Utečenci

Utečenci
0.0 0

Vazeny pan Andil
Nezvyknem si automaticky tykat a preto Vas oslovujem zdvorilo.
V podstate neviem, ako na Vas prispevok odpovedat, pretoze z mojho pohladu je velmi rozporuplny a podlozeny mnohymi neznalostami skutocnej reality.
V skutocnosti by som ani nemusel nic viac pisat, lebo v mojich viacerych prispevkoch a odpovediach panovi Tauberovi som svoje nazory a pochybnosti vyjadril a aj zdovodnil moje obavy, ale nechcem byt neslusny a preto Vam napriek tomu odpoviem.
K prvej casti nemam velmi co dodat, mozeme sa dohodnut, ze s nou suhlasim, snad az na jeden maly a nepodstatny detail, ze neviem co mal Sokrates spolocne s krestanstvom. Medzera asi 400 rokov nepusti… Alebo ste tuto celu cast mysleli ironicky? Pri prechode typu salto mortale z uvodnej casti do pokracovania a do druhej casti Vasho prispevku sa tato idea logicky ponuka.
Tu dalsiu cast by som rozdelil na ciastkove temy, aby sa to neplietlo:

1. Schopnost Europy pomoct.
Iste, istemu obmedzenemu poctu utecencov moze Europa pomoct. Pri predpokladanej potrebe asi 500.-€ pre osobu a mesiac je kapacita Europy (co sa tyka financii) snad 10 mil. osob. Teoreticky je to iste viac, ale su tu este aj ine vyzvy EU pre pomoc vlastnemu obyvatelstvu, z ktoreho viac, ako 10% (50mil.) obyvatelov zije v chudobe. K tomu sa v buducnosti pridruzi este problem s financovani starsieho obyvatelstva v dochodkovom a tym neproduktivnom veku. Alebo – dovolim si alegoriu – odstranime tychto nepotrebnych dochodcov podobne, ako to robili obcania Sparty, ked starych zhadzovali do priepasti? Chcel som tymto len akosi nadviazat na Vasho Sokratesa, i ked tento bol obyvatelom uhlavneho nepriatela Sparty – bol obcanom Aten.
Takze sa Vas pytam pan Andil, z coho budete financovat vsetkych tych imigrantov, ktori sa k nam, po dobrych skusenostiach svojich predchodcov so socialnym systemom europanov budu len tak hrnut. A to sa potom pohnu aj tie velke masy z Afriky. Co potom. Nestaci mat len Vase pekne vizie, po vypovedani pismena A je treba vediet, ako to B a vsetky dalsie pismena budu vyzerat.
Rozvyjajuc myslienku – ak by na Slovensko prislo tak 50’000 imigrantov, neschopnych sa par rokov o seba postarat (nepoznaju rec, system, poriadky a zvyklosti, a ktori väcsinou nemaju nijake vzdelanie) co pri predpokladanom pocte asi 10mil. pre Europu znamena len polovicu 0.5%, co je len polovica v provnani s 1% poctu obyvatelstva Slovenska z celkoveho poctu obyvatelov Europy, tak by naklady na tychto utecencov predstavovali rocne asi 300mil.€. Kde zobrat tieto financie, ale aj ubytovacie kapacity a vsetky potrebne sluzby, ked nevieme zabezpecit ani ubytovanie a „slusny zivot“ pre obyvatelov Lunika IX. A priselci z napr. Afriky nebudu ovela povolnejsi akceptovat rozne provizoria na viacero rokov v kontaineroch. A v neposlednom rade otazka – je domace obyvatelstvo ochotne akceptovat tieto vydaje spojene s mnohymi negativnymi ukazmi, ked nie je dost penazi na platy ucitelov, zdravotnikov, na vystavbu jasli, lacnych bytov a pod.? Ako vysvetlite 80-rocnej babicke, ktora 45 rokov poctivo pracovala, ze sa musi uspokojit s 350.-€ ako dochodkom, ked utecenci, migranti, ci ako ich vsetkych nazvime dostanu mesacne viac a tomuto statu neposluzili nicim?

2. Cisla moslimskych mensin
Mate pravdu, aj ja som cital tuto informaciu, neviem ju vsak verifikovat. Naozaj su tie uvadzane percentualne zastupenia muslimov v krajinach zapadnej Europy prehnane (20-30%) a udaje su podstatne nizsie, asi podobne, ako ich uvadzate. Ale pytate sa preco maju ludia tento skresleny nazor? Mozno ze preto, ze kriminalita tejto komunity, ich rastuca neznasanlivost s väcsinovym, domacim obyvatelstvom, ale i percentualny narast v hostitelskych krajinach neustale rastie. A to vzbudzuje vseobecne obavy, ci sa Vam to paci, alebo nie. A toto asi nejakym sposobom tlaci na predpokladane %-alne zastupenie muslimskeho obyvatelstva v jednotlivych krajinach.

3. Zasah USA v Afganistane a Iraku
Nuz neviem, kde ste boli poslednych 20 rokov, na akej planete. Dnes uz i male deti vedia, ze vojensky zasah v tychto krajinach bol zdovodneny podvodnymi a sfalsovanymi informaciami, za ktore uz boli politici hlavnych protagonistov vlastnymi sudmi a vysetrovacimi vybormi vysetrovani! Konkretne Irak bol po iracko-iranskej vojnev 80-tych rokoch, v ktorom Saddama Hesseina podporovala cela zapadna komunita kompletne zablokovany.V tejto vojne proti Iranu bol podporovany zapadom pre jeho sekularitu v boji proti nabozensky vyhrotenemu Iranu, stelesnovanemu extremistickym islamskym vodcom Ajatolahom Chomeinim. Po skonceni vojny, ked provokovanim Kuwaitu Irak obsadil tuto malu krajinu (a ktora bola povodne sucastou Iraku) a tym vyvolal zaciatok prvej vojny v zalive (tiez pomocou sfalsovanych dokazov o tyrani obyvatelstva a deti Kuwaitu irackymi vojakmi - spomenme si na obvinenia o zabijani novorodencov ich vyberanim z inkubatorov…), bol Irak v totalnej blokade a izolacii a zaplatil nespocetne miliardy vyse 100 krajinam sveta za i vymyslene odskodnenie. 10-rocna blokada tejto krajiny, ktora mohla predavat ropu len za ceny diktovane zapadom a kupovat len najzakladnejsie potraviny, sposobila podla odhadu medzinarodnych ludskopravnych organizacii smrt asi 500’000 irackych deti, ktorym chybalo napr. susene mlieko, medikamenty a podobne. Jedina fungujuca iracka atomova elektraren bola v r. 1981 zbombardovana izraelskym letectvom za podpory USA. A Vy tvrdite, ze Saddam Hussein mohol 20 rokov neskor, po takmer 10-tich rokoch vojny s Iranom a 10-rocnej blokade a izolacii byt schopny vyrobit atomovu bombu. Ani tie vybajene mobilne laboratoria na vyrobu chemickych zbrani, ktore boli prezentovane v Bezpecnostnej rade OSN ako dovod napadnutia Iraku sa nenasli. A nevadi Vam pri tom, ze napr. Pakistan, hniezdo a rodisko väcsiny extremistickych mudzahedinov a ustupove miesto pre AL-Kaidu pocas 20 rokov uz vyse 15 rokov vlastni atomove zbrane? Nebezpecenstvo, ze sa tieto zbrane dostanu do ruk teroristom je x-krat väcsie, ako bol kedykolvek predtym cely Saddam Hussein!

4. USA a Islam protipoly.
Ze by USA a Islam boli protipoly by sme sa mohli bavit este dlho. Ja tvrdim, ze nepatria vsetky krajiny Islamu k tomuto protipolu. Napr. Saudska Arabia, ako najkonzervativnejsia a najzaostalejsia (myslim tym stav ludskych prav, demokraciu a moderne myslenie) basta Vahabizmu, najtvrdsej formy Islamu je najväcsim spojencom USA na blizkom vychode. Takze ako to je s Vasim tvrdenim?
4. Globalizacia je podla teba zla?
Dobre nerozumiem spojeniu slov globalizacia a krasna utopia. Myslite pod pojmom globalizacia vseobecny svetovy mier, jednotnost zakonov, zivotnych podmienok, vyrovnane vzdelanie u vsetkych obyvatelov zemegule a vseobecne blaho? V tom pripade by si to vyzadovalo od Vas tento pojem vysvetlit. V dnesnom ponimani predstavuje globalizacia dost odlisny stav. Ale to je tema snad na osobitnu diskusiu. Inak tato iluzia je nieco ako Star trek. Mozno este väcsia.

Ked ja spominam zapadnu, krestansku civilizaciu nemam na mysli krestansku v zmysle vseobecne urcujuceho nabozenstva. Skor to chapem ako suhrn nasich etickych a ludskych zakonov, i ked krestanske 10-toro bolo akymsi startom do formovania nasich zasad zivota. Je len prirodzene, ze kazda civilizacia sa vyvyja, cini to aj nasa. A je tiez jasne, ze nas sposob zivota casto len v teorii zodpoveda humanistickym tradiciam. Bohuzial sa nasim novym bohom stali peniaze, mamon a toto nam mnohi muslimovia a to pravom aj vyhadzuju na oci. Na druhej strane je otazne, ci tieto negativa su u nich vykorenene, hlavne ked si spomeniem na zasady obchodovania orientalnych obchodnikov, u ktorych je loz sucastou obchodovania na bazare. S nasim sposobom zivota a s nasou praktizovanou moralkou je treba nieco robit a kazdy musi zacat najprv u seba. Obroda spolocnosti nemoze prist odniekial! Ani od Martanov a ani od susedov a podla mna uz teda vonkoncom nie od muslimskej populacie. V prvej casti ste to spomenuli. Spolu s zelanim vykorenit napr. vplyv nabozenstva, ktory Vam ocividne “pije krv”.
Muslimska komunita je plne v podruci stredovekych zaostalych nazorov a tie sa snazi vnutit vsetkym obyvatelom, pokial na to dostane prilezitost. Myslite na Muslimov, ze by nas ti obrodili a ukazali nam zahnitym prislusnikom zapadnej civilizacie ako ma vyzerat buducnost sveta?
Je to riesenie, ked prijmeme vsetkych ktori k nam chcu prist? Clovek sa pyta preco chcu vsetci opustit svoje krajiny s fungujucou spolocnostou Islamu a chcu ist do krajin, kde panuju prehniti zapadniari? Zeby len pre nase hnutelne statky, alebo moznost si zobrat nieco, na co podla nich maju aj tak pravo? Podla Koranu, vsetko na svete patri Allahovi. Dary, ktore od nas v nasich krajinach z nasich “mozolov” dostavaju, patria aj tak Allahovi a my im len vydavame, co im, ako bohabojnym muslimom aj tak patri!!! Citali ste nieco z Koranu toho podla Vasho vyjadrenia nevhodneho nabozenskeho hnutia? Pomohlo by Vam to mnohe pochopit! Tak, ako aspom okrajove studium historie. V podstate vsetko tu uz bolo, podobne, ako moda, vsetko sa opakuje. Staci poznat historiu a v mnohom viete odhadnut buducnost.
A co myslite pod tym pozitivnym vplyvom imigrantskych vln z muslimskych krajin? Buducu snad polohnedu rasu s IQ 90, ako to definuju mnohi odporcovia imigracie?

5. Vy ste vo svojej namietke na moj prispevok - odpovedi na predchadzajuce prispevky pana Taubera - neuviedli ani jeden poriadny argument, alebo riesenie na to, ako cele integrovanie privitanych migrantov a ich financovanie zariadit. Ja mam na to svoj nazor a aj par navrhov.
Mozem Vam tieto aj prezentovat.
Verte, som tiez za pomoc prenasledovanym ludom. Treba ale pomoc konkretizovat. Treba prijat naozaj prenasledovanych a postarat sa o nich, ale to co sa dialo v r. 2015 v juznej Europe a konecne v Nemecku bol zaciatok kolektivnej samovrazdy. Takto len vytvorime “podvyzivenu” komunitu nespokojnych migrantov, u ktorych je postupna nenavist a neskorsia radikalizacia casti komunity vopred naprogramovana!

V prvom rade by som tych mladych, dobre vybavenych a zivenych muzov vyzbrojil a poslal, ci aj odviezol domov bojovaz proti zlu, pred ktorym udajne, opustiac svoje rodiny, deti utiekli.

Dalej by som utvoril velke tabory na rigoroznu kontrolu priselcov. Pomocou tlmocnikov, policajtov, by bolo treba zistit ich totoznost.
Dalej by som po zisteni, ze ista cast nepochadza z vojnou ohrozenej oblasti, tychto migrantov nalozil na lode (tabory by mohli byt na juhu Talianska, Spanielska a na niektoorych greckych ostrovoch) a okamzite deportoval do ich domovskych krajin. Krajine, ktora by odmietla svojich ludi prijat, by bola zastavena akakolvek rozvojova pomoc. To by pomohlo velmi rychlo.

A nakoniec by som zaviazal priznanych a prichylenych vojnovych utecencov slubom o vrateni sa do domovskej krajiny, ked nebezpecenstvo vojny pominie. Pri navrate ich vybavit stedrou pomocou na obnovu krajiny a zahajenim "tzv. noveho Mashallovho planu na rozvoj tychto krajin. Ved kto opät vybuduje tieto do znacnej miery vyludnene a rozbite krajiny?

Uznavam, su to dost odvazne navrhy, ale iste lepsie, ako ziadne, ktore najmä v Nemecku boli spojene s heslami “My to zvladneme”. Priklady z Velkej Britanie, Francuzska, Svedska ci Norska, kde vznikli napriek intenzivnej integracii paralelne svety a nespokojne mensiny, ktore sa nikdy nespoja s domacim obyvatelstvom dokazuju pravy opak.
Prajem Vam pekny den.

Ozvem sa na konci mesiaca, az sa preluskam tymto kandidatom na cenu literatury.

Kokos vykanie v diskusii a este aj oslovovanie so zaciatocnym velkym pismenom - aby som citoval Rada Prochazku: “musi j*bat chalani…”

Neviete ako odpovedat, takze preto tento sloh, aha. Sokrates bol popraveny za ruhanie sa, tzn. slobodnym slovnym prejavom, jeho filozofovanie ho doslova zabilo. Ja ked nieco budem mysliet ironicky, spoznate to, nemajte boja.

Co takto, skuste mi povedat vhodnejsi a lepsie pripraveny (demograficky, ekonomicky, stabilitou) kontinent na prijmanie imigrantov. Pozor, bavime sa o utecencoch pred vojnou, nie ekonomickych migrantoch, poprosim dostudovat a rozlisovat. Zabijat dochodcov… pre mna za mna si rodicov odstrante, ja si svojich necham, dakujem pekne. Syrsky imigranti by zdvihli priemerne IQ o nemalu hodnotu, na to sa mozeme stavit. Vazne sa pytas, kde zobrat financie na pracujucich a integrovanych ludi? Tak hadam z ich PLATU?

Hej no, populisti a oportunisti v Europe si robia svoju pracu dobre. A co tim chtel basnik rici? Ze kvoli samovrazednym utokom ISISu, pred ktorym vlastne utekaju vsetci ti utecenci, ich teda nemame prijat? K takej dedukcii by sa nedostal ani Andrej Danko.

Idealne by bolo nuklearne zbrane odobrat vsetkym. Zobudte ma, az budeme zit v takomto idealnom svete.

Myslim v sucasnosti, v otazke vojny v Iraku. Ak ste proti radikalnemu islamu, musite podporovat USA invaziu, ak ste proti USA invazii, musite logicky byt na strane islamu a branit ho. Kopec dnesnych krcmovych politologov je proti obom v tejto veci a to teda nie je kombatibilne, ani logicky ani nijako inak. To, ze Saudska Arabia je najvacsim spojencom je uplna odlisna vec, dovod je ropa a vysoka zivotna uroven v metropolach, dodavatelia a obchodnici su preto prevazne americki.

Ano, osvietenie urcite nepride od civilizacie zaseknutej v 7. storoci. Ja hovorim ukazme im, ze sme lepsi a vyspelejsi ako oni, ze humanizmus 21. storocia im pomoze bezvyhradne a bez predsudkov.

Co splietas? Ved oni utekaju pred vojnou! Pred bombardovanim, pred odrezavanim hlav ISISom a pred masakrom, aky sa stal v Aleppe. Moja snaha o vykynozenie nabozenstiev musi ist stranou, priorita je predsa zachrana zivotov. A to urgentne.

Vasa prezieravost konci pri technologickej dobe, kedy este vsetko nebolo a kazdy den sa vymysli nejaky novy pristroj :slight_smile:

Ja nie som expert na pravo a sucasne ekonomicke dianie v clenskych statoch EU. Ale je to globalny problem a tak by sa aj mal riesit. Na celoeuropskej organizacnej urovni, nie statnej. To necham na ovela mudrejsich a kompetentnejsich ludi ako som ja, navrhujem vam poslat im v anglistine svoje navrhy, mozno sa niecim inspiruju, i ked pochybujem, lebo vacsinou su to sracky. Tento postoj nikdy neuspeje, ved zakladne veci - k casnikovi, ktory mi moze kedykolvek naplut do jedla, sa vo vlastnom zaujme prezieravo spravam vyhradne pekne a slusne. Islam je tretou najvacsou hrozbou novoveku (za glob. oteplovanim a hrozbou nuklearnej vojny), ale nevyriesi sa nasilim. Vyriesi sa edukaciou moslimskych zien, ktore vychovavaju buduce generacie moslimov. Cim menej budu indoktrinovat vlastne deti Koranom, tym lepsie pre nas a osvetu v moslimskych krajinach. Ale to sa moze riesit az sa zachrania zivoty utecencov pred vojnovymi zlocinmi v ich domacej krajine.

@Matko áno sú to odvážne návrhy, z môjho pohľadu navyše aj trochu príliš málo priateľské k utečencom a kruto tej časti ľudstva, ktorá sa narodila na “nesprávnej strane” zaznávajúce základný predpoklad slobodného sveta, ku ktorému dúfam smerujeme (to je to, čo som písal vyššie: že každý má právo ísť tam, kam chce, a žiť tam, kde chce- pokiaľ sa tam vie uživiť a nie je to len o snahe byť napojený na miestne sociálne dávky). Napriek tomu: Tie návrhy sú stále ďaleko zmysluplnejšie a sú oveľa lepším materiálom na ďalšie uvažovanie, ako to, čo utečencom ako Slovensko aj ako Európa ponúkame (alebo neponúkame) teraz.

Vazeny pan Andil,
i napriek Vasim urazkam a osobnym utokom zostanem na svojej platforme slusnosti.
Na jednej strane - vo Vasej predchadzajucej kratkej reakcii na moj obsiahly prispevok ste mi vycitali "pokus o ziskanie ceny za literaturu a vo svojom dalsom prispevku tvrdite, ze nemam co povedat. Takze neviem.
Ale Vasa reakcia ma popravde vobec neprekvapuje. Vidim, ze prispevok, ktory som napisal Vam nic nepomohol, ale ja som sa snazil vniest do toho Vasho chaosu geografickeho, historickeho, ekonomickeho, ale i politickeho trochu svetla. Ale vidim, ze to bolo marne.
Ja viem diskutovat s ludmi, ktori maju diametralne odlisne nazory, ako ja, ale vedia “dovodit”, a svoje nazory podopriet myslienkami, ako napr. dalsi moj oponent pan Tauber. Jeho oponenturu k mojim prispevkom si cenim. Ale to, co tu splietate Vy je naozaj aj pre moje chapajuce “Ego” trochu prilis vela. Takze radsej ukoncim s Vami diskusiu, je to pre mna len strata casu. Vy nie ste schopny pocuvat, ci v tomto pripade citat a vnimat diskusneho partnera. A tym sa ani poucit.
Napriek tomu Vam prajem vstkro najlepsie.
Matko

Dobry den pan Tauber,
pekne, ze ste sa opät ozvali.
Suhlasim s Vami, ze moje “riesenia” su odvazne a aj nie velmi, do vsetkych detailov praktizovatelne. Na to sa urcite nenajde (zatial?) väcsina, aby podporila taketo dost tvrde opatrenia. Ale ruku na srdce - ak sa chce v urcitej situacii, krize dosiahnut rychla zmena, je to mozne bez tvrdsich, alebo aj bolestivejsich zakrokov? Asi tazko.
Ale moje navrhy bola len taka strela do prazdna, akoze - aj takto by sa to dalo riesit.
My dvaja sa nezhodneme v jednej myslienke - Vas nazor, ze kazdy clovek ma pravo zit a pracovat tam, kde si zmysli ja rozhodne nezastavam. Teda aspom zatial nie. Totiz - este nie je na to doba dost zrela.
Pouzijem maly prehnany priklad - teraz si zmysli velka cast obyvatelstva Afriky, povedzme tak 50mil. ze chce zit v Europe.
Vy tvrdite, ze oni sa uzivia a vsetko bude fungovat, dokonca po istom kratkom case este prispeju k stabilite nasej spolocnosti (myslim tym Europu). Takze, ziadny problem, idme dalej.
Ja tvrdim, ze ked by toto nastalo, tak by Slovensko muselo v tomto case prijat (co prijat, strpiet nastahovanie, alebo ako to nazvat) proporcialne asi 500’000 migrantov. Z Afriky. Viete si predstavit ako by to mohlo fungovat? Ako by sa tito ludia u nas integrovali, ved by to bolo 10% nasho obyvatelstva a ti by potrebovali asi 100’000 bytov, a min. 100’000 pracovnikov, ktori by ich museli skolit, ucit rec, bolo by nutne pre nich zriadit mnozstvo inych veci a min. 3-5 rokov by tito migranti spotrebovali rocne 2-3 mld.€. A to nehovorim o celej infrastrukture, teda vystavbe bytov, skol, jasli a este i platov socialnych pracovnikov. Ako by sme to zvladli???
Ale ku koncu, suhlasim, ze Vasa vizia je lakava - je to ale buducnost, asi este dost vzdialena. Nechcem povedat, ze je to ako Star Trek, ale aj tak je to este dost daleko. A zaciatok cesty, ktorou sa k tomuto stavu dopracujeme bude iny, ako vseobecna spokojnost, laska k bliznemu a pekne usmevy s heslami, my to zvladneme.
Budu tam na zaciatku i tvrde opatrenia a ja som presvedceny, ze tak, ako asi nebude moct byt kompletne uskutocnena moja myslienka na zvladnutie tejto vlny, nie je mozne ten zaciatok cesty formulovat Vasim heslom - kazdy ma pravo zit tam, kde sa mu zapaci. Asi budeme musiet najst tretiu cestu a to spolocnymi silami.
S radostou si precitam Vase dalsie myslienky a prajem Vam pekny zimny den.
Matko

To ste paradoxne pisal vy na zaciatku vasho romanu, prave preto mi to prislo vtipne :).

No jasne, vy mate monopol na slusnost. Rozsah este nezarucuje kvalitu, akosi ten vas obsiahly prispevok citam a citam, ale vypovedna hodnota zalostna. Obvinit oponenta, ze ma v geografii, historii, ekonomii a politike chaos a ze jedine vy sa tu snazite vniest trochu svetla je znova len dalsi ad hominem.

Ja som praveze jeden z mala ludi, ktori su nonstop pripraveni a ochotni zmenit svoj svetonazor v momente, ked ich druha strana presvedci nejakym argumentom. Vy ste ma bohuzial nepresvedcili nicim. Furt tu splietate nieco o 50 mil. Africanoch… poznate vy rozdiel medzi ekonomickym migrantom a utecencom pred vojnou? Ja tiez nepodporujem ekonomickych migrantov, tak ako vy.

Pan Andil, prosim neoslovujte ma dalej. Dakujem.
Len na vysvetlenie - asi ste si nevsimli, ze moj prispevok, v ktorom som pisal o 50mil. migrantoch bol smerovany na pana Taubera a opieral sa o jeho myslienky v jeho poslednom prispevku. Ked oslovim diskutujuceho na zaciatku prispevku jeho vastnym meno, tak som bol toho nazoru, ze ostatni pochopia, ze naväzujem na myslienky osloveneho diskutujuceho. Okrem toho v dalsom texte som aj rozvijal myslienky pana Taubera.
Je to take tazke pochopit?
Ukoncime definitivne nas “dialog”. Dakujem

Este ze na rozhodnutie o ukonceni nejakeho dialogu tu nie ste vy, to uz by sme asi nemali dialog ziaden a len by sme pocuvali rozkazy zhora. Tu myslienku hromady pristahovalcov z Afriky ste pouzivali aj v prispevkoch smerovanych na mna, tak som si dovolil vyjadrit sa k tomu. Nabuduce vam poslem predom ziadost o vas pisomny suhlas…[quote=“Matko, post:82, topic:641”]
Takze sa Vas pytam pan Andil, z coho budete financovat vsetkych tych imigrantov, ktori sa k nam, po dobrych skusenostiach svojich predchodcov so socialnym systemom europanov budu len tak hrnut. A to sa potom pohnu aj tie velke masy z Afriky. Co potom.
[/quote]

Toto nie su sukromne spravy, ale verejne forum, takze ludia mozu vidiet, co komu pisete a reagovat na to. Ak vam to prekaza, odporucam emailovu komunikaciu s panom Tauberom. Je to take tazke pochopit?

Robo podla mna si protirečíš, tu obhajuješ tvrdenie, že tisíce migrantov uživí z platu svoje rodiny a este bude aj na osoh celej societe. to mi vôbec ekonomicky nevychadza, moslimovia maju 5-6 deti cize muz by napr. z nasho priem platu uzivil 7-8 ludi bez zavislosti na fin. zo štátu a ešte bol navyse aj prinosný? v inom vlakne pišeš ze pracu nahradia stroje a voláš po UBI… suhlasim s Maťkom, že financovanie utečencov by bolo určite stratové, ale ludia nie su čísla takze k riešeniu sa vratim na zaver… predtym ale dalsi pre mna dolezity moment. som rovnako defacto ateista ako ty…nabozenstvo je podla mna biznis so strachom zo smrti a velmi vynosný, lebo ten tovar nie je mozné reklamovať a kazdy biznis ma svoje pravidlá ktorými sa automaticky upevnuje a naberá nové ovečky do košiara a to je hlavne vychova detí…a ja mam jednu konkretnu otazku - ako je mozné dlhodobo slobodne koexistovat s kulturov v kt. su dievcata učené brať si iba muzov svojho nabozenstva ale u chlapcov to tak nie je… je to super ako biznis ale nedava to možnosť súžitia s inymi komunitami kt. su v ramci duchovna slobodnejšie alebo uplne slobodné… čo sa týka ľudí ohrozenych vojnov- treba im pomôcť v rámci našich možností ale v krajinach ich nabozenstva. rovnako ale musi prist pomoc od vsetkych bohatsich krajin sveta primerane k ich majetku (nechapem prečo sa tak vyhradne tlačí len na solidaritu od Europy…) a ako napísal Matko, rovnako dôležitý je boj s chudobou v nasich krajinách. 90% nasich invalidov zije pod hranicou chudoby, bohatí šejkovia zo saudskej arabie im neposielaju ani euro. kde je ich solidarita? môj názor je ano, fin. pomoc vrámci moznosti, určite mimo hraníc EU… a tiez tlak na mocnosti, nech si nechaju tie krajiny ísť svojou cestou. mozno ak sme 500r vyvoja dalej neda sa to nasilu importovať…

Pan Matko ak chcete s niekym debatobat súkromne a neželáte si debatovať s inými tak mu napíšte súkromnú správu. Forum je urcene na skupinovu debatu, sukromne spravy na sukromnu debatu. Je to take tazke pochopit?

To má aj veľa katolíkov a čo teraz? S rasistom je ale ťažké debatovať. Preto len skratka napíšem že keď príjmeme nejakého utečenca tak ho prijímame preto, aby sme mu pomohli v núdzi tak ako Slovákom pomáhali napríklad Rakúšania keď utekali za hranice. Nerobíme to z vypočítavosti či nám daný človek bude na osoh (Vy ale zjavne áno, predpokladám že aj keby ste na ceste narazili na dopravnú nehodu tak by ste sa najskôr dolámaného človeka opýtali či Vám nahádže uhlie do pivnice ak mu pomôžete…). Keď pomôžeme utečencovi tak to znamená že mu poskytneme jedlo a ubytovanie. Nezmená to automatické udelenie azilu (nebudem zachádzať do témy že aj keby sme to urobili tak ten utečenec prvé čo by urobil by zdrhol z tejto krajiny), len POMOC. Takže nás prosím Vás už nespamujte s virtuálnou témou neexistujúceho ohrozenia. Ale rozumiem Vášmu strachu z toho pohľadu, že v každom štáte sa akékoľvek porušenie trestá, čiže ak by nejaký utečenec či imigrant urobil niečo proti zákonu hosťovskej krajiny tak by mal byť stíhaní - lenže tu nestíhajú nikoho, takže by nestíhali ani imigrantov.

človeče na zaklade čoho ste ma označili za rasistu?. za to, že chcem z konkretneho dôvodu, konkretnej skupine utečencov pomahať mimo hranic EU? neodpovedali ste na moj jediný argument len ste ma zasypali invektívami. nestojíte mi za to aby som to riešil ako Sulík, ale prosim pouvažujte nad sebou čo ste posplietali v tom prispevku…na čo konkretne ste reagovali a akym spôsobom?? doteraz som tu natrafil len na slušných diskuterov a na argumentačnu diskusiu, takze kvôli jednemu človeku to nevzdam, len prosim vy na mna viac nereagujte. ja si za svojimi nazormi stojím a ak ich niekto rozumný argumentačne vyvráti som ochotný zmeniť názor ale nebudem viac reagovat na primitívne utoky a invektíva…a kresťania nemaju v priemere 5-6 detí, to by sme pri 70% kresťanov nemali ziadny problem s demografiou…

Definicia rasistu je, ze rozdeluje ludi na zaklade rasy/nabozenstva, a Vy ste to svojim navrhom spravat sa rozne k ludom s roznym nabozenstvom urobili, tak sa netvarte prekvapene prosim Vas. Ste rasista jak remen. Splietate tu blbosti o pocte deti ktore nemaju nic spolocne s tym ci pomozeme niekomu v nudzi a papagajujete tu Ficovini a Sulikoviny o pomahani “mimo hranic EU” a tvarite sa ze su to argumenty. Ano mohli sme im pomoct mimo EU - LENZE SME TO NEUROBILI! Tvarili sme sa ze to nieje nas problem (este ocakavam papagajovanie o tom ako je to problem USA, nie nas) a Ti ludia kedze SME IM NEPOMAHALI MIMO EU teraz prisli na hranice EU a co teraz? Mame uch dat do dobytcakov a dat ich mimo hranic EU a to BEZ SUHLASU INYCH krajin a tam im pomahat ako sme im (ne)pomahali aj doteraz?
Ziadny rasista mi nebude rozkazovat ci mozem alebo nemozem odpovedat na jeho “nazory”. S tymi Vasimi “nazormi” si mozete ist na Facebook LSNS tam Vam budu tlieskat. Tu Vas budu tolerovat pod zamienkou drmokracie a s nadejou ze Vas prevychovaju, no Vy nikdy nezmenite svoj nazor, keby ste toho boli schopni tak by ste nepapagajovali Ficove TV prejavy ale by ste davno mali vlastny.

Keby bolo na mne, vobec sa neobtazujem riesit otazky, ci imigranti su pre Europu prospesni, ci zdevastuju nasu kulturu… ja by som najradsej ako altruista proste nezistne pomahal. To kvoli ludom, ktori premyslaju ako ty, musime predikovat, co sa stane a aky to bude mat pre nasu oblast dopad. UBI sem neplet, UBI bude v 1. svete za cca 10-15 rokov, to znamena ze na svk za 25-30. A aj keby prisli imigranti vtedy, ked uz mame spusteny a funkcny UBI system, aj tak by sme im boli povinni pomoct. Ekonomovia sa jednoznacne zhoduju, ze imigranti by zastaralej a stagnujucej Europe poskytli ekonomicky impulz, ale to obycajnych ludi trapi na poslednom mieste, videli sme to vo volbach USA, aj ked mala Clintonova ovela prepracovanejsi ekonomicky plan a Trump nemal de facto nic (okrem rusenia dani a sofistikovaneho “Were gonna make a great deals, the best ones, lemme tell ya…”). Obycajni ludia sa nerozhoduju na zaklade grafov, ale subjektivnych pocitov. Takze kto dokaze narabat a manipulovat s naladami v spolocnosti, ten vyhra volby (plus stary system elektoratu). Takze je jedno, ako bezchybne budu elity argumentovat, ze imigranti (v tomto kontexte aj ti ekonomicki) su v dlhodobom meritku prospesni pre danu oblast, ked k nim maju obyvatelia odpor, podnecovany populististami v politike. Potom logicky budu mat imigranti opacny efekt, ich prichod sposobi destabilizaciu, chaos, zvysenu kriminalitu a rasisticke a nabozenske napatie. Inac samozrejme, ze nasa krajina nie je v takej pozicii na pomoc, ako napr. bohate Nemecko, my by sme zvladli len malicky zlomok. Ci sa tlaci len na solidaritu EU, to si nemyslim, aj Australia riesi problemy s migrantami, Rusko ako hlavny odporca a propagator islamofobie neprichadza do uvahy, Trump v Amerike detto, takze asi tak… vylucovacou metodou :). Saudska arabia je jedna z najradikalnejsich islamskych krajin a financne podporuju radikalne odnoze, v dnesnej dobe ISIS, Erdogana, Assada atd. Putin musi platit sankcie, tak pomaha aspon prezitkami zo studenej vojny a svojou internetovou cyber vojnou siri dezinformacie, hoaxy a strach. Ak by bol v okoli Ruska pokoj a stabilne demokraticke staty, Putinovi oligarchovia by pomalicky vykrvacali a federacia by sa ekonomicky zrutila, Putin by bol za doterajsie zlociny a vlastizrady stihany a odsudeny. Uz je za zenitom, tak ako Fico s Kalinakom u nas. Su si vedomi, ze ak raz pustia slovenske justicne organy zo svojich sparov, pojdu sediet na pekne dlho. Takze preto Putin vita kazde rozptylenie, kazde zamutenie geopolitickych vod. Do karat mu nahrava radikalny ISIS, vojna v Syrii, pokus o prevrat v Turecku, Brexit, Krym, chaos na vychode Ukrajiny. Keby sa hned teraz skoncilo vsetko sialenstvo pri ruskych hraniciach, do 5tich rokov federacia zbankrotuje. Operacia na Ukrajine poriadne zamavala s ruskym rozpoctom a v poslednom case bolo naozaj citit Putinovu zufalost, az sa dokonca dopustil necharakteristickej chyby, ze v hackovani strany demokratov v USA zanechali jeho statne organy stopy. Bol som priam sokovany, ako to ocividne nikoho netrapilo, ze sa kedysi uhlavna nepriatelska velmoc snazila ovplyvnit vysledok prezidentskych volieb. Aspon to krasne ilustruje, kam az sa posunul prah spolocenskej (ne)citlivosti voci protidemokratickym praktikam. https://www.youtube.com/watch?v=vi7cuAjArRs

V krajinach ich nabozenstva sa im asi tazko da pomoct, ked tam momentalne prebieha vojna, pred ktorou vlastne utekaju.

Mam jednu vlastnu teoriu, preco sa zda, ze globalizacia nefunguje a preco je zapadna spolocnost momentalne v stadiu moralneho rozkladu a humanizmus sa stal synonymom pre samovrazdu. Mozno to nie je ani tak nasa chyba a stali sme sa obetami nepredvidatelneho vedlajsieho dosledku evolucie. Skusim tuto moju hypotezu alebo “konspiracnu teoriu” sformulovat, ked budem mat trochu viac vasu. Chcem si dat zalezat, aby to bolo co najzrozumitelnejsie.

Mimochodom pan rasista (ano to je moj nazor ze nim ste a za nim si stojim) @PjerSid: keby ste isli do nejakej moslimskej krajiny zistili by ste zeby Vam tam v nudzi ochotne pomohli a ubytovali Vas. Na rizdiel od Slovaciskov ako Vy ktori do domu nevpustia ani susrda. Na rozdiel od nasich vecne namrzenych obchodnikov ktori sa na Vas osopia sa tam na Vas usmievaju. Osobne si 100x radsej dam kebab akoby som mal ist do SK restauracie kde mi nasraty casnim smari tanier na stol.
Vasa teoria je, ze moslim s detmi netvori pridanu hodnotu, a praveze mladi moslimovia by ba rozdiel od Slovenskich chronickych ulievacov ktori len hladaju sposob ako sa vyhnut praci, mohli vytvorit prostriedky aby sme v buducnosti maliz coho vyplacat vianocne dochodky namrzenym Slovenskym dochodcom, lebo ako sami hovorite mame problem s natalitou (lebo tu neziju iba ortodoxni katolici ale aj ini obcania). Lenze vo Vasich ociach je jazdy Moslim darmozrac. A preto ste pane rasista.

Som zvedavy co by rasisti ako pan @PjerSid povedali keby Rakusania vracali v 60-70-tych rokoch Slovakov s tym ze, Slovaci len obtazuju, ze sa v komunizme odvykli pracovat tak kto ivh uzivi, ze ked im ini Slovania nepomahaju tak preco by oni mali, ved oni nesposobili ten problem tak preco by mali pomahat, ze Slovakov by bolo treba vratit spoza hranic a tam im pomahat,…

Ved my nezvladame ani vlastnych romov. My musime chovat oligarchov nemame cas na riesenie problemov. Tento stat kvoli mentalite ludi ktori niesu schopni pomahat nikomu ani len ludom v elektricke ked ich niekto napadne, nezvlada ani len tu hrstku utecencov ktori tu nedobrovolne uviaznu - vid napriklad kauzu s mlatenim utecencov po ktorej ich Kali pustil aby utiekli aby nemohli vypovedat. Aj Ti krestanski ktorych sme prijali tak ich ludia odmietali az zistili ze im bude lepsie v Iraku ako zit medzi sebeckymi ludmi.

vidim ze nenavidite vsetko slovenské. ak ste slovak tazko pátrať čo sa vám v živote stalo. nebudem reagovat na primitivov takze toto je moja posledna reakcia: naozaj nepotrebujem aby mladi moslimovia robili na nase vianočne dôchodky, stačilo by keby z nas netazil zapad a dorovnali by sa prijmy. vtedy by nemuseli statisice mladych utekat a tiez by sme mali aj viac detí.pane vy čo píšete, čo slovo to perla)) vyprosim si také hluposti: nikde som nepisal ze kazdy moslim je darmožráč, nič negatívne som o moslimoch nikde nepísal dokonca som v istom zmysle to nabozenstvo vysoko ocenil…ja prajem kazdemu moslimovi veľa šťastia ako aj kazdemu inemu človeku

Ved to, oni sem ani nechcu ist, a aj napriek tomu ma 80% obyvatelov svk iracionalny strach (fear just for the sake of fear).