Ťažba nerastných surovín - podpora alebo proti ťažbe?

Ťažba nerastných surovín - podpora alebo proti ťažbe?
0.0 0

práveže malá krajina ako sme my, by sa mala technologickými firmami zapájať práve do podmorského baníctva, lebo to je predstupeň pred extraterestriálnym. Spomeniem môj obľúbený argument, kto na SKV vyrába roboty schopné zvárať pod vodou? Krajiny vyvážajúce ropu by ich nakúpili už dnes. A to je prvý krok…

princíp neutrálnych vôd

Slovensku patrí od roku 1987 časť morského dna na západ od Mexika. Ak to teda naši nepredali.

O tomto som nemal ani paru - nikto nevie všetko :smiley:

Super info, vieme to niekde overiť?

Pamätám sa, že to administroval vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Pozerala som ako puk, ale nečítala som nikde dôvody tohto počinu😀

Dokument o “slovenskom” morskom dne.http://web.science.upjs.sk/novotny/politologovia/morske_dno.docx

2All :slight_smile:

Vidím, že ťažba mimo dohľad našich hraníc budí pozornosť.

Zaujímalo by ma, či aj k morskému dnu kdesi ďaleko a k nejakému vesmírnemu šutru kdesi ešte oveľa oveľa ďalej budeme cítiť váhu zodpovednosti za ekologický prístup :slight_smile: To že je niečo ďaleko a nevidíme na vlastné oči aké dôsledky naša činnosť má, neznamená, že by sme mali pristupovať menej zodpovedne.

Veď to je známa vec http://www.iom.gov.pl/

Ja si myslím, že Slovensko sa nesmie báť ťažiť to čo sa ťažiť dá. Samozrejme treba zohľadniť všetky aspekty, ktoré by mohli ohroziť napríklad spodné vody alebo okolité prostredie,lesy atd… Keď sa pozrieme do zahraničia tak krajiny práve profitujú aj z ťažby nerastných surovín a tým zvyšujú aj ekonomickú uroveň svojej krajiny.

Nech sa ťaží a predáva, ale našimi podnikmi!
Nie podnikmi, kt. zisk ide niekde na Seychely… :-/

Vedu a výskum máme na medzinárodnej úrovni.
STU by sa pri takejto ťažbe vybláznila od radosti :slight_smile:

Len si predstavte tú kvalitu a profesionalitu odborníkov, ak by sa takáto ťažba robila IBA cez Univerzity.
Tie majú predsa na tie najlepšie a najnovšie poznatky vedy a výskumu.

Ak by sa z toho dalo senzačne zarobiť, tak by si sama UNIVERZITA najala externé firmy.
Tie by za odmenu mohli prezentovať svoje projekty priamo univerzitám a tým sa uchádzať aj o fondy EU!!! AKO GRATIS!!

Chapete??
No, nebolo by zrazu všetkým lepšie??? !!!

…aké jednoduché…

A aké sú to “naše podniky”?

Opísal som to aj v ďalšom komentári.

Odpoveď na Vašu otázku je:

• Univerzity
  • národné podniky
  • podniky s daňovou povinnosťou NA SLOVENSKU
  • podniky so slovenskými konateľmi, slovenskou dozornou radou, slovenskými akcionármi, slovenskými spoločníkmi, slovenskou prokúrov, atď…
  • BEZ ZAHRANIČNÝCH SPOLOČNÍKOV!

Rozumiete?

Sry, ale toto je trápne. Penta, J&T, Poór, Brheľ, Široký a ostatní oligarchovia a mečiarovsko-slotovskí privatezéri Vám ďakujú za priazeň. Ani kotlebovec by to lepšie nenapísal. Dokonca aj Hugo Chávez by Vás pochválil.
Moje možnosti ako sa postaviť ku ťažbe:
a.) Neťažme vôbec.
b.) Vyhlásme medzinárodnú súťaž, nech vyhrá najlepší a nech štát ma z toho čo najväčší osoh.
c.) Môžme sa pokúsiť vytvoriť štátny podnik, ale pri dnešnom rodinkárstve, korupcii a klientelizmu je veľmi veľké riziko, že ten podnik by sa tuneloval. Ak aj nie pochybujem, že má štát na také vysoké investície, čo sa ukazuje pri bratislavskom letisku, ktoré je dlhodobo investične poddimenzované.

Dnes máme tak globalizovanú ekonomiku, že samotný kapitál nemá národnú povahu. V rámci EU neexistujú hranice a obmedzenia pre voľný pohyb kapitálu…detto zmluvy ACTA, CEFTA…

Existuje pojem: koncový užívateľ výhod.

Hovori ti to niečo???

Koncovy uzivatel vyhod ako pri dotovanej tazbe uhlia? Jeden akcionar (slovensky), podnik s danovou povinnostou na slovensku… ziadni zahranicni spolocnici.
Znamena to ze je to ok? Ja myslim ze rozhodne nie.
https://www.etrend.sk/firmy/konecne-oficialne-vieme-kto-v-skutocnosti-profituje-na-statnej-podpore-tazby-uhlia.html

Drahí veri@ci :smiley:

1. pri ťažbe nerastný surovín je dôležité mať na pamäti, že ak sme užívateľmi výhod slobodného trhu v rámci EÚ musíme rešpektovať jeho princípy = nemôžeme z hospodárskej súťaže zahraničie vylúčiť.

2. môžeme všakovako definovať aby ťažba bola v súlade s ekologickými požiadavkami a aby sa odrazila na regióne pozitívne = definícia podmienok na environmentálne investície v regióne a pod. Toto v duchu novej politickej progresívnej vlny ktorá sa šinie diaľavami Európy môžeme aj sami iniciovať a ovplyvniť.

Nerastné suroviny sú potenciál. Niekedy je lepšie keď ostanú potenciálom, a niekedy sa umným prístupom menia na prostriedky pre rozvoj alias progres :slight_smile: