Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0.0 0

prosim je to niekto kto sa vyzna v Odvodovom bonuse 3 od Sasky? celkom sa mi to pozdava ako to študujem, len som narazil na stranu 57. kde davka pre ztp ma byt 4xživotného minima ale “Okrem uz priznaných”. to značí že dvaja ludia s rovnakou diagnozou mozu dalsich 40r prežívať a žiť jeden na davke 300eur a druhy na 800eur? verím, že to len ako neodborník zle čítam text, to by bolo horšie ako “kanikovi starodôchodcovia”))

Len upresním, je to 4 x ŽM x miera postihnutia. Čiže s rovnakou dignózou dostanú rovnakú dávku pre ZŤP.

Keby nebola privatizácia taká ako bola, a keby neboli eurofondy a verejné zdroje tunelované, tak naša životná úroveň by po takom čase od revolúcie už bola niekde úplne inde a ľudia by nemuseli utekať. Isto, išli by si zarobiť najmä v prvých rokoch, kým by tie rozdiely boli ešte väčšie, ale po čase by sa vrátili. Takto je to stále to isté a nevidno v dohľade žiadnu zmenu, čiže áno môžme si za to sami.

na strane 74 je napr. udaný počet invalidov s priem mierou postihnutia 50% v počte 71800 ale momentalne je u nas 235 tis invalidov takze tie čísla mi vôbec nesedia. chcelo by to konkretny prepočet ako sa zvysi čistý prijem ludom z kazdej soc. skupiny(pracujuci, star. dôchodca, inval. dôchodca alebo 5 členna rodina vs. 1 členná atd). zatial mam skôr pocit, ze to pomože viac jednotlivcom či rodinám, kt. su na pomoc odkazané menej… Podla mna aj z pohladu toho čo sa u nas deje, nehadzal by som do toho ešte bombu, ktorá je rizikom a celo-europskym experimentom. Opakujme radšej tie modeli zo zap. eu, kt. su už fungujuce a zamerajme sa skor na solidaritu tam kde je najviac potrebná https://issuu.com/stranaslobodaasolidarita/docs/odvodovy-bonus-3-zmena-paradigmy

Prave toho by sa mal tykat ten model, ktory som spominal. Urcit skupiny aj s ich poctom, a prepocitat to. Uz mam nejake data, uvidime…
Ja by som nieco take zavadzal postupne, a menil to podla aktualnych dat.
Problem je v tom, ze sucasny model je neudrzatelny kvoli demografii, a dochodkovy system sa zruti. Skor ci neskor to niekto bude musiet riesit. Dnes mi prisiel list z doch. poistovne, a tam to tiez riaditel pise. Mozem to sem postnut.
Takze nieco bude treba robit, otazne je co a ako…

Mám ešte jednu zásadnú vyhradu voči OB. je to totálne antisolidárny experiment uz len na zakl. valorizacie odvodenej zo živ. minima. ŽM je položka, ktorá niekolko rokov nerastie (preto nie je ziadny dôvod na optimizmus ze bud. 20r bude napr. kazdoročne 3% rast, lebo trh to vyrieši) pricom mzdy sa prave teraz zacali vyraznejsie vyrovnavat zapadu, cize do 20r mozu ist hore aj o 200%. Všetky dávky OB by vsak ostali takmer stopnuté a štát by do toho uz ani nemohol vstupovat ako napr. ĆR do valorizacie dôchodkov alebo aj my v tomto roku… Problem s demografiou maju aj iné krajiny a nevymýšľajú ziadne nesolidárne experimenty. Demografická kríza: 1. treba motivovat mladych aby v takom počte neodchadzali 2. treba priviest cudzincov k nam (mimo radikalnych dogmatickych. nabozenstiev) 3. Riešiť našu ekon. migraciu na urovni EU - ziadat kompenzacie do soc. systemu resp. smerovat k jednotnemu rozpočtovaniu soc. dávok

Ty musis asi ako jediny clovek na tejto planete chapat Trumpovu logiku, ked povie, ze postavi stenu medzi USA a Mexikom a ze Mexiko to aj zaplati :D.

Mas na viac, toto su konspiracne teorie na urovni plochej Zeme… Alebo pre porovnanie, to je ako keby Trump namiesto deportacii povedal, ze este budu mexicanom a dalsim platit, za to, ze kradnu americanom pracovne pozicie… (s tymto tvrdenim nesuhlasim, len davam priklad na ilustraciu)

ak sa dá niekomu 200€ UBI , tak o to menší plat mu môže dať zamestnávateľ (aj štát), klesnú náklady práce, ide predsa o menej štátu…keby som rozdal všetky príjmy štátu , tak má každý dospelý(4,4mi. voličov) 550€. štát už nikomu nič dalej nedáva, negarantuje(nepotrebujeme už žiadnu inštitúciu, vykoná to banka ako nastavenie platobného príkaz), všetko dalšie je predmetom vlastného snaženia , schopností a komunity- spolupráce…
všetky príjmy štátu sa použijú na iba na UBI a keď má každý 550€- aj zdravotné sestry aj dôchodcovia, aj učitelia aj majitelia, aj milionári aj chudobní, …AJ TY… všetko dalšie stojí na našich schopnostiach, štát už nič nebude dalej robiť , len ľudia sami so a medzi sebou…dialnice nebude stavať štát, ani nebudú poľnohospodárske dotácie, ani podpora zahraničných investorov, ani eurofondy…nebude sa podporovať podnikanie a fy , ale len život, ľudia cez UBI… to je právo, spravodlivosť…nový systém spoločnosti, prerozdeľovania aj myslenia

Základom je vychádzať z práva a spravodlivosti pri tvorbe zákonov a štátu. Nie z toho čo sa mi páči alebo nie, to je len popud k činnosti, ale ten má človek povinnosť zvážiť.
zjavne treba nastaviť len jedinú dávku- UBI, ktorú budú dostávať všetci bez výnimky a výnimiek. A to je taká kde nikto nebude posudzovať potreby,prácu, tovar, službu toho druhého, lebo každá práca je potrebná . A nikto nerobí horšiu alebo lepšiu prácu… a mnoho iných podmienok treba splniť, napr. aby na danom mieste pôsobil človek so schopnosťami… a preto je len jediné spravodlivé riešenie pre danú chvíľu…prešli sme si vývojom daňovo-odvodovo- sociálno-historickým a všetky dnešné dane a dávky nevyhovujú “dobe”. …po 150-200 ročnom vývoji treba urobiť “úsudok”- JEDNA DAň, JEDNA DAVKA-UBI… ako klenba stavby , ktorá ju nesie a obsahuje všetky tie predchádzajúce dane a dávky v sebe a zároveň je úplne nová… a musíme zároveň urobiť postupný prechod, kedy staré zaniká a nové rastie, ale s plným vedomím nového, na základe poznania to urobíme… jednoducho štát sa umenšuje a Človek rastie, stáva sa tvorcom a buduje komunitu- spoločenstvo( po starom štát).

Robert tieto tvoje príspevky, miešanie hrušiek s jablkami a do toho ešte melon s horčicou)) ja nie som fanušik Trumpa, nikde ho nespomínam. nechapem ani kde si prisiel k nejakym prirovnaniam, on chce podla vyrokov “chranit” bohatší štát pred chudobnejším, ja naopak, čiže asi by som bol skôr chranil zaujmy Mexika ak by sme chceli za kazdu cenu hladat prirovnanie. Napiš mi prosim ťa konkretne k téme čo som napísal, v čom sa mýlim a prečo… určite máš OB dokonale naštudovaný, tak pre teba nie je problém konkretne odpovedať na moju kritiku a vyvrátiť moje obavy. Ekonomika a socialny systém je veľmi vážna téma, dajme žarty bokom

Ved presne si to pochopil tu analogiu, ty by si v nej bol obhajca mexicanov a ziadal by si, ze Trump by im este mal aj platit za to, ze im vyzieraju bohatsi stat :slight_smile: Moja kritika je len tvoje obvinovanie zapadu a kapitalizmu z vyuzivania lacnej pracovnej sily…

odporucam filmy kde su vysvetlene zakladne myslienky a principy:

ano tak potom sa chápeme, ja si za tou kritikou stojím a mám na nu dobré právo) ak sa bavíme o Slovensku mali by sme mat na srdci blahobyt všetkych jeho občanov, nie iba tých, kt. mozu ist zarobiť za hranice…

No a ja tvrdim, ze problem tkvie v tom, ze stat nevie zabezpecit ludom podmienky pre zivot, nie to, ze ine krajiny maju lepsie podmienky, az kym sa Slovensko nestane najlepsou krajinou na svete, tak take budu existovat vzdy a vsade. Vystriedalo sa tu od 89 mnoho vlad a kazda je zodpovedna za dnesnu situaciu, niektore viac, niektore menej. Riesenim nebude menit niekoho ineho (zapadne krajiny), ale nas a seba samych, presvedcit ludi, ze na Slovensku sa este oplati zit.

Nadviazal by som na posledný post od @RobertAndil
Táto mimoriadne plodná a podnetná diskusia nás naozaj priviedla k tomu, že kým vyspelý svet je vo vývoji niekde inde, než naša krajina, a preto tam môžu dávať rovnaké opatrenia úplne iný zmysel, než u nás.
Pre porovnanie, spomínané Fínsko dnes reálne pripravuje celoplošný zákaz fajčenia.
Môžeme sa tiež pozrieť, aký podiel zelených energiímajú severské krajiny alebo ako dokážu recyklovať.
Ak má niekto pocit, že naša krajina je z pohľadu progresivity na takej úrovni, že dokáže držať krok s najprogresívnejšími ekonomikami, tak ja tento pocit nemám. To sa samozrejme týka aj UBI, ktorý sa môže javiť ako celkom progresívny nástroj.

ano ale ak by mal byt UBI solidárny nastroj tak prijem z neho na kazdu domacnost by musel vychadzat vyssí ako napr. priem. mzda (alebo prijem z podnikania, zisk z urokov, divident resp. akykolvek iny prijem, kt. by sa zarabajuci odlíšili od ostatných) - zalezí teda v akej miere by boli nastavené tieto rozdiely

Zelene energie su ale naozaj financne narocne a teda vyzaduju si tu lepsiu ekonomiku, takze to si my napr. dovolit este nemozeme, aspon nie v takych percentach ako zapad. Ale dalsie polozky ako zakaz fajcenia, recyklacia, cyklisticka infrastruktura a aj UBI, su veci, ktore su financne dostupne a realisticke, staci iba chciet. Problem je, ze my na svk nechceme, nemame v spolocnosti nastaveny mindset na pokrok a zlepsovanie sa. UBI by sa dalo financovat, nie v sumach ako finsko, ale porovnatelne alebo lepsie ako dnesny existujuci socialny system. A ekonomicke prognozy hovoria, ze UBI ma prospesny efekt na zdravu ekonomiku, rozsiri sa male a stredne podnikanie, posilni sa pracujuca stredna trieda, atd. atd…

Daňová spravodlivosť - dane ako základný nástroj znižovanie nerovnosti

Čítam knihu Martina Filka a ako jeden z dôvodov nezamestnanosti uviedol:

…dôvodom je zaťaženie nízkych príjmov odvodmi. Dnešná fiškálna realita zatiaľ neumožňuje zníženie odvodov pre všetkých. Pomohla by aspoň výrazná úľava pre chudobných zamestnancov a postupné znižovanie dávok v núdzi po nájdení zamestnania.

Práve nagatívna daň z príjmu by mohla tento problém vyriešiť (konkrétny návrh vyššie).

Tu su nejake cisla (hruby model) v Exceli, ak by sa chcel niekto hrat (model).

Počíta sa to z hrubej mzdy. Bolo by dobré vypočítať, koľko v ktorom pásme budú zaplatené dane a odvody. (Čiže od nákladov treba odpočítať príjmy štátu, vo forme dane z príjmu, odvody, DPH a podobne.)

Ak chcete model UBI (nie negatívnu daň z príjmu) koeficient bude 0. V opačnom prípade bude čiastka UBI znížená o časť príjmu.

Teraz, ked som to cital, mi do oci strasne udrelo to pokrytectvo, ze ano, UBI je dobre a spravne pre vyspele zapadne krajiny, ale pre nas este nie, my tam nie sme. Tak sakra, bud je UBI vseobecne dobra vec pre vsetkych, alebo nie. Ked moze taka India zavadzat UBI, moze aj Slovensko. A aj lubovolna ina krajina na svete, akurat hodnoty toho prijmu by boli rozdielne a zaviseli by od ekonomiky danej krajiny.

Ale povedat, ze UBI je pre nas nemcov dobre, ale pre vas zaostalych rumunov uz nie, je strasne hypokriticke. To je ako hovorit: my vzdelani premyslame o tom a tom a mame take a take nazory a vy tam hlupaci si rieste svoje primitivne kazdodenne problemy. Blahosklonnost?