Voľby do VUC 2017

Voľby do VUC 2017
0

V mesiaci november, pravdepodobne 04.11.2017 budú prebiehať voľby do VÚC v zmysle Zákona č. 180/2014 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 356/2015 Z.z.

Predchádzajúce komunálne voľby do VUC v roku 2013:

• volebná účasť v prvom kole: 17,97 %
  • volebná účasť v druhom kole: 15,52 %

V Nitrianskom kraji, ktorý bol v minulosti známy tzv. veľkou slovenskou koalíciou strán ako Smer, KDH, SNS, namierenou proti SMK, sa teraz črtá zaujímavý boj o kreslo župana.
Každá silná politická strana si navrhuje zatiaľ svojho kandidáta. Tradičná koalícia Smer + KDH je momentálne pre predsedu KDH neprijateľná ( teda KDH svojho kandidáta nepostaví ). SNS plánuje postaviť svojho kandidáta a skúsiť svoju silu v komunálnych voľbách.
Táto situácia, kde všetky silné strany plánujú postaviť svojich kandidátov, výrazne pomáha kandidátovi ĽS - Naše Slovensko. Osobne som presvedčený, že kandidát ĽS bude veľmi výrazným kandidátom a práve jednokolové voľby môžu spôsobiť je ho úspech aj v Nitrianskom kraji.
Jediným výrazným kandidátom, ktorý je schopný politickej konkurencie je súčasný župan. p. Belica ( 2013 - Smer, SNS, ASV ) .
Aký bude teda volebný výsledok ?
Stane sa aj v minulosti výrazne pravicový kraj ďalšou baštou ĽS - Naše Slovensko ?
Je možné vytvorenie volebnej koalície, ktorá by proti kandidátovi ĽS - Naše Slovensko spojila svoje politické sily a podporila jedného, spoločného kandidáta ?

ja ten kraj velmi nepoznam
co si o tom myslis ty? kto su zaujimavi protikandidati?

Ahoj.
si najvážnejším protikandidátom Belicu / Smer / bude Uhrik / ĽS - Naše Slovensko/.
V prospech Uhríka svedčí skutočnosť, že zatiaľ sa v rámci Nitrianskej VUC nevytvorila koalícia, ale každá strana má ambíciu postaviť svojho kandidáta.
Trochu sa obávam scenára z BB v roku 2013.

Dňa 12.05. bol v Nitre organizovaný benefičný koncert v prospech detí, ktoré potrebujú pomoc.
Už na tomto podujatí sa predstavil nezávislý kandidát na župana p. Oremus. Teda boj o kreslo župana v Nitrianskej VUC už začal
.

Smeráci si zato môžu sami , radšej obetujú jeden maximálne dva kraje (pochybujem že uhrík vyhrá nie je taká silná osobnosť ako kotleba) aby mali zaručené ostatné kde by im hrozilo nebezpečie zo strany spojenej opozície resp. scenár prezidentských volieb fico vs kiska. Nechcú ukázať slabosť a taktiež nechcú naštrbiť fungovanie dokonalého korupčného nástroja v ktorom majú doteraz od komunálnych až po celoslovenské všade zastúpenie .

Z viacerých stretnutí s ľuďmi robiacimi v Nitrianskom kraji regionálnu politiku si myslím, že strana Smer určite nepustí kreslo župana v Nitre bez boja. Je to rodný kraj premiéra a Smer tu má pevne etablované štruktúry moci. A tie pracujú veľmi efektívne.

[quote=“Badi, post:1, topic:2771, full:true”]
veľkou slovenskou koalíciou strán ako Smer, KDH, SNS, namierenou proti SMK, [/quote]
Keď NR kraj znovu obsadia Maďari, asi sa vrátia obavy z vtedajšieho maďarského župana.

Ja osobne zastávam názor, ktorý nie je z mojej hlavy, ale zdá sa mi logický - jednokolové voľby županov presadil vo vláde Most-Híd, aby sa tak zvýšili šance maďarských kandidátov v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Obetovali BB VÚC, kde by proti p. Kotlebovi aj tak mali problém vyhrať (to by sa stalo jedine v prípade, že by bola široká koalično-opozičná dohoda na jednom prijateľnom kandidátovi). Osobne ma to veľmi mrzí, keďže pochádzam práve z BB kraja, teraz je to ale len v rukách voličov, a najmä niektorých kandidátov, aby sa vzdali v prospech niekoho, kto má väčšie šance. Možno podobná situácia je aj v NR VÚC. Aké šance tam teda má maďarský kandidát, ak sa smiem spýtať ľudí, čo to sledujete tam?

To čo ste napísal je samozrejme taktiež aktuálne. SMK je v južných okresoch Nitrianskeho VUC tradične silná s disciplinovanými voličmi.
Ja som poukázal na situáciu, keď každá z aktuálnych strán hrá na svojom piesočku + “nezávislý kandidát” tzv. Nitrianskych mravcov a vôbec neriešia, že týmto nekoncepčným postojom nahrávajú kandidátovi ĽS - Naše *Slovensko.

[quote=“Badi, post:9, topic:2771, full:true”]
Ja som poukázal na situáciu, keď [/quote]
Tak si nalejeme čistého vína.
Keby existovalo druhé kolo a bolo by to SMK / Most proti LS - NS.
Čo by sme robili?

Žiadny problém v rozhodovaní, samozrejme Maďarov. Daj niečo ťažšie.

Tí, čo si v Nitre pamätajú maďarského župana to rozhodne nebudú brať takto samozrejme.

Nemyslím, že jednokolové voľby presadil Most - Hid… v tomto sa stretli záujmy Smeru a Mostu…

… celkom určite dve županské miesta v TT a NT boli tou príčinou, prečo sa most rád a intenzívne pripojil… v prípade ak sa dohodnú SMK a MOST na jednotnom kandidátovi tak bude mať aj Smer veľký problém udržať si tieto županské miesta …

v Nitrianskom VUC je 70% občanov slovenskej národnosti a 30% maďarskej… aby slovenský kandidát sa presadil proti maďarskému potrebuje v prvom kole podporu takmer 50% občanov slovenskej národnosti a to podľa mňa nenmá teraz nikto ani Belica po 16 rokoch v úrade…

… ak ale maďari postavia dvoch podobne silných kandidátov a SNS, Smer, SaS, KDH pôjdu so svojimi a budú aj atraktívny nezávislí kandidáti vznikne situácia, kde môže vystreliť ktokoľvek aj motyka … (reálne nemyslím, že má Uhrík šancu napriek silnému extrémizmu v Nitrianskom kraji …

Celkom si to vystihol. Ak pôjdu všetci samostantne, tak má šancu v podstate každý. To si uvedomujú všetci. Len nezdielam Tvoj optimizmus ohľadne Uhríka… . Sám som prekvapený, akú má podporu. Predpokladám, že ĽS-Naše Slovensko bude mať disciplinovaných voličov. Samotný výber kandidátov je biedny a jediný nezávislý prešiel už toľkými politickými stranami…

nie je to môj kraj, ale aj podľa celonárodnej podpory LSNS počítam podporu 10-15% verných hlasov… čo mi tak vychádza v Nitrianskom kraji na 20 000 …

Netreba zabúdať, že jeden z dôvodov zrušenia druhého kola bola skúsenosť v BB z minulých VUC… tak totiž verný smeráci v prvom kole prevalcovali ostatných kandidátov a Maňkovi chýbalo pár sto hlasov na zvolenie … akurát, kým vo Francúzsku to v druhom kole spočítali LePenovcom, v BB to v druhom kole spočítali Smeru… ten rast o 40 000 hlasov pre Kotlebu boli protestné hlasy proti arogancii Smeru medzi prvým a druhým kolom volieb, keď si na súmračnej odfajkli ďalšieho župana a BB odložili do kolonky naši župani … (podľa mňa Smeráci stále vychádzajú z toho, že keď nájdu “nearogantného” kandidáta a Fico sa s ním niekoľko krát prejde po kraji a problémových oblastiach a povie to je náš kandidát, tak proste viac hlasov ako Kotleba dostať musia, pretože podpora Smeru a 2 krát väčšia ako LSNS)

S ohľadom na podporu celonárodnú a politickú situáciu vidím Uhríkovú podporu tak na 20-25000 maximálne, Kotlebovu ako župana na 40 000 … otázka je či takýto počet hlasov bude alebo nebude stačiť na miesto župana a o tom nerozhoduje Uhrík ani Kotleba ale zisk ostatných kandidátov a najmä ich počet…

Áno, súhlasím. Koaliční partneri by to samozrejme nepodporili, keby im to nevyhovovalo. Ja som proste len počul “v kuloári”, že ten prvotný spúšťač bol Most-Híd, ale to je samozrejme jedno…

SMER-u by to mohlo tiež vyhovovať, osobitne možno v Bratislavskom samospravnom kraji…Hoci tam tento rok bude kandidovať p. Ftáčnik ako nestraník.

Všetko je ešte otvorené. Aj keď všetci majú chuť ísť do volieb zo svojimi kandidátmi, z kuloárov už presiakli informácie, že sa začínajú opatrné rokovania…

Komunálne som nikdy nenavštívil,ale tento krát určite pojdem podporiť Míňa.:wink:

V súčasnej dobe a po viacerých rokovaniach je reálne možná pravicová koalícia vo voľbách do Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hoci názov pravicová koalícia vyzerá na prvý pohľad veľkolepo v skutočnosti je jej reálna sila malá. Teda je schopná zabojovať o malý počet kresiel. Vo všeobecnosti sa očakáva duel Belica verusu Uhrík v pozadí s Oremusom.

To je veľmi smutné. Bavíme sa pritom o jednom z najrozvinutejších regiónov na Slovensku. Nitriansky kraj (a hlavne po príchode Jaguar Land Rover) bude špičkou Slovenskej ekonomiky a takí prihlúpli ľudia tu žijú. Pritom Maďari v prezidentských volbách zlomili väz Ficovi a teraz nám v kraji s tak veľkou maďarskou populáciou hrozí smerák vs. nácek. Smutné, fakt smutné :confused: