Utečenci

Utečenci
0.0 0

myslím ze by sme mali ponuknut azyl ešte vačšiemu počtu nemoslimov nez by nam prikazovali kvoty. moslimov treba podporit na slobodnom uzemí ale mimo nasich hranic. je vela dôvodov prečo neverim ze by koenzistencia s danou kulturou fungovala. napr. zakaz moslimkam stykat sa s nemoslimom, naopak uz zakaz neplati… prečo nie je vo vychove moslima to isté čo vo vychove moslimky? ak budeme strana kt. ziada demokraciu, spravodlivost či gender rovnost nie je mozné sa s tymto stotožniť

@Matko pardon za neskoršiu odpoveď, ak môžem zatiaľ odpíšem len krátko a neskôr sa ešte k tomu vrátim, lebo to čo píšete sú dôležité veci. Vôbec som sa vás nechcel nijako dotknúť, podľa mňa píšete veľmi dobre, a občasné gramatické chyby (určite ich mám aj ja) mne osobne absolútne neprekážajú. Ale k veci

• áno veď ja nehovorím, že to, že mám za kamaráta 1 moslima, je nejaký extra reprezentatívny prieskum. Zdá sa mi ale, že je veľmi pritiahnuté za vlasy a nesprávne si o nich myslieť že je to masa nejakých tupých nasledovníkov ideológie hlásajúcej násilie, ktorí spravia všetko, čo im nadiktuje ISIS alebo al-Kájda. Niektorí takí sú, nechcem sa hrať na odborníka, že viem aké je ich percento, ale tipol by som že nie veľké. Bol som párkrát, nie na dlho, v moslimských krajinách, a ľudia, ktorých som tam videl a rozprával sa s nimi, boli úplne perfektní, priateľskí, inteligentní, neublížili by ani muške. Takže mne nech nikto nerozpráva že moslimovia ako takí sú banda nejakých tupých hajzlov čo by každého ne počkanie podrezali.
  • mne keby niekto do očí obhajoval zavraždenie sestry za nemanželský pomer, tak síce ja sa nerád bijem a neviem sa biť, ale ja myslím že ten človek by bol výnimka, a že by skončil okamžite na zemi, a kým by to neodvolal, tak by som sa s ním už v živote nebavil. Čiže v tomto som možno ešte tvrdší ako vy - a áno, nemyslite si, že som slepý, aj ja vnímam, že v moslimskom prostredí sú takéto zvrátené názory oveľa viac doma ako v našom európskom. To som ani nikdy nepovedal, že tieto praktiky netreba čo najdôraznejšie vykynožiť - ja by som napríklad nepustil do krajiny Nikoho (bez rozdielu moslim-nemoslim), kto by najprv písomne nedeklaroval, že sa zaväzuje vyznávať naše hodnoty okrem iného (ale nielen) v oblastiach ako právo žien rozhodovať o svojom živote bez mudrovania zo strany mužských príbuzných atď atď. Ale paušálne to pomenovať tak že toto je kategória “moslim” a kto do nej spadá ku nám nemôže, to je hlúposť, to je barbarstvo. Islam, napriek tomu že násilia je v ňom obsiahnutého o niečo viac ako v kresťanstve, je vo svojej pôvodnej podobe tiež svojím spôsobom krásne náboženstvo nabádajúce ľudí k správnym veciam ako čestnosť, pracovitosť a áno aj láska k blížnym napríklad- a to že ako ho znetvorili jeho dnešní najúspešnejší vykladači typu al-Kájda, ISIS, to j už druhá vec. Poviem vám tajomstvo, ja keby som bol moslim, tak vo svetle toho, čo sa teraz vo svete okolo islamu deje, sa toho náboženstva asi vzdám. Ale asi ťažko to očakávať od niekoho, kto žije v nejakej zastrčenej púštnej dedinke a v živote obrazne povedané o ničom inom ako o islame nepočul, je to najskvelejší človek na svete, al jednoducho sa narodil v tom prostredí, no tak je to moslim- a teraz kvôli tomu má mať zavreté dvere všade vo svete okrem svojej domovskej krajiny (kde ho o týždeň podrežú bojovníci ISIS)?
  • čo sa týka štatistík a ekonomických ukazovateľov, ja nie som ekonóm, neviem či vy- čiže túto otázku by som prenechal povolanejším. A tí unisono tvrdia, že nielen Poliaci a Slováci v UK, ale všeobecne cudzinci v krajinác, kam sa prisťahovali, sú nespochybniteľne a jednoznačne pozitívom pre tamojšiu ekonomiku, a viac do nej dávajú ako z nej berú.
  • k tradíciám- nie ja som nikde nehovoril, že tradície sú zlé, a takéto zjednodušovanie a prekrúcanie nemám rád. Ja som len písal, že okrem tradícií som aj za otvorenosť, to bolo celé. Proti tradíciám ako takým nemám absolútne nič, zdajú sa mi pekné - pokiaľ samozrejme nepokladáme za tradície hurá-národovectvo typu “rež a rúbaj do krve”
  • či poznám demokratickú moslimskú krajinu- tak neviem či by spĺňala tú podmienku že “demokratická”, ale myslím že Jordánsko je (a to už dlhé desaťročia) pomerne fajn krajina. Plus, nikto nepovedal, že jediná možná forma vlády je demokracia a že keď je nejaká krajina povedzme monarchiou, tak hneď musí byť všetko v nej úplne zvrátené. Ale áno, viem kam týmto bodom mierite- stupeň politickej organizácie v moslimskom svete je samozrejme nižší ako v Európe, o tom niet pochýb, a prečo to nepriznať.
    Zatiaľ teda toľko, prajem pekné sviatky a po nich môžeme kľudne ďalej debatovať ak sa vám, bude ešte chcieť:-)

Vazeny pan Tauber,
s radostou som si precital Vasu, ako ste spomenuli kratku odpoved a tesim sa na Vase pripomienky na cely moj prispevok. Situacia okolo nasej korespodencie by mala byt inspirujuca pre “ucastnikov slovenskych politickych zakopovych vojen”, ktori svojou antipatiou voci “bojovnikom z druheho brehu” znemoznuju akukolvek vymenu nazorov a informacii. Je ocividne, ze nemame tie iste dresy, ale dokazeme distingvovane argumentovat. Raz uspesne a presvedcivo, inokedy snad menej. Dnes sa vyjadrim k Vasej ciastocnej odpovedi, je tam par momentov, ktore by som chcel spomenut a kde opät pouzivate Vase povestne skratky. Naozaj vedu, podobne ako cervie diery bez velkeho vysvetlovania priamo k ziadanemu cielu.
Pan Tauber, Vasa minula poznamka o tychto skratkach sa mi pacila, pisal som o skratkach uz v mojom predchadzajucom prispevku.
Nepriamo, cez svoju parcialnu skusenost s jednym muslimom ste spomenuli moje skusenosti s muslimami. Ziju okolo mna uz vyse 30 rokov a za ten cas som spoznal trochu ich myslenie. Ale nikde v texte, ked som opisoval diskusiu s mojim kolegom, podotykam, ze narodenym v zapadnej Europe, som nespominal, ze tato muslimovia je masa "nejakych tupych nasledovnikov ideologie hlasajucej nasilie, ktori spravia vsetko, co im nadiktuje al-Kaida, aöebo ISIS. To je ta skratka, ktoru ste pouzili Vy. Dostanete diskusiu do bodu, ked kazdy normalny clovek Vam da za pravdu. Ale to nie je reakcia na myslienky, ktore som uvadzal ja. Nie, naozaj to nie je masa, aku popisujete. Ale o to vobec nejde. Poprve - neviem kolko percent by sa dalo prisudit sympatizantom, 30-50%? To ale nie su iste teroristi, ale ti, co v duchu teroristicke ciny aspom akosi ospravedlnuju. Nie navonok, to nie, ale medzi sebou iste. To Vam garantujem.
Vami opisovana mozna reakcia na schvalovanie vrazd v rodine je iste pozoruhodna, ale nie realna. Nie tu v krajine, kde zijem. Iste by nebola akceptovatelna a ani zmysluplna. Vas napad o podpisovani akychsi slubov o dodrziavani hocicoho (Charta ludskych prav, dodrziavanie zakonov atd.) je tak trochu naivny - prepacte za tento vyraz. Taky doklad Vam podpisu azylanti aj 5x denne, ked je to treba. A vzdanie sa nabozenstva, ak by toto islo proti zasadam jednotlivca je skutocnost akceptovatelna snad 0.001% muslimov. Uz podla koranu sa muslim nemoze vzdat nabozenstva, za to je trest smrti! Kazdy muslim ma pravo takeho muslima kedykolvek usmrtit.
O ekonomickych ukazovateloch netreba vela diskutovat, moje skusenosti su jednoznacne. Po prichode rodinnych prislusnikov za azylantom do hostitelskej krajiny odcerpava azylant cca. 2x tolko, ako staci vobec zarobit, nie to este odviest do rozpoctu. Ich zaradenie v pracovnom procese zo zaciatku je na najnizsom stupienku (syrsky lekar je vynimka asi ako orchydea medzi lucnymi kvetmi). Medzi nakladmi na azylantov su aj vydavky na infrastrukturu, byvanie, vyucovanie jazyka, zdravotnictvo, ktore si nemusia sami financovat (na rozdiel odo mna, ked ja platim len zakladne zdravotne poistenie vo vyske cca. 380.-€ mesacne) Takze na vycislenie financovania velkeho poctu migrantov/azylantov by bolo treba samostatnu diskusiu.
O tradiciach a narodovectve nechcem diskutovat, kazdy ma svoj prah citlivosti a spätosti so svojimi genetickymi korenmi. Ja som uz vo veku, ked hraju u mna velku ulohu, nech som uz kdekolvek. A mam velky respekt pred hlbkou nasej tradicie. I ked sa dnes mnozstvo ludi pokusa z nej urobit nepodstatnu stranku nasho zivota.
A teraz dalsia skratka. Chcel by som sa zmienit o Vasich skusenostiach z muslimskeho sveta. Pan Tauber, navsteva slusnych ludi, predovsetkym neroztrubujucich do sveta na poziadanie, alebo bez neho svoje svetonazory a nabozenske presvedcenie je vo väcsine blizkovychodnych krajin v prevaznej miere pozitivnym zazitkom. Vy sa spravate ako slusny clovek a nechcete im zobrat ich identitu, nemenite ich naturel. To nie je ale chovanie velkej väcsiny muslimov, ktori su v zapadnej Europe. Minule som Vam vyjadril moje skusenosti, ich ochotu sa “u nas” chovat ako my. To nie je turisticka navsteva na 2 tyzdne. Tu by museli zmenit cely svoj svetonazor a chovanie sa. A to nejde.Skratka - mal som super skusenosti napr. pri dovolenkach, alebo inak v muslimskych krajinach a tak = mulkimovia su velmi prijemni a tolerantni ludia.
Ja pre pochopenie ako to vlastne vsetko je pouzivam znalosti historie.
Ono to cele je velmi jednoduche - su to lahke pocty. Mohamed putoval do Mekky v r. 622, t.z. cca. 600 rokov po Kristovi. Tak teda si predstavme Europu napr. v r. 1400, pred renesanciou. So vsetkymi predsudkami, dogmami, upalovanim bosoriek a tvrdym, brutalnym potlacanim inovercov a volnomyslienkarov. S prihliadnutim na obracanie barbarov na krestansku vieru a podobne. A konciac vyvinom otrokarstva a kolonizatorstvom. Krestanstvo bolo laskave, mierumilovne atd. (v biblii, v zakladnej myslienke) a nekompromisne, brutalne a neludske v praxi. A takto to si velmi zjednodusene - iste s inou genezou a zakladom pri vzniku muslimstva mozno predstavit, ako to asi v samotnej podstate muslimstva vyzera.
Tak teda sa tesim na pokracovanie diskusie. Dufam, ze ma nesklamete.
Dakujem a prajem aj ja prijemne Vianocne sviatky.

https://www.youtube.com/watch?v=4qsB5GsH4_E verím, že v otázke solidarity budeme bojovať hlavne za našich ľudí, tí všetci čo nemohli odísť na západ robit na ich dôchodky, na otvorenie hraníc skôr doplácajú…a to si este v r. 2012 dovoli prist nemecky minister a kontrolovat vladu ci zlikvidovala valorizacie dôchodkov, na druhej strane tu lietaju 3xnasobne sumy kt. oni davaju na utečenca. . v otazke moslimov a multikulti dajme na rady skutočne skusenych ludí a expertov. nemyslim tym ani fica, kollara ani kotlebu.

Tí, čo odišli na západ, sú tam najmä preto, lebo tí, na ktorých majú teraz robiť, volili a volia Mečiara a Fica.

myslím, ze tato demagogia, kto koho volí sem naozaj nepatrí…tu vyuziva iná strana pred volbami a je to smutné. je čas aby aj ludia v politike kt. si vravia ze su na dobrej strane barikády prestali robiť lacnu kampaň a terč z dôchodcov ale skôr uvazovali o tom ako im pomôcť

Dobrá myšlienka. Dovolím si upozornuť však na jeden problém. Poznám františkánskeho kňaza z Trenčína, ktorý má doktorát z teórie relativity a zároveň vysoké teologické vzdelanie z Vatikánu.

Podľa neho väčšina Slovákov (s ktorými sa stretáva) sa v teologickom myslení zastavili na úrovni katechetizmu zo základnej školy.

Mojá vlastná skúsenosť je veľmi podobná. Kamarátka mi nechcela veriť, keď som jej reprodukoval stanovisko jej vlastnej cirkvi ku evolučnej teórí.

Kam sa tým chcem dostať je to, že tak ako tohoto kňaza označujú za ateistu a píšu na neho kadejakí primári púchovských nemocníc nenávistne listy tak sa táto snaha velmi ľahko môže minút aj tu s účinkom. Veriaci nie sú homogénna masa.

Intelektuálny echelon cirkvi s utečencami a aj prisťahovalcami problém hádam ani nemá. Rozumejú, ze teror sa bude dať poraziť iba tak ked sa spojíme s časťou moslimskej populácie, ktorá ho tiež odsudzuje.

Tí niekde v strede by možno mohli byť účinne navedení na vašu stranu ale o účinnosti u tých najnižších intelektuálnych vrstiev pochybujem. V skratke: apelovanie na ľudskosť Františka sa môže stretnúť u týchto ľudí s nepochopením až odporom.

Nie. Žiaľ neponúkam riešenie. Nepoznám ho.

Aj to by bol progres. Momentálne taká neexistuje.

Tiež som po prečítaní tento dojem nadobudol.

Podľa mňa je dôležité pomenovať dôvody, prečo je naša krajina tam kde je, a už vôbec si nemyslím, že je to demagógia, lebo ak sa neodstránia príčiny, tak sa ďalej nepohneme. To že HZDS a SMER doslova zdevastovali túto krajinu nie je žiadna lacná kampaň, ale fakt.

s tym, že zdevastovali súhlasím bohužiaľ to nevylučuje moje tvrdenie, že to vyhovuje aj zap. europe…ona si svoje profity udrzala - emigracia mladych, lacna prac. sila a pod. demagogia je tvrdenie ze za vyhru smeru môžu dôchodcovia, ziadne prieskumy z r. 2016 som nenasiel, videl som nejaky prieskum z r. 2012 kde udajne smer volilo 52% dôchodcov resp. ludi nad 60r aj v tom bol prieskum klamny lebo v tej kategorii mnoho ludi este pracuje, takze sa nebavime v intenciach ze ide o skupinu ludi kt. si niekto kupuje cez “horibilne valorizacie dôchodkov”… a zaroven som si absolutne isty ze po tom co sa dialo tieto 4r…to % bolo v tomto roku nižšie… kazdopadne berme teda ten rok 2012…ak z 1,1mil dôch. islo volit max. 700tis a z nich 360tis volilo smer, pri zisku 1134tis hlasov netvorili ani tretina hlasy od dôchodcov od nich treba odratat vsetky hlasy dôchodcov kt. volili proti to bolo cca 340tis ok z nich sa do parlamentu dostalo mozno 200-250tis hlasov(za čo dôch. nemozu) kazdopadne to vychadza ze aj v r. 2012 ked Smer totalne všetko sfúkol…na jeho vyhre čistych plusovych hlasov od dôchodcov netvorilo mozno ani 10%…čize povedat ze o vyhre smeru v r. 2012 rozhodli dôchodcovia je demagogia a z r. 2016 kde nemame ani ziadne čísla by bola 2-nasobná…dalsia vec je: pravicove strany sa predbiehali kto viac znizi dane odvody, navysi 2pilier, ukazovali 500eur kartičky co ostane rodinam zo mzdy atd…ja som studoval programy všetkych stran, pytam sa kto sa zameral na st. dôchodcov alebo invalidov, ake mali moznosti koho voliť? a na zaver mam taky smutny pocit ze asi preto na nich marketingova strana tiez kašle, lebo zrejme market. prieskum ukazal ze väčšinou volia podla toho ako ich deti…aj preto je práve strana expertov a nie market populistov tak dôležitá kvôli solidarite s touto skupinou

V niečom sa zhodneme v niečom nie, toto je však téma o utečencoch, Napíšem šak aspoň čo si myslím ako pomôcť dôchodcom a invalidom. Na veľké plošné zvyšovanie dôchodkov nevidím priestor, dôchodky sú také, aké sú platy. Videl by som však priestor na spravodlivejšie rozdelenie dôchodkov, či už invalidných alebo starobných. Bývalí komunistickí funkcionári, sudcovia, čo robili politické procesy a podobní by mali nárok len na minimálny dôchodok, tak isto ľudia, čo dlhodobo nepracovali, a o toľko by mohli byť zvýšené najnižšie dôchodky ľudí, ktorí pracovali. Tu v Nórsku tu zas funguje niečo také, že mladé dievčatá opatrovateľky, chodia počas dňa navštevovať dôchodcov, pozrieť, či sú v poriadku, odmerať tlak, vyniesť smeti a tak, možno niečo také by mohlo fungovať aj u nás.

s tymi komunistami suhlasim len najprv by museli prehrat volby) ano uzavrem to z mojej strany lebo sme odbočili od temy utečenci. pre invalidov ma konečne aj SaS v programe jednotnu davku cca 60%priem mzdy, starodoch. by som riesil normalnou valor. ako napr. v CZ. myslim ze ak by sme boli sucastou vlady s pravic. stranami nasli by sa solidarne riesenie pre tieto skupiny. určite to ale netahajme čisto do roviny charity…ta ma od realnej solidarity daleko. samozrejme aj pri normalnych penziach potrebuju ti ludia aj ine druhy pomoci takte to norsko je isto dobry príklad ako + projekt

@Matko pardon že ja nepíšem “vážený pán XY”, lebo meno tu nemáte. Asi Vás teraz prekvapím ešte viac (a prekvapuje to aj mňa), ale až na zopár menších detailov so všetkým, čo píšete plus/mínus súhlasím, a s niektorými vecami súhlasím úplne stopercentne (paralela medzi kresťanstvom a islamom). Keby som niekedy mal tieto otázky riešiť “naživo” (nielen za počítačom), tak úplne určite sa budem uchádzať o to, aby sme Vás prizvali ako tzv “oponenta”. To čo píšete má hlavu a pätu, a zmysluplný výsledok v tejto oblasti sa nedá dosiahnuť so zatvorenými očami pred vecami, o ktorých píšete. Tu som sa úprimne smial:

Taky doklad Vam podpisu azylanti aj 5x denne

Áno, samozrejme, to, že niekto niečo podpíše, ešte vôbec neznamená, že to bude aj dodržiavať. Na druhej strane, keď o “nich” hovoríme ako o ľuďoch kladúcich veľký dôraz na rešpektovanie a nasledovanie nejakej autority (islamu), je tu istá nádej, že podstatná časť z nich bude brať vážne aj takýto záväzok smerom k inej autorite (štátu). A ak by aj nie, prinajmenšom je na papieri napísané, že tento a tento človek Odsudzuje vraždy zo cti, uznáva, že každé náboženstvo má právo na život, atď atď - no a ak teda hrozí, že za tieto veci ho fanatickí súverci môžu zavraždiť, potom si asi každý rozmyslí, či také niečo podpíše alebo nie- a tým pádom by som hodnovernosť takého “vyhlásenia” až tak úplne neznehodnocoval. Ale, samozrejme - oveľa podstatnejšie ako nejaký podpis, musí byť následné vyžadovanie dodržiavanie “podpísaného” a v tom musia byť štátne autority absolútne neoblomné.

Musím priznať, že tú “skratku”, o ktorej píšete na začiatku, som naozaj použil (neúmyselne), a že nebola správna- to tak jednoducho je, že názorovému oponentovi zvykneme pripisovať aj to, čo nepovedal. Keď mi niekto povie, že je proti adopciám detí homosexuálnymi pármi, tak mu v zápale boja v pohode odpíšem že “a ty čo si proti homosexuálom”- pritom on sa môže ohradiť, že proti homosexuálom nemá nič, iba tie adopcie mu robia problém. Niečo podobné je, keď ja poviem, že by som sem nejakých imigrantov pustil, a začne na mňa niekto húkať že ale “ako to, veď nemôžeme sem pustiť všetkých”- a pritom ja som nepovedal že chcem všetkých:-) Takže podľa mňa takéto zjednodušovanie je normálne, ale máte pravdu že je dobré sa ho čím viac vyvarovať.

Čo sa mi najviac páčilo, bolo Vaše prirovnanie kresťanstva v 13/14 storočí a súčasného islamu - Presne to si ja myslím už od čias, kedy sme ešte o vlne prisťahovalcov z Blízkeho východu ani netušili, že príde, a islamský terorizmus býval správach raz za mesiac, nie každú hodinu. Ale sranda je, že Vy túto podobnosť vtedajšieho kresťanstva a dnešného islamu (aspoň tak som Vašu poznámku pochopil, tak dúfam že správne) používate skôr ako argument proti islamu, kdežto ja som to vždy považoval za argument za akceptáciu islamu. Inými slovami, čo im máme mudrovať my, ktorí sme pred 700 rokmi (v rovnakom veku nášho náboženstva) boli v mnohých ohľadoch (v prvom rade ospravedlňovanie či velebenie násilia pri šírení viery) rovnakí. Samozrejme treba povedať aj B, že keď sa šírilo kresťanstvo, nik mu nekládol odpor - teraz sme tu my, a militantnému islamu odpor Musíme klásť v záujme vlastného prežitia a prežitia hodnôt, ktoré militantný islam popiera (tolerancia, náboženská sloboda, práva žien atď). Na druhej strane, islam má jednu výhodu, ktorú kresťanstvo pred 700 rokmi nemalo: Zatiaľ takmer každý moslim, aj taký, ktorý žije v krajine ovládanej - pracovne ho nazvime - “zlým” islamom, typu Saudská Arábia, si môže dnes chytiť noviny a dozvedieť sa, že na svete existuje aj iné zmýšľanie, ako to, ktoré jemu káže v rámci šírenia svojej viery zabíjať. Myslím tým iný názor nielen našej západnej/kresťanskej civilizácie, ale aj iný názor v rámci islamu, pretože - to musíte uznať aj Vy - aj v islame je prúd vyznávajúci čisto mierumilovný postoj k okoliu a nenásilie, a podľa všetkého práve tento vyznáva väčšina moslimov. V čase križiackych vojen žiadny takto silný názor proti militantným nariadeniam vtedajších pápežov nestál, čo mi dáva nádej, že vývoj islamu smerom k mierumilovnému náboženstvu nemusí trvať 700 rokov, ale oveľa kratšie. A môžeme tomu pomôcť mnohými spôsobmi (zakončím oblúk vrátením sa k hlavnej téme:) napríklad aj tým, že im nebudeme hovoriť, že Žiadneho z vás moslimov tu u nás nechceme ani vidieť, lebo ste strašní, hlúpi, smradľaví, ste oveľa horší ľudia ako my a choďte si naspäť ku vám domov. Lebo to len zvýši pravdepodobnosť, že aj doteraz mierumilovní ľudia spomedzi nich chytia zbraň a vyvedú niečo zlé.

@Martin-Faktor ja si myslím, že každá, aj tá úplne najnižšia “intelektuálna vrstva”, okrem úplných zvrhlíkov a asociálov (a zvlášť v rámci lásku vzývajúcej cirkvi), rozumie napríklad takým jednoduchým veciam, ako že je správnejšie a lepšie človeku v núdzi pomôcť ako ho od seba odohnať, alebo, úplne zjednodušene, že je dobré, správne a spásonosné ľúbiť a nie nenávidieť. Ja teda myslím, že s týmito “vrstvami” by nemal byť až taký problém - my ich síce strkáme do škatuľky “najnižšia intelektuálna vrstva”, ale môžu to byť pokojne aj ľudia ďaleko lepší ako príslušníci tých “vyšších intelektuálnych vrstiev”, a veci o ktorých píšem vyššie môžu vnímať jasnejšie a prirodzenejšie ako niekto, kto sa vybíja v nekonečných intelektuálnych diskusiách a myslí si, že všetko vie, ako napríklad my:-) Takže ja vidím skôr v problém ani nie tak v neresponzívnosti nižších vrstiev na správne myšlienky/pravdu, ale skôr v ich či už úmyselnom alebo neúmyselnom manipulovaní zhora (a teraz nemyslím z cirkevného “hora”, ale v prvom rade štátneho a spoločenského)- veci ako že otrhanému vyzimenému utečencovi s bábätkom na rukách treba pomôcť a nie naháňať ho s obuškom, to počujú u nás tak možno od Kisku, spoza ďalekých hraníc od Františka, a to je tak všetko.

Pozrel som si Váš link, bohužial si myslím, že pán etnológ vyjadruje skôr svoje emotívne presvedčenie, než fakty. Radšej odporúčam rozhovor s Angelou Merkelovou - https://www.respekt.cz/tydenik/2016/42/nejednam-ze-soucitu, s ktorej politikou sa síce v mnohom nemôžem stotožniť, ale dokáže o téme utečenectva hovoriť racionálne. Toto je debata, ktorá na Slovensku k tejto téme chýba. Samozrejme, popri tom súhlasím, že solidaritu treba v rovnakej miere prejaviť k ľuďom zo Slovenska. Toto je výzva pre nových politikov - dokázať že solidarita s občanmi štátu a solidarita s utečencami sa nevylučuje.

Môžeš mi veriť. Dohromady nič neviem. Čím viac sa vzdelávam uvedomujem si to jasnejsie ako kedykoľvek predtým. Podľa mna fráza “neviem o tom nič” je na Slovensku podceňovaná.

Vazeny pan Tauber
Co sa tyka mojej identity, osobne netuzim za zviditelnenim mojej osoby, ide mi len o zmysluplnu diskusiu, podporenu ozajstnymi argumentmi. Preto ostanme u mojej identity - ako “Matko”. Bolo to moje volakedajsie studentske meno…
Ak sa dobre pamätam, slubili ste mi este obsiahlejsiu odpoved na moj predposledny prispevok. Dufam, ze sa jej este dockam.
Lebo Vasa posledna parcialna odpoved je len na okliestenu temu.
Musim ale podotknut, ze (ak uz nemienim hovorit o “skratkach”) z mojho hladiska stratila nasa diskusia, ktora sa vymykala standardu priemeru prispevkov svojou konkretnostou, prave na tejto konkretnosti a skutocnej argumentacii.
Akosi sklzla do proklamacii, teoretickosti a tak trochu novinovych titulkov.
Ale co uz.
Paralela krestanstva a muslimstva. Ja nezdielam Vas nazor na uhol pohladu na tuto paralelu.
Vratim sa k Vasim argumentom, ci myslienkam, i ked tieto nevyjadruju moje dovody na skepsu. Tie vysvetlim ku koncu.
Z nasledovnych dovodov. Krestanstvo je nabozenstvo a ani vo svojom najväcsom rozkvete nezastresovalo “navody na zivot” v takej miere, ako je to u Islamu. Krestania mali svoje prikazania a bibliu, ktora davala hlavne priklady dostojneho a bohabojneho, ale bohuzial i poslusneho zivota voci vrchnosti. Muslimstvo nie je len nabozenstvo, spolu so Sariou obsahuje kompletny “navod” na existenciu a zivot. Napr. Vasa poznamka o podpisani akehokolvek dokumentu je zasa pre mna trochu zabavna. V Korane mnohonasobne zakotvene, ze akekolvek sluby dane “nevercom” (to sme i my) a ich nasledne porusenie sa nerataju medzi hriechy, hlavne ked sluzia na rozsirovanie a podporu muslimstva. Tie pekne a prijemne zasady chovania, na ktore narazate sa tykaju spoluzitia muslimov medzi sebou. Netykaju sa stykov s krestanmi, alebo zidmi, teda dzaurami.
Paralely medzi vyvinom krestanstva a Islamu su evidentne. Hlavne co sa tyka okolia a “novosti” nabozenstva. Nie vsak zasad zivota, o ktore sa opierali tezy Mohameda, ci uz jednoduchych pouciek, ako sa chovat v zivote, tak i v presadzovani sa v okolitych krajinach. Ale iste, v istom stupni “primitivizmu dogiem” a pod. su si tie vyvoje podobne. Nechcem teoretizovat o tychto nabozenstvach, nie som znalec a ani to nie je mojim cielom. Ale! - Vy pouzivate tuto paralelu na “ospravedlnovanie” muslimstva malou poznamkou - ved my sme neboli lepsi!
Ale ja to vdim inak. V case najväcsej “rozpinavosti” krestanstva na blizkom vychode neslo o zaujatie novych uzemi, islo len o obranu Jeruzalema a hrobu Krista, ako kolisky krestanstva, ktora bola 1000 rokov v rukach krestanov a prave rozpinanim sa Islamu boli krestania vytlaceni. A este ked chcete svetsky dovod - tak aj o branenie komercnych karavanovych tras pred arabskymi piratmi pri doprave exotickeho tovaru z Ciny a z dalekeho vychodu (koreniny, hodvab atd.) To boli tie velke kriziacke vypravy, to tazenie kriziakov, ktore nam muslimovia velmi vycitaju. Avsak pri muslimskych vypravach islo jedine o dobyvanie cudzich krajin a sirenie Islamu, spomenme si na turecke najazdy, zlikvidovanie krestanov v Malej Azii - takmer 2 tisicrocia patrila Grekom, obsadenie Iberskeho poloostrova atd.
Na druhej strane krestania nemali ziadne pozitivne priklady, ktorymi by sa vo svojej rannej dobe riadili. Nabozenstvo v podstate len kopirovalo uroven celkoveho spolocenskeho povedomia stredoveku. Osvietenestvo bolo vtedy este neznamy pojem. Zasady rimskej, ale predovsetkym greckej kultury, rel. pokojneho vyvoja a koexistencie s inymi nabozenstvami boli zabudnute, vzkriesila ich az renesancia. Ale Islam ma dnes vela pozitivnych prikladov, ze sa da zit i inak, ako v bigotnej religiozite, cely svet nabada muslimov, zit zmierlivejsie a v zmysle koexistencie a pod. Ale napriek tomu, sledujuc vyvoj Islamu za poslednych cca. 70 rokov sa ukazuje uplne opacny trend. K radikalizacii, prec od sekularizacie a k väcsej nenavisti ku vsetkmu co naznacuje zapadnu civilizaciu. Tak teda preco? Len pre zapadne vmiesavanie sa do zivota orientu? Neviem, iste k tomu vela prispeli vojny v Libii, Afganistane, Iraku atd. Ale tento trend bol rozoznatelny uz pred nimi.
A teraz sa vratim k mojej poznamke na uvod: - v ziadnom mojom prispevku som nepisal o terorizme, o spinavych, smadlavych a primitivnych militantoch. Tito su iste tiez v hordach, ktore ciastocne zaplavili Europu zastupeni. I ked to bude snad zniet necitlivo k mrtvym civilistom, zabitym v Europe za poslednych 15 rokov a iste tak trochu paradoxne. Moja najväcsia obava je nie sucasny terorizmus, ten sa sice neda uplne vykynozit, ale je tak trochu marginalny. Ide o nieco ovela zavaznejsie. Ide o stratu nasej kultury, identity, historie a tym o stratu nasej existencie. Male priklady buducnosti (ak neurobime zavcas napravu) su badatelne uz dnes. Uz som to spominal - prenikanie sarie do obcianskeho a trestneho prava v komunitach, kde muslimovia naberaju na sile a kde asi budu v kratkej buducnosti majoritnym obyvatelstvom - v predmestiach velkych miest, v mensich mestach Velkej Britanie, Danska, Svedska a Norska, ci Francuzska. Pri miestnych volbach staci minoritny podiel obyvatelstva cca. 30%, aby prebrali zezlo v miestnych samospravach ciastocne radikalizovani Muslimovia. To sa uz deje. Netreba stale hovorit o teroristoch, prepacte to je dnes ciastocne taky novodoby populizmus na ziskavanie bodov. Dnes takner kazdy povie - ale ved to nie je az take, ako to ten … alebo onen … hovori.
Ide o vyvoj, o viziu, kam to cele smeruje. Uz som o tom pisal, ja medzi nimi zijem, viac, ci menej, odhliadnuc od excesov pokojne. Ale pocuvam aj to, co je nevypovedane, to, co sa da “citat medzi riadkami” a okrem toho je tu i demograficky vyvoj, s poctami deti na 1 rodinu. Mam pokracovat dalej?
Naozaj si myslim, ze treba obyvatelstvu z ohrozenych krajin vojnou, prirodnymi katastrofami a pod. pomahat a aj ich prichylit. Ale to co sa odohralo v r. 2015 bol naznak koletivnej samovrazdy Europy. Ale je to este pomoc, ked “pomahame” tymto krajinam procesom vyludnovania a umiestnovanim ich v cudzom prostredi Europy na nizkom spolocenskom rebricku? Ich spolocenske postavenie sa narychlo neda zmenit - aj inteligentnejsim a prisposobivejsim Europanom trva väcsinou dlhsie ako 1 generaciu sa dosledne presadit v spolocnosti. Tato situacia sposobi u migrantov, nech prisli z akehokolvek dovodu, velku nespokojenost, frustraciu a neskor i radikalizaciu. V takych masach, ako sa to odohralo minuly rok, Europa a ani ziadna krajina nedokaze “vstrebat” migrantov. Tie pochody Europou boli neuveritelne nekontrolovatelne a nezmyselne. To je realita. Migranti sa budu zasadne zhromazdovat do jednoliatych komunit a tym je integracia rozhodujucim sposobom narusena. Ved preco by mali byt roztruseni po celej krajine a byvat s väcsinovym obyvatelstvom, kde takto vidia kontrastne rozdiely medzi domacim obyvatelstvom a svojou situaciou, velmi rychlo su koncentrovani v homogennych komunitach, do ktorych väcsinou “cudzinec” z vonku ani nevnikne. A tu je uz podhubie pre paralelnu spolocnost. A moj predpoklad na zaver - ak nebudeme rozhodnym sposobom diferencovat u utecencov a ostatnych migrantoch (da sa to vobec, ked velka cast nema ziadne doklady) tak sa nam situacia - myslim tym Europu - vymkne kompletne z ruk. Mojim hlbokym presvedcenim je, ze len sekularizacia obyvatelstva, narodov susediacich krajin Europy a Blizkeho Vychodu umozni pokojne spolunazivanie. A teraz korunna otazka - su toho islamske krajiny schopne, ked sme my "civilizovani, sekularizovani prislusnici zapadnej civilizacie znicili rel. sekularne krajiny pokusom pripravit ich o prirodne bohatstvo a identitu zanasanim nasich predstav “demokracie”? Vsetko toto zasahovanie viedlo len ku chaosu a rozpadu struktur a vzniku terorizmu. I ked - Europa k tomu stavu prispela len velmi malym dielom…
S prianim prijemneho prezitia zvysku roka a uspesneho Noveho roka vas zdravi “Matko”.
Uz sa Vam podarilo dostat k filmu “Marsh”? Oplati sa pozriet - velmi poucne!

“neviem o tom nič” je super, to uznávam:-)

No Matko… skusim ti ako ateista a altruista odpovedat.

Vela ludi uz zabudlo, coho bola katolicka cirkev schopna, ked bola skutocne pri moci. Prikladov z dejin nie je malo, od Sokratesa az po otvorenu podporu fasizmu v 30tych rokoch minuleho stor. Ale je pravda, ze islam je ina liga. Je to ako virus, sam sa vyhlasuje za posledne nabozenstvo 2.0 a jeho cielom je celosvetova nadvlada (a opustenie islamu sa tresta smrtou). A pravdou je, ze vo vnutri islamskych krajin nie su az take kriminalne problemy ako na hraniciach, kde sa islam prelina s okolitym svetom. Keby som mohol lusknutim prsta vyliecit planetu od nabozenstiev a viery, spravil by som to. Aky by bol svet krasny, keby mal kazdy vzdelanie zadarmo a pouzival rozum a racionalne argumenty.

Teraz k realite. Akymkolvek utecencom pred vojnou treba pomoct, ak sa da a Europe sa da. Mame na to prostriedky aj kapacity. Dalsie veci sa budu riesit neskor, az bude poskytnuta prva pomoc. Humanitarna kriza zapadnych krajin je dokazom moralneho upadku.

Cisla moslimskych mensin su strasne prepalene. Tam, kde v prieskumoch Nemci tipli 20% bolo realne 4%, kde Francuzi predpokladali 30% moslimov, bolo v skutocnosti 7. Aspon vidno, ako posobi populisticka antiimigrantska retorika stupajucich extremistickych sil a sokova terapia zapadnych medii.

Ak sa chces bavit o USA zasahu v Iraku, Afganistane a pod. mozme aj o tom v tejto teme. Radsej by si pockal, kym by mal Hussein nuklearne zbrane? Z tvojho prispevku som nadobudol pocit, ze si proti islamu a terorizmu. Tak si musis vybrat stranu, pretoze USA a islam su protipoly.

Globalizacia je podla teba zla? Lebo podla mna je to krasna utopia, ku ktorej by sme sa mali snazit priblizovat. Je to vizia, v ktorej sa dnesna kultura nezasekne v 2016, ale bude sa vyvijat a postupne menit. Obraz zapadnej europskej kultury je len koncept v tvojej hlave, ktory nema nic spolocne s realitou. Zufalo sa snazis ochranit nechranitelne. To, co mas na mysli ty ako nas sposob zivota sa neustale meni, vylepsuje, je to prirodzeny kolobeh zivota a evolucie. Premyslal si nad tym, ze co ak je dnesny styl zivota zly? Co ak moze byt lepsi, ak odhodime predsudky, nenavist, hnev a s usmevom prijmeme tych, ktori k nam chcu prist? To by spravila vyspela spolocnost. Bojovala by vzdelanim a faktami proti ignorantstvu, viere atd.