Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0.0 0

Ahojte všetci :slight_smile:

Niektoré (nielen európske) krajiny už experimentujú/experimentovali s nasadením tzv. univerzálneho základného príjmu, kedy by každý občan bez rozdielu dostával pravidelné finančné príspevky, ktoré by pokrývali hlavne jeho primárne životné výdaje.

Finančné príspevky by boli poskytované individuálne a bez akýchkoľvek podmienok. To znamená, že by sa človek mohol napríklad rozhodnúť či chce alebo nechce pracovať.

O myšlienke univerzálneho základného príjmu už bolo toho popísaného celkom dosť, nechcem tu teda zbytočne kopírovať existujúci obsah, ktorý vieme nájsť na webe.

Túto tému som založil preto, aby sme sa dali dokopy ľudia, čo veríme v univerzálny základný príjem, a spoločne:

• otvorili diskusiu
  • spropagovali myšlienku základného príjmu v našom okolí
  • (do budúcna) našli spôsoby ako myšlienku zapracovať do reality :slight_smile:

AKTUÁLNE: Panelová diskusia z World Economic Forum (január 2017)

Nasleduje zopár zdrojov. Na webe nájdete toho samozrejme viac.

Najnovšie info, ktoré som našiel alebo ho diskutéri nazdieľali nižšie v komentároch (priebežne aktualizujem):

Niektoré zdroje od komentujúcich v tejto téme:
(ďakujem :slight_smile: )

Zdroje v slovenčine:

Ďalšie zaujímavé zdroje (v angličtine):

Kde su hranice robotiky, kam ju pustit a kam nie a ako sa branit vyvolanej strate prijmu ludi?
Ubytovanie a stravovanie VŠ
Minimálna mzda
Spoločné ciele (ekonomické)
Vitajte v komunite Progresívne Slovensko
Zmena Ústavy SR

Super téma. Podporujem túto myšlienku a rád budem sledovať toto vlákno, aj keď v súčasnosti nemám príliš veľa nápadov na to, ako ju spropagovať. Vrie totižto vo mne dilema, či táto téma nie je v slovenských reáliách až príliš “progresívna”. Respektíve či by sa o nej dalo v súčasnosti reálne baviť, alebo si to vyžaduje čas a prvotné otvorenie diskusií ako automatizácia či equity.

To ma zároveň núti sa zamyslieť, či je vôbec takýto “pesimistický” prístup opodstatnený, ale to je už pravdepodobne na moju vnútornú reflexiu. :slight_smile: Možno by sme sa nemali zastaviť pred progresívnosťou žiadnej témy. Teším sa na príspevky.

Ja myslím že zaujímavý nápad, nereba ho zahadzovať. Navyše z pohľadu voličov very very sexi

v čase ked si zapad zobral 30+% mladych zo štátov vych. bloku by to bolo skutočne prvé socialne europske riešenie voči všetkym tym skupinam kt. odísť nemohli alebo nechceli. dôchodcovia ale aj iné skupiny…vačšina z nich žije v chudobe, ale su občania EU!!. mozu volne cestovat po svete a maju banany)) mala by to byt jednotná suma niekde na hranici 200eur/mes… podla mna ani EU na viac nema resp. keby dali viac ludia by prestali pracovat aj tam kde je este praca potrebná… ale isto by ta suma pomohla starcom invalidom vo vych krajinach kt. zivoria z 200-300eur dôchodkov ale aj zamestnancom co maju v cistom od 400-800eur. ludia na zapade europy by si tu sumu prilis nevsimli ale ak by sme ako vychod nevyrokovali ze je to kompenzacia za tych nasich migrantov, tak by ju logicky museli dostat všetci. ale pochybujem ze by to mohla byt suma tak vysoka aby sa niekto “rozhodoval ci bude pracovat” ci nie. samozrejme bolo by to plus k ziv. minimu 200eur ale aj zo 400by sa musel clovek velmi uskromnit, (v pripade muza by tam bola min. moznost zalozit rodinu)…no keby sa rozhodol zdravy mlady clovek zit zivot jogina alebo mnicha zo 400eur uz by mal sancu. mnohi dnes ziju z nizsej sumy… kazdopadne skor by som to bral ako riešenie chudoby na vychode EU kt. zapad zlikvidoval kradezou mladych, malymi penziami, nizkymi mzdami atd

neviem, ci to moze fungovat… Ale ak by sa paralelne so zakladnym prijmom zrusili dotacie typ Vojany, prepustila polovica uradnikov a zrusila SP a zrusili dochodky a zrusili ostatne socialne davky, tak by to mohlo fungovat.

Úplne sa stotožňujem s vašimi myšlienkami @Adam_Kollar

Predtým ako som otvoril túto tému som sa zamýšlal tiež nad tým, že či na súčasnú situáciu u nás nie je univerzálny príjem až “príliš progresivny”. Hlevne, keď ešte ako krajina riešime výzvy, ktoré už má západná Európa a ďalšie rozvinuté krajiny vyriešené. Súčasne som však presvedčený, že diskusia nám môže pomôcť. :slight_smile:

Čo sa týka propagácie myšlienky, tak sa snažím o univerzálnom základnom príjme rozprávať medzi ľuďmi na ktorých mám dosah.

Mám takú víziu, že keď sa nám podarí vybudovať pozitívne povedomie o základnom príjme medzi ľuďmi, už bude jednoduchšie ho presadiť/zapracovať do reality -> v čase, keď už Slovensko bude po ostatných stránkach na základný príjem pripravené. :slight_smile:

Ako som sledoval rôzne štúdie ohľadom financovania základného príjmu, tak sa názory rôznili. Zavedenie základného príjmu pre každého by mohlo znamenať významnú reformu sociálnej politiky, ktorá by vedela priniesť aj úspory.

V prípade, kedy by každý občan dostával rovnaký príjem, ktorý by pokryl jeho životné náklady, z môjho pohľadu by mohlo dôjsť napríklad aj k zníženiu byrokracie. Dôchodky ako ich poznáme dnes by nemuseli existovať - mohli by byť nahradené základným príjmom.

Všeobecne si myslím, že prostriedkov na financovanie základného príjmu z globálneho hľadiska je dostatok, no sú momentálne nerovnomerne rozložené medzi jednotlivé triedy obyvateľstva.

Suhlasim, ze penazi je dost.
Staci jedniducho menej kradnut a menej prerozdelovat, tj zrusit darmozracov z uradov, samosprav, cajtov a budeme sa valat v peniazoch vsetci

Existuju nejake studie ohladom inflacie? Ci sa to nekonci tak, ze vsetko sa zdrazi a sme tam kde sme zacali.

Dobrá téma a vďaka SaS a ich odvodovému bonusu nie je ani uplne neznáma aj ked názvoslovie používajú iné.

Podla mojho nazoru a predikcii 20-30 rokov dopredu bude pravdepodobne univerzalny prijem, resp. nejaka jeho alternativa nevyhnutnostou. Nastup novych technologii do hospodarstva postupne zredukuje mnozstvo povolani, ktore dnes bezne pozname, takmer na nulu. Autonomne systemy, nastup umelej inteligencie (AI), ci dalsia robotizacia zredukuju dramaticky joby v automobilovom priemysle (SVK?), manualnych pracach, v stavebnictve, v doprave. Naopak, bude vacsi priestor v kulture, sluzbach, intelektualnych oblastiach - co nie je hned pre kazdeho.

Treba si uvedomit, ze tieto AI a automatizovane riesenia budu generovat viac pridanej hodnoty s nizsim poctom ludi z toho zarabajucich, co vytvori obrovsky tlak na marginalne skupiny (ci postupne vacsinu?) ludi. Asi sa to tak stane, ale este tam nie sme.

Nemyslim si, ze uz dnes je na univerzalny prijem priestor. Ludi treba motivovat ku kreativite, aby sa vzdelavali, pracovali na sebe, maju na zmenu 10-15 rokov. Ak im dnes dame univerzalny prijem, prave tie ohrozene skupiny zleniveju. Ale je potrebne o tom zacat diskutovat a mat tieto vyzvy na zreteli. Technologie Slovensko neobidu.

Ahoj @Laci, vďaka za príspevok. Súhlasím, inflácia pravdepodobne bude so zavedením základného príjmu narastať. Dnes som akurát sledoval jednu zaujimavú prednášku, ktorá sa dotkla aj problematiky inflácie/deflácie:

Som plne za. Moja jedina dilema je, ci univerzalny prijem nezabije kreativitu a chut pracovat, ktoru inak nedostatok financii castokrat nastartuje. Na druhej strane nedostato penazi startuje aj mnozstvo malej kriminality, cize to bude mozno vybalancovane.
Popritom sa mi paci side effect, ze mozeme zasadne okresat Socialnu poistovnu, urady prace a podobne.

Vdaka za video, ale prave informaciu ohladom inflacie som si v nom nejako nenasiel. :confused:

@IgorK Aj podľa mňa, ako ekonomického amatéra, dôjde k masovému zavedeniu univerzálneho príjmu cca o 30 rokov. Bude to súvisieť najmä s tým, že priebežný dôchodkový systém sa zrúti, takže vláda zavedie namiesto neho núdzovo univerzálny príjem pre dôchodcov. Následne, ako píšete, bude zavedený z dôvodu straty pracovných miest aj pre ostatných, aby sa udržal (oživil) nejaký dopyt v ekonomike. Som skeptický k možnosti jeho zavedenia slobodným rozhodnutím štátu, ako to navrhovala SaS.

Dovtedy je dobré viesť o ňom aspoň diskusiu, aby sme boli schopní zaviesť ho v dlhodobo udržateľnej podobe, bez zrútenia finančného systému. Nebolo by zlé mať preňho napr. zákonný rámec a nejaké účtovacie prostredie, ktoré by sa raz aktivizovali napr. rozhodnutím parlamentu. Aj ústava by na to mohla byť nejako pripravená.

Vďaka Laci. Pána vo videu som v jednej časti videa keď hovoril o deflácii pochopil v tom zmysle, že efekt, ktorý by prinieslo zavedenie základného príjmu by mohol byť prospešný pri regulácii hodnoty inflácie.

Nie som však odborník v tejto oblasti. :slight_smile:

Tu som našiel ešte jeden článok ohľadom vzťahu inflácie a základného príjmu:

Aj keď táto otázka je namieste a dokonca som bol jej podporovateľov… ale už nie som …

v diskusii o utečencoch a čerpaní sociálnych príspevkov štátov som si uvedomil, že hodnota ľudského života je dvojaká … jednak ako producenta hodnôt a jednak ako konzumenta hodnôt… vtedy som si uvedomil, že mnohé krajiny “potrebujú” utečencov ako konzumentov … neviem, či to viem jednoducho vysvetliť, ale ak dáš sociálnemu prípadu peniaze, ten tie peniaze použije na spotrebu masových produktov, ak mu ich nedáš masová výroba bude mať menší odbyt a jej ekonomický výnos sa zníži… preto nemusia byť sociálne prípady dôležité ako tvorcovia hodnôt, ale preto, že dokážu konzumnú spoločnosť udržať v chode…

pod týmto vplyvom som prišiel k záveru, že korporátny globálny kapitalizmus skôr či neskôr bude tlačiť na zavedenie univerzálneho príjmu, pretože pre robotickú výrobu bude základom nájsť konzum… ak tvoria výrobné náklady 20% ceny a zvyšok je presun medzi ľudmi, tak stačí uhradiť tých 20% (alebo nechať to zaplatiť 20% ľudí) a zvyšok dávať “zadarmo” teda platiť sa spotrebu, lebo tieto peniaze iba obiehajú v systéme a nie sú klasickými vstupni.,…

… otázka je či chceme tento druh kapitalizmu a ja skôr hovorím nie! ja by som sa skôr vrátil k práci a lokalite a pôde a potom má efekt spotreby oveľa menšiu potrebu ako efekt práce… potom by tá masová výroba mala zmysel iba niektoroých odvetviach …

… na druhej strane chápem tému a

Super clanok, vsetko pekne vysvetlene. Dakujem za link.

Otazka tej alternativy je na mieste, zaujimave pohlady, ale co by bolo vlastne tou alternativou? Lebo aj co uvadzate, v konecnom dosledku podlieha tlaku technologii:

• poda - polnohospodarstvo plne automatizovane, vyroba potravin v specialnych procesoch, pritom bio organic raw mega,
  • praca - ale kde, ked realne bude mozno 20-50% nezamestnanost? Opat moznost pre ludi v kulture, psychologii, sporte atd., platit budu peniazmi ziskanymi od statu, ci vyfasovanymi kuponmi?
    Mozno sa budu regiony uberat k vzniku komunit, ako to uz mozme sledovat dnes (Zajezova priklad SR). Budu zdielat vysledky svojej prace, pomahat si - a to uz nápadne v tom najlepsom aj opacnom zaváňa ideamy komuny/komunizmu :slight_smile:

Ale to ideme uz hodne nad ramec 10-rocnej vizie :slight_smile:

nemyslím, že je zlé zaoberať sa vývojom spoločnosti aj v dlhšej ako 10 ročnej perspektíve … to ešte stále budem mať niekoľko rokov do dôchodku a moje deti budú chodiť stále do školy … to vôbec nie je ďaleko…

… vysoké zdanenie práce cez príjem a PRIDANú HODNOTU (zdaňuje sa opäť vykonanie práce) vytvára tlak na produktivitu … vytvoriť viac za menej času… je to nutné? je nutné aby boli supermarkety bez predavačou, je nutné aby bolo moderné poľnohospodárstvo a obrovské plochy neobrábané, pretože sa to neoplatí, je nutné aby sme kupovali Ikea nábytok a nie nábytok na mieru od suseda, je nutné aby sme mali obrazy z Ikey natlačené v desiatkach tisícom a nie obrázky miestneho umelca, ktorého neuživí ak ich predáva za 30 €, pretože tie IKEA stoja 10 € a on musí platiť daňe a odvody aspoň 300 €? je skutočne vo všetkých odvetvisach ekonomiky produktivita nutná???

… prečo sú v holandku stovky ha plantáži skleníkových paradajok a na liptove pri termálnych zdrojoch ani jeden? nejde iba o komunitu, my využívame globálne výhody aj tam, kde ich vôbec nepotrebujeme a kde trh skôr deformujú ako prinášajú prospech…

to je podľa mňa pandorina skrina našej ekonomiky