Transparentná podpora tvorby pracovných miest

Transparentná podpora tvorby pracovných miest
0

#1

Tvorba HDP na Slovensku je z viac ako polovice tvorená malými a strednými firmami. Tie sú taktiež aj najväčším zamestnávateľom. Pracovné miesta vytvorené takýmito firmami sú oveľa stabilnejšie a majú lepšiu schopnosť reagovať na zmeny v ekonomike resp. krízu. Avšak táto časť ekonomiky je najviac zaťažovaná pretože má aj najmenší potenciál odporu.
Čo sa týka podpory vytvárania pracovných miest pre malé a stredné podniky, je to oblasť na ktorej musí každá krajina s víziou budovania ekonomiky zameranej na vyššiu pridanú hodnotu počítať.
Ku “kupovaniu” ľudí s potenciálom dochádza už dnes a nezmení sa to ani do budúcna. Ak Slovensko nechce byť montážnou linkou automobiliek malo by sa touto témou seriózne zaoberať.

Návrh.
Mal by vzniknúť "národný vzorec podpory tvorby pracovných miest"
Tento vzorec by samozrejme musel obsahovať koeficienty ako:

  • región
  • nezamestnanosť v regióne
  • infraštruktúry
  • sociálna vybavenosť
  • pridaná hodnota odvetvia

  • Vzorec by mal byť maximálne transparentný, aby si vedel každý podnikateľský subjekt vypočítať s čím môže rátať ak vytvorí a UDRŽÍ pracovné miesto.
    Udrží zdôrazňujem zámerne pretože, takáto podpora musí fungovať retrospektívne a nie naopak. Určité percentuálne navýšenie podpory by mala mať v rukách naďalej vláda avšak nie kompletnú tak ako je tomu teraz. Vzorec by mal zabezpečiť väčšiu podporu ekonomike s vyšou pridanou hodnotou a regiónom z veľkou nezamestnanosťou.

Pri dnešných modeloch podpory si prídu na svoje veľký zamestnávatelia, pri ktorých sa podpora šplhá až do výšky 30% na zamestnanca v priebehu 5 rokov. Čo je nie je fér, že na túto podporu sa skladá zvyšok ekonomiky.


#2

Tu je podobna diskusia, kde som navrhol aj nejake konkretne riesenia.

V jednoduchosti, podporu by naviazal napriklad na zaplatene odvody. Cize by bola zohladnena pridana hodnota prace (cena), realne vytvorenie miesta (rozdiel v odvodoch za dva roky), a tiez by to mohlo pomoct znizovat ciernu pracu.

Objektivne vycislit napriklad “koeficient infrastruktury” je pomerne zlozite. Tiez zalezi, ci je cielom znizovanie nezamestnanosti, dlhodobej nezamestnanosti, pridanej hodnoty alebo ine ukazovatele. Od toho by sa mali odvodzovat a neskor aj menit kriteria.


#3

Mate pravdu, som si prechadzal temy a toto mi nejak uslo. Osobne si myslim, ze dopracovat sa k zrozumitelnemu vypoctu by nemusel byt vobec problem. Problem nastane vo chvili ked do procesu vstupia dalsie subjekty ako koalicni partneri, oblastne organizacie alebo eu komisia.
Avsak akykolvek iny system ako je nastaveny teraz bude lepsi, pretoze ako sme sa zhodli teraz vacsina plati mensine.


#4

Suhlasim. Podla mna by ten system mal byt otvoreny a dostupny vsetkym (podnikatelom) rovnako. Jednoduche a jasne pravidla su zaklad…