Voľby do VÚC v ZA

Voľby do VÚC v ZA
0

Celkom sa mi páči ako sa rozbehla diskusia k voľbám v iných krajoch, tak by som privítal nejaké insiderské pohľady a typy z nášho kraja, keďže moc do tej regionálnej politiky nevidím…

Vo VÚC Źilina je to pomerne nekomplikované a vo voľbách by sme sa mali zo všetkých síl pokúsiť:

1. poraziť J. Blanára (Smer) ako kandidáta na župana, a
  2. v jednotlivých obvodoch nepustiť kandidátov Kotlebovej ĽSNS do zastupiteľstva.

V prípade voľby župana zmena na jednokolovú voľbu zrejme znamená, že župa je doživotný darček J. Blanárovi, keďže v roku 2013 bol zvolený už v prvom kole s 54 percentami a po novom mu aj najlepší výsledok pod 50 percent zaručuje znovuzvolenie, zatiaľ čo hlasy opozície a trieštia medzi ostatných kandidátov. Šancu by som však videl v hlase pre Eriku Jurinovú (OĽANO) ako najsilnejšiu kandidátku opozície, ak sa ľudia zachovajú takticky a nepôjdu proti Blanárovi podporovať relatívnee obskúrny zvyšok opozície. Kandidát fašounov s rovnakým menom, ako cyklista zo Žiliny,tu našťastie nemá šancu.

Súboj s ĽSNS priamo v regióne tu ešte nebol, ale v obvodoch vidím veľa nezávislých kandidátov, ktorí si pre seba zvyknú robiť meno priamo medzi známymi a spolupracovníkmi v obvode, takže treba dať hlas tým, ktorých buď poznáte, alebo u nich vidíte najväčšiu šancu predbehnúť kotlety. Pomôže aj pozrieť sa na výsledky z roku 2013, aby sme vedeli, koho má najväčší zmysel podporiť. U mňa v Čadci by som rád volil kandidátov pravicovej koalície, ale keďže tí pravidelne ostávajú pod čiarou, vyberiem si zrejme z rozumných nezávislých a pravdepodobne vynechám istého pána doktora, ktorý ma po prejavení nesúhlasu s jedným jeho blogom poslal do prdele. :slight_smile:

Na včerajšom stretnutí pár dobrovoľníkov zo Žiliny sme riešili aj situáciu pred volbami do VÚC a rozhodli sme sa pre nasledovné odporúčania:
1. Vo volbách župana hlasovať za kandidátku Eriku Jurinovú (koalícia Oľano, SaS, KDH, OKS, Nova).
K dispozícii máme len jeden prieskum, v ktorom ale E. Jurinová zaostáva za J. Blanárom len o cca 0,6% (31,6% vs. 32,2%), vidíme teda veľkú šancu, že by po 3 volebných obdobiach mohlo dôjsť v našej župe k zmene, čo by bola vec ešte pred nedávnom nevídaná!
2. Ďalej upozorňujeme na mimoriadnu dôležitosť hlasovať aj vo volbách do zastupitelstva, nakoľko hrozí masívny nástup kandidátov Kotlebu (na porovnanie v posledných volbách 2013 kandidovali za Kotlebu 3 kandidáti, v tohtoročných volbách je kandidátov Kotlebu až 48! (volí sa celkom 57 poslancov)). Prepokladám, že situácia v ostatných župách je obdobná. Dôležité je aby ste využili všetky krúžky, ktoré môžete vo volbách dať - napr. vo volebnom obvode č. 11 (okres Žilina) sa volí 13 poslancov, t.z., že môžete krúžkovať až 13 kandidátov (Pozor, nie viac, inak je váš hlas neplatný!) Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, koho krúžkovať, doporučujeme určite Petra Cibulku (nezávislý) a do maximálneho počtu možných krúžkov doplniť kandidátov koalície Oľano, SaS, KDH, OKS, Nova.

Pre info ešte dopĺňam volebné obvody, počty poslancov, koľko sa volí a počet kandidátov + príp. doporučenia:

1. Volebný obvod č.1 - okres Bytča: volia sa 2 poslanci, kandiduje 16. Krúžkuješ 2 kandidátov!
  2. Volebný obvod č.2 - okres Čadca: volí sa 8 poslancov, kandiduje 47. Krúžkuješ 8 kandidátov!
  3. Volebný obvod č.3 - okres Dolný Kubín: volia sa 3 poslanci, kandiduje 23. Krúžkuješ 3 kandidátov!
  4. Volebný obvod č.4 - okres Kysucké Nové Mesto: volia sa 3 poslanci, kandiduje 25. Krúžkuješ 3 kandidátov!
  5. Volebný obvod č.5 - okres Liptovský Mikuláš: volí sa 6 poslancov, kandiduje 39. Krúžkuješ 6 kandidátov!
  6. Volebný obvod č.6 - okres Martin: volí sa 8 poslancov, kandiduje 54. Krúžkuješ 8 kandidátov!
  7. Volebný obvod č.7 - okres Námestovo: volí sa 5 poslancov, kandiduje 25. Krúžkuješ 5 kandidátov!
  8. Volebný obvod č.8 - okres Ružomberok: volí sa 5 poslancov, kandiduje 29. Krúžkuješ 5 kandidátov!
  9. Volebný obvod č.9 - okres Turčianske Teplice: volí sa 1 poslanec, kandiduje 9. Krúžkuješ 1 kandidáta!
  10. Volebný obvod č.10 - okres Tvrdošín: volia sa 3 poslanci, kandiduje 21. Krúžkuješ 3 kandidátov!
  11. Volebný obvod č.11 - okres Žilina: volí sa 13 poslancov, kandiduje 89. Krúžkuješ 13 kandidátov! Doporučujeme krúžkovať: Peter Cibulka (nezávislý)!

Ak máte nejaké ďalšie návrhy, koho podporiť, sem s nimi. Čas sa kráti. Rozhodne ale choďte voliť a využite svoje právo na maximum. A zoberte aj dedka s babkou :grinning: