Utečenci

Utečenci
0.0 0

Kamil áno, podľa mňa dokonca aj ak by PS nedajbože Chcelo nejako enormne vysoko nadraďovať politickú stratégiu, nasledovanie prieskumov verejnej mienky a podkladanie sa voličom (to, čo robia v súčsnosti takmer všetky strany) tomu, čo je správne, dokonca Aj v takomto prípade si môže dovoliť takúto kalkuláciu: VŠETCI, všetky politické strany, s výnimkou jedného Martina Poliačika, jedného Ondreja Dostála a dvoch-troch ďalších idú na vlne proti-utečeneckej. Nie je to také vypuklé ako pred voľbami, ale stále je to tak, politici sa stále riadia prístupom “povedz slovo utečenec (v pozitívnom zmysle) a si politicky mŕtvy”. NIE je to tak, je to blbosť- je to skôr tak, že určitá časť spoločnosti je k týmto témam vnímavá, citlivá, k utečencom má skôr pozitívny postoj. A táto časť spoločnosti medzi stranami a politikmi dlhodobo NEMÁ zastania. Nedivil by som sa keby sa zmenšovala- bojovať s veternými mlynmi, či už v realite alebo vo svojej hlave, proti presile Celej politickej scény, je vyčerpávajúce. Sorry že budem teraz patetický, ale PS, keďže vidím, akí ľudia sú za ňou a viem čo si niektorí z nich o tejto téme myslia, má POVINNOSŤ byť otvorene pro-utečeneckou stranou. Nie, nie je to tak, že tým stratí body. Získa. Poučenie z volieb po celom svete za posledné dva-tri roky je nie to, že my, ktorí nikoho ne-nenávidíme a nechceme zlynčovať, sa musíme ísť skryť do bunkrov pred rozbiehajúcim sa lynčujúcim davom, naopak, to poučenie podľa mňa je také, že ľudia oceňujú úprimnosť, alebo, (a to sa zatiaľ deje omnoho častejšie), domnelú úprimnosť politikov. Doteraz boli “úprimní” (oveľa častejšie len domnele a hrane úprimní) hlavne Trumpovia, Kotlebovia a im podobní. Radím PS, aby stavila na úprimnosť, nie na prácne porovnávanie budúceho každého výroku a každého budúceho slova s politickými štandardmi a prieskumami verejnej mienky, a dôsledne radím aby sa tým PS riadila aj pri téme utečenci.

Tomáš, možno sme sa iba nepochopili, ja som za to, aby sa PS prihlásilo k svojmu “pro-utečeneckému” postoju. Akurát to treba veľmi rozumne odkomunikovať a to vôbec neznamená skočiť na populistický slovník alebo ustupovať zo svojich hodnôt. Použijem príklad. Slovo “pro-učetenecký” v ľuďoch evokuje to, ako keby sa sem vo vlakoch malo nazvážať 10-tisíce utečencov. Čo jednoducho nie je pravda. Toto je potrebné vysvetliť, rovnako je potrebné vysvetľovať, že moslim nerovná sa terorista a pod.+ ľudia majú pocit, že celá migrácia nie je “pod kontrolou”. Do Európy prichádzalo státisíce utečencov, a ako som spomínal spájajú si to s rómskou problematikou, že nám tu popri tejto problematike vznikne ďalší problém a tomu sa prirodzene bránia. Povedzme si pravdu ako doteraz SK zvládala túto problematiku ? Ich strach je potrebné pochopiť, iba tak budete vedieť pomôcť im sa ho zbaviť a odkomunikovať humánne posolstvo. Ako som spomínal tu treba naozaj začať bodom, že žiaden utečenec k nám ísť nechce, a nad tým sa treba zamyslieť… Tá “určitá” časť spoločnosti, ktorú spomínate, a ktorá má k utečencom pozitívny postoj je na SK v súčasnosti veľmi malá. Áno, existuje veľká časť, ktorá by vedela zmeniť názor na túto tému, ale chce to zapracovať na spôsobe komunikácie. Ľudí treba upokojiť, že sa už v tomto Európe pracuje na systémových riešeniach, napr. obmedzenie prílevu ekonomických migrantov (viď napr. nová legislatíva v Nemecku) atď. atď. Ak PS chce mať vyššie ambície musí aj túto časť spoločnosti dostať na svoju stranu pri zachovaní všetkých hodnôt, ku ktorým sa hlási (bez akéhokoľvek ohýbania).

Kamil veď ja som sa neponosoval, že Vy ste proti tomu:-) A tiež mám ďaleko od toho, aby som tých, o ktorých píšete, teda ľudí, ktorí majú obavy z utečencov, považoval paušálne za bezcitných trotlíkov. Istá miera obáv je legitímna, a dokonca viem pochopiť a kvitovať dôvody, pre ktoré u ľudí vzniká. Nebude to asi u každého len nejaké akože apriori rasistické/šovinistické nastavenie nepriateľské ku všetkému inému, má to asi aj reálny základ, ktorý sa dá takto cvične rozdeliť myslím do dvoch hlavných oblastí.

Tá prvá sú dôvody “ideové”/hodnotové (toto susedí a môže sa čiastočne prekrývať s tým šovinizmom): tu je podstatná otázka, či sme OK s tým, ak dajme tomu 35% slovenského obyvateľstva bude o 20 rokov tmavšej farby pleti a 15% moslimského vierovyznania - alebo sme proti tomu, a ak áno tak prečo. Ja som v tomto naozaj extrémista, čierna, biela, mešita, kostol, všetko jedno - za dôležité považujem len to, aby sa prisťahovalci riadili našimi zákonmi, a nie pokriveným výkladom nejakého náboženstva.

Tá druhá oblasť sú dôvody ekonomické, a tam si treba dôsledne popremýšľať, čo by sme utečencom mali poskytovať, čo od nich vyžadovať, aké a po akom čase by mali mať práva, povinnosti, prístup na pracovný trh atď. Nevyhnutnosťou je podrobná ekonomická analýza jednotlivých scenárov a z nej vyplývajúca odpoveď na otázku, či nám (terajším, “pôvodným” obyvateľom SR) budú utečenci skôr brať, alebo skôr dávať.

Áno, to, čo niekde vyššie písal Martin D., že tieto rozhodnutia sa budú prijímať na európskej úrovni, je síce pravda, ale nie je nič zlé na tom, ak sa nad tým zamyslíme aj u nás, naopak- veď aj Slovensko má predsa slovo v tom, aké rozhodnutia sa budú prijímať.

Aj ked sa zhodneme, ze Slovensko musi zasadne zmenit svoju politiku smerom k utecencom a mnoho je realne mozne, ked sa uvazuje vecne a bez emocii, chcel by som poznamenat… To ze Sulik oznacil PS za proimigrantske je tazky tah a ze to PS moze poskodit je viac ako iste. Neprecenoval by som humanisticku bublinu, v ktorej zijeme. Je podla mna velmi dolezite, nenechat sa stiahnut do tejto temy, ktora v skutocnosti nie je pre zivot Slovakov nejako klucova, ale emocionalne rozdeluje. Je dolezite, aky socialny a ekonomicky program prinesie PS pre (nizsiu) strednu vrstvu, pre nezamestnanych a potencialne nezamestnanych, pre regiony… na tom sa da budovat dovera ludi. ak sa ziska tato dovera a pozornost, je mozne prist s temou utecencov. Viem, ze to bude argument, na ktorom si zgustne sulik, alebo fico pri prvej debate s predstavitelmi PS. podstatne je, aby sa z toho nestala pre PS tema cislo 1, comu by boli mnohi oponenti velmi radi.

keď sa diskutovalo o kvótach imponovalo mi tuším fínske stanovisko … jasne sa vyjadrili proti kvótam, ale fínsky premiér sa vyjadril, že sú schopný a ochotný prijať xxx utečencov (bolo to tuší dvakrát viac ako hovorili kvóty). Čiže PS by mohlo trvať na tom, že kvóty sú nezmysel a nič neriešia (to vedel od začiatku každý, akurát kvôli ľuďom ako sulík a fico sa pretriasali kvóty namiesto riešení!), ale sme ochotný pracovať na tom aby sme zobrali ??? utečencov (myslím, že aj 2000 by ekonomika a spoločnosť zniesla bez problémov) .

Myslím, že tento spôsob vysvetlenia by mal otupiť demagogické výpady …

… doplnil by som požiadavku aktívneho náboru utečencov, ktorých potrebuje naše hospodárstvo, vytvorenie integračných programov pre slovenské firmy a nájdenie modelu pre integráciu ľudí do väčšinovej spoločnosti … teda ten bod 4 by som komunikoval, ale upozornil by som na rastúci nedostatok pracovných síl v niektorých odvetviach a oblastiach a možné vyriešenie tohoto nedostatku … pre takýchto ľudí by potom naše azylové konanie malo byť “atraktívnejšie” ako azylové právo krajín kam sa chcú dostať oni …

@oto - určite nie téma číslo jeden. Ale téma by to mala byť. Si myslím. Určite nie zahrabať pri tejto téme hlavu do piesku ako napr. Most po vstupe do vlády, len aby v nej preboha nespôsoboval nejaké nezhody. To už viac mi imponuje @Martin_Poliacik ktorý si ide svoje aj napriek svojmu straníckemu šéfstvu. A je nepopulárny? Nie, naopak. To isté radím aj PS. Predstúpiť pred verejnosť Úplne úprimne a na rovinu povedať: OK, Sulino, ty do nás ideš s tým, že sme proprisťahovaleckí. OK, no veď my sme!- a teraz nám pekne povedz, prečo je to podľa teba zle? My si myslíme toto a toto a toto (nechce sa mi dokola kopy-pejstovať, ale veď všetci tie argumenty +/- vieme), utečencom chceme pomáhať preto a preto, a Slovensku to pomôže preto a preto. A teba považujeme v tejto téme za obyčajného sebca a grázla a agitátora za potápanie lodí a strieľanie malých hladných černoškov, bum! Samozrejme to bude ďaleko pôsobivejšie a nepriestreľnejšie, keď sa dopredu vypracujú odpovede na všetky očakávané otázky (aaa prečo by mali nám nejakí černosi brať prácu, peniaze atď, aaa prečo by nám tu mali mohamedáni na silvestra obchytkávať naše švárne devy, atď atď). Zároveň samozrejme treba vyhovieť aj ráciu, ktoré je síce dobre ukryté za rasizmom, nenávisťou a šovinizmom tábora “proti”- ale je tam. Tu hovorím o bodoch 8 a 10 z toho zoznamu hore (8 - zekonomizovanie procesu - tak aby Každému bolo jasné, že sú z prijímania cudzincov väčšie výhody ako nevýhody - a 10 - nutnosť dodržiavať naše zákony, nie popletený výklad práva šaría). Ale tváriť sa, že táto téma neexistuje, alebo že momentálne nie je aktuálna, alebo že je aj tak jedno, čo si o nej myslíme, keďže sa to musí riešiť na celoeurópskej úrovni (@mdubeci) , to je cesta do pekla. To s vaničkou vylejete aj dieťa - v strachu z toho, že voliči údajne v sekunde znenávidia každého kto pripustí, že je Pro-prisťahovalecký, si ich hneď na začiatku znepriatelíte úplne. Pretože myslieť si jedno a tvrdiť druhé (alebo netvrdiť radšej vôbec nič), to je presne to, prečo väčšina ľudí dnes považuje pojmy ako “Brusel” či “súčasný establišment” za nadávky a radšej si hľadá Trumpov, Kotlebov a podobných grázlov. Ale aj Kiskov, Obamov a ďalších, jednoducho hocikoho, u koho cítia Úprimnosť (či už je hraná, alebo naozajstná, sa bohužiaľ veľmi nerozlišuje). Je Kiska proti prisťahovalcom? Nie. Je výrazne Pro-prisťahovalecký. A pozrite jeho podporu. Detto napríklad maďarská Strana dvojchovostého psa - podpora jak sviňa, a pritom sú Ostro pro-prisťahovaleckí. Jednoducho sa ľudia stojaci za PS nesmú báť a musia prestať kalkulovať, pretože je to Až takto jednoduché: Má sa hovoriť pravda a konať dobro, pretože tak je to správne, dobré a spásonosné! Ak budú mať malú podporu (čo si nemyslím), OK - aspoň sa pokúsili a môže ich doživotne hriať vedomie že si zachovali svoju tvár. Ak stavia čisto na kalkulácie, že kto povie čo na toto a na toto, a dôsledné nasledovanie prieskumov ich časom dovedie niekam, kde ani sami nechceli byť, tak OK - možno pár percent si tým dočasne naženú, ale nebudú žiadnou “progresívnou” silou, len ďalšími technológmi moci, ktorí tu opäť boli 2-3-4 roky čiastočne úspešní a po krátkom čase skončili na smetisku dejín medzi všetkými tými neúprimnými ambicióznymi postavičkami ktoré sú tam už dnes. Sorry za takýto dlhý a vášnivý vstup - ale jednoducho si myslím, že na tejto otázke sa symbolicky láme budúcnosť PS. Zmiesť z povrchu zemského tému utečenci, prípadne vyjadrovať sa k nej bezpohlavne, len nech sa tá zdanlivá urputná väčšina SK-voličov na nás nehnevá, to je cesta do pekla. Ľudí z tábora “do kelu s utečencami už” aj tak nezískate- o tých sa budú naťahovať Fico s Kotlebom. Ak budete zbytočne kalkulovať, stratíte aj ľudí z toho druhého tábora, ktorý je menší aj práve preto, že sa mu tu nikto doteraz “politicky nevenoval” a nerozvíjal ho.

@Rastislav_Strhan, aj rozlet k číslu 2000, ale hlavne toto:

sú podľa mňa veľmi chvályhodné návrhy

Hlavne netreba neustále miešať jablka s hruškami a mišpuľami a treba si ujasniť pojmy utečenec a imigrant lebo sa často, aj zámerne, zamieňajú.
Utečenec je niekto kto utiekol z krajiny kvôli vojne, perzekúcii, živelným udalostiam… Je vysoko nemorálne odmietnúť poskytnúť dočasne pomoc a pobyt niekomu kto beží aby si zachránil život.
Imigrant je niekto kto sa rozhodol emigrovať napriek tomu že nebol ohrozený na živote. Tu je na rozhodnutí krajiny či konkrétneho imigranta potrebuje alebo nie, toto už je podchytené súčasnou legislatívou tu už nieje čo meniť, existujú pravidlá na udelenie pracovných povolení, na udelenie pobytu,…
Bolo by fajn ujasniť ľuďom že prijatie utečenca neznamená automaticky udelenie trvalého pobytu. Utečencom môže byť poskytnutá pomoc aj bez udelenia azilu. Lenže v medialnom priestore prehustenom paranojou že ak niekto prekročí hranicu tak sa ho už nikdy nezbavíme je nemožné presadiť konštruktívne argumenty.
Téma utečencov je na SK v podstate témou Islamu, vobec sa neriešia konkrétne veci ohľadne utečeneckej témy ale je silno zneužitá na propagandu. Utečenci niesú iba moslimovia, napríklad s utečencami z YU počas vojny v 90-tych rokoch asi nik nemal problém (teda mal, ale iba s tými moslimskými). Moslimskí utečenci sú paušálne chápani ako imigrácia, pričom tu už máme silnú imigráciu kvôli nedostatku pracovných síl v automobilovom a počítačovom priemysle, a to predovšetkým zo Srbska, Rumunska a z Ukrajiny. Nad takouto imigráciou sa nerobí taká hystéria.
Čiže téma utečenectva či imigrácie je len virtuálnou, zástupnou témou. Hlavná téma je Islam a jeho akceptácia, a je to skôr o odluke cirkvy a štátu ako o utečenectvu.

Súhlas Oto. Nevtiahnuť sa do témy znamená aj napr. otočiť tému, prečo sem utečenci ísť nechcú. A tu sa hneď môže začať baviť o sociálnom a ekonomickom programe PS.

S Vašimi návrhmi sa dá súhlasiť. No ako spomína Oto je dôležité sa nenechať vtiahnuť do témy, najmä keď hlavné riešenie Slovensko ani nemá v rukách. No keď k tomu dôjde, treba zaujať jasné stanovisko a k tomu použiť ťažký tromf “názory pápeža Františka na túto tému” .

@KamilH s tym ze “nenechat sa vtiahnut do temy” nesuhlas (preco, to pisem vyssie). Ale velky aplauz za zmienenie papeza: ano, my ludskopravni svatuskari mame velke stastie ze sucasny papez je ostro na nasej strane. Mozeme to pouzivat ako velmi padny argument proti tym “nenavistnikom”, ktori sa tak casto zastituju tradicnymi hodnotami, krestanstvom a cirkvou. Kazdy ich pokus o zastitovanie sa krestanstvom sa da uspesne useknut tym ze aha no ale pozor, frantisek, druha najvacsia autorita po bohu v tej vami tak velmi vzyvanej organizacii hovori toto a toto (ze utecencom treba pomahat atd atd)- no a teda vy sa odvolavate vlastne na koho? Iba ak na tu spiatocnicku podvratnu bunku slovenskych a polskych vypelichanych potentatov.

Slovensko sa na seba pokojne moze zacat divat ako na uspesnu a bohatu krajinu. Myslim si, ze sa casto vnimame prilis tragicky, a prilis sa zaoberame samymi sebou. Hej, ale ved kazda krajina ma svoje vacsie ci mensie pribehy, ale sme predsa sucastou sveta. Svet okolo nas je rozmanity. Myslim si, ze vdaka uteceneckej krize by sme sa mohli dostat k teme ako je zahranicna pomoc Slovenska, ci chceme alebo nechceme byt viditelnou a zapamatatelnou krajinou na poli zahranicnej pomoci, ci chceme byt “dobrou” krajinou, ktora pomaha. Utecenecka kriza/migracia by pre SR mala viest k profesionalizacii kontaktnych bodov a relevantnych institucii. Zasadne sa musia zvysit naroky na zamestnancov statnych institucii, ktore maju administrovat, napomahat, nasmerovat, prijimat ludi prichadzajucich zo zahranicia. A potom je tu otazka, co ludia cakajuci napriklad na azyl budu u nas robit. Kde sa tu zamestnaju ludia, co nevedia po slovensky?

Povinne nabozenstvo v skolach! Aspon jeden rok v zakladnych alebo strednych skolach - podla mna moze byt uzitocne sa naucit podrobnejsie o roznych nabozenstvach vo svete, o tradiciach, o historii, o sucasnosti, o trendoch.

U nas v Norsku noviny nepisu tak casto o utecencoch ako o nejakej mase ludi, ale pisu krasne pribehy jednotlivcov. To je mozno cesta, ako tematiku dostat z kategorie strasenie, do kategorie informovanie.

Slovensko by malo byt dobrou krajinou, nie krajinou nenavistnou a zahladenou do seba. Ale dolezite je, aby bola krajina ready to be good.

Nuž, Tomáš tou poslednou vetou ste ma prekvapili. Tento slovník mi je naozaj cudzí. Mnohých veriacich si nesmierne vážim a mimoriadne samotného pápeža. Áno, aj ja som veľa krát nahnevaný na mnohé veci, ktoré istá časť z tejto obce, hlavne na Slovenku vie vyprodukovať. Ale posudzovanie druhej strany týmto spôsobom je presne to, kam to ďaleko ako spoločnosť nedotiahneme. Je to slovník nadradenosti, ktorý nemám rád nech ho hovorí ktorákoľvek strana.

@KamilH je mi ľúto, ak sa Vám tá posledná veta zdala príliš málo zdvorilá, pravda je ale taká, že to nebolo písané zo žiadnej “druhej strany” - ja som tá istá strana, považujem sa za veriaceho a dokonca som pokrstený kresťan-katolík. Akurát neviem, prečo by sme na ľudí, ktorí zvúntra cirkví deformujú vieru, poctivé vnímanie sveta a mravné zásady svojich “ovečiek” mali používať úctivejší slovník ako na ich obdoby povedzme v politike alebo v hocijakej inej sfére.

Pollitical correctness / tabu.

No veď @Tomas_Tauber nenapísal že si neváži pápeža ani veriacich, práve naopak som to pochopil tak, že pápežove vyjadrenia konfrontuje s vyjadreniami určitých kruhov/osob ktoré utoky na utečencov ospravedlňujú akýmisi kresťanskými tradíciami.

Tomáš, beriem, viem že to myslíte dobre :slight_smile: Môj názor je však taký, že všeobecne pri akejkoľvek téme, hlavne vo verejnom priestore napr. ako je aj tento je dobré držať sa vo vecnej rovine a odpustiť si invektívy typu “vypelichaní potentáti”, veď my vám ukážeme. Aj tých “potentátov” niekto volí a s týmito voličmi sa musí taktiež viesť dialóg a v tom lepšom prípade ich argumentami dostať na svoju stranu. Nikdy neviete, kto Váš príspevok číta. Pri pive si môžme povedať hocičo, s tým som OK. Týchto hejtov je na nete (žiaľ) požehnane a nevedú k ničomu dobrému. Ten istý obsah, ale rozličná forma komunikácie vedú k úplne iným záverom. Oponovať, argumentovať, ísť do konfliktu, ale vždy bez osobných invektív (bez hejtu). V tejto vlne emócii sa veľmi rýchlo strácajú argumenty a hlavne neprinútite druhú stranu o vašich argumentoch aspoň trochu uvažovať. Ale priveľmi odbočujem. Držme sa teda radšej témy, ako hľadať riešenia. Prajem pekný deň a víkend :slight_smile:

@Mxoslo píšete veľmi podnetné veci a s väčšinou z nich vrelo súhlasím, pri jednej mám otázku, ako ste to mysleli.

Čo sa týka učenia jazyka krajiny, kde chcem nejaký čas zostať/pracovať: Z pohľadu človeka, ktorý sa o azyl uchádza, by to mala byť samozrejmosť - chcem sa tu uplatniť, no tak sa naučím jazyk. Keďže ale ja som naozaj extrémista a všetky scenáre si vždy porovnávam s tým mojím základným scenárom (nech každý žije tam kde chce a robí tam to čo chce), ja by som dokonca radil znalosť jazyka Nevyžadovať. Každý, kto je rozumný, sa ten jazyk samozrejme naučí, otázka ale je, či máme nútiť ľudí byť rozumnými, alebo nie. Ja mám za to že netreba. Záchody na železničných staniciach a dokonca aj v nemocniciach na Slovensku môžu byť do puntíku poupratované aj bez znalosti jazyka. A smrdia teda výdatne, takže je tu dopyt, ponuka, a iba byrokracia to brzdí.

Váš bod “povinné náboženstvo v školách” - tu mám práve tú otázku. Tipujem že ste to mysleli pre žiadateľov o azyl? Alebo pre všetkých? V tom prvom prípade sa to totiž dá chápať ako snaha naučiť cudzinca našim reáliám a “vštepiť” doňho naše hodnoty. Taký návrh by bol dobrý a dá sa na ňom pracovať, otázna je forma, rozsah. V každom prípade treba trvať na dodržiavaní našich zákonov (ktoré odrážajú naše hodnoty, napríklad: žena sa za súlož s cudzím mužom Nezabíja). Ale to, čo píšete ďalej (“naučiť podrobnejšie o rôznych náboženstvách vo svete…”) skôr vyzerá na návrh vzdelávať v tomto celú spoločnosť, nielen cudzincov. Tiež nie zlé - najmä v tom prípade, keby sa väčší dôraz kládol na rozmanitosť náboženstiev a tento predmet si neuzurpovalo len jedno náboženstvo či cirkev, u nás katolícka - čoho výsledkom je možnosť voľby jedine medzi katolíckou vieroukou a etikou.

To predstavovanie jednotlivých utečencov/žiadateľov o azyl/cudzincov ako jednotlivcov, živých ľudí z mäsa a kostí, so svojimi názormi, problémami, vnútorným svetom, je vynikajúci nápad, pár takých pokusov som videl aj u nás, predovšetkým v N-ku. Možno by stálo za to aj dať dokopy kampaň, v rámci ktorej by sa takéto príbehy spracovávali a ponúkali verejnosti, cez médiá, cez vlastné publikácie atď.

Top pripomienka je, že krajina musí byť “ready to be good” - áno, samozrejme, tá minuloročná utečenecká vlna predstihla pripravenosť Európy, v tom si netreba zakrývať oči, v tom má tábor “stop utečencom” pravdu- ja k tomu pridávam len to, že do istej miery sme “ready to be good”, aj ako jednotlivci, aj ako štát, vždy - čiže aj hneď teraz.

Nabozensku vychovu v skolach pre vsetky deti, bez ohladu na to, ci su deti narodene na Slovensku, alebo v inych statoch a bez ohladu na to, akym sposobom sa na Slovensku ocitli. Je podla mna nutne sa naucit o vsetkych nabozenstvach, a tym vytvorit prevenciu voci klamstvam a nezmyslom, ktore sa temy nabozenstva tykaju. :slight_smile:

Myslim, ze na Slovensku je stale dost ludi, ktori by sa vedeli a chceli zapojit do riesenia tejto problematiky. Bolo to vidiet, hlavne vtedy, ked kriza zacala - hojne vznikali organizacie, skupiny i webstranky na pomoc utecencom a ich integraciu - pocnuc napadmi, ubytovanim spojenym s pracou (casto to boli napr. majitelia penzionov na odlahlych miestach). Vsetko sa vsak paralyzovalo premierovym a kotlebovym hejtovanim. Ludia, ktori sa ponukali, sa zo strachu stiahli. Tu prirodzenu snahu ludi pomoct by bolo dobre znovu ozivit (napr. aj vo forme web stranok s konkretnymi ponukami, udalostami ukazujucimi realne kroky, postupy, vysledky, priklady … - v sucasnosti vymizli alebo su zaparalyzovane).