Voľby do VÚC v BA

Voľby do VÚC v BA
0

Nevyrástli, boli tu už dávno. V rozhovoroch s mnohými staršími ľuďmi som mohol počuť akí sú židia zlí a že za Tisa bolo najlepšie. Dnešní fašouni sú len dôsledkom výchovy ich (pra)rodičov, že sa teraz zdá že sa vynorili odnikiaľ je iba dôsledkom toho že Kotlebovi prešla registrácia strany, že s nástupom internetu dostali perfektné médium na šírenie svojich ideí a že sa osmelili vystupovať aj verejne keďže sa v rámci “slobody slova” v spojení s neschopnou políciou prestalo s ich trestaním. Áno, Tí kandidáti sú zúfalstvo, ale aby človek volil nácka nestačí aby bol sklamaný z iných politikov - aby volil nácka, musia sa mu páčiť ich názory na židov, cigáňov, na SK štát,… skrátka musí byť náckom. Aj Vy ste sklamaná, aj ja som sklamaný, no nevolíme náckov. Skrátka, nacizmus je v našom národe zažraný, no až kým neprišla ĽSNS tak jeho sympatizanti boli rozdelení medzi SNS, HZDS a KDH.

Pekné zjednodušenie, ale ja som nenapísal, že by čitatelia bulváru malli oslabené kritické myslenie. Napísal som, že oslabené kritické myslenie majú voliči Huďa.

Takže ak si Huďo myslí, že ešte nejakých nachytá, trebárs cez šírenie hoaxov cez bulvár, tak už veľmi nemá šancu.

Samozrejme, že ľudia potrebujú slušnú alternatívu a tá nám tu všetkým dnes zúfalo chýba. Ale ktokoľvek, kto dokáže dospieť k záveru, že voľba fašistov by mohla byť riešením čohokoľvek, robí zúfalo zlý záver. Jednoducho záver, ktorý je výsledkom oslabeného kritického myslenia.

Asi treba vymeniť ľud, či? Naši starí rodičia bojovali proti fašistom v povstaní, lebo nie všetci boli fašisti, viete? Vďaka našim starým rodičom bolo referendum o vstupe do EÚ úspešné, lebo mladí si nenašli čas, aby hodili lístok do urny - pozrite si vekovú štruktúru účastníkov referenda : našim babkám a dedkom záležalo viac na našej budúcnosti? Ale vy dokážete s prehľadom onálepkovať Slovákov ako náckov,lebo to majú zdedené po svojich starých rodičoch? Mohli by sme diskutovať s rešpektom a toleranciou, toto fórum by si to zaslúžilo.

Povedala som niekde, že voľba fašistov je riešením? Máme tu 80% nevoličov - to je riešenie! Viete, prednášam Kritické myslenie a mám ako jedna z mála na Slovensku aj štátnicu z kritického myslenia…lebo mnohí nevedia čo vôbec je kritické myslenie a akýkoľvek názorový oponent je zotretý nedostatkom jeho kritického myslenia. Keď som bola vo Francúzsku na stáži, maturanti písali maturitnú esej na tému: Kantov ontologický prínos pre môj život. Koľkí by u nás zmaturovali?! Ale vieme donekonečna verklikovať o potrebe kritického myslenia! To by sme museli niečo aj od Kanta prečítať, a aj pochopiť viete?

Povedal som ja niekde, že ste niečo také povedali? Bavíme sa predsa o voličovi, ktorý dokáže voliť fašistov a jeho kritickom myslení, nie o vašom.

Teším sa, že sa niekto zaoberá na Slovensku kritickým myslením do tejto hĺky, pretože na to, aby sa to raz skutočne implementovalo do vzdelávacieho procesu, potrebujeme odborníkov, ktorí to budú mať prežuté zo všetkých strán.

Francúzsky systém štrukturovaného písania esejí som trochu ochutnal v rámci vyšších kurzov francúzštiny, kde od nás požadovali v rámci expression écrite, aby sme sa vyjadrovali tak štrukturovane, ako to dokážu francúzski žiaci v rámci maturity. Veľký rešpekt k ich systému.

Okrem toho rešpektujem aj americký systém testovania verbálneho uvažovania, najmä v rámci LSAT testov používaných pri výbere budúcich právnikov. Určite užitočnejšie, než testovať z toho, ako sa kto nabifľoval predpísané fakty z histórie, ako keď na právo vyberali nás. To hlavné, čo by právnická škola mala dať právnikovi, a čo naše školy právnikom nedávajú, je schopnosť strukturovane myslieť a argumentovať. Z nejakého podkladu (právny predpis, judikát) vytiahnuť všeobecnejšie pravidlo a dokázať ho aplikovať alebo neaplikovať na analogický skutkový stav.

Všetko toto, štruktúra, disciplína a poctivá argumentácia, vedú k tomu, či niekto dochádza k poctivým záverom vo svojich úvahách. Oveľa viac, než len nejaká poznatková báza, ktorá sa toľko tlačí v slovenskom školstve.

Ľudia, ktorí sú schopní voliť fašistov, práve často vynechávajú poctivú mentálnu prácu pred záverom o tom, že to je tá správna voľba. Vidno to z toho, akým spôsobom argumentujú. Nie že by ich argumenty boli úplne hlúpe, ale majú v tom úplný šalát, nemajú hierarchiu argumentov, priahajú voz pred koňa, opúšťajú argument uprostred debaty a preskakujú na iný, aby nemuseli pripustiť jeho slabosť.

Neviem, či toto, čo som popísal, predstavuje nejaké verklíkovanie o kritickom myslení. Je v tom aj odpoveď, ku ktorej som dospel po rokoch uvažovania na tému, prečo sa niekto stane fašistom, a iný nie. Žiaden F faktor, ale jednoducho oslabené kritické myslenie.

Som rada, že sme si to taktok vysvetlili :slight_smile: Začínam byť už alergická na KM, lebo ho už mnohí používajú ako cieľ a nie ako tool, ako mentálnu výbavu na terapiu zdravej občianskej spoločnosti. Chcem iba dovysvetľovať, prečo KM (ani oslabené) nestačí. Sociológovia bijú na poplach, lebo podľa sociologického výskumu „Názory občanov na budúcnosť Slovenska“ (J. Bunčík, R. Džambazovič, M. Hrabovský, J. Sopóci, Bratislava 2009) len 5 % respondentov vyslovilo spokojnosť s činnosťou verejnej správy a úradov, 10% nespokojných a 85 % od nich ani neočakáva už žiadnu podporu a pomoc!? Nie som včerajšia, aby som si myslela, že by sa za 8 rokov situácia zlepšila, skôr naopak, zhoršila sa. Medzi nespokojnosťou a radikalizáciou spoločnosti je len tenká a krehká hranica. Od radikalizácie k extrémizmu už len krôčik. Môže sa stať, že o rok v poslaneckých laviciach obecných zastupiteľstiev budú sedieť takí, ktorí ponúknu veľmi jednoduché a rýchle riešenia až budeme všetci plakať. Preto musíme zabojovať o tých 80%…a potom aj o tých na tej opačnej strane. Musíme im zobrať agendu, témy a nastoľovať vlastné. Lebo doteraz furt len reagujeme, sme o krok vzadu.

Tak to je velka pravda a podotykam bohuzial.

Ano, mnohí to vyriešili odsťahovaním a hovoria že už sa nikdy nevrátia a ja sa im vôbec nečudujem. Jana, rešpekt a tolerancia neznamená že budem ignorovať čo vidím a počujem. A všade v momoj počujem ľudí v pokročilom veku ako hovoria o židoch a Tisovi a nie dnes, ale celý život. Akceptovať realitu a nepopierať ju napriek tomu že to nieje politicky korektné sa tiež volá krytické myslenie.
A nevyťahujme tu prosím ako “argument” kto akú školu ukončil (znie to ako nadraďovanie a poučovanie okrem iného) lebo všetci vieme aká je kvalita školstva na SK a ako ľahko sa dá ukončiť akákoľvek škola (ak ste vyštudovala na Cambridge tak sa ospravedlňujem), ale debatujme na zaklade argumentov.
Lebo naozaj nerozumiem na základe akej logiky vyvodzujete že tu niekto tvrdí že všetci boli fašisti a že všetci Slováci sú náckovia. To by som, teraz po tej fakt dôležitej informácii, čo ste ukončila a že ste prečítala Kanta, fakt rád vedel ako sa dá dospieť k takému výsledku. Taktiež vekové zloženie referenda o vstupe do EU ešte zďaleka nieje popretím toho čo som povedal (a povedal som že tých 8-10% náckov to má z výchovy a že je to zažraté teda súčasťou nášho dedičstva) lebo dôvododov prečo si mladí nenašli čas (čo je vlastne celkom výstižný popis) môže byť desiatky a vyššie percento starších ľudí v referende (privítam link na štatistiku vekového zloženia) zďaleka neznamená že išli hlasovať všetci a všetci za. (mimchodom účasť bola mizerná a 6% bolo proti čo dosť sedí s Kotlebovou podporou, a len tak pre zaujímavosť to znamená, že za vstup sa vyjadrilo dokopy len niečo cez 49%).
Takže súhlasím, prosím diskutujme s rešpektom a toleranciou.
Takže ešte raz - veľa ľudí sa zúčastnilo SNP a veľa hlasovalo za vstup do EU. Veľa ľudí bolo ale aj aktívnymi členmi Hlinkovej gardy. A bojovali na strane nacistiv a židov posielalali do lágrov. Asi zanechali aj nejakych potomkov po sebe nie? Od 90-tych rokov od pádu komunizmu po uliciach defilujú skíni a kvety na Tisivom hrobe nezasichajú. Takže preto tvrdím, že nevyrástli len tak z ničoho ale sú našim dedičstvom. Áno nieje to dedičstvo na ktoré sa pekne spomína, ale že sa nám nepáči neznamená že ho budeme ignorovať. Volá sa to krytické myslenie.

Áno, ale radikalizáca neznamená fašizácia. Radikalizmus má rôzne formy. Typický príklad sú útoky Srbov a Rumunov na parlament. Aj oni sa zradikalizovali no nezačali hajlovať a ručať ako paviáni na turistov zo saudskej arábie, ale zobrali buldozer a palice a zautočili na tých s kým neboli spokojní. Naši Kotletisti ale v tom parlamente sedkaju a kydajú na Moslimov, Židov, EU, Cigáňov, USA, … Tak s kým sú teda voliči kotletu nespokojní? Zrejme s tými na koho kydajú ich idoly.

Ako tak čítam, vy sa dokážete meritórne so 100% istotou vyjadriť aj k sociológii,stratifikácii spoločnosti a a nakoniec aj k tomu, čo si mám myslieť. Som za komunikáciu, ale ak sa zvrháva na argumentáciu ad hominem, tak tam končím, lebo to má už veľmi ďaleko od kritického myslenia.

Argumentácia ad hominem, nemyslíte? Čo bolo ad hominem na mojich príspevkoch?
A opakujem otázku ako ste teda prišla k záveru že tvrdím, že všetci boli fašisti a že všetci Slováci sú náckovia a že nediskutujem s toleranciou? Lebo z vaších otázok to vyplíva, ak by ste si nemyslela že to tvrdím, tak by tie Vaše tvrdenia a otázky nemali zmysel.
Ja som len vyjadril presvedčenie, že súčasní náckovia majú pôvod z minulosti, nijak som tým neútočil na Vás a podobne ako @PeterKocvar aj ja som sa dočkal rôznych obvynení a tak je normálne že žiadam aby ste mi vysvetlili prečo ste mi ich adresovala. Nemusíte s mojim názorom súhlasiť ale nemusíte ma kvôli tomu nálepkovať.

Je to veru neprehladne, hlavne teraz ked sa SMER rozhodol podporit Ftacnika (i ked jeho reakcia je ako “ja nic, ja muzikant”), a Krajcera SMER nakoniec nepodporil.
Zato Krajcera teraz podporila Radicova, napriek tomu ze v poslednom prieskume bol az niekde na piatej - siestej priecke.

Tak ako som uz hore vyssie pisal, asi najlepsou volbou bude p. Droba. :wink:

mne to tiež takto vychádza - vyzerá ako najmenej podozrivý relevantný kandidát na župana

No, ono to vyzera ze sance ma celkom slusne.

no, ja dúfam, že je zvoliteľný, ak sa zmobilizuje dosť ľudí… inak, z trojice Droba, Frešo, Kusý má každý z nich prieskum, v ktorom je druhý za Ftáčnikom…

Odkial su to cisla? Zdroj?

toto je odkiaľ tento prieskum ?

To som nasiel na nete a je to z tohto clanku.