Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)

Univerzálny základný príjem (universal basic income, UBI)
0

Kde konkrétne si vyrastal? Na západe sa človek dokáže ak je pracovitý vypracovať a jediné problémy ktoré niekto vytvára ľuďom je štát vďaka množstvu byrokracie,daní,odvodov.

Takze na jednej strane su vplyvy, ktorym celime, mätuce pre ludi na pracovnom trhu, ale nie su mätuce pre pracovny trh samotny? Preco predpokladame ze trh dokaze zabezpecit spravne orientovanie pre spolocnost, ked je jasne dokazatelne ze v sferach socialnej pomoci, zdravotneho poistenia, pracovnych podmienok, a rozmanitych sferach ktore sa tykaju ochrany pre velke casti nasej spolocnosti, trh zlyhava bez jasnej regulacie. A to nieje laviciarska pseudo-analyza, to je zakladom studii a na tom sme sa zhodli v liberalnej demokracii, a preto mame regulacie.

A nielen to - tieto mätuce vplyvy, ako to nazyvate, su casto tvorene falosnym dopytom vytvorenym na pokritie ponuky, ktora je z dovodu komercneho nafuknuta. Takze tolko ku trhu.

Teraz ku cloveku. Nie, nemyslim si ze s rastucou nezamestnanostou, prevazne u mladych ludi, si trh vie poradit. Alebo s tym, ze prieskumy coraz viac indikuju, ze altruisticky motiv za socialnou pracou v modernej trhovej ekonomike nieje dostacujucim faktorom vo vykriti dopytu po socialnej praci, ze ju trema podporovat. V sucastnosti to robi europska unia programmi ako je Europska Dobrovolnicka Sluzba, alebo programmi na regionalny rozvoj, ako aj rozvoj ludskeho potencialu. To je ale evidentne prilis malo a je to zamerane iba na malu skupinu ‘medzinarodniarov’.

Dalsia vec je otazka: 'Ak by sa venovali iným veciam, prípadne oblastiam, kde je záujem týchto ľudí prevyšuje spoločenskú objednávku, nie je to plytvanie zdrojmi a potenciálom?'
Spytam sa protiotazku - je investovanie v psychologicke zdravie a produktivitu spolocnosti plytvanie zdrojmi? Je investicia do kultury, umenia, volnocasovej aktivity, rekreacie atd. plytvanie zdrojmi? Podla mna, clovek ktory odpovie ano, sa nevyzna v zakladnej psychologii a sociologii. Nesuhlasim s tvrdenim, ze je nasa spolocnost zalozena iba na tom, aku poziciu mozeme zaplnit v IBM alebo Volkswagene, lebo to vyzaduje trh. My tvorime trh. Ludia tvoria trh.

Takze, Come by sa ludia venovali? Neviem odpovedat plosne. Viem odpovedat za mna, a moj okruh ludi. Moja priatelka by rada pomahala ludom v znevyhodnenej situacii. Aj sa jej to podarilo cez projekty EU, po dvoch rokoch psychyckeho dna po vystudovani prestiznej univerzity na cum laude, ktore stravila bez prace. 10 jej spoluziakov sa to este nepodarilo, dasli 5ti nasli uplatnenie. Dalsia kamaratka by sa rada venovala pisaniu knihy, na co nema cas, ani chut, lebo si musi zarobit na zivobytie pracou, ktora je shit, ale plati. Ja by som sa rad venoval analyze politickej situacie, pisal blogy a cestoval, aby som nabral skusenosti. Dalsi kamarat by rad zacal podnikat, ale zaviazat sa na 30 rocnu pozicku ked si akurat dostudoval, si bez prace a si psychologicky labilny, neviem neviem.

Platime ludom drahu socialnu podporu, aby sa zaclenili do spolocnosti ktora je nam predpisana. Urad prace ta posle do VW, pre nich je praca vybavena, si zamestnany. Cela byrokracia ta ako cloveka ma uplne v pazi, a stoji nas miliony. Miliony, za ktore by sme mohli ludom ako su ty ktorych som vyssie vymenoval, poskytnut sancu odrazit sa. Ale ked tieto peniaze podmienime tym, ze ked si najdu pracu, tak ich stratia - kde je ich motivacia pracovat? Uplne rozumiem cloveku, ktory je psychicky na dne, ze nejde pracovat, aj ked za vacsie peniaze. Lebo peniaze su dost slabym motivatorom, hlavne ked je clovek psychicky na dne.

Preto je moja hlavna vyzva: prestanme sa pozerat na tzv. ‘pracovny trh’ cez okuliare ekonomistu, ale zacnime sa na neho pozerat cez okuliare sociologa a psychologa. T.j., cloveka ktory ma v skutocnosti na tuto tematiku vzdelanie. Prestanme vsade implikovat tzv. Homo Economicus ale zacnime vidiet cloveka cez analyzu cloveka samotneho.

TL;DR: Spolocnost je komplexnejsia nez ju vystihuje trhova ekonomika. Tato komplexita je obsiahnuta inymi vedami, napr. Psychologiou a Sociologiou. Ludia tvoria trh, ich blahobyt je zakladom dobre fungujucej spolocnosti.

Vyrastal som a zijem na zapade, konkretne som vyrastal v Belgicku, studoval v Holandsku, teraz som na svojej tretej stazi v Bruseli, ktora plati asi tolko, ze si mozem dovolit prezit. Prosim, neidealizujte zapad, a neidealizujte trh, z dovodov ktore som popisal v prispevku vyssie.
Ohladom statu - jediny vztyk do ktoreho som tu prisiel so statom bol pri administrativnych aktivitach ked som si nahlasoval zmeny adresy, alebo vybavoval navstevu policie. Ak mozem porovnat so slovenskym systemom, na tejto urovni su belgicania aj holandania ovela efektivnejsi.

Toto nemá nič s idealizovaním západu. To sú štatistiky, ak sa vy nedokážete poriadne zamestnať vo veľkom meste vaša chyba. Ale kvôli vašej vlastnej neschopnosti teraz nerobte závery.

Ak si chcete rypnut, ok, ak vas to potesi. Ak vsak chcete napadat moju subjektivitu, uznajte si svoju. Ja som vam dal priklad z prvej ruky, kde je vas? Rad sa zapojim do debaty mimo subjektivnych skusenosti, preto som napisal prispevok hore. Cakam na odpoved, inak povazujem vasu poziciu za neargumentovanu.

Ok tak reagujem na to čo si chcel. Oceňujem že si napísal taký vyčerpavajúci, dlhý text len musím podotknúť že je oveľa ľahšie povedať že napr. situácia ľudí je zlá a potom naviazať na to nejakú implikáciu.

Súcitim s tvojími známymi že sa cítia zle, sú psychicky na dne atď. Ale na Slovensku ani v Nemecku nemáš voľný trh, každý trh je tu silne regulovaný. Veď si zober len Slovenské zdravotníctvo ktoré si rozkuskovalo zopár subjektov. V Nemecku to nieje o nič lepšie a byrokracia veľmi rada pomôže uzavretiu trhu, napr. toho času zachránili a dali ťažké milióny z jednej z najväčších aerolinii.

Btw ak sa budeš pozerať okuliarmi socióloga alebo psychológa na spoločnosť tak uvidíš tak 100 rozdielných návodov ako ju viesť aby bola úspešná…

A čo keď problém v šťastí je v tom že ľudia sa vyberajú na humanitné školy lebo sú ľahké a nereflektujú trh práce. Dopadá to tak že z Bystrickej umb vychádza každý rok 60 politilógov z reálne potrebnými skúsenosťami do života NULA.

A sorry ale vo svete umierajú ľudia na hlad alebo vojny. A nikoho netrápia tvoje pocity, že sa nevieš realizovať ako politológ na voľnej nohe ktorý si cestuje po svete. Ak chceš svojim pocitom prispôsobovať štát tak veľa šťastia. A raz keď budeš cestovať tak si uvedomíš ako sú napríklad aziati pracovitý a nepotrebujú na všetko nadávať ako tunajší že je svet proti nim.

Ovela lahsie navrhnut analyzu situacie, nez freestylovat na zaklade osobnych pocitov a presvedcenia, ako to robis ty? Hovoris o statistikach, neuvadzas ziadne. Hovoris o sociologii a psychologii, nezachadzas do argumentov. Hovoris o naviazani implikacii na analyzu, pritom jediny argument z ktoreho vychadzas je volna trhova ekonomika a problem s regulaciou, ktore nemas podlozene.

Je tazke argumentovat proti nepodlozenym hyperbolam:

Dokaz? Usiel. Debata? Nula. Ocenujes moju pracnost v detailnosti komentov, sam ju nevies dorovnat a referujes ma porozumiet aziatom v ich pracnosti. Co mi uslo? Neprisiel som na komunitu aby som zachadzal do osobnych debat, nejde mi o to. Moja osobna skusenost bola reakcia na tvoju priamu otazku, a uvedenie kontextu pre vecnu debatu, zalozenu na inych parametroch nez je moj osobny. Tie som menoval v komente, a stale som sa nedockal odpovede. Ak odmietas v debate o spolocnosti argumentovat vedou o spolocnosti, a v debate o dosledkoch na individualne osoby vedou o cloveku, tak je na to asi najvhodnejsi pojem ignorancia.

absolutne nesuvisy s debatou, dalsia hyperbola. Respektujem problemy vo svete, stravim vela casu porozumenim komplexity konfliktov, vnutorostatnych aj vonkajsich. Podla tejto logiky sa vsak tato krajina, ani ziadna ina, nikdy nezmeni - lebo vzdy su dolezitejsie problemy na stole. Vytvaras dojem, ako keby sme nemali kapacitu debatovat o inych veciach, ako vojnach a hlade - toto nieje tema, ani rozsah tejto debaty.

ani nemusia. Nieje to mojim cielom, aj ked mi pride zaujmava tvoja retorika. Pripomina mi retoriku a logiku oponentov hociakych hnuti za socialne zrovnopravnenie: poukazovat na to, ze nikoho netrapi to, co si niekto mysli, pri tom vlastne mysliet ze to netrapi teba. To, ze takto umelo pridavas vahu svojej mienke v mene akejsi normativnej ignorancie mi pride ako smutny fenomen. Spolu s hyperbolami vyssie je to super navod na manipulacny, nicim nepodlozeny argument.

Ale suhlasim - vela ludi pohrdne subjektivnou mienkou. Podme sa teda bavit o tomto probleme v spolocnosti. Pojem zauzivany v debate je ‘Youth Unemployment’, nezamestnanost mladych. A nieje to konspiracny pojem vymysleny mnou na obhajenie mojich pocitov. Je to oblast vyskumu, v ktorej je stupajuci trend opakovane identifikovany ako seriozny problem v EU, OECD, OSN. To, ze sa problem netyka teba, neznamena ze problemom nie je.