Ústavné ohraničovanie veku odchodu do dôchodku

Ústavné ohraničovanie veku odchodu do dôchodku
0

Aký je váš názor na ústavné ohraničenie hornej hranice veku odchodu do dôchodku, ktorý v súčasnosti chce predložiť vládna koalícia a veľká časť opozície to chce podporiť?

Populizmus proti ktorému nie je odvaha sa postaviť.

Populusticka a v sucastnosti absolutne nepotrebna hlupost, na kt. v konecnom dosledku doplatia prave ti buduci dochodcovia.

Zlý obsah aj forma a aj dodatky

a) Zníženie veku odchodu do dôchodku je vzľadom na zloženie spoločnosti neudržateľné, v praxi zároveň známená najmä u žien nižšie dôchodky (najmä vo zťahu s počtom rokov na MD) “mladí” dôchodcovia tak budú buď robiť popri dôchodku, alebo sa prehĺbi genaračný konflikt.

• u mňa by bolo riešením buď vek ochdodu do dôchodku - cca kopírovať od zvyšku EU alebo vo všeobecnosti zlepišť pracovné právo tak, aby boli v praxi ľahšie uplatniteľné kombinácie práca na čiastočný/ dôchodoch alebo aj materská/čiastočný hoc aj na dve hoďky denne. Nech robí dôchodca kľudne aj do 80ky ak chce a nech robí toľko na koľko sa cíte bez toho aby musel po ldňa kalkulovať či sa mu to oplatí či nie. A ešte máme intregrovanú komunitu z pohľadu veku.
    b) Ústavný zákon je zlá forma na ľubovoľnú tému ktorá sa z definície vyvíja so stratnutím obyvateľstva. Blokuje reálne riešenie budúci problémom ústavnou väčšinou v NRSR. A robí zo základného zákona len ďalší zákonník.
    c) pri tej plejáde “harakterov” ktorí to chcú podporiť sa bojí pozmeňovákov, môžu tam preliezť výnimky z výnimiek a to len bude v praxi radosť.

Odchod do dôchodku sa od zvyšku EÚ nedá kopírovať, pretože každý štát má iný dôchodkový systém a vek odchodu do dôchodku sa líši a systém predlžovania je tiež iný. Náš systém je v poriadku, funguje tak, že dôchodkový vek sa predlžuje podľa strednej dĺžky dožitia, ktorá je pri súčasnom dôchodkovom veku 62 rokov 19 ročná. Následne sa každý rok predĺži dôchodkový vek o toľko dní, o koľko sa percentuálne zvýšila stredná dĺžka dožitia. Tento systém prispieva k udržateľnosti dôchodkového systému, teraz to chcú v podstate týmto zákonom zrušiť. Do platnosti to však príde, až vtedy keď tu oni vládnuť nebudú a podľa toho aký schvália maximálny vek, podľa toho sa bude dať určiť kedy skrachujeme. Druhá možnosť by ešte bola neustále znižovanie dôchodkov v pomere k priemernej mzde až kým by dôchodky z prvého piliera neboli len žobračenky. Hovorím nielen o znižovaní dôchodkov k priemernej mzde, ale o znižovaní reálnych dôchodkov z roka na rok. Proste tento zákon spôsobí buď krach alebo podstatné znižovanie dôchodkov z prvého piliera.

Dôchodca môže aj teraz robiť do 80tky a oplatí sa mu to, pretože buď poberá popri plate dôchodok alebo ak ho nepoberá za každých 30 dní sa mu zvýši celkový dôchodok o 0,5 percenta nepočítajúc valorizáciu.

Treba zohladnit vek odchodu do dochodku, strednu dlzku zivota, ale aj vplyv istych typov prace na kvalitu a moznost vykonavania danej prace.

Bohuzial na Slovensku je stale vela prace, kde po 40tke je clovek opotrebovany a tazko sa zamestna.

Vyzva je prinasat na Slovensku taku pracu, aby aj v dochodkovom veku mal clovek radost zo zivota a nadmerne nezatazoval zdravotny system.

Toto nam automobilky neprinesu.

Tak ťažké manuálne práce sa budú čim ďalej tým viac robotizovať. Ak je človek zdravotne nespôsobilý na prácu, môže ísť na invalidný dôchodok. Automobilky budú tiež časom takmer úplne robotizované. Manuálnych prác bude ubúdať, bude kvalitnejšie zdravotníctvo, ľudia budú môcť pracovať dlhšie, celkom podmienky sa oproti dnešku zmenia, preto je hlúposť riešiť dôchodkový strop.

Praveze po automatizacii zostavaju najtazsie prace ako repasy na ludi a dokoncovacie prace na ludi.

Na jednej strane sice robotizacia zdvihla presnost a produkciu, na druhej strane pri odchylke robota sa vzhladom na pozadovanu kvalitu skrz robotizaciu tazsie opravuju chyby po robotoch a o poctoch ani nehovorim.

Nemyslim si, ze automobilky a vyroba v takom rozsahu ako je dnes je pre Slovensko buducnost. Uz teraz vidno prve problemy skrz dovoz pracovnej sily, lebo nedokazeme pohnut platmi. Treba sa zmierit s tym, ze tato vyroba raz opusti Slovensko a treba sa zamerat na podporu vyskumu a vyvoja domacich podnikatelov.

To áno - keď to môžem lepšie formulovať - nech sa práce počas dôchodku oplatí ešte viac než doteraz napr. vďaka flexibilnejším pracovným úväzkom

Mňa akurát mrzí, že PS sa k takejto kritickej téme vôbec nevyjadruje. Toto je ešte oveľa dôležitejšie ako nejaké bane. Btw už znížili hranicu zo 65 na 64, tak neskrachujeme cca v 2050 ale tak o 10 rokov skôr.

páni moj nazor je ze v čase ked Babiš zvysuje čechom dôchodky o 40-80eur ročne, títo nasi exremisti ustavnou väčšiou vyrubia dôch. systému 100mld sekeru, ktoru si odnesu prave sucasní dôchodcovia kedze likvidacne valorizacie budu odsudene na pokračovanie, zaroven nijak to nepomoze tym co maju nad 48r (malo byt 41r ale dnes to este populisticky posunuli). je to jednoznacne likvidacia sučasnych dôchodcov,. teraz idu darovat buducim dôchodcom plus niekolko rokov dlhsie na dôchodku co je v suč cenach 5tis eur na 1 rok, takze ak by mal ist v 70ke ale pojde 64ke oproti sucasnemu dôchodcovi ziskava jednym hlasovanim 30tis eur, zeny este viac. naproti tomu coskoro pride obrovsky humbuk ako idu zvysovat sucasnymm dôchodcom pritom im iba 1 ci 2roky navysie vian. prispevok o 150eur takze tu mame 150-300eur pre sucasneho dôchodcu a 30+tis eur pre buduceho. priatelia ani toto uz neoznačíte za fašizmus? suhlasím s Petrom Michalikom ze PS by nemalo mlčať. nikto nebráni najslabších a to su sucasni starci a invalidi, kt. uz su 6r likvidovaní, rapidny rast platov vs. stopnutie rastu dôchodkov. teraz je čas aby prisla nejaka polit. sila a povedala jasne ako sa veci maju. s tymto uz nic neurobíme ale v buducnosti by sme mali vystupit na obranu solidarity prave my, ja navrhujem ustavny zakon aby min. dôchodok neklesol pod 35% prem hrubej mzdy. takto zabranime tomu aby tisicky starcov a invalidov pachalo soc. samovraždy.kedze za 10-15r na dôchodku klesnu na 15-20% priem. mzdy a to nie je prezitelny mes. prijem u nas. dôchodok by nemal byt zakladna davka kt. sa takmer rovna ziv. minimu. dôchodok neberu ludia ktorym sa nechce robit, ta davka by mala mat svoju uctu a hodnotu. beru to ludia kt. bud tazko odmakali desaťročia alebo napr. tazko postihnutí. nemalo by sa to nastavit ze to bude davka ako ziv. minimum tak ako to fas. smeruju. aj ked prav. liberáli vlastne maju rovnakí sen(zakladna davka a gro penzie maju byt sukromne uspory) takze v tomto teraz tahaju bohuzial vsetci za jeden povraz i ked sa k tomu Rišo neprihlasil. toto su kroky kt. nas nevedu k zapadnej socialnej. europe ale k štatom mimo europy bez soc. zabezpečenia tu by som aj ukrajinu urazil keby som ju menoval, dokonca tam pracuju s dôchodkami velmi citlivo a vzdy to nastavuju % na rast miezd. vsetky tie strany maju plné usta ako je dobre ze sme v EU, ako je dobre ze tam su sta tisice slovakov ale zaroven soc. politiku robia uplne opacnu ako EU a v ramci nej obetuju najslabsie odkazané skupiny.

ja som za to aby slovaci nechodili v 70ke do dochodku ani ked sa budu dozivat 90rokov ale to sa nema riesit znizovanim dôchodkov na ziv. minimum a zonglovanim s číslami. naopak absolutny suvis s touto témou maju nase nizke hrubé mzdy, uz teraz by malo ist viac pracovnikom a menej firmam na zisky. tym padom by uz zajta boli platy o stovky eur vyssie. este vyssie by ale boli ak by sme realne mali aj mzdy také aku produktivitu v ramci EU vytvarame. preto ked ma nastvu tito fasisti vzdy ma poteší ze sa uz ozývaju mladí ludia kt. nie su psychopati a maju soc. citenie. ako napr. Marian Jánoš alebo Milan Kuruc. toto je zasadná tema kt. ma riešiť danu problematiku a nie dohady psychopatov či 65 alebo 64. dalsou témou je imigracna politika, oproti cechom ci poliakom je u nas nulová. chyba nam napr. 15tis sestier posunieme tam 4tis zdr. asistentov a za asistentov posunieme koho? smetiarov? nonsens)

Riesit taketo upravy zmenou ustavy sa mi nepaci. Netusime vobec ako za 10 rokov bude vyzerat nase zdravotnictvo ani pracovny trh. postrachom nie je robotizacia, tam stale vytazi clovek, ale umela inteligencia. AT&T planuje do 3 rokov prepustit ludi ktorych praca je v skustocnosti len zber a zabezpecenie toku informacii. Google nedavno predviedol svojho asistenta.
Jeden student par rokov dozadu navrhoval zaujimave riesenie. Navysit dochodok ludom ktorych deti pracuju na Slovensku. Kazdy zamestranec by prispieval extra % odvodov z platu ktore by priamo smerovali na dochodok jeho rodicov. Cim viac ekonomicky aktivnych deti mas, tym lepsi mas dochodok. Viem ze to neriesi vsetko ale je to motivacny faktor pre rodicov mat deti a chciet mat krajinu v ktorej im tie deti zostanu zit.

Ten motív “troch grošov” navrhoval v inej podobe už V. Palko. Problém je v jeho základnej premise, že deti prispievajú rodičom na dôchodok bez vzľahu k tomu, ako ich vychovali.

Nezodpovedný rodič ktorý splodil 8 detí ktoré zostanú pracovať na Slovensku hoc aj v slabo zaplatených povolaniach by tak mal lepší dôchodok ako rodič ktorý vychoval 4 deti s porovnateľnými prijami. - K výške dôchodku sa dostane človek aj počtom detí, nie ich výchovou

Dokonca tyran, ktorý si odsedí pár rokov v Ilave má nárok na podiel z prijmu svojich detí. - Deti nemajú nárok v automatizovanom systéme nepodporiť rodiča ktoré podporovať nechcú

Uvedený mobil zároveň znevýhodňuje občanov SR v rámci mobility v EU - odísť do ČR znamená znížiť dôchodky rodičom, pričom občan iného štátu v pri práci v SR nemá tento postih - Znevýhodnenie občanov SR z pohľadu mobility.

Ak majú “tri groše” umožniť deťom podporovať časťou odvodov do SocPoi vlastných rodičov, urobme to radšej ich znížením, resp. prenesením na druhý/tretí pilier nech je nositeľom výhod sporenia konktrétny občan a tak nepriamo aj jeho rodič.

Ak je cieľom “Troch grošov” udržať pracovnú silu v SR, tak na to je potrebné vytvoriť dobré podmienky na prácu a nie penalizovať prácu za hranicami.

Nezodpovedny rodic by sa asi dal riesit len v extremnych pripadoch sudnou cestou. Vidim ze nedomyslena je najma ta mobilita v ramci eu, ale uprimne hladam prave riesenie kde moje deti zostanu na Slovensku:) Ale pravda je ze to treba riesit priamo a nie obklukami cez dochodok. Ked tu budu mat zaujimavu pracu a dobry zivot tak sa vratia.

Určite je silná motivácia pre deti, aby ostali na Svk kvôli tomu, že ich rodičia budú mať vyšší dôchodok. :joy:

pán Švajda v tomto kontexte spomínať penalizovanie práce v zahraničí to je skutočne blud alebo trollovanie. ved musíme vychádzať z realneho stavu, sme sucast EU s 3-4 nasobne mensimi prijmami, sme teda koloniou EU, statisíce mladych emigruje mimo vlastnu krajinu a títo ludia po vsetkych stránkach chybaju v systéme, po ekonomickej, sociologickej, psychologickej, demografickej. ak by sme neboli cielene koloniou, s navrhom udrzat mladych doma by prišla práve EU. je hanbou ze naopak nasi politici este idu proti svojmu národu. vytahujete penalizovanie prace v zahranicí ale nevadí vam ze celé Slovensko je penalizované nasobne nizsimi prijmami a cely systém takto prichádza o svoj vlastny ludský potenciál.

mozno je to smiešne ale zase vychádzajme z reality, chystá sa likvidacia celeho systému, 100mld sekera. dôvody fasistov a populistov riesit nebudem ale co sa týka Matoviča on argumentuje tym ze strop ako taky nie je az tak podstatný (takze je sanca este tych 100mld zachranit) ide mu o to aby matky isli skôr do dochodku. takze ja som uvazoval ako vyjst v ustrety aj Matovicovi aj chranit nas dôch. systém a zaroven ako bonus aj motivovat slovakov ostavat doma (vymanit sa z kolonizacie zapadom). a v tomto kontexte je ideálny navrh aby (KED UZ TO TAK BYT MUSI, LEBO MATOVIC TO POZADUJE -a tu pochopte realitu pan Svajda, ze otazka nie je ci sa to schvali ale akym spôsobom, ci to uhradi system vsetkym alebo to bude mat hlavu a patu), mohli ist matky do dôch. skôr podla poctu detí, co ich vraj ma podla Igora motivovat mat viac detí,(i ked podla mna by existovala priamejsia motivacia) tak uplne logicky je podstatné aby tieto deti ostali aj pracovat na Slovensku. momentalny pohlad Matovica vôbec neriesi to čo sam deklaruje- lebo pocet narodenych detí nie je demografiu zachranujuci udaj, je potrebné aby dieta aj ostalo prac. aktívne u nas).Cize win-win strategia je vôbec nevytvarat dôch. strop, ale za kazde dieta kt. odpracuje na Slovensku 5 rokov dostane matka na ucet isty fin bonus od statu kt. pripadne aj s dalsim zhodnotenim bude tvorit 1r skorsieho dôchodku, takze ak by takto odpracovalo 5r viac detí, matka by dostala financie o 3,4,5…rokov skôr a mohla ostat doma aj keby este nedosiahla dôch. vek. takto by sa nezasiahlo vobec do dôch. systému ani by sa nediskriminovali muzi vs zeny. davka by nemala priamy suvis s dôchodkom, ale mohla by mat charakter istej odmeny v ramci rodinnej politiky.

z mojho pohladu je choré ze riesime strop namiesto valor. dôchodkov ale uvedomte si ze my musime vychadzat z toho čo sa odohrava v hlave konkretnym politikom a ako tuto situaciu ovplyvnit, zachranit.

vypadok 100mld eur bude mat tvrdy dopad na cely štát.gro hospodarstva v buducnosti bude tzv. “strieborna” ekonomika, takmer polovica slovakov budu dôchodcovia. ak nebudu vyrazne rast suc. dôchodky resp. sa znizia tie buduce, budu musiet stagnovat ceny, a tym padom podnikatelia nebudu mat trzby, nebudu moct vyrazne zvysovat mzdy, zastaví sa nasa konvergencia v ramci EU kt. je uz teraz nedostatočná a pomalá, mladí budu emigrovat este viac(a popri tom este ich matky pojdu skor do penzie :slight_smile: nonsens. bude sa vytvarat tlak na prilev emigrantov a to navysi % populistom a fasistom. je v zaujme nas vsetkych aby sme presvedcili Matovica a Kollara, aby sme nelikvidovali Slovensko za to ze populisti(ich udajní superi) si chcu kupit mladé ročníky

teraz je na stole iba navrh ze matky pojdu do dôchodku skôr len preto ze porodia deti+ tie vystuduju ucnovku. ako riesi tento navrh ci budu mat deti dobru vychovu alebo ci sa budu chciet alebo nebudu chciet odvdacit matke(rodicovi). prave ze ak by bola podmienka odracovat aspon 5r. na Slovensku, uz to by bolo rozhodnutie dietata či chce alebo nechce pomoct matke. zaroven ak by pomoct nechcelo ale i tak pracovalo na SVK je sanca s tym este pracovat, nastavit isté vynimky kedy dieta moze odmietnut, ze svojim zotrvanim na SVK pomoze matke(dôkazy o tyraní, zanedbana vychova atd). ale pán Svajda REALITA!!! sucasny navrh s tymto absolutne nepočíta. uz len samotnym narodenim matke naskoci skorsi odchod do dôchodku. vas postoj mi príde ako keby sa riesilo ci liečiť rakovinu nejakym silnym liekom alebo placebom a vy odpoviete ze poznate dobry recept na nádchu. sme tu a teraz, riešime čo je na stole, nie som za tzv. 3 groše ako komplexnu zmenu, museli by sme tam kompenzovat velku skupinu ludi kt. do toho nespadá(zaroven oproti inym statom by to bolo krajne pravicé). uz napr. druhy pilier odrezal od star. dôchodku istu cast ludi, (napr. nepracujucich invalidov). idealna je motivacia prave tych 5r. lebo to deti nezavazuje ostat tu cely zivot, zaroven ale prvych 5r ja zasadnych pre SK, lebo je sanca urobit si vazby, prac. kariera, rodina a teda mnohi by uz len preto neutiekli ani neskôr

Prepáčte, ale nerozumiem o čom píšete pri porovnaní mojej výhrady k “trom grošom” k lieku na nádchu.

V mojom príspevku som reagoval na príspevok od “smolam”, nie na samotný návrh zákonu.

Ináč návrh s ktorým prichádza OĽANO je ešte šialenejší ako s čím prišiel SMER a SNS. OĽANO chce, aby žena za každé jedno dieťa mala odchod do dôchodku o 1 rok skôr. Čo z toho vyplýva? Zoberme si príklad. Žena vychová 5 detí. Čiže ak si zoberieme, že s každým dieťaťom strávi na rodičovskej 3 roky, tak to je 15 rokov strávených na rodičovskej. Toto obdobie sa im síce počíta do dôchodku, ale osobný mzdový bod sa počíta zo 60 percent vymeriavacieho základu (priemernej mzdy) spred 2 rokov. Čiže pri raste priemernej mzdy to je niečo cez 0,55, čo je veľmi málo. Čiže nielenže 15 rokov budú mať extrémne znížený osobný mzdový bod, ktorý im veľmi zníži celkový priemerný osobný mzdový bod, nielenže tým, že 15 rokov boli na rodičovskej si zničili kariéru a o to budú menej zarábať, čiže aj takto im klesne priemerný osobný mzdový bod, ešte budú aj o 5 rokov skôr na dôchodku, čiže o týchto 5 rokov sa im ešte zníži dôchodok. Čo z toho vyplýva? Zo žien s veľa deťmi takýmto spôsobom by sme urobili úplné chudery na dôchodku. Aké je riešenie? Riešenie nie je zastropovanie dôchodku. Riešenie je predĺžiť materskú z 34 týždňov na jeden rok, odkedy môžu umiestniť dieťa do jaslí. Počas tohto obdobia by sa im počítal osobný mzdový bod na úrovni ich priemernej mzdy za posledné 2 roky. Predĺženie by stálo ročne podľa mojich výpočtov v prvých rokoch približne 46,5 milióna Eur ročne a zvýšenie osobného mzdového by stálo 30,5 milióna Eur ročne. Čiže obe opatrenia by stáli dokopy 77 miliónov Eur, čo je cca na úrovni výdavkov na súčasný vianočný príspevok pre dôchodcov a je to zlomok peňazí, čo chce vláda minúť na sociálne balíčky a nepodstatná suma oproti dôchodkovému stropu. Plus by som ešte navrhol opatrenie, ak sa mamička zamestná počas rodičovskej, tak nepríde o príspevok štátu za svojho poistenca ako doteraz, ale sa jej to pripočíta k odvodom, ktoré odvedie za prácu vykonanú počas materskej. Tento krok som finančne nekvantifikoval, lebo to sú výpočty na úrovni mikrodát a nemám na to dosť času. Ale dopad na verejné financie by bol predkladám nižší ako pri prvých 2 krokoch. Takto si predstavujem motivovanie žien mať deti a nie stropováním odchodu do dôchodku, čo im ešte zníži dôchodok oproti súčasnému stavu.