Toxický odpad zo skládky vo Vrakuni mieri smerom na Žitný ostrov

Toxický odpad zo skládky vo Vrakuni mieri smerom na Žitný ostrov
0

#1

#2

#3

V článkoch je popísané, ako vyzerá na Slovensku EKO ochrana. Naše bohatstvo a zásobáreň vody je ohrozená kontamináciou roky a až teraz to vôbec začali riešiť… Takto nejak vznikajú ekologické katastrofy…Čo navrhujete?


#4

Aj SAS sa prebrala s letargie a miesto napádania EU sa začnú venovať aj normálnej téme. Veď budú voľby do VUC.


#5

Kto je za to svinstvo zodpovedný?


#6

https://www.vcas.sk/spravy/c/01531/sokujuce-zistenie-o-otravenej-vode-pod-bratislavou-vedeli-15-rokov-budu-padat-hlavy


#7

…tu sme sa dozvedeli, že bez záhradkárčenia sa dá žiť…a treba si platiť vodu z vodovodu…tým je to vybavené… :slight_smile:


#8

Ako som už písal v inom threade, je tu nejaký expert, ktorý by sa vedel vyjadriť k metóde sanácie tej skládky?

Podľa tohto rozhovoru https://ippr.sk/r/156-skladka-vrakuna-bratislava zvolili lacnejšiu metódu pasívnej sanácie, ktorá problém úplne nevyrieši. Ja ako laik som tiež dosť skeptický, že dokážu hermeticky izolovať taký veľký objem. Mám obavu, aby nešlo len o nejaké dočasné riešenie, ktoré bude vyžadovať veľa ďalších opráv, až sa nakoniec rozhodnú tú skládku zlikvidovať úplne.

Sú nejaké príklady zo sveta, kde úspešne tú enkapsuláciu použili?


#9

Vyjadriť sa k metóde neviem. Pocitovo sa mi ale nezdá dobré.

Iné som sa chcel opýtať: prečo téma má príznak Trnavského kraja? Vrakuňa je časť Bratislavy, nie?


#10

Možno to bude tým, že toxický mrak je už za Vrakuňou a bliži sa k Rovinke. Ak zasiahne podzemne vody, ohrozi cely Žitny ostrov a ten je už v Trnavskom kraji. Toxíny znehodnotia pôdu, vodu, ohrozia pestovateľov, znížia kvalitu ovocia a zeleniny…a nečítajú tabuľky…že Trnavský kraj? Tam nejdeme…:thinking:


#11

Akurát aj Rovinka a všetky v súčasnosti zasiahnuté obce sú ešte v Bratislavskom kraji. Okrem toho Žitný ostrov sa rozprestiera v BA, TT a NR kraji.


#12

Vrakuňa a iné už zasiahnuté obce sú v Bratislave a Ba VUC, ale evidentne nikto v ba temach nemá potrebu tento problem diskutovať. Rovinka, Kvetoslavov, Šamorín je v smere pohybu. Možno to vo Vrakuni záhradkárom nevadi, ale v Rovinke sú už prvé agro podniky a ja som hneď z prvého mesta za tabulkou. Máme studňu a v dedine, kde pestujeme, tiez mame studňu. Náš sused je biopestovateľ napríklad. Podobná kontaminácia znehodnotí pôdu na x rokov a zničí pozemky. Prienik do podzemnych vôd a štrku je potom o dosť rýchlejší ako Vrakuňa a Biskupice. Trnavský kraj je pritom stale bližšie ako Nitra, lebo sme v susedstve. Diskutovať o probléme, keď už máte kontaminovaný pôdny fond, je pritom dosť neskoro. Nehovoriac o tom, že zodpovedné inštitúcie nie sú schopné podať úplné informácie. Vy by ste si kúpili pozemok, ktorý je ohrozený kontamináciou?


#13

Tento problém vnímam, ale aktivne sa nezúčastňujem. Vnímam ho ako jeden z najväčších ekologických (prepáčte) prúserov zanechaných socializmom. [quote=“Lucia_Smazakova, post:12, topic:3073”]
Vy by ste si kúpili pozemok, ktorý je ohrozený kontamináciou?
[/quote]

Samozrejme nie. Ale napr. zaráža ma titulok z článku vyššie - “štát odškodní firmy nie občanov”. Byť tým dotknutým, tak začnem organizovať silný občianský odpor. Lebo (aspoň podľa titulku) je to nehorázne.

Do témy som sa zapojil otázkou k Trnavskému kraju, lebo sa mi zdalo podivné, že viac to zaujíma trnavčanov ako bratislavčanov. A z odpovedí sa mi javí, že nepriamy dôsledok tej kontaminácie je pokles záujmu zasiahnutých. Zrejme tá kontaminácia oslabuje vôlu proti nej bojovať…


#14

Pán minister očakáva verejný tlak, aby sa mu Vrakuňa lepšie riešila, mali by sme ho zobrať za slovo. :slight_smile:


#15

Smutné je, že ľudia sa u nás otázkami prostredia až tak nezaoberajú, kým nebudú mať na sebe pupáky…Potom sa sťažujú… :slight_smile: Radšej si dajú namontovať klímu, ale miesto účinného stromu si dajú tuju smaragdovú, ktorá má malú plochu listov a nedáva tieň…atď.


#16

#17

Ten názov článku je dosť bulvárny, veď od roku 2002 existuje nariadenie mestskej časti Vrakuňa o nepoužívaní spodnej vody ani na polievanie(nie to ešte pitie). Fakt nechápem, že sa až niekto v roku 2017 zobudil. Ja osobne viem o tejto skládke od 90-tych rokov.


#18

My, niektori, vieme o skladke este od komunistov, je to take dedicstvo…ale to neznamena, ze sa ludia o to zaujimaju.


#19

Dnes v radiu (Slovensko) o veci hovorili. A i keď sa mi zdá rozumnejšie skládku vyviesť a zlikvidovať, takargent (nejakého - nezachytiľ so začiatok) starostu - začať hneď a čím skôr = enkapsulácia; a potom začať dlhodobú likvidáciu sa mi zdal rozumný.


#20

A bola tam spomenutá aj tá časť…“na iné nie sú peniaze, kapsula je na 100 rokov a možno sa medzitým nájde spôsob, ako skládku zlikvidovať, ale nevieme ako a kedy…a vlastne toto je najlacnejší spôsob”…Iní odborníci zas hovoria, že 22 metrov do hĺbky nemusí stačiť, pretože tie látky môžu klesnúť aj do hĺbky 25 metrov a priesak je znovu…Nehovoriac o tom, že zamorenie vody a pôdy je tak na 50 rokov…