sa pokúsili aplikovať naraz hotový systém do prostredia, kde nepoznáme jeho reakciu a tiež schopnosť samotných hliadkujúcich správnym a zákonným, a súčasne vzťahy nenarušujúcicm, spôsobom konať, mohlo by sa stať, že sa hneď na počiatku všetkého jednou nevydarenou vecou prepáli a potenciál komunitného vkladu do lokálnej bezpečnosti bude zmätený zo stola. Vyskúšajte to, ale postupujte trpezlivo :wink: držím palce


#19

To mi je jasne. Napriek tomu tvrdim a tvrdit budem, ze obcan by nemal suplovat nazvem to nefunkcnost statu resp. v tomto pripade obce. V kazdom pripade kvalita zivota takychto obcanov,dobrovolnikov rapidne poklesne. Neviem si predstavit cloveka ktory ma napr. rodinu s malym dietatom, ze si “odmaka” svoje v zamestnani a potom ide dobrovolne na takuto hliadku. Ved tym bude trpiet jeho rodina ktorej by ten cas mohol venovat. To len ako priklad.


#20

To je o budovani obcianskej spolocnosti. Tiez chodime na skolenia, snemy, robime brigady.

Pravdou je, ze nie kazda obec si to moze dovolit a tiez za kazdym rohom nemoze byt policajt.