Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0.0 0

Fantazirovanie v tom zmysle, ze to nie je riesenim. Iba dalsi zufaly zdroj prijmov bankrotujucich statov. Mnohi ludia maju velmi radi prerozdelovacie riesenia - nova dan na (dopln cokolvek) vyriesi a zachrani vsetko.
Ak roboti celoplosne znizia naklady aspon o polovicu je dost pravdepodobne, ze vsetko zlacnie o polovicu. Cize 40h pracovny tyzden kupi tolko co dnes 80h. Ak nie viac, lebo synergia, 1+1=3.
Toto sa samozrejme ale iba udeje v skutocne volnom trhu. A taky podla mna uz asi nikdy nebude, lebo paternalisticke skolstvo plodi paternalisticke zmyslanie a to vedie k paternalistickym rieseniam. Cize ano, zdanenie robotov je pravdepodobnejsie ako laissez-faire kapitalizmus

Teraz viem, že v zásade tvrdím veľmi podobné ako ty. Svet sa zmení, a my sa (asi) prispôsobíme.

K detailom:
A. niekoľkokrát som zdôraznil, že UBI je iba jedna z ciest ako sa stav bude riešiť. Možno (skôr určite) vzniknú iné, a asi aj lepšie ako UBI.

B. Poľnohospodárstvo je celkom fajn príklad, ale vtedy sa “jednoducho” otvoril priestor k presmerovaniu ľudí do priemyslu. Populačný rast ešte len začínal. V roku 1966 (keď som sa narodil) bola na svete menej ako polovina ľudí ako dnes. A už vtedy boli počty poľnohospodárov podstatne menšie ako pre WWII.

C. Je možné, že sa ľudia z priemyslu presmerujú do sociálnych služieb, je možné, že začneme expanziu mimo Zem a s tým bude potrebné zamestnať miliardy ľudí.

D. Je možné, že keď narastie počet obyvateľov nad určitú hranicu (napr. 10 mld.) tak tí čo dnes žijú z toho čo si vypestujú (a trochu rozvojovej pomoci) už nebudú mať na to priestor. Veď prečo sa aj pohli tie státisíce a milióny ľudí z Afriky, Pakistánu, a iných kútov. Vojny sú len jednou z príčin.

V každom prípade sa začne meniť spôsob kolobehu hodnôt - dnes za prácu, za služby. Ale Je možné (a až vysoko pravdepodobné), že prídu metódy a kedy sa budú platiť ľudia iba za existenciu. Koniec koncov, UBI je síce dnes téma nevhodná pre politikov. Ale mimochodom Ficové istoty sú základom k populistickému UBI.

Už dne máme vzdelanie a zdravotnú starostlivosť zadarmo (nedal som tam uvodzovky, lebo formálne sú zadarmo). Fico dal študentom a dôchodcom vlaky zadarmo. Kapitán Granko zasa chce 13 a 14 plat. A ak sa trochu zamyslíš nad prvým pilierom dôchodkov, je to skôr zárodok UBI ako reálne spravodlivé odmeňovanie za vykonanú prácu (mimochodom, už dnes na štátne dôchodky štát berie z iného ako len z dôchodkových odvodov). Nesmrdí ti všetko toto tak trochu inou formou (zárodkom) UBI. Len sa to volá “istoty”.

No ak si zoberieš tohto Darvina ako základ, tak forma niečoho takého ako UBI je viac bližšie realite, než to že súčasný systém vydrží bezozmeny.

O UBI ako jedným z hlavných nástrojov hovorím najmä preto, že sme v téme UBI. A celú tu dobu sa iba snažím ukázať, že to nie je tak kategoricky nezmyselný finančný nástroj. Ale možno budú iné nástroje…

Asi tak…
Len osobne dúfam, že budúcnosť prinesie aj významné zmeny v logistike (napríklad autonómna doprava, či už po ceste alebo vzduchom), čo významne posunie úvahy o zdaňovaní nezmyslov niekam do zabudnutia. Pretože firmy sa vždy budú správať racionálne a ak budú krajiny, ktoré zdania robotov, a súčasne logistika nebude témou, tak sa priemysel presunie do krajín, kde to zdaňovnie nebude.

Pre niekoho to možno je riešenie, pre mňa nie.

Ťažko povdať… Vnímam to skôr viac pragmaticky.
Vlaky zadarmo vznikli možno aj preto, aby vláda mala legitímy dôvod naliať ďalšie peniaze do železníc, tento raz vo forme verejnej objednávky… A čo sa deje so zdrojmi v rukách politicky nominovaných manažérov, si môžeme domýšľať podľa vlastnej fantázie (alebo skúseností).
Zdravotná starostlivosť už dávno nie je zadarmo, teda technicky sa tvárime, že je a budeme robiť všetko preto, aby to tak zostalo, hoci aj na úkor kvality. Ale v skutočnosti len bránime konkurenčnému prostrediu, pretože kamaráti potentátov (často z ich tichou účasťou) majú svoje biznisy založené na príjmoch z verejného zdravotníctva a akákoľvek konkurencia ich ohrozuje. Máme plné ústa toho, že je amorálne, aby poisťovňa vytvárala zisk z verejného zdravotníctva, ale ak to robí nejaká sprivatizovaná dialýza, či magnetická rezonancia, to nám už nevadí.
Vzdelanie je úplne ten istý model - v SR máme 35 vysokých škôl (niekede som tuším počul, že až 37), ak nerátame zahraničné… Prečo asi vznikli a prečo asi existujú? Predstava preukrutnej snahy slovenských vlád o zvyšovanie vzdelanostnej úrovne obyvateľstva za účelom ich lepšieho uplatnenia v modernom svete mi akosi nie a nie vliezť do hlavy…
13. a 14. plat je výstrel do tmy - ostatne nie je to po prvý raz od kapitána…
A prvý piliér by som s UBI nemiešal - nefunguje to ako automatický nárok “za nič”, ale ako dôsledok zásluh z minulosti.

Hm… OK, snaha sa Ti uprieť nedá. :wink: No mňa si nepresvedčil… :slight_smile: Ja podporím radšej snahy o nájdenie nových uplatnení pre ľudí, ktorí prídu o prácu kvôli robotom, než nové dane.

Základná myšlienka UBI je postavená na predikcii, že automatizácia, robotizácia a UI spôsobí mimoriadny nárast nezamestnanosti. Pravdou je, že aj napriek vyššie priloženému rozhovoru s nejakým odborníkom (ktorý ale nie je odborník na pracovný trh) sa väčšina kompetentných zhoduje na tomto scenári. Problémom je, že nikto reálne nevie ako sa bude trh práce vyvíjať. Kto tu tvrdí, že to bude tak alebo onak, opíja sa vlastnou aroganciou.
Najjednoduchšie je si vybrať odborníka, ktorý nám zapadá do nášho názoru a ním následne argumentovať.
Popravde vyvoj môže byť akýkoľvek. Môže sa stať, že vzniknú nové povolania, ktoré si dnes nevieme predstaviť (ako sme si pár rokov dozadu nevedeli predstaviť hovadiny typu instagram model, life coach alebo nácek z povolania), možno straty v kritických oblastiach vykompenzuje rozvoj v iných. Ale je dosť možné, že nastane predpokladaný scenár, a pre tento prípad by bolo dobré sa danou témou seriózne zaoberať a pripraviť si pre ňu krízový “plán B”.

Ak nebude zavedený UBI v mnohých krajinách naraz, krajiny ktoré ho zavedú skrachujú, pretože sa stanú nekonkurencioschopné voči ostatným vzhľadom na extrémne vysoké daňové zaťaženie. Nehovoriac o tom, že UBI je nespravodlivý.

Myslím si že potenciál tohoto vlákna sa už vyčerpal . Povedané boli všetky argumenty ale pre tých ľavicových nadšencov marxa a ďalších ak po tom všetkom chcete stále UBI skúste si naštudovať základy ekonómie napr. nejaké to dielo od Smitha,Lockeho atď.

Som ateista, ale po prehliadnutí si niektorých príspevkov mi napadne len - Pane Bože. To naozaj už ľudia nemajú inú, konštruktívnejšiu tému? V tomto má byť progresívnosť? Som ja nejaký dinosaurus, keď si myslím, že ľudí musí o.i. vplyvov formovať aj práca? Že ľudia potrebujú chápať hodnotu peňazí?
Kde sa len na Slovensku pozriem, vidím obrovský priestor na realizáciu ľudí prostredníctvom ľudskej práce. Napr. to, čo dnes robia dobrovoľníci v sociálnej oblasti a v ekológii. To by si zaslúžilo slušnú odmenu, ale my tu ideme ešte podporovať už aj tak príšerne pokrútené hodnoty. Nevieme, ako zaplatíme učiteľov, lekárov, vedcov a pod., no my tu riešime, ako ich ešte viac ideme demotivovať?
Už ma tu prekvapila téma Predmet ako darček do kampane alebo niečo na nosenie pre dobrovoľníkov a toto je ďalšia, ktorá ma utvrdzuje v tom, že sa s istou časťou komunity rozchádzame v hodnotách. To je samozrejme prirodzené, ľudia nie sú rovnakí, ale niektoré témy sú tak mimo, že začínam pochybovať, že tento projekt má nádej na úspech. No zarazila ma najmä jedna konkrétna reakcia člena najužšieho vedenia PS.

"Základný príjem má podľa OECD základný problém. Buď by musel byť tak nízky, že by veľa neznamenal – alebo tak vysoký, že by prakticky položil verejné financie."

neviem ci uz bol, ale toto je vyborny a jednoduchy clanok ktory to cele zhrnuje. ak sa chce niekto rychlo v UBI zorientovat. tak toto ako take exec summary je super:

co konkretne ta prekvapilo a od koho?

možno by ten článok stálo za to preložiť ( ak sa niekto nájde kto má na to kapacitu) lebo mám pocit, že by pomohlo keby všetci rozumeli čo je v ňom napísané…

Juraj, včera v noci som Vám článok preložil. Kľudne si ho popreposielajte aj s ostatnými, ktorých bude zaujímať, ale bacha nemáme na to oprávnenie ho niekam dávať :slight_smile:

Ak sa mi podarilo, nejaké slovíčko nesprávne preložiť (stane sa), kľudne mi napíšte správu, ja to opravím :wink:

Inak článok fakt super. Taký bombo-šupový…či šupo-bombový :wink:

UBI článok.pdf (218,1 KB)

Je možné vzniknutý problém vyriešiť spôsobom myslenia ktoré ho zapríčinilo?

Velmi dobre a informativne video od mojich oblubenych animatorov: https://www.youtube.com/watch?v=kl39KHS07Xc

Vďaka za animáciu. Pridal som ju do zdrojov navrchu témy. :slight_smile:

super. hodim ho do topicu