Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0.0 0

Lenže v Indii je chudoba, takže aj Euro je pomoc a rozpočet to moc nestojí. Na Slovensku by to bolo koľko asi tak 300 - 400€?

U UBI ide o sumu každému rovnakú, keď to chceš stupňovať, už by strácal svoj zmysel, lebo by si už musel zisťovať príjem. Zoberme si to nižšie číslo, čo si napísal 200Euro. Čiže každý občan Slovenska by dostal 200 Euro mesačne.
200 * 5 500 000 je 1,1 miliardy Eur. mesačne, ročne to je 13,2 miliardy Eur. Príjmy štátneho rozpočtu minulý rok boli 14 miliárd. http://www.rozpocet.sk/app/homepage/rozpocetVCislach/rozpocetVerejnejSpravy/statnyRozpocet/2016/#sekcia1

No dnes to bez dotacii z EU asi nedame :D. Hovorime o opatreni za desiatky rokov, aj ked ja by som to najradsej implementoval co najskor a snazil som co najviac vybalansovat to, aby bohatsi dostavali o nejake percenta menej a socialne pripady aby dostavali plnu UBI, aby to bolo co najsocialnejsie nastavene. No ja pod UBI rozumiem hlavne ten princip isteho prijmu aj v nezamestnanosti a akusi zaruku. Nech sa vyjadria aj nejaki ekonomovia k tejto teme, ci je to realne zaviest este pred informatizaciou a pred 40% nezamestnanostou.

Ja som ekonóm, aj keď sa profesionálne makroekonomike nevenujem.

Ahoj, chvíľu trvalo, než som si prešiel všetky príspevky tohto vlákna, ale nakoniec sa podarilo! :smiley: Dnes ráno som našiel článok spochybňujúci Sulíkove výpočty o Odvodovom bonuse. Pokladám to za relevantné k tejto téme, keďže viacerí argumentovali realizovateľnosť UBI práve Sulíkovým programom. Myšlienka UBI mi je sympatická a tiež si myslím, že v budúcnosti bude nevyhnutné niečo také zaviesť. Zatiaľ sa však nenašlo rozumné riešenie, treba hľadať ďalej :slight_smile:

…toto ma nadchlo…

Jeden moj znamy z Talianska bol na TEDx-e a je z toho velmi informativne video pre tych, ktori vedia po anglicky. Prezentuje tam hlavne data z experimentov a nie plejadu nazorov https://www.youtube.com/watch?v=A2aBKnr3Ep4

Vďaka za príspevok Jozef, pridávam link do popisu témy.

Vďaka Maťo, pridávam tiež do popisu tejto témy.

Stale to tam nevidim, nastala niekde chyba?

Áno, presne tak - akosi mi nejde opäť upraviť tému. Už som ale poslal dotaz do PS ohľadne tohto. Takže keď mi pôjde upraviť tému, nahodím link. :slight_smile:

V agrárnej spoločnosti 90% ľudí pracovalo na poli , potom sa to prehuplo do priemyslu . 21. storočie budú služby , čo tak namiesto penazí investovaných do ubi by išli na pomoc rekvalifikacii ? Aby sa ľudia stávali dobre platenými kuchármi,masérmi,sprievodcami proste povolania ktoré nevie AI nahradiť ?

Stale ti zostava otazka, co s tymi, ktorych vsak AI vie nahradit? Im hovno a stastlivcom, ktorym osatla praca hojno? Inac vedlajsim ucinkom ubi by bolo to, ze aj pracujucim by sa zvysil prijem.

Poprosím diskusiu na úrovni , okrem toho že som nato odpovedal už predtým tak sa tu veľmi hodí obraz o naučení človeka chytať ryby. Nič nevzpruží produktivitu a morálku spoločnosti ako dávanie koláčov bez práce . Bolo by fajn toto vlákno podložiť štúdiami krajín pri prechode z priemyselnej spoločnosti do spoločnosti západneho sveta . Mladý sú teraz veľmi flexibílny a starším by v rekvalifikácii mohol pomôcť štát, ono to nikdy nebude tak že AI vo všetkom nahradí človeka takže tu pracovné miesta vždy budú .

Ved to je slovny zvrat, nevzrusuj sa :D. Pozri sa, ten vas oblubeny priklad kapitalistickej ryby nefunguje. Nemoze teraz kazdy zacat podnikat, pretoze by neostal nikto, kto by to ako spotrebitel kupoval. Kolace bez prace je to, co by mal byt idealisticky a utopisticky gol nasej spolocnosti.

Lenže podnikatelia sú tiež spotrebitelia . To že je niekto podnikateľ neznamená že všetko si vyrobí sám .

Spoločnosti kde je väčší podiel malých podnikov majú väčšiu redistribúciu ziskov a tým pádom aj blahobyt. Nie sú to nadnárodné koncerny kto ťahá v usa blahobyt ale malé a stredné podniky, rodinné kaderníctva , rodinné stavebné firmy atď. Na Slovensku vďaka komunizmu tento dôležitý článok chýba .

OK, co je podla teba zdravsia ekonomika, mat 100% ludi podnikatelov, alebo cca 20-40% podnikatelia, zvysok zamestnanci, nezamestnani atd.? Ja si myslim, ze praveze naopak, vdaka kapitalizmu nemame tak silnu strednu triedu. Regulacie a zakony su nastavene tak, ze jednoducho nove rodinne podniky nie su schopne konkurovat velkym a ustalenym firmam. Ale urcite komunizmus tiez nepomohol. Idealne by bolo samozrejme mat co najvacsie mozne percento malych podnikatelov a robit export, ak slovenski spotrebitelia nebudu stihat konzumovat. Inac USA ma tiez problem so sikanovanou strednou triedou a malymi podnikmi, spravidla plati, ze cim dokonalejsi kapitalizmus (libertarianstvo), tym vacsie monopoly a nadnarodne spolocnosti zhltnu domaci priemysel. Preto potrebujeme regulacie a stimuly pre nasich domacich ludi, nie uplne volny trh.

To máš pravdu a pomáha tomu aj daňový systém. Nadnárodné firmy platia lacné dane u seba napr. v írsku ale naši platia drahé dane tu .Aj z reguláciami máš pravdu kedže pre malých podnikateľov sú aj malé sumy kritické a ak sa už v tomto období musia vysporiadať z účtovníctvom,byrokraciou a rôznimy nákladmi od štátu majú to neporovnateľne ťažšie ako nadnárodné firmy.

Lenže v USA robia zákony veľké loby skupiny a malý či stredný podnikatelia to nemajú ako dosiahnuť. A keby tu je kapitalizmus tak človek ide pred dom a predáva jablká zo svojej záhrady , vďaka viacerým výhodám ako poloha a absencia účtovníctva a reklamy by mal konkurenčnú výhodu. Veď zober si takú západnú európu pred a počas priemyselnej revolúcie a aj po nej , židia skoro všetci mohli vlastniť nejaký malý podnik (či už mäsiarstvo alebo zmiešaný tovar ,hocičo) vďaka čomu mali kapitál na investovanie . Nejdem teraz do toho miešať že ľudská závisť im toto zničila ale aj napr. na slovensku boli vďaka svojmu malému a strednému podnikaniu pred prvou slovenskou republikou najbohatšia minorita .

Tak či tak sa zhodneme že treba pripraviť aj novelu ktorá by podporovala malých podnikateľov a stredných podnikateľov kvôli viacerým benefitom ktoré z toho plynú. Či už blahobyt občanov, rýchlejšie zamestnávanie alebo eliminácia nevýhod oproti veľkým podnikom (dúfam že nemusím menovať čo robia tieto koncerny).

Zdravím Páni,
chcem Vám dať do pozornosti, že podľa Eurostatu podiel produkcie malých a stredných firiem na ekonomike štátov EU nepretržite rastie.
https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/performance-review-2016_en (EXECUTIVE SUMMARY)

UBI je podľa mňa veľmi dobrá myšlienka a myslím si, že dáva zmysel aj z hľadiska spravodlivosti. Lenže práve preto, že ľudia nerozumejú tomuto pojmu a nepremýšľajú nad ním do hĺbky implikuje, že v prípade dnešného zavedenia UBI by mnoho ľudí na Slovensku závidelo a rozosievalo nenávisť na ľudí, ktorí by tento príjem dostávali.

Najskôr sa musíme vzdelať vo filozofických otázkach, spraviť “osvetu” a až potom môžeme zavádzať veci do praxe. Myšlienky komunizmu sú veľmi lákavé a rozumné, no vieme ako to dopadlo, keď sme naň neboli pripravení. A nemám namysli len bežných občanov, ale aj samotných ľudí, ktorí sa ho snažili zaviesť.