Voľby do VÚC

Voľby do VÚC
0

Tak sme sa pomaly dočkali ďalších volieb do VÚC.

Ako sme si všetci iste všimli, vďaka súčasnej vláde nás tento rok čakajú už len jednokolové voľby. Neviem ako vy, ale ja osobne to vnímam ako oklieštenie mojich demokratických práv. V prvom kole som (doteraz)mohol dať svoj hlas kandidátovi, ktorý bol podľa mňa najlepším riešením, v druhom kole tomu, kto sa mi predsa len zdal lepší ako jeho protikandidát.

Avšak Banská Bystrica má väčší problém!

Predpokladám, že väčšina čitateľov tejto stránky si(rovnako ako ja)želajú zmenu na poste župana. Tým ale prichádzame k prirodzenej otázke kto by mal súčasného župana nahradiť.
Myslím, že by to mal byť človek nielen odborne schopný na takúto funkciu, ale aj človek schopný integrovať rôzne politické sily. Nebolo by od veci ak by sa aj predstavitelia PS oficiálnejšie vyjadrili koho by vedeli v Banskej Bystrici podporiť.

Ide totiž o veľa! O nič menej ako o budúcu podobu BBSK.

Podľa mňa je najvhodnejším kandidátom na túto funkciu pán docent Martin Klus, spoločný kandidát strán SaS, OĽaNO, NOVA, KDH a OKS.
Nepridá sa aj Progresívne Slovensko?

Spočiatku som bol za Luntnera, ale keď som zistil ako rozpráva, nevymedzuje sa jednoznačne proti Kotlebovi a ešte odmietol podpísať to vyhlásenie, pričom do úvahy chce brať len výsledky prieskumu, ktorý si on sám zadáva, tak padol na tretie miesto a tiež si myslím, že Klus je najlepšia voľba, podstatné je však aby neboli 3 hlavní protikandidáti a aby sa vzdal aspoň 1.

Konečne jeden prieskum, ktorý nevyhral Kotleba. Ešte keby v tomto prieskume poskočil Martin Klus…všetko by bolo v poriadku.)

Osobne preferujem pána Luntera. Čisto subjektívna pocitová záležitosť.
Pán Klus je mladý a ambiciózny. Ešte bude sa mať čas a priestor uplatniť.
Podľa seba to vnímam tak, že ľudia už sú trocha alergický na stranícky nominovaných kandidátov.
I v tomto má pán Lunter navrch.

Čo sa týka podpory Progresívneho Slovenska, na začiatku som tiež uvažoval, že by bolo vhodné, aby vyjadrilo svoju podporu. Avšak momentálne som v tomto opatrný. Za prvé, podpora PS môže kandidátovi odplašiť potenciálnych voličov, ktorým je PS nesympatické alebo proste nechcú kandidáta podporovaného nejakou stranou. Za druhé, podporou niekomu jednému konkrétnemu sa PS určitým spôsobom pre niekoho a proti niekomu vyhraní. Neviem, či v tomto prípade je akurát pán Klus správna voľba.

v BB kraji nezijem, takze to riesim len z pohladu ze hocikto iny ako kotleba. mne na luntnerovi je to nevymedzenie prave sympaticke. on vlastne hovori ze kotleba nie je zupanom lebo ho zvolili fasisti, ale chape ze su to zvacsa normalni slusni obcania, frustrovani realitou a on teda stoji o hlas kazdeho slusneho volica. niekto to moze vnimat ako kalkul ako su ulovit volicov z kotlebovho rybnika, ale podla mna to mysli uprimne.

klus u mna nie, cisto subjektivne, je zo vsetkych kandidatov najmenej sympaticky (vratane exotov ako saktor, urbani a kotleba) a nechapem ako taky anti-charizmaticky clovek sa moze realne uchadzat o hlasy volicov.

podla mna PS by mohlo vydat neutralne vyhlasenie v zmysle ze podporuje akehokolvek kandidata ktory uznama principy demokracie a humanizmu. podla mna na komunilnej urovni politicke strany na slovensku dlhodobo nefunguju a strany ktore sa postavia za nejakeho kandidata tak robia vacsinou so zistnych dovodov.

Najvačší problém(aspoň podľa mojho názoru)je v tom, že sa dvojkolová voľba župana zmenila na jednokolovú. Inak by som mohol v 1. kole voliť Klusa(vy Luntera) a v 2. kole by sme sa rozhodli podľa toho kto môže poraziť Kotlebu.

Žiaľ, o túto možnosť nás súčasná koalícia obrala.

Dnes som na rádiu Actual zachytil, že aj Smer podporuje pána Luntera.

Ak bude tento kandidát jedinou možnou alternatívou(podla preferencií)voči Kotlebovi, tak ho budem voliť aj ja.

Hlavne si veľmi prajem, aby bol súčasný župan vymenený.

Ja som bol od začiatku ako ohlásil kandidaturu, za pána Luntera. Dnes, keď jeho podporu ohlásila strana Smer, a on ju (zrejme) bez “mihnutia oka” prijal, už teda váham, a zrejme bude moja podpora smerovať pánovi Klusovi (ešte je to, samozrejme, čerstvé a musím si to zanalyzovať). Nie preto, že by som mal niečo proti pánovi Lunterovi, stále si ho vážim a obdivujem za jeho podnikateľský (aj životný) príbeh. Ale podporu strany Smer vidím len ako ďalšiu čistú vypočítavosť Fica a spol. (lepšie to vystihuje české slovíčko “vychcanost” - prepáčte za expresívnosť).

Samozrejme, v prípade, že bude len možnosť Lunter alebo Kotleba, tak tam je moja voľba jasná, ale v prípade, že by ostal aj pán Klus, tak moje presvedčenie mi nedovolí voliť kandidáta, ktorého podporuje strana Smer.

dvojkolovy system je na dlhsiu debatu. volby do VUC boli doteraz vzdy na okraji zaujmu medii aj volebnej ucasti a zrusenie dvojkoloveho systemu aspon vyvolava dojem ze o nieco ide a obcania si zacnu vazit svoj hlas a svoju zodpovednost. riesenie je to ale stale nesystemove a z dlhodobeho pohladu neefektivne, lebo nezaujem o VUC vyplyva z celkovej umelosti tychto utvarov ktore nemaju nic spolocne s historickymi regionmi. v tomto som celkom rybnickovi fandil, lebo zmysluplna reforma verejnej spravy a decentralizacia by mohli vyriesit kopu dlhorocnych problemov na slovensku. tajne dufam ze nejaka relevantna politicka strana tento jeho napad si osvoji a podari sa to presadit.

Smer (Pellegrini) má u mňa vyhlásením podpory Lunterovi malé nepodstatné plus. Zachovali sa pragmaticky a racionálne. Osobne dúfam, že to Lunterovi viac hlasov pridá ako uberie.

PS dnes podporilo Luntnera, mohli ste aspoň počkať, kým si nechajú vypracovať tie prieskumy a nie ho podporiť hneď po Smere. Ale dôležité je poraziť Kotlebu, ostatné je druhoradé.

presne tak…základ je poraziť súčasného župana…a hlavne sa nespoliehať na to(ako pri predošlých voľbách),že ho porazí aj vrece zemiakov…

Terez by to mohlo vyjsť. Ešte by sa mohla pridať SNS.

Tak ja práve dúfam, že SNS sa nepridá, tá je dosť skompromitovaná, stačí že ho podporil SMER.:grinning: Ja skôr dúfam, že ak bude Kotleba kandidovať, Klus sa stiahne a podporí ho SAS a OĽANO.

Taký taktik aký je na úrovni fica, to som ešte nevidel. Zo začiatku mu bola jasná jedna premisa ani bratislavský ani bystrický(mičev bol do počtu) nezískajú. Ale ani jeden nemôžu prenechať opozícii (to by im zničilo všetky kšefty a zároveň ukázalo aký sú slabý). Začalo to zrušením dvojkolovej voľby, potom stačilo iba rozdeľ a panuj. Krásny príklad je v bystrici (mimochodom prieskumy sú cucané z prsta napr. vo februári sa pri prakticky žiadnych zmenách v kampani umiestnoval mičev druhý teraz je zase lunter) z podporou počkali, pofinancovali mičeva a dali podporu lunterovi (ktorý sa nepodpísal pod memorandum klus-mičev). Za mňa je fico ačkovy politik, on ako uhrá nakoniec krajte proti opozícii a ešte z toho niečo získa bude niečo úžasné, samozrejme z hľadiska politiky nie následkov. Nechcem nič vravieť ale všetci politici od matoviča cez danka,bugára,kotlebu,sulíka sa na fica v tomto nechytajú. Zaujímalo by ma kde sa zaradilo PS keď hneď po smere vyjadrilo lunterovi podporu ako keby to bol nejaký signál.

Peto a co ak Kotleba kandidovat nebude? Otazne je ci podpora SMERu nie je skor pre Luntera bozk smrti. Ved vdaka komu je tam Kotleba dnes?

Milan ja sa obavam ze PS bude doplnok do koalicie so SMERom ked predpadne vo volbach MOST alebo SNS. Bude to druha SIET. Pan Stefunko nikdy jednoznacne nepovedal ze nepojde so SMERom. Tak ako to v minulosti nepovedal Bugar hoci jeho spolustranici to vyhlasovali ale potom sklopili usi a isli so SMERom vid. vecne znepokojena Zitnanska.

Ak Kotleba nebude kandidovať, tak každý bude môcť voliť toho koho chce a je to Luntnerova vec, že prijal podporu Smeru a bude z toho znášať pozitíva aj negatíva. Jedine, že by Kotleba postavil nejakú bábku z ĽSNS a ukázal by svojej sekte voľte jeho, vodca to chce. Tak potom by som aj v tom prípade volil toho s najväčšou šancou.
Čo sa týka PS a Smeru, ja som sa už zmieril s tým, že PS nevylúči na 100 percent Smer. Potom zas dopadnú ako Sulík, ktorý vylúčil Smer, ale šiel by do vlády s SNS a Kollárom, čo vôbec nepovažujem za menšie zlo. Ak bude možnosť poskladať vládu bez Smeru, SNS, Kollára a Kotlebu tak super, konečne máme normálnu vládu. Ak nie tak potom treba poskladať to možné najnormálnejšie. 100 percente vylúčiť by sa mal len Kotleba, lebo len on nepatrí medzi demokratické strany. Ak by voľby nevyšli podľa vašich predstáv, tak potom čo? Volíme znova, kým dopadnú tak ako vám vyhovujú? To už nie je demokracia.
Práve som sa dočítal, že Kotleba sa pokadil.

Tak každý bude môcť voliť koho chce.
:joy:To je v BA, ja som myslel, že už to vzdal v BB.

Peter zjavne si neuvedomujete akym zlom je SMER. Ak Vas nazor bude oficialnym stanoviskom PS vo vztahu k SMERu tak budem kazdeho odhovarat od toho aby volil PS. A mimochodom ak sa chce PS sustredit na mestskeho volica a jednoznacne nevylucia SMER tak dopadnu ako SIET ktora mala v prieskumoch celkom slusnu podporu ale stacil jeden ples Spisiakov kde pripity Prochazka povedal dve vety a vsetko sa im zrutilo.
Po tom co SMER vystraja ked este niekto pripusti spolupracu s nim tak je to uz divne. Mimochodom aj kauza na skolstve ide podla scenara SMERakov. SNS nema potencial nieco take vymysliet hoci si to nakoniec odniesli.
Este posladna vec. Je rozdiel ked ma ta zla strana 8% a ked ma 28%. Takzer ak bude vlada dajme tomu Sulikova zlozena z dnesnej opozicie a budu musiet zobrat Kollara ktory bude mat 7% tak radsej jeho ako SMER.

Ja viem dobre, čo je Smer. A tiež som mal taký názor ako ty ešte pár mesiacov dozadu. Stačí si otvoriť tému spolupráce so Smerom a pozrieť moje príspevky. Ale ako by som to povedal, začínam si uvedomovať politickú realitu. Proste neverím, že koalícia SAS+OĽANO+PS+Kollár+Most+SNS+KDH má nejakú životnosť, aj s menšími obmenami a už vôbec neverím, že to bude nejaká slušná vláda o ktorej hovorí Sulík. Som presvedčený, že ak si bude mať PS vybrať medzi Smerom a SAS, tak si vyberie SAS. Takisto si uvedomujem, že ak by šla SAS posledné voľby do vlády so Smerom namiesto SNS, tak mohli vyjednať na 100 percent koniec Kaliňáka, možno aj koniec Fica a pre seba ministerstvo vnútra, čiže by sa kradlo oveľa náročnejšie, ako takto keď sa rabuje ďalšie 4 roky pod drobnohľadom Kaliňáka a tie sa už nikdy nevrátia. A takto môžeš si stáť za svojim ešte roky rokúce a nič s tým nedosiahneš, pretože nevieš si uvedomiť politickú realitu a jediné čo ti len zostane je frustrácia, že nič sa u nás nikdy nezmení.

Peter, toto mi už začína pripadať ako kampaň strany Smer. Evidentne si asi podľahol Ficovej masáži, že táto vláda nemá alternativu, nič v zlom. Politická realita je však taká, že ktokoľvek tam bude namiesto Smeru (okrem Kotlebu samozrejme), tak je to lepšie ako Smer.
Smer a Kotleba sú pre mňa na jednej úrovni - t.z. obidvaja neprijateľní. Bodka. Verím, že tak sa k tomu postaví aj PS.