Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0.0 0

Ahojte, pridávam ďalší aktuálny zdroj [en] - prednáška s diskusiou z 26. novembra 2016.

Prednáša ekonóm Guy Standing.

Celkom ma zaujali napr. nasledovné body, ktorým sa venoval:

• zhrnutie niekoľkých experimentov so základným príjmom z posledného obdobia
  • vzťah základného príjmu a rastúceho extrémizmu
  • vplyv základného príjmu na zamestnanosť

Guy má aj celkom zaujimavý pohľad na spôsob financovania základného príjmu…

Dobrý deň,

chcel by som prispieť do tejto diskusie trochu kritickým a konštruktívnym príspevkom.
V podstate sa dá povedať, že niektorí v SR už základný príjem už majú a výsledkom sú špinavé deti, ošarpané budovy a pod. Ako nápad to znie dobre, ale treba vziať do úvahy aj najhoršie možné dôsledky a to je lenivosť, pohodlnosť a možná degradácia osobnosti, ako to môžeme vidieť napr. v niektorých osadách.
Teraz tá konštruktívna časť.
Ako iste všetci vieme, dieťa sa najlepšie učí a vychováva v úplnej rodine, kde jeden, alebo obaja rodičia pracujú. Deti z detského domova napr. majú triviálne problémy niečo urobiť, vybaviť, nakúpiť a pod. Niečo podobné sa deje aj v osadách, kde dospelí len chodia po kontajneroch, kradnú drevo, pijú, fetujú a súložia pred svojimi deťmi, ktoré možno ani raz nevidia svojho rodiča ísť ráno do roboty a priniesť peniaze. Oni si dokonca myslia, že dávky, ktoré dostanú sú z Bruselu a majú na ne nárok. Je to trochu zjednodušené, ale tieto veci existujú.
Takže ja by som navrhoval, aby sa miesto Základného príjmu uvažovalo
nad Právom na základnú prácu pre spoločnosť, za ktorú by bol samozrejme základný príjem. Ide o to, aby každý dostal možnosť pracovať / práca šľachtí :slight_smile: /. Je tu more možností, ako pracovať pre komunitu, štát a pod. a prispievať na rozvoj spoločnosti.
Na úvod do diskusie by to zatiaľ stačilo.

Tak UBI asi nebude 100€/osoba/mesiac. Tie osady sú zrovna v lokalitách, kde je práce nie je ani pre bieleho (citácia z filmu Cigáň). Práve handicapy ako ani základné vzdelanie, už samotné označenie cigáň, sú problém pri zamestnávaní.

Alebo otázka. Pracoval by si s človekom z osady?

Vďaka za zapojenie sa k nám do diskusie :slight_smile:

Osobne si myslím, že základný príjem nemá negatívny dopad na motiváciu ľudí pracovať.

Túto myšlienku podporujú aj výsledky experimentov s univerzálnym príjmom, ktoré prebehli v rôznych krajinách - aj vo videu vyššie sú niektoré experimenty spomínané (Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI))

Iba pri jednej skupine ľudí sa v opisovaných experimentoch zvýšila nezamestnanosť - a tou skupinou boli deti. :slight_smile:

Samozrejme, nechcem generalizovať.

Výzvy spomínaných osád z môjho pohľadu vychádzajú z celkom iných príčin ako je ich súčasný “bezpodmienečný” finančný príspevok.

Ešte som nevidel experiment z osady, prípadne z favely. Ja narážam na to, že keď dieťa nevidí rodiča pracovať /okopávať záhradu, opravovať auto, umývať okná a pod./, ale s ním odmala chodí po kontajneroch/ bežne videné na sídlisku/, tak je malá nádej, že
nebude asociál, najväčším vzorom pre dieťa sú jeho rodičia.
Ja som to trochu prerátal. Na deň /pracovný/ by možno stačilo 8 euro, dvaja rodičia 16 euro. Čiže napr. 200 euro/ mesiac/ osobu by malo stačiť na stravu a drevo, oblečenie zo sekáča, resp. zbierky. Tu je dôležité vyplácanie každý deň alebo max. každý druhý deň.Osady sú pri obciach a v tých by sa práca našla / v prípade PZP - právo na základnú prácu :slight_smile: /, príkladom je napr. Hrušov. Otázka : pracoval by si s človekom z osady ? je pomerne zavádzajúca, lebo nešpecifikuje a nekvantifikuje činnosť. Určite, keby človek z osady nebol agresívny a nesmrdel, niečo vedel, nemám problém. Ale určite by som mu nezveril účtovníctvo a financie firmy :slight_smile: , pokiaľ by sa neosvedčil pri inej činnosti.

V prvom rade to bude stačiť na zaplatenie úžerníka.
Dieťa behajúce po kontajneroch je v kompetencii kurately, takže niekde je problém.
A práve si pomenoval problém. Nemá sa kde umyť, nemá sa ako vzdelávať, nemá sa to od koho naučiť.

Píšeš, že kradnú drevo. Prečo ich teda urbár alebo správca parku nezamestná na upalovanie, sadenie, vykášanie a ako odmenu im nedá zbytkové drevo? Bol som v Slovenskom Raji a videl som tam klasický traktor na zvážanie dreva, ktorý isto nepatril Rómovi.

Čo sa týka Detských Domovov, prečo v krajine, kde sa 80% ľudí hlási ku kresťanstvu je minimálne už po úpravách zákona 4 000 detí v detskom domove. Ale to už je iný problém

To potom ale skor znamena ze mame IBA 20 rokov nato aby sme zvratili nezelatelnu (alebo je to takto zelatelne?) strukturu vzdelania a nezamestnanych. Za tych 20 rokov sa to da (hoci nie lahko), ale nie som si isty ci spravna strategia je investovat do nekvalifikovanej pracovnej sily :wink:

Myslím, že sme sa trochu nepochopili. Skúsim ešte raz. Mentalita Rómov je asi trochu iná, ľudí aj asociálov formuje aj prostredie. Nie nadarmo sociológovia hovoria o málo podnetnom prostredí v osadách. Na druhej strane ešte som nepočul o asociálnom Aziatovi, prisťahovalcovi /Číňan, Vietnamec a pod./. Opakujem, najväčším vzorom pre deti sú rodičia. Tu treba začať, dať im prácu, aby získali pracovné návyky a dieťa videlo, že treba pracovať.
Je také príslovie : Jeden dobrý otec, je lepší ako sto učiteľov.

1. Ak človek bude mať možnosť si zarobiť a dostať zaplatené každý deň, tak väčšina k úžerníkovi nepôjde.
  2. Urbár ani správca parku nemá prostriedky, aby vychovával asociálov. Problém klasického traktora /možno patril majiteľovi lesa/ je problém všeobecnej korupcie a /ne/ výmahateľnosti práva v SR. Preto tieto problémy môže riešiť len štát, nakoniec aj UBI má garantovať štát. A keď tu budú
    vládnuť skorumpovaní zlodeji, tak sa nám to tu rozpadne.
    Myslím si, že táto diskusia je o hľadaní riešenia určitého problému a nie o tom ako sa to nedá :slight_smile:

Čo sa týka školstva a vzdelania, už teraz je “desať minút po dvanástej”. Máme problém zohnať elektrikárov, zváračov. Podľa mňa bude veľká výzva dostať domov tých, čo pracujú v zahraničí. Alebo potom otvoriť pracovný trh.
Mal som na mysli, že máme čas so zavedením UBI. Jasné, že rozvoj sa deje teraz, pracujem v priemysle.

Využitie nekvalifikovanej sily vidím skôr v službách a verejnoprospešných prácach (regionálne projekty).

Mozes prestat pouzivat retoriku neonackov? Lebo mne kamosi hovoria, ze som asocial, ked nejdem na party a radsej som sam ako medzi ignorantnymi ludmi. Oznac ich tak ako sa nazyvaju, cigani alebo romovia.

Tvoje navrhy zavanaju komunizmom, kazdemu dat pracu, aj keby mala byt akokolvek zbytocna a neefektivna, len aby proste bola. Nerozumies hlavnemu principu UBI, tie peniaze sa nemusia a nemali by ospravedlnovat pofidernou pracou, ubi by jednoducho malo byt bezpodmienecne pre vsetkych v socialnom systeme a ak chce niekto k tomu este pracovat, nech sa paci, moze ist ako pisete rubat drevo a majitel ho mozno odmeni materialom alebo financne.

Neviem odkial mas, ze praca slachti, je to asi este feudalny prezitok umocneny komunizmom, Modli sa a pracuj (a na nic sa nepytaj a hlavne neorganizuj vzburu). Idealna vychova predsa nie je, ze obaja rodicia pracuju nadcasy, aby mohli splatit hypoteku a kupit decku nieco zo sekaca. A dieta priemerne vidia 1 hodinu denne, rano pri ranajkach a vecer pred spanim. Idealne by bolo, keby mali dost penazi aj bez prace a s dietatom travili co najviac casu (vtedy budu mat najvacsi vplyv, ako sa snazis presadit), tiez si to vsetci budu uzivat, spolocny volny cas a stravene chvile, budu si uvedomovat, ake je to vzacne, ze mozu byt priamou sucastou dospievania ich dietata a mat velky dopad na jeho vychovu.

Otec je jedna vec, ucitel druha. Mozu mat prieniky, ale tiez nemusia. Snazis sa sice odovodnit svoje myslienky, ale ak moj otec je stale na sluzobkach, alebo pracuje na turnusy na druhom konci republiky alebo v zahranici, tak ma na mna ovela mensi vplyv ako napr. predavacka, ktoru vidim kazde rano v obchode.

Este si nevidel aziatskeho bezdomovca na svk? A myslis, ze vo Vietname maju utopiu bez bezdomovcov? Ci co tym chces naznacit? To su predsudky a zazrate stereotypy, ze aziati su inteligentni, cinan je pracovity, slovak lenivy atd.

novinka z EP http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/universal-basic-income-robots-eu-meps-unemployment-mady-delvaux-stehres-european-parliament-a7527661.html?cmpid=facebook-post

Aktuálne - panelovka o základnom príjme z pred pár dní (World Economic Forum):

Plus jeden súvisiaci článok:

inac v pohode updatni aj topic tymto videjkom

Ten clanok je super. Najviac ma zaujala myslienka, ze skutocne naklady by mali byt okolo 30% “rozdanej sumy”, aj ked toto cislo sa mi zda dost nizke na nase podmienky.

Toto som dlho tusil, ale prvy krat som o tom cital. Ak by sme sa pri modeli dostali na uroven podobnych nakladov ako mame teraz na socialne programy, bolo by to super. Cize pre mna plynu z tohto dva zavery:

• ak dame kazdemu napriklad 200€, skutocne naklady podla tohto budu okolo 70€. Aj keď mne osobne sa to zdá nereálne. Ten zbytok sa štátu vráti vo forme daní a poplatkov.

• model je možné optimalizovať. Jednak tým, že UBI nahradí niektoré dnešné dávky. V USA je to kompenzované napríklad tak, ako som už navrhoval vyššie. Študenti síce dostanú UBI, ale na druhej strane platia školné a podobne. Čiže sa zvýšia výdavky štátu na UBI, ale znížia na školstvo.

• čiže nemalo by to byť tak, že občan dostane “len tak peniaze”. Štát tie peniaze rozdelí spravodlivo a jednoducho (byrokracia a korupcia), ale potom si z nich zoberie, podla toho, kto čo požaduje, koľko míňa, koľko jazdí, koľko má príjem a podobne (dane).
    UBI musí byť prepojený s daňovým systémom, a aj prepočty by mali vychádzať z toho

• výhodné je to skombinovať s negative income tax. Veľmi jednoduchý model som už popísal. Ľudia s nízky príjmom by dostávali kompenzáciu, ľudia s vyšším žiadnu, ale boli by daňovo zvýhodnení (čím bohatší, tým menej). Tu vidím obrovský priestor na optimálne nastavenie modelu pre slovenské podmienky, a rovnako aj postupné zavádzanie (aby nenastala príliš skoková zmena).

Keby sa zjednotili davky, vyplacane z dani a nastavila by sa danova odpocitatelna polozka na uroven tychto davok tak by to davalo zmysel a oplatilo by sa pracovat aj za mensiu mzdu nakolko davku dostanes v daniach.

Samozrejme by sa museli znizit odvody (automatizaciou, zrusenim minimalneho vymeriavacieho zakladu) aby sa oplatilo pracovat. V pripade nizsich odvodov by davka z UBI ich dorovnavala. Vysledkom by bol nizsi tlak na verejne financie a zvysenie prijmu aj pri minimalnej mzde.

Vďaka za tip Michal. :slight_smile: Novinky čo nájdem, vždy pridávam do topicu, no upravil som to teraz tak, aby sa video dalo rovno spustiť z vlákna.

Trúfa si niekto navrhnúť, ako by to malo vyzerať? Koľko by to stálo? Prípadne spraviť ekonomický model? Že by sme sa posunuli k nejakému konkrétnemu návrhu. Ja som tu už nejaké čiastočné a veľmi zjednodušené návrhy dával.

Ja by som vedel prispiet k simulovaniu (vytvorenie modelu s nastaviteľnými vstupnými parametrami).

Nejde mi o návrh politického programu, skôr o posunutie diskusie… A tiež ma zaujíma, ako by to mohlo vyzerať v našich podmienkach…

akýkoľvek model na to aby bol solidárny by musel mať v reálnych číslach rovnako pozitívny dopad na ludi s cistou mzdou momentalne 350eur ako aj napr. na dôchodky v rovnakej sume. Neviem či dokázeme z vlastného rozpočtu pridat napr. 200eur kazdemu slovákovi nad 18r. Trvam na tom aby sme tuto alebo inú čiastku žiadali zo zdrojov EU ako čiastočnu kompenzaciu za unik 500tis mladých ludí z krajiny za vyssím príjmom, čo znamená pre národ obrovský výpadok vo všetkých sociálno-ekonomických ukazovateľoch.

EÚ nám dala možnosť ujsť a ešte má za to platiť? Tých ľudí nie je 500k ale niečo cez 300k. Za únik mladých ľudí si môžu sami Slováci, že volia neustále populistických zlodejov, ktorí celý čas sa starali len o svoje vrecká, preto mladí ľudia na Sk nevideli budúcnosť a radšej zdrhli. A stále sa to nemení, akurát máme ešte ako bonus fašistov a Kollára v parlamente.

číslo 300k je iba udaj ludi kt. si prehlasili zdravotne poistenie, nerata sa s ludmi kt. dochadzaju napr. na 2tyzdnovky tiez tam nie su zarátaní studenti. navyse ak som dobre pochopil štatistiku to cislo 300k je udaj emigranti minus migranti. podla migracneho salda od r. 2004 zo Slovenska odišlo viac ako 700tis slovakov. z 400tis ludi kt za ten čas prišli, nemusia byt všetko slovaci a ak su zrejme uz su starší, čize ubytok mladých je ešte alarmujucejší. Nemozte obvinit celý dav “slovakov” ze si za to mozu sami, ze dakoho volia, to je ako obvinit deti z toho, ze chodia do kostola… Proste tuto politiku, biznis so strednou europou niekto hrá(ano aj vlastní politici) a ani najmudrejsia societa sa neubráni niekolko-nasobnej mzdovej motivácii… a to ňou rozhodne nie sme…