Váš názor na zrušenie VÚC z dielne Beblavého a Macháčkovej

Váš názor na zrušenie VÚC z dielne Beblavého a Macháčkovej
0

Aby som to správne pochopil, tým že vzniknú nové samosprávne okresné úrady, tak to bude viesť ku spravodlivému nastaveniu finančných tokov? Ako som napísal predtým mám pochybnosti, lebo dnes to nefunguje.

Áno robil som na SW štátnej pokladnici, tak viem ako to funguje. Teraz keď nejaká organizácia neminie prostredky, tak ich na ďalší rok dostane menej, preto ich minú na konci roka, len aby mali aspoň rovnako. Mňa zaujíma, ako to chcete zmeniť, aby sa chovali produktívnejšie. Na uvedenom linku som to nenašiel, len konštatovania AS-IS stavu.
Nechcem Vás kritizovať, len chcem vedieť viac. :slight_smile:

Určite nie samotným vznikom samosprávnych okresných úradov.
Ak bude jasné koľko peňazí a na základe čoho z rozpočtu dostali kraje tak ich ďalší spravodlivý presun následne na okresy, mestá a obce zabezpečia volení zástupcovia o ktorých sme sa bavili. Zastúpenie okresov, miest a obcí na najvyššej úrovni by malo byť zárukou, že sa budú biť o svoje práva a financie aj s vedomím, že by im to doma neodpustili. Teraz nikto poriadne nevie, čo sa deje s peniazmi.

Sorry, dal som zlý link http://www.klubidiotov.sk/navrh-reformy-v-a-ss/
Ja nič nemením :slight_smile:, predhadzujem tu PS svoje nápady a ani neviem, či sa niekto obťažuje ich prečítať alebo berie tie písačky aspoň trocha vážne :sunglasses:

Ak niekto nahodou nevidel aktualne pocity Beblaveho z jeho navrhu

“dostat vladu pod tlak” a podobne vyrazy.
Pochopil som to video spravne, ze autor sleduje svoj navrh zrusit VUC defacto ako nastroj politickeho boja proti Smeru?

podla mna tam povedal aj to, ze zrusenie VUC by malo podla neho patrit k nejakym top 10 prioritam za zefektivnenie statu

Myslím, že podceňuješ vidiek…

vaša predstava, že ľudia mimo centra si nevedia spočítať 2 a 2 je neprijateľná…

podľa mojich skúsenosti v mestách a obciach sa veľmi dobre vie, kto berie a koľko … dôvodov, prečo sa o tom nepíše verejne je niekoľko …

… prvým je predstava, že to nemovaný funkcionár dokáže aj tak ututlať a nikam to vlastne nebude spieť…
… druhým je predstava, že aj keby … ututlá sa to zhora …
… a tretím je, že veľa ľudí považuje branie peňazí za prejav aktivity a fakt je ten, že v tomto systéme s poctivosťou veľa nevybavíte… už som to písal inde, že na dedinách majú často voľbu medzi korupčným, ktorý vie vybaviť peniaze, dotácie, fondy a poctivým, ktorý nič nevybaví… ako by si rozhodoval pri tejto dileme?

Tak som si pozrel to video znovu. Vecne zdovodnenie nulove a iba politicke. Pritom mal sancu konecne povedat ako si to vecne predstavuje, alebo mame ist studovat tych 28 noviel a pritom dostal priamu otazku ako si to vecne predstavuje na co odpovedal ustavnopravnou rovinou a akymisi dojmami zo stretnuti s obcanmi. Hm…a skoda, ze pani novinarka bola taka mierna, lebo ja by som sa okamzite opytal, ci mu tento postup nepripada populisticky resp. este raz ako si to teda vecne predstavuje. Podobne by mohol vytiahnut temu zrusenie koncesionarskych poplatkov, zrusenie dane za odvoz odpadu, ci zrusenie RTVS alebo zrusenie letneho casu.
Neviem ci ten pan je genius v politickej strategii a po vzore Brexitu prisiel s VUC-exitom a ziska na tom politicke body alebo som uz dinosaurus a nevidim politicku buducnost a na politicku strategiu sa pozeram po starom a nuz toto by taky klasicky politik aka Francis J. “Frank” Underwood z House of Cards nevymyslel.
Je take “rčení”, ak clovek je v politike pridlho, ma problem sa uz objektivne zhodnotit. Tvrdit, ze Fico a Danko sa vyjadrili tvrdo preto, lebo je to akysi dobry navrh by ma ani nenapadlo tvrdit…ale to bude asi tym, ze neviem mysliet ako politik co sa chvali tym, ze nieco drze je vlastne dobre alebo nerozmyslam ako populista ci priemerny slovensky volic, moja chyba asi. Akurat o toho priemerneho slovenskeho volica je dnes akasi privelka bitka, koho vlastne ma vsak volit ten premyslavejsi volic?
Zakladna otazka, co to znamena Progresivne Slovensko? Podla mna cokolvek co nie je populisticke a tento VUCexit je populizmus ako bic, na tomto sa na tejto stranke viaceri diskuteri nazorovo zhodneme. Alebo progresivne znamena daco ine? Nevadi vam ziskat nalepku populistu u premyslavych volicov?

Hlavne, ako kolegina, ktorej muz bol starosta povedala, je to vec stranickeho tricka.

Problem je aj v kontroloroch, ktorych plati samotna obec.

Mna osobne starosta skoro pripravil o pristup k internetu, hrozilo odpojenie od vody a nebudeme moct vyuzivat nas pozemok 6x dlzka dvoch okien v plnom rozsahu. To co vybavil tak ci tak bud po roku malo problemy fungovat alebo si to ludia dorabali svojpomocne.

Z tohto vidno, ze problem nie je v starostoch, ale pri cerpani EU fondov.

Odpoved na tvoju otazku: Volil by som poctiveho, nakolko v tej dedine nezijem. Na druhej strane chapem ludi, ktori by volili toho druheho. V nasej obci sa potvrdilo, ze po dvoch volebnych obdobiach by aj taky starosta mal skoncit.

Súhlasím s @Peter_Hudec. Beblavý bol vždy považovaný za záruku poctivosti, pragmatickosti, slušnej politiky a princípov ako transparentnosť, preto tento návrh a la Matovič, že všetci kradnú, tak ich zrušme, je trochu prekvapením.

Robme niečo s VÚC, transformujme ho, prebudujme, áno, aj zrušme ak je potrebné. Ale stále nám zostávajú nejaké otázky nezodpovedané. Preto je korektné predtým ako povieme zrušiť, odpovedať na to, či sa to nedá sfunkčniť.

Ďalej sa zamyslime, či aj tak nebude niečo (úrad, agentúra, nová samospráva,…) potrebné k realizácii regionálneho rozvoja. Musíme uznať, že my tu regióny máme zakorenené (historicky, geograficky,…) a je potrebné vnímať ich a mať nástroje na riešenie ich politiky. Aby sme tu potom zbytočne nedebatovali o tom, že aký máme super nápad na vytvorenie niečoho a aj facebook event bude.

A tri poznámky:

• Regionálny rozvoj by prešiel prakticky celý na štát (myslím národnú úroveň)? Ten by mal ale určovať len jeho rámce. Že doteraz s reg. rozvojom toho veľa VÚCky neurobili? Ale na tom má potom nemalý podiel aj vláda, tá predsa kontroluje realizáciu politík.

• Budeme teda centralizovať? Lebo takto to vyzerá, že áno. Dobre, takto sme to mali do roku 89 a výsledky sa zvyknú definovať takto:
    — odstránili sa veľké ekonomické rozdiely v úrovni okresov a nezamestnanosť
    — ekonomická efektívnosť nezohrávala úlohu, obrovské prerozdeľovacie procesy, relatívne zaostávanie dôchodkov, nízka kvalita vytváranej produkcie, poškodzovanie ŽP
    — diferenciácia medzi regiónmi, rozvoj priemyselných regiónov a väčších miest, marginalizované regióny - pohraničné okresy na juhu a severe Slovenska, okresy východného Slovenska

• Tá os čo som už písal: obec <–> VÚC <–> štát. Súhlasím, že na disparitách regiónov má podiel aj nefunkčnosť stredného článku. Lenže ja tvrdím, že nejaký potrebujeme. Lebo obec sama nikdy nebude robiť regionálnu politiku (To môže len po horizontálnej línii s inými obcami. A aby to bolo funkčné, tak im tam potom nejaký orgán po ceste hore k štátu vytvoríme?). Preto hovorím, že predtým ako povieme zrušiť, odpovedzme na to, či sa nedá sfunkčniť.

A ešte mi nedá. Máme napríklad dvojstupňovú štátnu správu. Stavebný úrad - 1. stupeň obec. 2. stupeň krajský. Aká by bola úspora, keby sme ten krajský zrušili? Analogicky desiatky ďalších úradov. Lebo predsa môže byť každý druhý stupeň rovno na ministerstve.

Beblavy sa hodí do tretieho sektora, tam môže stále niečo kritizovať ale niesť zodpovednosť či robiť kompromisy a politiku sa nenaučil.

Peter, tu som ja zase iného názoru. Beblavý je odborník a on tomu čo predkladá aj rozumie. Keď kritizoval, napr. tie kauzy, tak ono to malo vždy podklad na reálnych faktoch. Ale okrem faktov vidí aj tie širšie vzťahy, politické, ekonomické, dopady atď.

Práve preto je teraz v éteri tá otázka, že prečo sa do toho pustil tak nekompromisne, že surovo zrušiť a argument len úspora a nefungovanie. To je ten štýl Matovič. Lebo ak od niekoho čakáme ucelenú predstavu aj s vysvetlením širších vzťahov, spojenú s nejakou víziou, tak je to práve Beblavý. Preto to prekvapenie.

Na čo konkrétne je odborník? Ako populista sa zachoval pri zrušení poplatku za predčasné splatenie úveru, ale odborný bankový názor nie je taký populárny ako ušetriť krátkodobo klientovi peniaze - toto bol silný populizmus, skúste sa pýtať v odbornej bankovej brandzi už na toto a viem co hovorím.
Akurát mu dôverujú whistlebloweri a má kontakty v transparency international ale toto môže robiť aj z pozície tretieho sektora naďalej…a kritizovať ale utiecť pred zodpovednosťou keď na to príde alebo sa jej rovno vyhnúť.

Teraz by sme museli vypísať zoznam nejakých politikov, roztriediť ich, koho považujeme za odborníka, koho ešte možno, koho nie. A aj tak by to bolo všetko subjektívne, každý z nás má iný meter.

Dokazem ako ekonom vyhodnotit kvality ineho ekonoma, verejnej sprave sa nerozumiem a preto som svoje pochybnosti stylizoval vo forme otazok predovsetkym.
Pri M.B. je to taky siroky zaber co si zobral (socialna oblast, zdravotnictvo, verejna sprava, pravo-korupcia, politicka strategia, ekonomika, bankovnictvo, a btw je vystudovany aj ako babkoherec), ze len tazko mozete povedat na co je vlastne odbornik, skor plava po povrchu.
Ako clovek so skusenostami s projektovou pracou sa v pripade VUC vyslovujem v rovine, ze tento Beblaveho projekt je z projektoveho pohladu nekvalitne pripraveny.
Z odborneho hladiska v nadvaznosti na VUC nech sa vyjadria odbornici (Zitnansky, politologovia a podobne), ale intuitivne, ak maju v zahranici VUC a ich obdoby, preco by sme to nemali mat aj tu? Zdovodnil nejako vecne a odborne zrusenie VUC? Ako ekonom dokonca vyjadrujem vazne pochybnosti nad kvalitou analyzy ktora je urobena pre prepocty ekonomickej efektivnosti zrusenia VUC, totiz nic sa tam nehovori o dodatocnych nakladoch pre mesta a obce a hlavne zjavne takato cost/benefit analyza ma skumat aj nefinancne ale kvantifikovatelne aspekty (tzv. benefity). Benefity z decentralizacie su…
Takze povedzte, je pan Beblavy polyhistor a vsetko vie ci je na nieco aj skutocny odbornik a ak ano tak na co konkretne? Aky specializovany odbornik na verejnu spravu ci politologiu presadzuje zrusenie VUC a podporil to?

Ak by sa predseda musel vzdať mendátu starostu obce, tak by sa v obci museli konať doplňujúce voľby. Zvolený starosta by sa stal opäť poslancom VÚC. V tom prípade by mala jedna obec dvoch svojich zástupcov.

Predsedu VÚC nech si ľudia volia priamo, bude mať väčšiu legitimitu. V Českej republike volia starostov spomedzi seba poslanci. Problémom je, že nie vždy dokonči funkčné obdobie ten istý starosta s podporou tej istej miestnej koalície.

Tak a teraz sa tu namiesto hodnotenia návrhu hádať, či je alebo nie je Beblavý odborník.

Nemám veľmi rád uvádzanie wikipedie ako zdroja, ale narýchlo: https://sk.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Beblavý No a nejako ste pri tých školách zastali v polovici.

Publikačná činnosť: http://www.beblavy.sk/kto-som/publikacie/

Či je v tom dobrý alebo nie a ak je aj najlepší, potom či je dobrý aj ako politik… to prosím nech hodnotí každý sám.

A späť k veci:

Ak sa na toto pozeráte ekonomicky, tak vám samozrejme niečo chýba. Toto je ale politická aktivita. V nej sa teraz analýza hodí len na podopieranie faktov.

Ak chcete vedieť čo je táto aktivita: Práve sledujete cyklus tvorby verejnej politiky v praxi. Nastolenie politickej agendy, potom príprava, potom rozhodovanie, nakoniec implementácia. Teraz sme v druhej fáze. (Inak Beblavý o tom cykle napísal dosť)

Takže deje sa to, že Beblavý si ako aktér osvojil nejakú tému a vidí sa mi, že s ňou koketuje aj PS, debatu by si však nikto nejako nevšimol, preto bola hodená téma takto natvrdo, teraz sa dostala k nám a je prakticky jedno čo budeme písať (aj čo budú hovoriť odborníci), toto má už len “formálny” charakter (formálny nie je správne slovo, ale iné ma nenapadá).

Čiže sa mu podarilo s agendou dôjsť až pred hlasovanie a teoreticky nie je bez šance. Ficova odozva hovorí, že na tom niečo je. Inak by sa ani nevyjadril. Takže teraz môžeme polemizovať či je alebo nie je Beblavý dobrý ako politik.

Môj názor na tému poznáte, nechcem sa opakovať z mojich príspevkov. Či téme rozumiem vás nebudem presviedčať.

Vidíte v jeho publikáciách a vzdelaní niečo k verejnej správe? Hovoríme o odbornosti v súvislosti k verejnej správe…nie k nezamestnanosti a monetárnej politike.
Je tento celý postup ohľadom zrušenia Vec dostatočne progresívny? Čo to vlastne znamena progresivny? Pokrokový! Nuž vidím skôr staré dobré politické spôsoby až spiatocnictvo a prislabu odbornosť. Čize nič nové, škoda.

Posledné čo chcem, je vyzerať tu ako obhajca nejakého politika. Ale teraz neviem, či to myslíte vážne alebo ma len naťahujete.

Beblavý bol štátny tajomník na MP a teraz nehodnotím jeho pôsobenie lebo to ani neviem či bol dobrý alebo nie, Radičová bola vtedy ministerkou, ale k verejnej správe snáď ministerstvo ešte patri. A publikácie, no minimálne Manuál pre tvorbu verejnej politiky, z ktorého sa už aj prednáša na vysokých školách.

Dosť prízemný pohľad na svet.

Dnes je v mode nepouzivat politicku korektnost. Kazdopadne v tretom sektore pracoval a pracuje jeho zena a je to na nom znacne vidiet. Podrobne som to vo svojim prispevkoch aj rozpisal. Viacej by som si ho vazil ak by prisiel s napadom reformovat VUC.

Jasne, tak ked ma v zivotopise, ze sa zaoberal monetarnou politikou ako ako odbornik navrhol zrusit poplatok za predcasne splatenie uveru.
Kedze ma jeden zaznam z verejnej politiky tak ako odbornik na verejnu spravu navrhol zrusit VUC.
Som zvedavy, co dalsie este navrhne zrusit.
Sorry, ale ma riadny nabeh na povrchneho polyhistora.